Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.256
A+
A-
Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Ekonomik koşulların zor olduğu bu süreçte muhtaç ve yoksul vatandaşları yalnız bırakmayan Aydın Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile kimsesizlere umut olmaya devam ediyor.

Ege bölgemizin turizm potansiyeli en yüksek şehirlerinden biri olan Aydın’da büyükşehir belediyesi; muhtaç kişilere her gün sıcak yemek dağıtıyor.

Toplam 17 ilçesinde ve bu ilçelere bağlı olan mahallerde yaşayan dar gelirli, engelli, yaşlı, ihtiyaç sahibi ve öğrencilere yönelik sosyal yardımları ile vatandaşların takdirini toplayan belediye; hastalara özel hasta bezi ve havalı yatak yardımları ile hasta vatandaşlarımıza da destek oluyor.

Bu yazımızda Aydın’da yaşayan ve sosyal yardımlara ihtiyaç duyan vatandaşlarımız için Aydın Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç vatandaşlara yönelik olarak yapılan yardımlar nelerdir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Büyükşehir belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi kişilere ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişilere yani eş, çocuk, anne ve babalarına yönelik olarak yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve sıcak yemek yardımı
 • Kömür ve yakacak yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Hasta bezi ve havalı yatak yardımı
 • Kuru gıda yardımı(bakliyat vb.)
 • Et, yoğurt ve peynir yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış dul kadınlara ve çocuklarına yönelik olarak yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Eşya yardımı
 • Barınma yardımı(şiddet mağduru kadınlar ve yaşlılar için)

Aydın Belediyesi; özellikle sel, deprem vb. bir doğal afet sonrasında evlerini kaybeden, ev eşyaları kullanılmaz hale gelen ailelere beyaz eşya ve mobilya yardımında bulunuyor.

Beyaz eşya ve mobilya alım gücü olmayan, düzenli gelir sahibi olmayan ailelere de hayır severler tarafından bağışlanan eşya ve mobilyaları dağıtıyor.

Yoksul aile çocuklarına kırtasiye yardımında bulunan belediye, küçük bebeği bulunan ailelere ise bebek bezi ve mama dağıtıyor.

Ailelerin daha iyi ve daha sağlıklı beslenebilmeleri adına onlara belirli aralıklarla kuru gıda, et, yoğurt ve peynir yardımlarında bulunuyor.

Hazırladığı gıda kolilerini ve temizlik malzemelerini yoksul ailelere teslim ediyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz, kimsesiz ve sokaklarda yaşam mücadelesi veren vatandaşlarını da unutmayarak, her gün 25 bin kişiye sıcak ev yemeği dağıtıyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Nakdi Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım - Maddi Yardım Başvurusu

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aydın’da ikamet eden yoksul vatandaşların belediye tarafından yapılan sosyal yardımlara başvurabilmeleri için bizzat belediyeye gitmeleri, başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Başvurular, belediyeye ait olan resmi site üzerinden de yapılabiliyor.

İnternet üzerinden yardımlara başvurmayı düşünen kişilerin öncelikle büyükşehir belediyesine ait olan https://aydin.bel.tr/ linkini tıklamaları, ardından sayfanın sağ üst köşesindeki İletişim butonuna tıklamaları ve ihtiyaçlarına yönelik bir mesaj hazırlamaları gerekiyor.

Belediye tarafından yapılan yardımlara, başvuru şartlarına ve başvuru esnasında talep edilen belgelere dair ayrıntılı bilgi edinmek isteyen kişiler; belediyeye ait telefon numarasını arayabiliyorlar.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyeye sosyal yardımlara başvurmak ve ihtiyaçlarının belediye tarafından ücretsiz bir şekilde karşılanmasını sağlamak için giden kişilerin öncelikle yardım başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Başvuru formunda kişinin muhtaçlık durumunu tespit etmeye yönelik birtakım sorular bulunuyor.

Kişinin mesleği, aylık geliri, evli olup olmadığı, hanedeki kişi sayısı, hanedeki çalışan sayısı, kişinin sigortalı çalışıp çalışmadığı, üzerine kayıtlı gayrimenkulünün olup olmadığı, başvuru formunda yer alan sorular arasında bulunuyorlar.

Başvuru sahiplerinin sırf belediye tarafından sunulan yardımlardan faydalanmak adına yanlış bilgiler vermesi örneğin, sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen kendilerini çalışmıyor olarak beyan etmeleri, yasal anlamda suç teşkil ediyor.

Kişi tarafından başvuru formunda doldurulan tüm bilgiler, daha sonra belediye yetkilileri tarafından araştırılıyor.

Yalan beyanda bulunan kişilere hiçbir şekilde yardım edilmiyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Daha önce gerçekleştirdiğiniz başvurunun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek, yardımlara dair ayrıntılı bilgi edinmek adına Aydın Büyükşehir belediyesine ait olan 444 4 009 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardım başvurularınızı sorgulamak adına bizzat belediyeye gidebilir ya da belediye telefon numarasını arayarak, yetkili kişilerden başvurunuzun son durumuna dair bilgi alabilirsiniz.

Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden yaptığınız başvuruları sorgulamak için başvurunuz esnasında iletişim kısmında yer verdiğiniz e-mail ya da mail adresinizi kontrol edebilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Büyükşehir belediyesi, nakdi veya ayni yardımlarda bulunacağı kişilerden ‘muhtaçlık sınırının’ altında olmalarını talep ediliyor.

Yani hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilere öncelik veriyor.

Bazen asgari ücret alsa dahi bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı son derece fazla olan başvuru sahibi vatandaşlarına da gıda, kıyafet, kırtasiye vb. yardımlarda bulunabiliyor.

Gıda kolisi, günlük sıcak yemek, et, peynir vb. erzak yardımından yararlanmak isteyen kişiler; muhtarlıktan alabilecekleri fakirlik belgesini belediyeye teslim ettikleri taktirde bu yardımlardan faydalanma yani başvurularının olumlu sonuçlanma şansını yükseltmiş oluyorlar.

Yoksul aile çocuklarına yapılacak kırtasiye yardımı söz konusu olduğunda ise ailelerin eğitim çağındaki çocuklarına ait öğrenci belgelerini de belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Muhtaç sahibi ailelere kış aylarında ısınabilmeleri adına kömür dağıtan belediye, yeni doğan bebeği olan ebeveynlere ise bebek bezi ve mama yardımında bulunuyor.

Belediye; hazırladığı gıda kolileri ile ailelerin, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlıların beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Başvuru sonrasında belediye, öncelikle yardıma ihtiyacı olduğuna kanaat getirdiği kişileri görüşmeye çalışıyor.

Daha sonra bu kişilerin durumlarını değerlendirerek, onlardan başvuru belgelerini teslim etmelerini talep ediyor.

Teslim edilmesi gereken belgeler arasında engelli kişiler için sağlık raporu, kırtasiye yardımları için öğrenci belgesi, hasta kişiler için sağlık raporu, fakirlik belgesi, SGK kaydı vb. belgeler bulunuyor.

Belediye; birkaç kişiyi görevlendirerek, başvuru sahibini evinde ziyaret ediyor. Bu ziyaret ile kişinin teslim ettiği belgelerin doğru olup olmadığı araştırılıyor. Daha sonra görevli kişiler tarafından bir değerlendirme raporu hazırlanıyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi; bu raporu ve başvuru sahibi yoksul vatandaş tarafından teslim edilen diğer belgelerin doğruluğunu araştırdıktan sonra yardım yapıp yapmayacağına karar veriyor.

Aydın Belediyesi Sosyal Yardımları 2023

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Engelli Vatandaşları da Unutmuyor!

Belediye; en az %40 engele sahip olan ve belediyeye engelli olduğuna dair sağlık raporunu teslim eden kişilere tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye ve beyaz baston dağıtıyor.

Hasta vatandaşlara ise hasta bezi ve havalı yatak dağıtıyor.

Hasta ve engelli vatandaşların en temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan belediye, onlara bir nebze de olsa umut ve yaşam sevinci aşılıyor.

Hasta bezi, havalı yatak yardımı, tekerlekli sandalye, akülü sandalye ya da beyaz baston yardımlarından faydalanmak isteyen hasta veya engelli vatandaşların bizzat belediyeye başvurmaları gerekiyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz Tablet 

Yoksul ailelerin eğitim çağındaki çocuklarına kırtasiye yardımında bulunan Büyükşehir Belediyesi; muhtaç aile çocuklarına uzaktan eğitim alabilmeleri ve pandemi sürecinde EBA ders içeriklerini kaçırmamaları için ücretsiz tablet dağıtıyor.

Ücretsiz tablet; gerçekten yoksul aile çocuklarına dağıtıldığından ailelerin belediyeye başvururken yanlarında mutlaka fakirlik belgesini de götürmeleri gerekiyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Hizmetleri

Aydın Büyükşehir Belediyesi, 65 Yaş Üstü ya da Kronik Rahatsızlığı Mevcut Vatandaşlarının İhtiyaçlarını Karşılıyor

Ülke çapında başlatılan pandemi yardım kampanyaları düzenleyen Vefa Sosyal Destek Grubu üyesi olan Aydın Büyükşehir Belediyesi; her gün destek hatlarını arayıp, ihtiyaçlarını beyan eden 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastalığı olan vatandaşların ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Vatandaşlar, belediye personelleri ve gönüllülerin iş birliği sayesinde gıda, temizlik malzemesi, ilaç vb. temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Personeller ve gönüllüler, vatandaşların telefonda bahsettikleri malzemeleri satın aldıktan sonra bu malzemeleri vatandaşların evlerinin kapısında teslim ediyorlar.

Vatandaşların ise alışveriş tutarını evlerinin kapısında gönüllülere veya belediye çalışanlarına ödemeleri gerekiyor.

Vatandaşlar; 112, 155 ya da 156 destek hatlarından birini aramak suretiyle yardım taleplerini iletebiliyorlar.

Belediye personellerinin yanı sıra polis, jandarma, bekçi, AFAD personeli vb. kamu çalışanlarından da oluşabilen gönüllü VEFA Sosyal Destek gruplarına 65 yaş üstü ya da kronik hastalığı bulunan kişiler, muhtaç olmaları halinde de gıda kolisi talebinde bulunabiliyorlar.

Bu durumda muhtaç kişilere gıda kolileri ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor.

Vefa Sosyal Destek grubu, vatandaşların gıda, ilaç gibi temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra onların banka ve diğer kurum işlemlerini de gönüllü olarak gerçekleştiriyorlar.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Yoksul Ailelerin Evlerini Onarıyor, Kış ayları yaklaşırken fakir ailelere kömür dağıtan belediye, evi oturulamayacak halde olan yani sağlıksız ve bakımsız evlerde yaşayan yoksul kişilerin de evlerini ücretsiz bir şekilde onarıyor.

Böylelikle muhtaç vatandaşların evlerinde huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayabilmelerine yardımcı oluyor.

Belediye, her eğitim-öğretim yılı başlangıcında muhtaç aile çocuklarına kırtasiye malzemelerinin yanı sıra önlük, ayakkabı ve çanta da dağıtıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf kaydı bulunan yoksul vatandaşların eğitim çağındaki çocuklarına ise ayni ya da nakdi eğitim yardımlarında bulunuyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu 2023

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Yaşlıların ve Kimsesiz Kadınların Barınma İhtiyaçlarını Karşılıyor

Belediye, yaşlı barınma evleri ile 60 yaş üstü ve muhtaç kişilerin günlük barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyor.

Şiddet mağduru kadınlar ise çocuklarıyla birlikte kadın konuk evinde konaklayabiliyorlar.

Didim Huzur evinde ise kendi kendilerine temel bakımlarını karşılayabilen yaşlı vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlıyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Aydın Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Aydin il mülki sınırları dahilindeki 17 ilçe ve ilçelere bağlı mahallelerde ikamet eden dar gelirli, ihtiyaç sahibi, yaşlı, engelli vatandaşlara ve öğrencilere yönelik, başvurmaları halinde gıda yardımı yapılmaktadır.

Aydın Büyükşehir Belediye gıda yardımı başvurusu Aydın belediye resmi sitesi üzerinden yada alo 444 40 09 numarasından yapılmaktadır. Aydın belediyesi gıda yardımı olarak Et, Yoğurt ve Peynir Yardımı ve  Kuru Gıda Yardımı yapmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=gMXYOsX8IA8

Aydın Büyükşehir Belediyesi Gıda Kolisi Yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesi Esnaflara Gıda Kolisi ve Çocuk Bezi Dağıtıyor, Pandemi sürecinde maddi anlamda ciddi bir kayıp yaşayan esnaf kardeşlerimizi de unutmayan belediye, onlara belirli aralıklarla gıda kolisi ve çocuk bezi dağıtıyor.

Gıda kolileri, işyeri sahiplerinin yanı sıra çalışanlarına da dağıtılıyor.

İşyerini kapatan ya da işten ayrılan esnaf kardeşlerimiz de bu yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Bu yazımızda Aydın Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Açık Kapı Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Adıma Herhangi bir Sosyal Yardım Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

PTT Kart Hesap Bakiyesini Nasıl Öğrenebilirim?

Telefonunuzdan 444 1 788 arayarak öğrenebilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Nisa dedi ki:

  Öncelikle merhaba aydın nazilli de ikamet eden yardıma muhtaç aile war 3çocuk anne kanser lütfen yardımcı olur musunuz bir lokma yiyecekleri yok babaları çalışıyor ama eşinin hastanesi için dewamli izin aldıgından dolayı maaşın da kesinti oluyor bu ay ellerine kalan bin TL hafta da 2 ay da 8 sefer hastaneye gitmesi gerekiyor çocuklar hasta

 2. Özlem Ceylan dedi ki:

  Evim kira iki tane kızım var onlara maddi destek ve gıda yardımı talep ediyorum degerlendirirseniz çok sevinirim.

 3. Hatice koç dedi ki:

  Iyigünler benihtiyaç sahibi bir anneyim 1 çocugum var lise 1 e gidiyor yanlış ihtiyaçlarini karşilayamadiğim için devamsizligi oldu kiraciyim 1000tl Kiram veriyorum 3 aylik Kiram birikti ev sahibim evi satiliga çikardi çaresiz kiş kiyamette uygun bir ariyorum hem maddi durumum olmadigindan birşey yapamiyorum sed yardimi aliyordum onuda kestiler çaresizim

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık