Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Turkcell Cayma Bedeli Öğrenme, Sorgulama ve Hesaplama

09.10.2023
1.338
A+
A-
Turkcell Cayma Bedeli Öğrenme, Sorgulama ve Hesaplama

Taahhüt Nedir?, Turkcell Cayma Bedeli Nedir?, Turkcell Cayma Bedeli Nasıl Hesaplanır?, Turkcell Cayma Bedeli Sorgulama 2023, Turkcell Cayma Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

Turkcell Cayma Bedeli Öğrenme, Sorgulama ve Hesaplama; Sıkça tercih edilen operatörlerin başında Turkcell gelmektedir. GSM operatörlerine abone olan tüm faturalı müşteriler; belirli bir süre boyunca faturalı hat abonesi olarak, hizmet alacaklarına dair taahhüt verdiklerinde yani sözleşme imzaladıklarında faturalı tarifelere indirim ve kampanyalardan yararlanarak, abone olabiliyorlar.

Ülkemizin dev GSM şirketlerinden biri olan Turkcell de faturalı müşterilerine sözleşme imzalamaları karşılığında cazip indirimler sunuyor. Sözleşme süreleri ise 1 yıl ya da 2 yıl olabiliyor.

Sözleşme ile faturalı hatta abone olan kişiler; sözleşme süreleri dolmadan tarifelerinden ayrılmak istediklerinde ise ciddi yaptırımlarla karşılaşıyorlar.

Bu durumda yüksek miktarda Turkcell taahhüt bozma cezası yani cayma bedeli ödemek zorunda kalıyorlar.

Bu yazımızda Turkcell faturalı hat müşterileri için Turkcell cayma bedeli öğrenme işlemi nasıl yapılır? Turkcell cayma bedeli ne kadar? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Taahhüt Nedir?

Taahhüt kelimesi, sözlüklerde bir şeyi yapmayı üstlenme yani bir şeyi gerçekleştirmek için sorumluluk alma olarak tanımlanıyor.

Söz konusu GSM operatörleri olduğunda ise indirimli tarife ve kampanyalardan yararlanmak isteyen abonelerin sözleşme imzalayarak, belirli bir süre için yani birkaç yıllığına aynı tarifede kalmayı kabullenerek, bu yükümlülüğü üstlenmelerini ifade ediyor.

Bir diğer deyişle taahhüt veren aboneler; verdikleri taahhüt karşılığında kampanya ve indirimlerden faydalanabiliyorlar.

Ancak müşterilerin sözleşme süresince asla taahhütlerinden caymamaları yani sözleşmeyi iptal etmemeleri gerekiyor.

Sözleşme iptali vuku bulduğunda tüm GSM operatörleri gibi Turkcell de abonelerine cayma bedeli kesiyor.

Taahhüt bozma cezası olarak da isimlendirilen cayma bedeli, oldukça yüksek rakamlarda olabiliyor.

Yani sözleşme imzalarken kar elde etmek isteyen müşteriler, sözleşme süresi dolmadan sözleşmeden cayıp, başka bir tarifeye geçtiklerinde ya da başka bir GSM operatörüne abone olup, hatlarını kapatmak istediklerinde cayma bedeli ödüyorlar.

Cayma bedeli, müşterinin kar edeyim derken zarara uğraması ile sonuçlanabiliyor.

Bu yüzden de müşterilerin sözleşmeden ayrılmadan ve hatlarını iptal ettirmeden önce kapsamlı bir şekilde düşünmeleri, öncelikle ödemeleri gerekecek olan cayma bedeli miktarını öğrenmeleri, zarar edeceklerse sözleşmeden caymamaları gerekiyor.

Turkcell Cayma Bedeli Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi taahhüt yani sözleşme sona ermeden sözleşmeden ayrılan, hattını kapatan abonelerin ödemeleri gereken miktara cayma bedeli deniliyor.

Turkcell faturalı hat müşterilerinin ödemeleri gereken cayma bedeli, son faturalarına yansıtılıyor.

Yani müşterilerin son faturalarını öderken, cayma bedelini de ödemeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

Aksi halde bu bedeli ödemeyen müşteriler, birkaç ay sonra icraya veriliyorlar.

Bu durumda müşterilerin avukat masraflarını da ödemeleri gerekiyor.

Tıpkı faturalı hat kullanan müşterilerde olduğu gibi Turkcell Superonline internet bağlatan kişilerin de sözleşme dolmadan sözleşmeden ayrılmaları halinde cayma bedeli ödemeleri zorunluluk arz ediyor.

Yani cayma bedeli, sözleşme ile alınan tüm cihazlar ve hizmetler için geçerli oluyor.

Turkcell Cayma Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Cayma bedeli hesaplanırken faturalı müşterilerin ne kadarlık bir tarife indirimden yararlandıkları, kaç ay boyunca bu indirimi kullandıkları, kaç yıllığına sözleşme imzaladıkları belirleyici oluyor.

Taahhüt bozma cezası hesaplanırken dikkate alınan faktörleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Tarifenin kaç ay boyunca indirimli olarak kullanıldığı
  • Cihaz alındıysa cihaz bedeli
  • Hizmet bedeli
  • Devlete ödenen vergiler
  • Kampanya kapsamında yararlanılan diğer indirimler
  • Abonelik ücreti

Yukarıdaki faktörlerin yanı sıra cayma bedeli hesaplanırken firmalar, bazı etmenleri de dikkate alabiliyor.

Örneğin; aylık ödemesi 90 TL olan faturalı bir tarifeye müşterinin kampanya dahilinde aylık 70 TL ödediğini varsayalım.

Bu müşterinin 1 yıl boyunca da aynı tarifeyi kullanacağına dair sözleşme ile taahhüt verdiğini düşünelim.

Müşteri, 8 ay dolduğunda sözleşmeden ayrılmak istediğinde ödemesi gereken cayma bedelini hesaplayalım;

İlk olarak müşterinin 8 aylık tarife indirimlerini geri ödemesi yani iade etmesi gerekiyor.

Her ay 20 TL’den müşterinin 160 TL mutlaka ödemesi gerekiyor.

Müşteriden kalan 4 ayın taksitlerini de ödemesi talep ediliyor. Bu durumda müşterinin 4 ay için 280 TL ödemesi gerekiyor.

Faturalı hat abonelerinden ilk aşamada hat kullanım bedeli de yani abonelik ücreti de alınmıyor. Bu miktar, daha sonra müşterinin faturasına eşit taksitlerle yansıtılıyor.

Müşteriden bu bedeli ödemesi de isteniyor. Hat bedelinin ortalama 150 TL olduğunu düşünürsek, şimdiye kadar müşterinin cebinden toplamda 590 TL çıkmış oluyor.

Devlete ödenmesi gereken vergilerle birlikte bu miktar, 600 TL’yi aşabiliyor.

Üstelik bu miktarın son fatura ile birlikte yani tek seferde ödenmesi gerekiyor.

Yani sözleşmeden caymak, faturalı müşteriler için oldukça külfetli olabiliyor.

Sizler de sözleşmeden ayrılmayı düşünüyorsanız, öncelikle ayrılmanız halinde ödemeniz gereken cayma bedeli miktarını öğrenmeli, bu doğrultuda karar vermelisiniz.

** Turkcell müşterileri taahhüt bozma cezası kapsamında kampanya dahilinde aldıkları cihaz ya da modem ücretini de ödemek zorunda kalıyorlar.

Şayet kişi, tarifesine ek akıllı telefon aldıysa kalan taksitleri tek seferde ödemesi gerekiyor.

Aynı şekilde modem ücreti de müşteriden talep ediliyor. Yani evine Turkcell internet bağlatan müşterilerin de imzaladıkları sözleşmeden ayrılmaları durumunda ücretsiz modem kurulum ve modem cihaz ücretini mutlaka geri ödemeleri gerekiyor.

Turkcell Numara Taşıma Tarifeleri ve Kampanyaları Faturalı Faturasız

Turkcell Cayma Bedeli Sorgulama 2023

Taahhüt bozma cezanızı yani cayma bedelini farklı şekillerde kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz.

Bu yöntemleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Turkcell Bayiliklerine Giderek Taahhüt Bozma Cezası Sorgulama:

Turkcell mağaza ya da bayiliklerinden herhangi birine gidip, cayma bedeli miktarını hızlıca öğrenebiliyorsunuz.

Aynı zamanda sözleşme bitim tarihine ne kadar bir süre kaldığını da sorgulayabiliyorsunuz.

Bu bilgiler, sadece hattın yasal sahibine verildiğinden TC kimlik numaranızı ibraz etmeniz yani yanınızda giderken kimlik kartınızı ya da nüfus cüzdanınızı da mutlaka götürmeniz gerekiyor.

  • Turkcell Müşteri Hizmetlerini Arayarak Taahhüt Bozma Cezası Sorgulama

Pandemi süresinde koronavirüsten korunmak adına cayma bedelini kolaylıkla müşteri hizmetlerini arayarak da öğrenebilirsiniz.

Cayma bedeli, sözleşme bitiş tarihi, fatura tutarı vb. her konuda müşteri temsilcisine danışabilir, faturanızı bile evinizden çıkmadan ödeyebilirsiniz.

0532 532 00 00  ya da 532 Müşteri Hizmetleri numarasını telefonunuzdan çevirerek, müşteri temsilcisiyle iletişime geçebilirsiniz.

  • Dijital Operatör Uygulaması Üzerinden Cayma Bedeli Öğrenme:

Henüz kullanmıyorsanız, Google Play Store ya da Apple Store üzerinden akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz Dijital Operatör uygulamasına üye olup, sözleşme bitiş tarihinizi ve bu bilginin hemen altında yazan cayma bedeli miktarını uygulama üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Sorgulama işlemi için sırasıyla Dijital Operatör İşlem Merkezi—Paket ve Tarifelerim seçeneklerine tıklamalısınız.

  • Turkcell Resmi Sitesi Üzerinden Cayma Bedeli Öğrenme:

Turkcell’in resmi sitesi olan www.turkcell.com sitesini hemen ziyaret edip, kullanıcı bilgilerinizle sisteme giriş yaptıktan sonra da cayma bedelini öğrenebilirsiniz.

Bu noktada ilk olarak sayfanın en alt kısmındaki İşlemlerim kategorisine, sonrasında ise Paket ve Tarifelerim alt menüsüne tıklamalısınız.

Böylelikle paketinize dair kalan kullanımlarınızı, tarife başlangıç, bitiş tarihinizi, sözleşme bitim tarihinize kaç gün ya da kaç ay kaldığını ve sözleşmeden caymanız halinde ödemeniz gerekecek olan cayma bedelini öğrenebilirsiniz.

Turkcell Cayma Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

Turkcell cayma bedeli, son faturaya yansıtıldığından müşterinin son faturasıyla birlikte cayma bedelini de ödemesi gerekiyor.

Ödeme yaklaşık bir ay yapılmadığında Turkcell, müşterisini arayarak, ona borcunu taksitlendirme teklifinde bulunuyor.

Müşteri, bu teklifi kabul etmediğinde yaklaşık birkaç ay sonra da Turkcell, müşterisini icraya veriyor.

Bu durumda müşterinin avukat, icra dosya masraflarını da ödemesi gerekiyor.

Aynı zamanda cayma bedeline de gecikilen her ay için gecikme zammı uygulanıyor.

Toplam miktar, müşteri icralık olduğunda müşterinin maaşından kesiliyor. İcralık olan müşteri, bu durumda bile borcunu kredi kartına taksitle ödeyebiliyor.

Müşteriler, borçlarını ödemedikleri takdirde evlerine haciz gelip gelmeyeceğini de merak ediyorlar.

Ev eşyalarına yönelik icranın daha önce kanunla kaldırılmış olmasından ötürü cayma bedelini ödemeyen müşterinin ev eşyalarına haciz konulamayacağını söylemek istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Turkcell Bedava İnternet

Turkcell Cayma Bedeli Öğrenme Mesaj Kodu

Turkcell cayma bedeli öğrenme ve Turkcell taahhüt sorgulama işlemi mesaj yolu ile yapılmamaktadır. Turkcell cayma bedeli kodu servisini kullanarak cayma bedelini öğrenmezsiniz ancak Dijital operatör yada Turkcell bayilerinden öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Turkcell cayma bedeli sorgulama ve hesaplama işlemleriyle ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Turkcell Bedava SMS Kazanma

Turkcell Taahhüt Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

Turkcell bayisine giderek bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Turkcell Faturalı Hattın Taahhüt Süresi Ne Zaman Son?

TARİFE yazıp 2222’ye göndererek taahhüt süresinin ne zaman son olduğunu öğrenebilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık