Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Devlet Yardımı

10.05.2023
1.505
A+
A-
Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Devlet Yardımı

Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Devlet Yardımı; Kronik hastalara yönelik yapılan devlet yardımlarına gelin birlikte bakalım. Tüberküloz ve SSPE hastalarının hem fiziksel hem ruhsal hem de ekonomik anlamda yaşadıkları çöküntüyü hafifletmek adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan nakdi yardım ile hastalara maddi ve manevi destek olmak hedefleniyor.

Tüberküloz ve SSPE gibi ciddi ve ölümcül kronik rahatsızlığı bulunan kişilere moral aşılamak, onların hayata ve gördükleri tedaviye sıkı sıkıya bağlanmalarını sağlamak amacıyla başlatılan bu yardım, 2023 yılında da devam ediyor.

Yardım programı dahilinde tüberküloz ve SSPE hastalarına her ay nakdi yardım yapılıyor.

Bu yazımızda kronik hastalıklar arasında sadece tüberküloz ve SSPE hastalarına her ay düzenli bir şekilde yapılan nakdi yardıma dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik nakdi yardıma dair bilmeniz gereken o detaylar:

Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Yardımdan Kimler Yararlanabilir?

Her ay yapılan bu nakdi yardımdan verem ve bir tür beyin hastalığı olan SSPE hastaları yararlanabiliyor.

Bununla birlikte bu yardım, tüm tüberküloz ve SSPE hastalarına da yapılıyor.

Yardım yapılacak kişinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydının bulunması yani yardıma muhtaç ve yoksul kişi kaydının yer alması gerekiyor.

Aylık hane halkı kişi başı geliri, güncel asgari ücretin üçte ikisinin altında olan, düzenli geliri olmayan, sigortalı bir işte çalışmayan, üzerine kayıtlı gayrimenkulu bulunmayan, muhtarlıktan fakirlik belgesi almış olan kişilere bu yardım yapılıyor.

***Hanede SGK kapsamında sigortalı bir şekilde çalışan kişinin tespit edildiği hallerde kişinin muhtaç olduğunun tespit edildiği durumlarda kronik hastaya da yardım yapılabiliyor.

SSPE Nedir?

**Merkezi sinir sisteminin kızamık virüsü ile enfekte olması sonrası gelişen SSPE, nörodejeneratif bir beyin hastalığı olarak ön plana çıkıyor.

Günümüzde kesin ve etkili bir tedavisi olmayan bu hastalıkla enfekte olan hastalarda zeka ve davranış sorunları, kimi zaman da epileptik nöbetler görülüyor.

Aynı zamanda hastada görme bozukluklarına, hafıza kaybına, istemsiz kas hareketlerine, vücutta gevşemelere de rastlanıyor.

%85 gibi büyük bir oranda ilerleyici bir şekilde gelişen hastalık, 4. evreye kadar ulaştığında ölümle sonuçlanıyor.

Hastaların çoğu bakıma muhtaç olmakla birlikte hastaların tüple beslenmesi gerekiyor. Hastalık tamamen ilerlediğinde ise hastalar, yatağa bağımlı bir hale geliyorlar.

Hastaların %15’lik kısmında ise daha yavaş bir ilerleme gözlemleniyor. Bu hastalar, ortalama 7-10 yıl sonra hayatlarını kaybediyorlar.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği

Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Yardıma Nasıl Başvurulur?

Aylık nakdi yardım başvurularının kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılması gerekiyor.

Öncelikle kişinin vakfa kaydını yaptırması da zorunluluk arz ediyor.

Başvuru sırasında kişiden TC kimlik kartı, tam teşekkülü devlet hastanesinden alınan ve kişinin tüberküloz ve SSPE hastası olduğunu gösteren sağlık raporu da talep ediliyor.

Başvuru sonrasında kişinin yardıma ihtiyaç duyup duymadığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yetkilendirilen mütevelli heyeti tarafından vakfa rapor ediliyor.

Heyet tarafından kişinin evinde yapılan keşif ve başvuru belgelerinin araştırılması sonrasında kişiye aylık düzenli yardım yapılıp yapılmayacağı kararlaştırılıyor.

Başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanan kişilere her ay PTT aracılığıyla düzenli bir şekilde nakdi yardım yapılıyor.

Nakdi yardım programı kapsamında kişinin Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen hastanelerde düzenli bir şekilde kontrole gitmesi ve muayene olması da hedefleniyor.

Hastalığın devam ettiği süre boyunca kişiye yapılan nakdi yardım da devam ediyor.

Kişinin vefatı ya da hastalığının tamamen iyileşmesi halinde ise bakanlık tarafından yapılan yardım kesiliyor.

Tüberküloz yani verem hastaları, hastalığın tipine göre nakdi yardımdan 6 ay ile 30 ay arasında yararlanabilirken, SSPE hastalarına yapılan yardım ise bir ömür boyu sürüyor.

2023 Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Yardım Ne Kadar?

Tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik nakdi yardım miktarı, tıpkı diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi memur katsayısına bağlı olarak her yıl iki sefer artış gösteriyor.

2023 yılı itibariyle hastalara ortalama 4.170 TL nakdi yardım yapılıyor. Aynı zamanda evde bakıma muhtaç olan, bakım ihtiyaçlarını kendisi karşılayamayacak durumda olan hastalara yaşadıkları ev koşullarının daha da iyileştirmesi noktasında her ay ekstra ortalama 600 TL civarında daha yardım yapılıyor.

Ödemeler, başvurunun kabul edildiği aydan başlamak üzere her ayın 25’inde kişinin PTT hesabına aktarılıyor.

Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Nakdi Yardım Sorgulama

Başvurular, başvuru yapılan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının yoğunluğuna göre ortalama 15-20 gün içinde sonuçlansa da aşırı yoğunluk halinde başvuru sonuçlarının açıklanması 1 ayı bulabiliyor.

Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini, başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ya da bizzat vakfı arayarak öğrenebileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Nakdi yardım sorgulaması için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamalı, ardından TC kimlik no ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız.

Bu sayfa üzerinden evde bakım desteği, elektrik tüketim desteği vb. daha önce başvurduğunuz tüm sosyal yardım bilgilerine ulaşabilir, başvurularınızın onaylanıp, onaylanmadığını yani başvurunuza dair son durumu takip edebilirsiniz.

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Kronik Hastalık Yardımını Kim Verir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilir.

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Yapılır mı?

Evet.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık