Yardım Başvurusu

Giresun Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Giresun Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yardıma muhtaç vatandaşlar belediyelere yardım başvurusunda bulunabilirler. Giresun Belediyesi; geçmiş yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da yoksul vatandaşlarının, kimsesizlerin, muhtaçların ve ihtiyaç sahibi kişilerin ellerinden tutmaya, onlara sosyal yardımlarda bulunmaya devam ediyor.

Pandemi dolayısıyla yardım çalışmalarını hızlandıran belediye, gerek ayni gerekse nakdi yardımlarıyla ihtiyaç sahiplerinin hayat şartlarını iyileştirmeyi amaç ediniyor.

Gıda yardımı, giysi yardımı, kömür ve odun yardımı vb. ayni yardımlarının yanı sıra yoksul vatandaşlara sunduğu para yardımları ile belediye, vatandaşlarına destek çıkıyor.

Bu yazımızda kısaca Giresun Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, Giresun Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Giresun Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Giresun Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Erzak ve gıda kolisi yardımı
 • Odun, kömür vb. yakacak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker aileleri için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Kira yardımı
 • Çocuklar için tablet ve kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımı

Giresun il sınırlarında ikamet eden, düzenli bir maaşı ve işi olmayan, kendisini ve ailesini geçindirmekte zorlanan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler; Giresun Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Vatandaşlarını en zor zamanlarında yalnız bırakmamayı amaç edinen belediye; soğuk kış günleri yaklaşmadan ihtiyaç sahiplerine kömür, odun dağıtıp, onların ve ailelerinin ısınabilmelerini ve hastalıklara daha az yakalanmalarını sağlıyor.

Yoksul ailelere gıda kolileri dağıtarak, bu ailelerin erzak ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışan belediye; yoksul aile çocuklarına ise okullar açılmaya yakınken kitap, defter, kalem vb. kırtasiye malzemeleri hediye ediyor.

Yoksul aile çocuklarının maddi imkansızlıklar yüzünden eğitim hayatlarına devam edememelerine engel olmak isteyen Giresun Belediyesi; ilköğretim ve lise öğrencilerine ücretsiz tablet dağıtıyor. Ücretsiz tablet yardımına yalnızca yoksul aileler başvurabiliyorlar.

Giresun Belediyesi; yoksul aile çocuklarının mont, kaban, ayakkabı, bot gibi zaruri kıyafet ihtiyaçlarını karşılamayı da unutmuyor.

Giresun il sınırlarında yaşayan ve yeni bebek sahibi olan anne ve babalar; belediyeye başvurarak, bebek bezi ve bebek maması yardımı talep edebiliyorlar. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere Giresun Belediyesi; düzenli bir şekilde bebek bezi ve bebek maması dağıtıyor. Aynı zamanda yeni doğan bebekler için gerekli olan beşik, battaniye gibi temel malzemeleri de anne ve babalara hediye edebiliyor.

Sokakta yaşayan, ailesi olmayan kişilerin kış aylarında geçici bir şekilde konaklayabilmelerini de sağlayan belediye; yaşlı ve kimsesiz kişileri ise huzur evlerinde ağırlıyor. Böylelikle yaşlı vatandaşlarının ömürlerinin son demlerinde daha rahat bir ortamda yaşayabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Engelli vatandaşlarının baston, tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye gibi ihtiyaçlarına da zamanında yanıt vermeye çalışan Giresun Belediyesi; hastalara ise havalı yatak vb. medikal malzemeler dağıtabiliyor.

Ailesinden ya da eşinden şiddet gören, kimsesi olmayan, çalışmayan kadınlara da yardım eli uzatarak, onlara para yardımında ve ayni yardımlarda bulunuyor.

Afetzedeler söz konusu olduğunda ise onların mobilya, eşya, giysi vb. ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Giresun’daki aşevine giden yoksul vatandaşlar; burada sıcak yemekler yiyerek, gıda ihtiyaçlarını tamamen ücretsiz bir şekilde giderebiliyorlar.

Giresunlu hayırseverler tarafından yoksul ailelere yapılan yardımları da zamanında yoksul kişilere teslim eden belediye; hayırseverler ile vatandaşlar arasında adeta bir köprü vazifesi görüyor.

Giresun Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılar, engelliler, dul kadınlar, kimsesizler, kısacası Giresun il sınırlarında yaşayan dar gelirliler, belediyenin sunduğu ayni ve nakdi yardımlara başvurmak adına belediyeye gidip, başvuru formu doldurabiliyorlar.

Başvuruları onaylanan kişiler ise belediye yardımlarından yararlanmaya başlayabiliyorlar.

e-Devlette yapılan son değişiklik ve güncelleme ile artık ülkemizde belediyelerin sosyal yardımlarına e-Devlet üzerinden de başvurulabiliyor.

Özellikle pandemi sürecinde evinden çıkmak istemeyen milyonlarca kişi, belediye yardımlarına e-Devlet üzerinden başvurmayı tercih ediyor.

Giresun Belediyesi sosyal yardımlarına e-Devlet üzerinden başvurmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin, yaşlıların ve kimsesizlerin ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkine tıklamaları, ardından da sisteme TC kimlik no ve e-Devlet şifre bilgileri ile girmeleri gerekiyor.

Henüz e-Devlet şifresi olmayan kişiler, PTT’ye giderek, şifrelerini alabiliyor.

İhtiyaç sahiplerinin daha sonra Uygulamaya Git butonuna tıklamaları gerekiyor.

Yeni açılan sayfadan başvurulmak istenen belediyeyi seçip, başvuru formlarını eksiksiz bir şekilde dolduran ve başvurulmak istenen sosyal yardımları seçen kişiler; kolaylıkla başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Giresun Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ayni ya da nakdi yardım başvuruları, belediyeden veya e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Sorgulama ile vatandaşlar, başvuru sonuçlarını ya da başvurularının hangi aşamada olduğunu kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Başvurularına dair ayrıntılı bilgi edinmek isteyen vatandaşlar; alternatif olarak belediyeye ait telefon numarasını da arayabiliyorlar. Ayrıca Belediyenin resmi sitesi üzerinden gıda yardımı ve para yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemi yapmak isteyen başvuru sahiplerinin ise https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkine tıklamaları gerekiyor.

Giresun Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yardım başvurularını sorgulamak, başvuru durumunu takip etmek, başvuru için gerekli belgeleri öğrenmek isteyen vatandaşlar; sorgulama için 444 4 028  telefon numarasını arayabiliyorlar.

Vatandaşlar, sosyal yardımlara başvurmak, her türlü soru, talep, öneri ve görüşlerini yetkili kişilere iletmek amacıyla Beyaz Masa’ya ait olan 153 numarasını da arayabiliyorlar.

Giresun Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Giresun Belediyesine ya da diğer belediyelere başvurmak isteyen başvuru sahiplerinin ilk olarak başvurmak istedikleri yardımlarla ve kişisel bilgileriyle ilgili olarak bazı soruların yer aldığı başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Belediyeye başvuru sahipleri hakkında detaylı bilgi veren başvuru formunda kişinin ikametgah adresi, mesleği, hanedeki kişi sayısı, hanedeki çalışan sayısı, hane aylık toplam geliri vb. birtakım sorular bulunuyor.

Bu soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlayan kişiler; maddi durumları yani sosyo-ekonomik yaşam koşulları ile ilgili olarak belediyeye bilgi vermiş oluyorlar.

Yani Giresun Belediyesi, başvuru formuna bakarak, başvuru sahibinin muhtaç olup olmadığına karar verebiliyor.

Başvuru formunda başvuran kişi tarafından doldurulan bilgiler, daha sonra belediye tarafından kontrol edilip, onaylanıyor. Bu yüzden de yasal anlamda suç işlememek adına başvuru sahiplerinin formda yanlış beyanda bulunmamaları, yanlış beyanlar ile belediyenin zamanını çalmamaları gerekiyor.

giresun belediyesi sosyal yardım

Giresun Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan ayında binlerce yoksul, dar gelirli ve muhtaç Giresunlu’ya dağıttığı gıda ve erzak yardım kolileri ile bu kişilerin yüzlerini güldüren Giresun Belediyesi; ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra maddi sıkıntılar içerisindeki esnaf kardeşlerimize, işyerini ekonomik zorluklar yüzünden kapatanlara ve pandemi yüzünden işinden çıkarılan kişilere de bu kolileri dağıtıyor.

Gıda yardım başvuruları da e-Devlet üzerinden ya da bizzat belediyeye gidilerek, yapılabiliyor.

Belediye, gıda kolilerini engelli vatandaşlara, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına götürmeyi de ihmal etmiyor.

Giresun Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Giresun Belediyesi sosyal hizmetleri müdürlüğü tarafından yapılan gıda yardımın yanında ayrıca maddi surumu kötü olan ailelere para yardımı da yapmaktadır. Belediyesinin sosyal hizmetler yardım masası numarası olan 444 4 028 arayarak yada yardım desteği için beyazmasa@giresun.bel.tr  adresine e-posta atabilirsiniz.

Yapılan tüm başvuruları değerlendiren Belediyeye yetkilileri başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi yardım, erzak yardımı, kırtasiye yardımı, ulaşım yardımı ve yakacak yardımında bulunuluyor.

Her sene yardımı yaptığı kişi sayısını hızlıca yükselten Giresun Belediyesi 15.577 kişiye toplam 1 milyon 577 bin 700 TL gıda yardımı, 84 bin 450 TL maddi yardım, 12 kişiye bilet yardımı, 2 kişiye kombi yardımı, 11 kişiye toplam 1.650 TL tutarında çocuk bezi ve mama yardımı, 12 kişiye toplam 2.400 TL hasta bezi yardımı, 176 bin TL tutarında 5.335 torba kömür yardımı, 200 kişiye toplam 24.000 TL kırtasiye yardımı, 2 kişiye tüp yardımı, aylık ortalama 840 aileye 73.500 TL değerinde 42 bin ekmek fişi verildi.

Sosyal Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Giresun Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Giresun Vefa Sosyal Destek Grubu, Çalışmalarına Devam Ediyor. Pandeminin başladığı günden bu yana ülkemizdeki yoksul ve dar gelirli vatandaşlarımıza hem ayni hem de nakdi yardımlarda bulunan Vefa Sosyal Destek Grubu Giresun gönüllüleri de çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Giresun il sınırlarındaki yoksul, kimsesiz, yaşlı ve engellileri tespit ederek, onların kapılarına kadar gıda ve erzak kolilerini teslim eden Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerine ulaşmak ve yardım talebinde bulunmak isteyen Giresunluların 112, 155 ya da 156 numaralarından birini aramaları gerekiyor.

Belediye, AFAD çalışanlarının yanı sıra jandarma, bekçi ve polis gibi farklı mesleklere mensup gönüllülerden oluşan Giresun Vefa Sosyal Destek grubu; 65 yaş üstü ve kimsesiz yaşlıların ve kronik hastaların yardım taleplerini geri çevirmiyor.

Onların ihtiyaçlarını dinleyip, ihtiyaç duydukları malzemeleri marketlerden satın aldıktan sonra bu malzemeleri onların ev adreslerine kadar götürüyor.

Hatta onlar için bankaya gidiyor yani yardım isteyenlerin bankacılık işlemlerini bile gerçekleştiriyorlar.

Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerinden yardım isteyenlerin ise alışveriş tutarlarını ürünlerini teslim alırken mutlaka ödemeleri gerekiyor.

Söz konusu muhtaçlar ve dar gelirliler olduğunda Vefa Sosyal Destek grubu, herhangi bir ücret talep etmiyor.

Giresun Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yaşlılar, kimsesi olmayan vatandaşlar, yetimler, engelliler, kronik hastalığı yüzünden çalışamayanlar, eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış ve kimsesiz kadınlar, dar gelirli ve yoksul aileler; kısacası en temel insani ihtiyaçlarını maddi anlamda karşılamakta sıkıntı çeken Giresunlu tüm vatandaşlar, belediyenin sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Başvuran kişilerin başvuru formunu doldurduktan sonra birtakım belgeleri de belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Başvuran kişilerin özel durumlarına ve başvurmak istedikleri sosyal yardımlara göre değişebilen bu belgelere kişinin çalışmadığını gösteren ve SGK’dan alınması gereken belgeyi, engellilerin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alarak, belediyeye götürmeleri gereken sağlık kurulu raporunu örnek olarak gösterebiliriz.

Giresun Belediyesi, başvuru formunu ve belgeleri değerlendirip, daha sonra başvuru sahibinin evine inceleme komisyonu gönderiyor.

İnceleme komisyonu ise başvuran kişinin ekonomik durumuna ve yaşadığı eve dair rapor hazırlayıp, bu raporu belediye değerlendirme kuruluna gönderiyor.

Bu raporu ve belgeleri inceleyen belediye, kimlere yardım edeceğine dair kararını veriyor.

Bu yazımızda Giresun Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Giresun’da yaşıyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir? Kimlere Veriliyor?

 

Sosyal Yardım Kartını Nasıl Alabiliriz?

Belediyelere giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Adımıza Yardım Parasının Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebiliriz?

444 1 788′ i arayarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu