İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
10.05.2023 16:06
1.086
A+
A-

İzmir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; İzmir’de yaşayan yardıma muhtaç vatandaşlar çeşitli yardımlar için başvuruda bulunabilirler. Ülkemizin en kalabalık ve en güzel şehirlerinden biri olan İzmir’de Büyükşehir Belediyesi; pandemi döneminde muhtaç kişilere yardım etmeye, onların bu süreci daha kolay bir şekilde atlatabilmeleri için ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaya devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; İzmir il sınırlarında yaşayan maddi anlamda yoksun kişilere gıda kolileri dağıtarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu onaylanan ailelerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı oluyor.

Büyükşehir Belediyesi, yoksullara, kimsesizlere, yaşlılara, şehit ve gazi yakınlarına, engellilere, doğal afetlerden zarar gören kişi ve ailelere, dul kadınlara destek veriyor.

Bu yazımızda 2023 yılı için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye, İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalışacağız.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda paketi yardımı
 • Bayramlarda yapılan nakdi yardımlar
 • Ulaşım kartı yardımı
 • Giyim, mobilya yardımı
 • Kömür ve yakacak yardımı
 • Bebekler için süt yardımı
 • Bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için ücretsiz tablet dağıtımı
 • Engellilere yönelik yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Şiddet gören ya da dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Hasta, yaşlı ve engelliler için evde sağlık ve bakım hizmeti

İzmir Büyükşehir Belediyesi; engellilere, yaşlılara, muhtaç ve hasta kişilere, kimsesizlere, yoksullara yaptığı ayni ve nakdi yardımları ile diğer belediyelerimize de örnek teşkil ediyor.

Büyükşehir Belediyesi; maddi gücü yetersiz olan vatandaşlara aylık 10 biniş içeren ulaşım kart desteği dağıtıyor. Ücretsiz ulaşım kart desteği yardımından yararlanmak isteyen kişilerin 0-5 yaş aralığında çocuk sahibi olmaları gerekiyor.

Muhtaç ailelere düzenli bir şekilde gıda paketi dağıtan belediye; dağıttığı gıda paketlerinde zeytinyağı, makarna, bulgur, mercimek gibi bir ailenin bir aylık temel gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik malzemelere yer veriyor.

Okul çağındaki çocuklara her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında mont, ayakkabı, önlük, çanta, kalem, kitap ve kırtasiye malzemeleri dağıtan belediye; Süt Kuzusu Projesi kapsamında 1-5 yaş aralığı çocuğu olan muhtaç ailelere ise aylık 8 litre sağlıklı ve temiz süt dağıtıyor.

Şehitlerimizi de unutmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehit haberini alan şehit yakınları için taziye çadırı hizmeti sunuyor.

Engelli vatandaşlara para desteğinde bulunan belediye, onlara ücretsiz medikal destek sunuyor.

Doğal afetlere maruz kalan vatandaşlarına ise ayni yardımların yanı sıra para yardımında da bulunuyor.

İzmir’de yer alan aşevi; muhtaç ve kimsesiz kişilerin yanı sıra depremden zarar gören kişilere ve ailelerine de her gün ücretsiz sıcak yemek dağıtıyor.

Muhtaç engelli, hasta ve yaşlı kişileri unutmayan belediye; düzenli bir şekilde bu kişilere evlerinde olacak şekilde yara bakım, fizik tedavi, kişisel bakım, ev temizliği ve psikolojik destek hizmetleri sunuyor.

İzmir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir belediyesi sosyal yardımlarından yararlanmak için bizzat belediyeye gidebilir ve sosyal yardım başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Alternatif olarak başvurularınızı online platformda da gerçekleştirebilirsiniz.

Online başvurularınız için hemen https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/6 linkini tıklayabilirsiniz.

Belediye yetkilileri tarafından daha sonra size yardım başvurunuza yönelik olarak olumlu veya olumsuz cevap verileceğini unutmamalı, belediyeye gittiğinizde ya da online başvuru formunda doldurduğunuz e-posta ve telefon numarası bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmalısınız.

İzmir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İzmir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama sonucunu öğrenmek için başvurunuza dair ayrıntılı bilgi edinmek adına 444 40 35 numaralı telefonu arayarak, [email protected] adresine e-posta atarak ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Hemşehri İletişim Merkezi’ne 7/24 ulaşabilirisniz.

Online platformda gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı sorgulamak istediğinizde ise başvurunuza cevap gönderilip gönderilmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bu noktada online başvuru formunda belirttiğiniz e-posta adresinizi sık sık ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Alternatif olarak Büyükşehir belediyesine ait telefon numarasını arayabilir, başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Büyükşehir belediyesine sosyal yardım başvurusunda bulunmak ya da başvurunuzu sorgulamak istediğinizde belediyeye ait olan 0232 293 12 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Yardım başvurusu için gerekli belgeleri ve başvuru şartlarını da yetkili kişilerden bu numarayı arayarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Büyükşehir belediyesine gittiğinizde belediye sizden başvuracağınız sosyal yardımlara dair bir başvuru formu doldurmanızı istiyor.

Başvuru formunda TC kimlik numaranız, isminiz, soy isiminiz, adresiniz vb. kişisel bilgilerinize yönelik soruların yanı sıra maddi durumunuzla ilgili sorular da bulunuyor.

Mesleğinize, aylık gelirinize, hanede bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısına yönelik bu sorular ile belediye; gerçek anlamda muhtaç olup olmadığınızı tespit etmeye çalışıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de tıpkı diğer belediyelerimiz gibi sınırlı bir bütçeye sahip olduğundan yalnızca gerçek anlamda yoksul kişilerin ayni ve nakdi yardım taleplerine olumlu yanıt veriyor.

Bu yüzden gerçek anlamda muhtaç değilseniz hem belediyeye zaman kaybettirmemek hem de yoksul kişilerin haklarını yememek adına bu yardımlara başvurmamanızı öneriyoruz!

Yardım başvuru formunda doldurduğunuz tüm bilgilerin daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından soruşturulup, araştırılacağını unutmamalı, başvuru formunda yalnızca gerçek bilgilere yer vermelisiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli vatandaşlarımıza yardımlarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilere akülü tekerlekli sandalye, akü, manuel tekerlekli sandalye, hasta yatağı, hasta önü yemek masası, yetişkin hasta bezi, havalı yatak, görme engelli bastonu dağıtıyor.

Bu medikal malzemelerden ücretsiz bir şekilde yararlanmak isteyen engelli vatandaşlarımızın kimlik fotokopisi, engelli sağlık kurulu raporu, talep dilekçesi, SGK müdürlüğünden alınması gereken hanedeki kişilerin sosyal güvencesini gösteren belgeleri, şayet emekli iseler maaşlarını, bir işyerinde çalışıyorlarsa bordolarını, herhangi bir sağlık güvenceleri yoksa sağlık provizyon aktivasyon belgesini İzmir Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekiyor.

Engelli vatandaşlardan en az %40 oranında engelli olduklarını gösteren ve tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşlarımızın yanı sıra çölyak hastalarına da yılda üç kez glütensiz gıdalar içeren gıda paketlerini dağıtıyor.

Fenilketonürü hastalarını unutmayan belediye; fenilketonürü hastalarına ise yılda üç sefer düşük proteinli gıda paketleri sunuyor.

Yaşamını yatağa bağlı bir şekilde devam ettirmek zorunda olan engelli ve hasta vatandaşların pansuman işlemleri ise Büyükşehir Belediyesi sayesinde Eşrefpaşa hastanesinde ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriliyor.

izmir belediyesi yardım başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi; düzenli bir şekilde ihtiyaç sahibi ve dar gelirli ailelere erzak yardımında bulunuyor.

Kısa bir süre önce başlattığı ‘Biz Varız’ kampanyasına yüksek oranda katılım gerçekleşen belediye; gönüllerin bağışladığı gıda kolilerini Ramazan ayında muhtaç kişilere dağıtıyor.

Biz Varız projesine katılarak, ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulunmak adına sizler de https://www.bizizmir.com/tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım paketi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı almak için kimlik fotokopisi,  dilekçe ile Büyükşehir belediyesine gidebilir, e-posta atabilir ada resmi site üzerinde bulunan linke tıklayabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi dayanışma kampanyası kapsamında İzmir esnafı ve üreticisinden aldığı gıda paketlerini İzmir’de yaşayan maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu Tel: 444 40 35 E-posta: [email protected] adresine yapılabileceği gibi ilçe belediyeler ve muhtarlık aracılığı ile de başvurulabilir.

Gıda Paketi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul aile çocuklarına ücretsiz tablet dağıtan belediye; böylelikle pandemi sürecinde ilköğretim, lise ve ortaöğrenim öğrencilerin online derslere zamanında katılabilmelerini sağlıyor.

Ücretsiz tablet dağıtımı; muhtaç aile çocuklarına yani yalnızca hane halkı aylık ortalama kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelerin çocuklarına yapılıyor.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, yoksul aile başvurularının olumlu sonuçlanma şansını arttırıyor.

İzmir Büyük Şehir Belediyesi Para Yardımı 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Muhtaç Kişilere Nakdi Yardımlarda da Bulunuyor. Kötü evlerde konaklamak zorunda kalan ve yaşadığı ev, hane halkı sağlığı için oldukça zararlı olan kişilere kira desteğinde bulunan belediye; muhtaç ve yoksullara Ramazan ve Kurban bayramlarında para yardımlarında bulunuyor.

Engelli vatandaşlara da yılda birkaç sefer para yardımında bulunarak, onların gıda, kişisel bakım, temizlik vb. ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Şehit ve gazi yakınlarına, muhtaç ailelere, kimsesi olmayan yaşlılara, engellilere, evlerinde yeterli eşyası bulunmayan yoksullara da hayırseverler tarafından bağışlanan ev eşyası, tekstil malzemesi ve mobilyaları teslim ediyor.

İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için kırtasiye yardımında bulunmanın yanı sıra ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına bedenlerine uygun olacak şekilde mont, kaban, ayakkabı, önlük vb. tekstil kıyafetleri dağıtıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Başvurusu 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Maddi Yardıma Muhtaç Kişilere Sosyal Kart Dağıtıyor

Eğitim çağındaki yoksul öğrencilere ve ihtiyaç sahiplerine belirli bir limite sahip alışveriş kartları dağıtan belediye, böylelikle muhtaç vatandaşların temel ihtiyaçlarını satın alabilmelerine katkıda bulunmuş oluyor.

Yoksul ailelere dağıtılan sosyal yardım kartları, ATM kartlarına benzer olduklarından muhtaç kişiler, bu karttaki parayı ATMlerden de çekebiliyorlar.

Kısa bir süre önce öğrenciler için 130 TL limitli eğitim kart çıkaran ve bu kartları 25 bin öğrenciye dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi, maddi imkansızlıklar içerisinde yoksul ailelere ise çocuklarının kırtasiye alışverişlerinde kullanabilecekleri kartlar dağıtıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Başvurusu 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Süt Kuzusu Projesi ile Çocuklara Sağlıklı ve Temiz Süt Dağıtıyor

1-5 yaş aralığındaki çocuklara ücretsiz, sağlıklı ve temiz süt dağıtan İzmir Büyükşehir belediyesinin Süt Kuzusu projesi ile çocukların sağlıklı gelişimlerini desteklemek amaç ediniyor.

Süt projesi kapsamında binlerce ailenin 1-5 yaş aralığındaki çocuklarına aylık 8 litre süt dağıtılıyor.

Başvuru sahiplerinin ücretsiz süte başvurabilmeleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bizzat gitmeleri ve başvuruya giderken yanlarında TC kimlik kartlarını, muhtarlıktan alabilecekleri başvuru dilekçesini, fakirlik belgesini ve 1-5 yaş aralığındaki çocuklarına ait arkalı önlü kimlik fotokopilerini götürmeleri gerekiyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hasta ve Yaşlılara Destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yaşlılara ve Hastalara Destek Oluyor

Pandemi döneminde faaliyetlerine aralıksız bir şekilde devam eden İzmir Vefa Destek grubu gönülleri, 65 yaş üstü yaşlılara ve kronik hastalara destek oluyor.

65 yaş üstü ve kendilerine bakacak kimsesi olmayan yaşlılar, genç olmalarına rağmen kronik bir rahatsızlığı bulunan ve dışarı çıkmaları, sağlıkları açısından ciddi anlamda risk teşkil eden kişiler; gıda, kişisel bakım, ilaç vb. tüm ihtiyaçları için İzmir Vefa destek hatlarını arayabiliyorlar.

112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini arayan kişiler, grup gönüllülerine ihtiyaçlarını beyan edebiliyorlar.

Ardından gönüllüler, telefon eden kişilerin ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yapıyor ve alışveriş poşetlerini bu kişilerin ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Kendileri adına alışveriş yaptıran yaşlılar ve kronik hastaların ise alışveriş tutarını alışveriş poşetlerini teslim alırken ödemeleri gerekiyor.

Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, yaşlıların ve hastaların banka ve diğer kurumlarla ilgili işlemlerini de gönüllü bir şekilde yapıyorlar.

Muhtaç yaşlılar ve hastalar yani aylık sabit geliri olmayanlar; ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanması talebinde de bulunabiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi; kimsesizlere, muhtaçlara, dar gelirli ve hanesini geçindirmekte zorlanan kişilere, engellilere, eşi vefat etmiş, eşi evi terk etmiş ya da eşi evi terk etmiş çalışmayan kadınlara ve bu kadınların çocuklarına hem ayni hem de nakdi yardımlarda bulunuyor.

İzmir’de kısa bir süre önce yaşanan, üzücü deprem felaketi yüzünden evleri yaşanılmaz halde olan vatandaşlara yani depremzedelere de yardımcı oluyor.

Yatağa bağlı olarak yaşamak zorunda olan hastalar, engelliler, yaşlılar, kimsesizler; sosyal yardımlara başvurarak, kendilerini hem maddi hem de manevi açıdan daha rahat ve huzurlu hissedebiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları bütçesi doğrultusunda gerçekleştirdiğinden ciddi anlamda yoksul olanlara yardımcı oluyor.

Bu yüzden de düzenli bir geliri ve işi olmasına rağmen başvuru formunda kendi gelirini düşük gösteren kişilere ve belediye yardımlarını suiistimal etmek isteyen kişilere yardımcı olmuyor.

Zaten Büyükşehir belediyesi; başvuran kişiler tarafından teslim edilen tüm belgeleri ve başvuru formunda doldurulan bilgileri ayrıntılı bir şekilde araştırıyor.

Belediye; başvuru sahiplerinden muhtaçlık durumlarını kanıtlamaya yönelik bazı belgeler talep ediyor.

Örneğin; engellilerden sağlık kurulu raporu, tablet yardımına başvuranlardan çocuklarına dair öğrenci belgesi, dul kadınlardan eşlerine ait ölüm belgesi gibi belgeler talep edebiliyor.

Belediye; belgeleri teslim aldıktan sonra muhtaç olduğunu düşündüğü kişilerin ev adresine bir komisyon gönderiyor.

Bu komisyon, daha sonra belediyeye teslim etmek üzere ailelerin yaşam şartlarına, yaşadıkları evlere, sosyo-kültürel durumlarına dair bir rapor hazırlanıyor.

Belediye; başvuru sahibinin teslim ettiği belgeleri ve raporu birlikte değerlendirdikten sonra hangi kişilere ve ailelere yardım yapması gerektiğine karar veriyor.

Belediye, önceliğini yoksul kişilere yani hane halkı kişi başı ortalama geliri asgari ücretin üçte birinin altında olan ailelere veriyor.

Bu yazımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, belediyeye başvurarak, yararlanabileceğiniz sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Muhtaçlık Aylığı Nedir? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Sosyal Yardım Kartını Nereden Alabilirim?

Bağlı olduğunuz belediyelerden alabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşya Yardımı Var mıdır?

Evet.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Ferit dedi ki:

  Oglum engelli bayram için kıyafet

 2. Gökhan Çağlar dedi ki:

  Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum çocuğum var 1tanesi okuyor diğeri daha 6 aylık erzak bebek bezi ve ıslak mendil süt yardım anne sütü az geliyor aile ihtaçımız var.

 3. Gökhan Çağlar dedi ki:

  Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum çocuğum var 1tanesi okuyor ona tablet lazım eba dan ders çalışması lazım.

 4. Gökhan Çağlar dedi ki:

  Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum çocuğum var 1tanesi okuyor diğeri daha 6 aylık erzak ve bez ıslak mendil kırtasiye den alınacaklar var.aile ihtiyaç yardım.

 5. Gökhan Çağlar dedi ki:

  Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum çocuğum var 1 si ilkokula gidiyor dersden çok geri birtane tablet veya leptop çok sıkıştık ihtiyaçımız var yardım etmenizi istiyorum benim sağ elimi doldurulacak çok ihtiyaç var 1tanesi daha 6 aylık bebek bez ıslak mendil lazım gıda temizlik koli yardım.anne sütü az geliyor yardım istiyorum.