Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Para ve Gıda Yardımı)

13.10.2023
1.336
A+
A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Para ve Gıda Yardımı)

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi; 2023 yılında da kimsesizlere, yoksul vatandaşlara, engellilere, yetimlere ve zor durumda olan esnaflara yardım etmeye devam ediyor.

On binlerce kişiye Ramazan ayında gıda kolisi dağıtan belediye; pandemi yüzünden işyerini kapatmak zorunda kalan ya da işten çıkarılan kişilere de yardım eli uzatıyor.

Yoksul ve dar gelirli kişiler, muhtaçlar, engelliler, kimsesizler; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ayni ve nakdi sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kira yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç ve kimsesiz yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için yapılan yardımlar
 • Yoksul ailelerin eğitim çağındaki çocukları için yapılan yardımlar
 • Çocuklar için tablet ve kırtasiye yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı, sosyal kart vb.)
 • Dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Bir kazaya yada doğal afetlere maruz kalanlara yapılan yardımlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ayni ve nakdi sosyal yardımlarda bulunurken muhtaçlara, dar gelirli yani yoksul kişilere, engellilere öncelik veriyor.

Ülkemizde hane kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişiler; yoksul ve dar gelirli olarak kabul ediliyor.

Herhangi bir düzenli geliri olmayan, sigortalı bir işte çalışmayan kişiler ise ‘muhtaç’ sınıfında değerlendiriliyor.

Engeli ya da hastalığı yüzünden çalışamayan kişiler de belediyelerin sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kış ayları yaklaşırken ısınma giderlerini karşılamakta zorlanan ailelere kömür, odun dağıtıyor.

Kira giderlerini ödeyemeyen kişilere ise kira desteği sunuyor.

Yoksul ailelerin ilköğretim ya da lise eğitimi gören çocuklarına ise kırtasiye yardımında bulunuyor. Aynı zamanda bu çocuklara mont, kaban, ayakkabı, bot, önlük vb. kıyafetler alarak, onların giysi ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Belediye; muhtaç ya da dar gelirli olan ve yeni bebek sahibi olan aileleri de unutmayarak, yeni doğan bebek paketi ile onlara bebek bezi, bebek maması, beşik, battaniye vb. malzemeler armağan ediyor.

Muhtaç ya da dar gelirli ailelerin üniversitede eğitim görmeye hak kazanan çocuklarına da para yardımında bulunabiliyor.

Muhtaç ve yoksul aile çocuklarına online derslere katılabilmeleri için ücretsiz tablet dağıtan belediye, 2023 yılında binlerce tablet dağıtmayı planlıyor.

Doğal afetlere ya da bir kazaya maruz kalan, bu yüzden de çalışma yeteneğini, işini ya da evini kaybeden kişilere de durumları düzelene dek nakdi ve ayni yardımlarda bulunabiliyor.

Diyarbakır’da yer alan aşevleri ise her gün kimsesizlere, yoksullara, yetimlere, engellilere ve yaşlılara sıcak yemek, meyve ve tatlı dağıtıyor.

Hatta pandemi sürecinde muhtaç, dar gelirli ve engelli bireylere sıcak yemekleri evlerinde teslim ediyor.

Engellilerin tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb. yardım başvurularını da karşılamaya çalışan belediye, muhtaç asker ailelerine, şehit ve gazi yakınlarına da hem ayni hem de nakdi yardımlarda bulunmaya gayret gösteriyor.

Kısa bir süre önce sosyal kart uygulamasını hayata geçiren belediye; dar gelirli, yoksul ve muhtaç kişilere BİM, Migros, Carrefoursa vb. birtakım anlaşmalı marketlerde kullanabilecekleri kartlar dağıtıyor.

Belirli limitlere sahip olan bu kartlar ile ihtiyaç sahipleri, en acil ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Devlet Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından il sınırında ikamet eden muhtaç kişilere yönelik yardımlardan yararlanmak için bizzat belediyeye gidebilirsiniz.

Burada başvuru formunu doldurmak suretiyle ayni ve nakdi yardımlara başvurabilirsiniz.

Alternatif olarak e-Devlet üzerinden de sosyal yardımlara başvurabilirsiniz.

Sosyal yardım başvurunuzu e-Devlet üzerinden gerçekleştirmek adına öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

TC kimlik no ve e-Devlet şifre bilgilerinizle sisteme giriş yaptıktan sonra yeni açılan sayfanın alt kısmındaki Uygulamaya Git butonuna tıklamalısınız.

Yeni sayfada önce yardım başvurusunda bulunacağınız belediyeyi seçmeli, daha sonra başvuru formunu doldurmalı, en nihayetinde sayfanın altındaki sosyal yardım türleri başlığından başvurmak istediğiniz yardımlara tıklamalısınız.

Diyarbakır Belediyesi sosyal yardım başvurusu için gerekli belgeleri ve diğer başvuru şartlarını öğrenmek adına belediyeyi de arayabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

e-Devlet üzerinden ya da belediyeye giderek başvuru formunu doldurmak suretiyle başvurduğunuz ayni ya da nakdi yardım başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek adına belediyeye gidebilir veya belediyeye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden de başvurularınızın son durumunu öğrenebilirsiniz.

Başvuru sorgulama amacıyla https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Diyarbakır Belediyesi resmi sitesi üzerinden başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Diyarbakır Belediyesi yardım başvurusunda bulunanlar yardımları onaylandıktan sonra SMS ile bilgilendirilecektir.

Diyar Masa Başvuru Sorgulama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardımlarından yararlanmak için Diyar Masa yarım ve destek sayfasından başvuruda bulunabilir ayrıca başvuru sonucunu sorgulayabilirsiniz.

Diyar Masa üzerinden gıda yardımı, erzak yardımı ve para yardımı başta olmak üzere belediye ait tüm yardım talepleriniz için giriş yaparak başvuruda bulunabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi diyar masası giriş sayfası olan https://diyarmasa.diyarbakir.bel.tr/Account?returnUrl=%2F linke tıklayarak üye giriş yaptıktan sonra yardım başvurusu ve yardım sorgulaması yapmanız mümkün.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurularınızı sorgulamak ya da başvuru şartlarını öğrenmek için veya her türlü soru, şikayet ve önerileriniz için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait olan 0412 229 48 80 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

e-Devlet üzerinden ya da belediyeye giderek sosyal yardımlara başvurmak istediğinizde başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda kişisel bilgilerinizle ilgili soruların yanı sıra maddi durumunuzu ve muhtaçlık seviyenizi tespit etme amacını taşıyan sorular da bulunuyor.

Başvuru formunda mesleğinize, aylık kazancınıza, SGK’lı olup olmadığınıza, hane halkı kişi sayısına ve hane halkı aylık kazancınıza dair bazı sorular yer alıyor.

Bu sorular ile belediyeler; öncelikli olarak kimlere yardım yapacaklarına karar veriyorlar.

Bu yüzden de başvuru formundaki soruları eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Belediye sosyal yardımlarından yararlanan, ancak muhtaç olmadığı daha sonra tespit edilen kişilerin yararlandıkları yardımları faiziyle birlikte geri ödemeleri gerekiyor.

Yani başvuru formunda yanlış beyanda bulunmak, suç teşkil ediyor.

Sosyal yardımlardan muhtaçlığı ortadan kalkmasına rağmen yararlanmaya devam eden kişiler için de cezai işlem başlatılıyor. Yani sosyal yardımlardan yararlanırken işe giren ya da maddi durumu düzelen kişilerin bu duruma dair mutlaka belediyeye zamanında haber vermeleri gerekiyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında da geçen yıl olduğu gibi binlerce yoksul aile çocuğuna tablet dağıtmayı planlıyor.

Ücretsiz tablet ve internet yardımına başvurmak isteyen kişilerin muhtarlıktan fakirlik belgesi almaları gerekiyor.

Aynı zamanda anne ve babalardan okul çağındaki çocuklarına ait öğrenci belgesini belediyeye teslim etmeleri de talep ediliyor.

Ücretsiz tablet yardımı sayesinde çocuklar, pandemi döneminde önemi daha da artan online eğitimlere katılabiliyor ve EBA ders içeriklerini izleyebiliyorlar.

diyarbakır belediyesi gıda yardımı

Diyarbakır Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi sürecinde muhtaç ve dar gelirli tüm vatandaşlarına sosyal destek kartı dağıtan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi; başvuru sahiplerine belirli limitlere sahip kartlar dağıtıyor.

Diyarkart olarak isimlendirilen bu yardım kartlarının limiti ise başvuru sahibinin muhtaçlık durumuna göre değişiyor.

Kart limitleri, 200 TL, 500 TL gibi farklı limitlerde olabiliyor.

Diyarbakırlı ihtiyaç sahibi kişiler, bu kartları BİM, Migros gibi anlaşmalı marketlerde yapacakları alışverişlerde kullanabiliyorlar.

Bu kartların limiti her ay yenileniyor.

Bu kartlara belediyeye giderek ya da e-Devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Diyarbakır Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her Ramazan ayında olduğu gibi bu ay da on binlerce kişiye gıda yardım kolisi dağıtan belediye, Ramazan ayında on binlerin sağlıklı bir şekilde beslenebilmelerini sağlıyor.

Gıda kolileri, muhtaç ve yoksul kişilerin yanı sıra maddi zorluk içerisindeki esnaflara da dağıtılıyor.

Gıda ve erzak yardımına da belediyeye giderek ya da e-Devlet üzerinden başvurabilme şansınız bulunuyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvuru formu doldurmak ve gıda yardımı almak için dilerseniz bu https://diyarmasa.diyarbakir.bel.tr/Account?returnUrl=%2F linke tıklayarak hemen gıda yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Diyarmasa başvurusu sonu uygun görülmesi halinde hem gıda yardımı hem de para yardımı alabilirsiniz.

Diyarbakır Belediyesi Yardım Kampanyası

Diyarbakır Vefa Sosyal Destek Grubu, Yardım Çalışmalarına Devam Ediyor. Diyarbakır’da ihtiyaç sahiplerine gıda kolileri dağıtan Vefa Sosyal Destek Grubu; ihtiyaç sahibi ve dar gelirli kişilerden hiçbir şekilde ücret talep etmiyor.

65 yaş üstü yaşlılar ve kronik hastalar ise 112, 155 ya da 156 Sosyal Destek grubu hatlarını arayarak, grup gönüllerine ulaşabiliyor ve ihtiyaçlarını beyan edebiliyorlar.

Örneğin; şampuan ve sabun ihtiyacı olan 65 yaş üstü vatandaş için Vefa Destek Grubu, markete gidip, alışveriş yaptıktan sonra bu vatandaşın ev adresine gidiyor ve alışveriş poşetini teslim ediyor. Bu vatandaşın ise ürün fiyatını teslimat sırasında ödemesi gerekiyor.

Vefa Sosyal Destek Grubu gönüllüleri, yaşlılar ve kronik hastalar için onların bankacılık ve kamu işlemlerini de yapabiliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Muhtaçlar, kimsesizler, yetimler, dul kadınlar, kimsesi olmayan yaşlılar, engelliler, doğal afetlere maruz kalanlar, yoksullar; kısacası Diyarbakır il sınırlarında ikamet eden ve maddi yardıma ihtiyacı olanlar, sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Belediye; başvuru sahiplerinden başvurulan yardım türüne göre farklı belgeler talep edebiliyor.

Örneğin, tablet yardımına başvuran ailelerden çocuklarına dair öğrenci belgesini teslim etmelerini bekliyor.

Belediye, yardım yapmaya uygun gördüğü kişilerin evine bir rapor hazırlamak üzere komisyon gönderiyor.

Komisyon, başvuran kişinin yaşadığı evi, sosyo-ekonomik yaşam şartlarını yerinde gördükten sonra bu kişiye dair bir rapor hazırlıyor.

Komisyon tarafından hazırlanan raporu, başvuru sahibinin teslim ettiği belgeleri inceleyen belediye değerlendirme kurulu, yardım yapıp yapmayacağına dair karar veriyor.

Bu yazımızda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Diyarbakır il sınırlarında yaşıyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=QxfryEeeaEQ

Diyarbakır Sosyal Yardım Kartı İçin Nereye Başvurabiliriz?

Belediyeye başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal Yardım Parasını Nereden Alabilirim?

PTT’den alabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sevda dedi ki:

  Durmumuz yok. Annem hasta amalyat olması lazım ama durumumuz yok kardeşlerim aç evimiz sobaylan isinamiyoruz ödün yok sobaya katalım sobaya karton katıyoruz ama isinamiyoruz evimiz kira kira parasını ödiyemiyoruz iş arıyorum bulamıyorum annemi hastaneye götürmek lazim ama paramız yok yaa para yardımı yada erzak yardımı Allah rızası için yaaa

 2. Abdülaziz dedi ki:

  Tablet çocuklarım için istiyorum malum durumumuz iyi değil. çok güzel olur çocuklar sevinir

 3. Rakiye dedi ki:

  Benim üç tane çocuğum var kirada oturuyorum maddi durumum yok

 4. Petek dedi ki:

  Ben mağdurum durumum yok çok kutu ALLAH için yardım et

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık