Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ambulans Şoförü Maaşları

10.05.2023
1.816
A+
A-
Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ambulans Şoförü Maaşları

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ambulans Şoförü Maaşları; Acil durumlarda yapılacak olan ilk müdahalenin önemli olduğunu biliyoruz. Ancak acil olan bu durumlarda doğru müdahalelerin yapılabilmesi için acil servis ekibinin olabildiğince hızlı bir şekilde olay yerine yetişmesi gerekmektedir. Acil servis ekibinin en hızlı ve güvenli bir şekilde olay yerine yetiştirilmesi ambulans şoförünün görevidir.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ambulans Şoförü Maaşları
Ambulans Şoförü Nasıl Olunur Ambulans Şoförü Maaşları

Acil servis ekibinin bir üyesi olarak bilinen ambulans şoförü hakkında merak edilenleri yazımızda derledik. Peki, ambulans şoförü nasıl olunur? Ambulans şoförü ne kadar maaş alıyor detaylar yazımızda.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Bildiğiniz üzere, şoför olabilmek için belirli bir yaşa ve kullanılacak olan araca göre ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Fakat ambulans aracını kullanabilmeniz için sadece ehliyetinizin olması yeterli değildir. Peki, ambulans şoförü nasıl olunur? İşte gelelim detaylara… Ambulans genellikle acil servislere hastaları hastaneye yetiştirmek için kullanılan bir araçtır. Ambulans aracıyla, ambulans ekibi olay yerine ulaşan ve hastalara müdahale eden kişilerden oluşur. Dolayısıyla bakıldığında ambulans şoförü de ambulans ekibinin bir parçası sayılmaktadır. Bu nedenle ambulans şoförünün de Sağlık Lisesi veya Acil Tıp Teknisyenliği mezunu olması gerekiyor.

Ön lisans fakültelerin (2 yıllık) Acil Tıp Teknisyenliği bölümü bulunmaktadır. Eğer bu bölümden mezunsanız başvurunuz öncelik kazanıyor. Ayrıca ambulans şoförü olabilmeniz için ilk yardım sertifikanızın olması, Sağlık bakanlığının yapmış olduğu psikolojik analiz testinden “geçti” notunu almanız ve ileri seviyede sürüş yeteneğinizi olması gerekmektedir. Ehliyetinizin B sınıfı ehliyet olması ve ayrıca SRC 2-4 belgelerine sahip olmanız ambulans şoförü olabilmeniz için öncelik taşımaktadır.

Sağlık Bakanlığı, 112 şoförü olabilmek anlatıldığı kadar kolay değildir. Belli aşamaları geçebilmeniz için sağlam bir psikolojinizin olması gerekiyor. Aksi takdirde ambulans şoförü olmak için gereken belgeleri tamamlayamazsınız. Ambulans şoförlerinin eğitimleri verilirken karşılaşabilecekleri durumlardan yola çıkılarak senaryolar üretilmektedir. Bu durumlarda ambulans ekibinin ne yapacağı konusunda gerekli bilgiler sertifika alacak kişilere aktarılmaktadır. Böylece ambulans ekibinin her duruma karşı hazırlıklı olması sağlanmaktadır.

Ambulans şoförünün görevleri arasında hem 112 ekibini olay yerine ulaştırmak hem de hastayı en hızlı ve güvenilir biçimde hastaneye ulaştırması gerekmektedir. Bu nedenle ambulans şoförlerinin ek olarak trafik eğitimleri de bulunmaktadır. Hem eğitimlerinde hem de seçimlerinde sürüş yeteneği oldukça önemlidir. Trafikte hız önerilmese de, ambulans şoförleri için hız hayatidir.

Kimi zaman bir şeker hastasını kimi zaman bir kalp krizi geçiren hastayı kimi zamanda kritik yaralanmaları hastaneye yetiştirmekle görevlidirler. Bu yüzden ambulans şoförleri en hızlı ve güvenli bir şekilde hastayı hastaneye götürmelidirler. Hız yaparken ambulansta bulunan herkesin can güvenliğine dikkat etmeleri de büyük önem taşımaktadır. Ambulans şoförünün karıştığı bir trafik kazası, birçok kişiye ağır bedeller ödetebilir. Bu nedenle ambulans şoförlerinde sağlam bir psikoloji ve kesinlikle iyi bir sürüş yeteneğinin bulunması gerekiyor.

ambulans şoförü maaşları

Ambulans Şoförü Maaşları 2023

Ambulans şoförü maaşları aldıkları ücretler özel hastane ve devlet hastanesinde aldıkları ücretler değişiklik göstermektedir. 2023 yılında Ambulans Şoförü Maaşları ; Özel Hastanelerde Ambulans şoförü maaşı ortalama 5750 TL olarak verilirken Devlet Hastanesi ambulans şoförlerin maaşı ise ortalama 4750 TL den başlamaktadır.

Ambulans Şoförü Olabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ambulans şoförü olabilmek için gerekli belgelerden yukarıda bahsetmiştik. Aslında yazımızda yer yer ayrıntılarından bahsetsek de, tek başlık altında gerekli belgeleri sizler için derledik. Öncelikle bu belgelerin tam ve eksiksiz bir biçimde başvuru dosyanızda bulunması gerektiğini sizlere hatırlatalım. Ambulans şoförü olabilmek için gereken başvuru belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

  • TC kimlik kartı fotokopisi
  • Sürücü belgesi (en az 5 yıllık sürücü olmanız gerekmektedir.)
  • Sabıka kaydınız. (E-Devlet üzerinden çıktısını alabilirsiniz.)
  • GBT Formu (Sürücü belgeler için geçerlidir.)
  • Ambulans şoförlüğü başvuru belgesi
  • İleri Sürüş Eğitim Belgesi (AST)
  • İlk yardım sertifikası

Ambulans Şoförü Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

İlk yardım eğitimi her insanın alması gereken bir eğitim olsa da, özellikle sağlık çalışanları ve ambulans şoförleri için hayati önem taşımaktadır. Ambulans şoförlerinin, anayasada bulunan İş Kanunun kapsamında ilk yardım eğitimi alması mecburi tutulmuştur. Aynı zamanda ambulans şoförleri için ilk yardım sertifikasının geçerlilik süresi 3 yıldır ve her 3 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Peki, ilk yardım nedir?

İlk yardımı kısaca anlatmak gerekirse, olası durumlara müdahale etmenizi sağlayan bir eğitimdir. İlk yardım sertifikası ise ilk yardım eğitiminin sonunda alınan belgedir. İlk yardım sertifikasını İSMEK veya MEB’in düzenlediği kurslardan belli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. İlk yardım kurslarının ücretleri illere göre değişkenlik göstermektedir.

Ambulans Şoförü İçin İlk Yardım Sertifikası Alma Şartları

İlk yardım sertifikası kendi içerisinde sektörlere ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ambulans için alınan ilk yardım sertifikasıdır. Ambulans için alınan sertifikalarda kendi arasında 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar: Personel sertifikası ve ambulans şoförü sertifikasıdır. İlk yardım sertifikaları sektörlere göre değişiklik gösterse de, ilk yardım eğitimlerinin verildiği İSMEK ve MEB bünyesinden her sektör için sertifikanızı alabilirsiniz.

İş kanunu gereğince, ilk yardım sertifikalar için bazı gereklilikler getirilmiştir. Bu gerekliliklerden bir tanesi de, iş kanunu kapsamında bulunan personellerin sayısı 10 kişi ve üzerinde olan çalışma alanlarında ilk yardım sertifikalı personel çalıştırmanın zorunluluğun olmasıdır. Ambulans şoförü için de ilk yardım sertifikası gibi gerekli olan birçok evrakın tamamlanıp, gerekli birimlere teslim edilmesi gibi şartlar bulunmaktadır.

SRC Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Sınavsız SRC Alma

Ambulans şoförü kaç tl maaş alır?

Ambulans şoförü maaşı ülkeden ülkeye, şehirden şehire ve kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Türkiye’de ambulans şoförlerinin maaşı da bu faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak genel olarak, Türkiye’de ambulans şoförlerinin maaşı ortalama 3.500-5.500 TL arasında değişebilir.

Lise mezunu ambulans şoförü olabilir mi?

Ambulans şoförü olmak için lisans düzeyinde bir sağlık meslek yüksekokulu mezunu olmak gerekmektedir. Bu nedenle lise mezunları doğrudan ambulans şoförü olamazlar. Ancak bazı sağlık kuruluşları, ambulans sürücüsü yardımcısı olarak lise mezunlarını da istihdam etmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık