Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Telefonun İnterneti Çekmiyor Çok Yavaş Ne Yapmalıyım?

10.05.2023
2.421
A+
A-
Telefonun İnterneti Çekmiyor Çok Yavaş Ne Yapmalıyım?

Telefonun İnterneti Çekmiyor ve Çok Yavaş Ne Yapmalıyım? Yalnızca günlük yaşantımızda değil, iş hayatımızda da sıklıkla kullandığımız internete zaman zaman erişim problemi yaşayabiliyor, telefonumuzun interneti çekmediği için e-maillerimizi cevaplamakta gecikebiliyoruz.

Telefonun İnterneti Çekmiyor Çok Yavaş Ne Yapmalıyım?
Telefonun İnterneti Çekmiyor Çok Yavaş Ne Yapmalıyım

Ya da tüm günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için akşam Youtube’da güzel bir meditasyon müziği dinleyerek, rahatlamak istediğimizde telefonumuzun internetinin çekmemesi yüzünden hayal kırıklığı yaşayabiliyoruz.

Aslında telefon internetinin çekmemesi, genellikle hava şartlarının bozuk olması, modeme uzak olmamız, telefon internet paketimizin bitmesi vb. ufak tefek ve kısa sürede çözülebilir nedenlerden kaynaklansa dahi bazen genel bir teknik arıza yüzünden ya da modem şifresindeki değişiklik sebebiyle internete giremediğimiz zamanlar da olmuyor değil!

Bu yazımızda tüm takipçilerimiz için telefonun interneti çekmiyor, ne yapmalıyım? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Telefon Wifi Bağlanıyor ama İnternet Erişimi Yok

Telefonumuz, internete girmediğinde genellikle telefonumuzun wifi ağına bağlandığına buna rağmen internetin çekmediğine tanık oluyoruz.

Telefonumuz, wifi ağına da bağlanmadığında genellikle bu sorun, teknik bir arızadan kaynaklanıyor ve bizimle birlikte aynı ortamdaki kişiler de modem internetine bağlanmakta zorluk çekiyorlar.

Bu durumda hizmet aldığımız internet servis sağlayıcının müşteri hizmetlerini aramamız, internette teknik bir arıza bulunup bulunmadığına dair onlardan bilgi almamız yani konuyla ilgili çözüm üretmeleri için onları bilgilendirmemiz gerekiyor.

Bazen internetin çekmemesi, internet servis sağlayıcıdan kaynaklandığından bizimle birlikte aynı evde, aynı apartmanda hatta aynı mahallede yaşayan kişiler bile internete bağlanamıyorlar.

Şayet sizinle birlikte komşularınız da internete bağlanamıyorsa yapabileceğiniz tek şeyin müşteri hizmetlerini aramak olduğunu ifade edebiliriz.

Müşteri hizmetlerini arayıp, arıza kaydı bıraktığınızda internet erişim sorununuzun kısa sürede çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte telefonunuz, wifiye bağlanıyor ancak internete giremiyorsa o halde sorun, sizin modeminizdeki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Telefonunuz, internete bağlanıyor lakin wifiye giremiyorsanız; yapmanız gerekenleri sırasıyla aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Telefonunuzdaki diğer wifi ağlarını unutun

Yaşadığımız ya da çalıştığımız yerde çok sayıda modem ve wifi ağı bulunması da kimi zaman, telefonumuzun diğer ağlara bağlanmaya çalışması ve internet ağımızda kopukluk ve kesinti olması ile sonuçlanabiliyor.

Telefonumuzun yalnızca bize ait wifi ağını görebilmesi için diğer tüm ağları telefonumuzdan silmemiz gerekiyor.

Diğer tüm ağları telefonunuzdan silmek için Ayarlar—wifi—wifi ağına tıkladıktan sonra kendi wifi ağınız dışındaki diğer tüm ağların üzerine teker teker tıklamalı ve ‘Unut’ demelisiniz.

Böylelikle telefonunuzda yalnızca sizin modem internet bağlantısının kalmasını, telefonunuzun internete daha kolay bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

 • Yönlendirici kullanın

Modeme uzak bir odadan internete bağlanmaya çalışmamız, telefonumuz wifiye bağlı gibi görünse de internete giremememize neden oluyor.

Bu durumda modeme yaklaştığımızda rahatlıkla internete girebiliyoruz.

Sizler de sık sık kendi odanızda internete girmeye çalışırken, internet bağlantı sorunu yaşıyorsanız; bir yönlendirici alıp, bu yönlendiriciyi odanıza yakın bir yere koyarak, internete rahatlıkla bağlanabilirsiniz.

Kaliteli ve başarılı bir yönlendirici sayesinde internete bağlanamama sorununuzu çözebileceğiniz gibi internete daha hızlı bir şekilde de bağlanabilir, yönlendirici kullanmanın diğer avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

 • Uçak modunu açıp, tekrar kapatın

Çoğunlukla internete bağlanamama sorunu, uçak modunu açıp kapatmak gibi basit bir yöntemle çözüme kavuşuyor.

Uçak modunu açıp, tekrar kapatmak; genellikle internet bağlantısını önce devre dışı bırakıp, sonra tekrar açtığından internet de aktif hale gelmiş oluyor.

 • Bluetooth’unuzu kapatın

Kimi zaman akıllı telefonlarda açık unutulan Bluetooth, internet erişimini zayıflatmanın yanı sıra interneti yavaşlatabiliyor da.

Özellikle internet çekim gücünün düşük olduğu yerlerde Bluetooth’un açık olması, internete bağlanamamayı da beraberinde getiriyor.

Açık olan Bluetooth’unuzu kapatıp, internete yeniden bağlanmayı denemek, çoğu zaman işe yarıyor.

 • Güç tasarruf modunu kapatın

Telefonumuzun şarjının daha uzun bir süre dayanması için aktif hale getirdiğimiz güç tasarruf modları da açık oldukları takdirde internet bağlantısının yavaşlamasına hatta kesilmesine yol açabiliyor.

Uçak modunu açıp kapamanıza, Bluetooth’u pasif hale getirmenize rağmen internete hale giremiyorsanız; bir de güç tasarruf modunu devre dışı bırakmanızı öneriyoruz.

 • Modemi açıp, kapatın

Yukarıdaki 3 basit yöntemle internet bağlantınız hala düzelmediyse sorun, daha ciddi boyutta olabilir.

İnternet bağlantı sorunu, modemdeki teknik bir arızadan, kabloların eskimiş ve dayanaksız hale gelmesinden kaynaklanabilir.

Bazen modem, aşırı yorgun olduğundan yani gün boyu sürekli çalıştığından internete erişim de zor olabiliyor.

Hatta modemin aşırı çalışması ve ısınması, internet yavaşlaması ile sonuçlanabiliyor.

İnternete erişemiyorsanız veya internetinizin yavaşsa modeminizin reset tuşuna basmalı, 15-20 saniye bekledikten sonra tekrar modeminizi açmalısınız.

Resetleme işleminden sonra mevcut wifi ağınıza tekrar bağlanmaya çalışmalısınız.

 • Modem şifrenizin değişip değişmediğini kontrol edin

Modem şifrenizi sizin dışınızda aile bireyleriniz de kullanıyorsa internete bağlanamamanız; şifrenin değiştirilmiş olmasından ileri geliyor olabilir.

O halde başka bir akıllı telefondan ya da bilgisayarınızdan internete girip giremediğinizi kontrol etmelisiniz.

Diğer cihazlar internete giriyorsa yeni şifreyi öğrenmeli ve yeni şifreyle tekrar aynı wifi ağına bağlanmaya çalışmalısınız.

 • Telefonunuzun DNS ve IP adreslerini değiştirin

Modem şifrenizde herhangi bir değişiklik yoksa sizin cihazınız dışındaki cihazlar, modem internet bağlantısına bağlanıyorsa o halde telefonunuzun DNS ve IP ayarlarını gözden geçirmeli ve güncellemelisiniz.

Sizinle birlikte aynı modem internetini kullanan diğer kişiler de internete bağlanamıyorsa hem modeminizin hem de telefonunuzun DNS ve IP adreslerini değiştirmelisiniz.

Telefonum Wifiye Bağlanıyor ama İnternete Girmiyor

DNS ve IP adreslerinizde yapabileceğiniz değişiklikler ile akıllı telefonunuzun tekrar internete bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Android ve IOS tabanlı cihazlarda DNS ayarlarını nasıl yapabileceğinizi aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Android DNS Ayarları

Android tabanlı akıllı telefonunuzun DNS ayarlarını değiştirmek için;

 • Akıllı telefonunuzun ana ekranından sırasıyla Ayarlar—Wifi seçeneklerine tıklayın.
 • Wifi menüsüne tıkladıktan hemen sonra kendi wifi ağınıza ve ‘Gelişmiş Seçenekleri Göster’e dokunun.
 • Yeni açılan sayfada DNS1 ve DNS2 ayarlarını güncelleyin.
 • Bu noktada DNS1’e 8.8.8.8 ve DNS2’ye 8.8.8.4 yazmanız gerekiyor.
 • Daha sonra Tamam’a dokunun.

Yukarıdaki işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra modeme reset atın. Modemin ışıkları tekrar yanmaya başladığında internete tekrar bağlanmaya çalışın. Böylelikle daha önce bağlanamadığınız internete kolaylıkla bağlanabilirsiniz.

Iphone DNS Ayarları

Iphone cihazlarda da DNS ayarları benzer şekilde düzenleniyor. Sırasıyla Ayarlar—Wifi seçeneklerine tıklayıp, kendi wifi ağınıza bağlanmanız gerekiyor.

Wifi ağınıza bağlandıktan sonra sayfanın alt kısmına doğru ilerlediğinizde DNS’i Ayarla seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

DNS ayarını otomatik olarak seçerek ya da DNS1’e 8.8.8.8 ve DNS2’ye 8.8.8.4 yazarak DNS ayarlarını düzeltebilir ve internete erişim sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

DNS Ayarları 2023

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız DNS1 ve DNS 2 ayarlarını hem IOS hem de Android işletim sistemine sahip olan cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Google DNS1 ve DNS2: 8.8.8, 8.8.8.4

Smart Safe DNS1 ve DNS2: 54.85.9.10, 54.85.12.30

Yandex DNS1 ve DNS2: 77.88.8.88, 77.88.8.2

Safe DNS1 ve DNS2: 46.39.39, 195.46.39.40

Cep Telefonum İnternete Bağlanmıyor Ne Yapabilirim?

Yukarıdaki tüm yöntemleri teker teker denemenize rağmen hala bir sonuç alamadıysanız, sorun, akıllı telefonunuzdan kaynaklanıyorsa o halde telefonunuzun tüm ağ ayarlarını sıfırlamayı denemeniz ve tüm ayarları yeni baştan manuel olarak yapmanız gerekiyor.

Yani telefonunuzun tekrardan VPN, APN ve hücresel ayarlarını doğru bir şekilde düzenlemelisiniz.

Telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamak için sırasıyla Ayarlar—Genel—Sıfırla—Ağ ayarlarını sıfırla seçeneklerine dokunmalısınız.

Telefonunuzun VPN, APN ayarlarına dair pek bir teknik bilginiz yoksa bu konuda deneyimli ve bilgi sahibi bir arkadaşınızdan ya da tanıdığınızdan yardım alabileceğiniz gibi bir telefon mağazasına giderek, telefonunuzun yeni ayarlarını yaptırabilirsiniz.

Mobil Veri Açık Ama İnternete Giremiyorum

Normalde telefonunuzda internete mobil veri aracılığıyla giriyorsanız; ancak mobil veriye bağlanarak, internete girmeyi başaramadıysanız o halde bu durum, internet paketiniz sona erdiğinden kaynaklanıyor olabilir.

Bu durumda internet paketinizin bitip bitmediğini öğrenmek için abonesi olduğunuz GSM operatörünün sitesine girebilirsiniz.

Bazı yerlerde, özellikle köylerde telefonlarda internetin ve GSM operatörlerin çekim gücü düşük olduğundan da internete giremiyor olabilirsiniz.

Şehirde ve merkezi bir ortamda bulunmanıza ve internet paketiniz bitmemiş olmasına rağmen internete bağlanmıyorsanız; o halde telefonunuzun internet ayarlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Yeni bir APN oluşturarak yani telefonunuzun APN ayarlarını düzenleyerek, internete bağlanabilirsiniz.

Turkcell İnternet Ayarları

Turkcell internet ayarlarını düzenlemek için akıllı telefonunuzdan sırasıyla Ayarlar—Diğer Ayarlar—Mobil ağlar—Erişim noktası menülerine tıklamalısınız.

Yeni bir APN oluşturmak için ad kısmına: Turkcell Internet, APN kısmına ise ‘internet’ yazmalı ve tekrar internete bağlanmayı denemelisiniz.

Turkcell Bedava İnternet (Güncel Kampanyalar)

Vodafone İnternet Ayarları

Vodafone müşterisiyseniz, sırasıyla Ayarlar—Diğer ayarlar—Mobil ağlar—Erişim noktasına tıkladıktan sonra yeni APN için ad kısmına Vodafone Internet, APN kısmına ise ‘internet’ yazmalısınız.

Türk Telekom İnternet Ayarları

Türk Telekom abonesiyseniz sırasıyla Ayarlar—Diğer ayarlar—Mobil ağlar—Erişim noktası seçeneklerine tıklamalısınız.

APN oluşturmak için kullanıcı adına Turk Telekom Internet, APN kısmına ise ‘internet’ yazmalısınız.

APN ayarlarını değiştirmenize rağmen bir sonuç alamadıysanız; abonesi olduğunuz GSM şirketinin müşteri hizmetlerini arayabilir, uzaktan canlı destek alabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca mobil veri çekmiyor, neden? Telefonum neden internete bağlanmıyor? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Telefon Wifi’ye Giriyor Ama İnternete Bağlanmıyor

Telefon internet yavaş çekiyor ne yapmalıyım?

Telefonun internetinin yavaş çekmesinin birçok nedeni olabilir, ancak genellikle şebeke problemleri veya telefonunuzdaki uygulamaların veya ayarların neden olduğu sorunlar nedeniyle olabilir.

Telefon interneti neden az çeker?

Telefon interneti az çekebilecek birçok neden olabilir. Bunlar arasında aşırı yüksek trafiğin olduğu yerlerde olmak, sinyal gücünün düşük olması, telefonun eski olması, internet paketinin yetersiz olması, telefonun yeterli belleğe sahip olmaması, cihazın virüs ya da kötü amaçlı yazılımlar tarafından etkilenmesi gibi nedenler sayılabilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık