Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Sosyal Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

10.05.2023
78
A+
A-
Sosyal Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır? Yardıma muhtaç vatandaşlar devletin sunmuş oldukları sosyal yardımlara başvurabilmektedirler. Bunun hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Belediyelerin yapmış olduğu sosyal yardımlar nelerdir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yapmış olduğu yardımlar nelerdir? Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımları nelerdir? Dernekler, Vakıflar ve İş Adamları tarafından yapılan yardımlar gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Sosyal Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde sosyal yardım adı altında farklı birçok ihtiyaca yönelik yardımlar yapılmaktadır. Sosyal devlet olmanın gereklerinden biri olarak, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek ve onların yaşam şartlarını iyileştirmek en asli görevlerdendir.

Muhtaç sahibi vatandaşlar için yardım projeleri planlayan ve gerçekleştiren devlet, bu sayede en azından ihtiyaç sahiplerinin temel gereksinimlerini karşılamış olur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluş sosyal yardımlarla dar gelirli vatandaşlara destek olmaktadır. Özellikle tüm dünyada ekonomik olarak kötü etkiler yaratan pandemi süreci, ülkemizde de izlerini bırakmıştır.

Pandemi süreci ile birlikte pek çok kişi işini kaybetmiş ya da işini bırakmak zorunda kalmıştır. Özellikle böyle bir süreçte sosyal yardımların önemi de bir hayli artmıştır. Devletimiz bu dönemde pandemi desteği olarak yardım parası vermekle birlikte sosyal yardım başvuru taleplerini de almaya devam etmiştir.

Yapılan sosyal yardımlar nelerdir, hangi kurum hangi yardımı yapmaktadır gibi sorularınızın yanıtına gelin birlikte bakalım…

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Nedir? Başvuru Sorgulama

Belediyelerin Yapmış Olduğu Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sosyal yardımlar ülkemizde farklı birçok kurum ve kuruluş tarafından yapılmakta ve sağlanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediye ve kaymakamlıklar, Kızılay gibi farklı kurum ve kuruluşlar ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşmaktadır.

Belediyeler yapılan yardımların sahiplerine ulaştırılmasında ve yardım başvuru taleplerinin oluşturulmasında canla başla çalışmakta ve hizmetlerine ara vermeden devam etmektedir.

Sosyal yardımlar nakdi olabileceği gibi ayni de olabilmektedir. Belediyeler tarafından yapılan yardımlar için her yıl belirli bir bütçe ayırılmakta ve çalışmalar buna göre planlanmaktadır. Belediyelerin yapmış olduğu yardımlara bakacak olursak; temelde gıda yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, çocuklar için eğitim ve burs yardımı, para yardımı gibi yardımlar yapılmaktadır.

Engelli bireyleri de unutmayan belediyeler; engelli bireylere yönelik tekerlekli sandalye ya da sağlık yardımı gibi farklı yardımlar yapmakla beraber 65 yaş üstü dediğimiz yaşlılar için de yardımlar yapmaktadır.

Belediyeler tarafından yapılan yardımlarda herhangi bir afetten zarar gören afetzedeler, mülteci durumda olan kişiler, muhtaç durumda olan asker yakınları, kronik hastalığı bulunanlar, ihtiyaç sahibi gazi ve şehit yakınları, dul ve yetim kalmış kimseler de yararlanmaktadır.

Maddi durumu kötü olan muhtaç kimselerin bebekleri için, yeni doğan bebek paketi şeklinde yapılan yardımlar bulunmaktadır. Ayrıca sosyal yardım kartları da belediyenin yapmış olduğu yardım türlerinden biridir. Sosyal yardım kartı ile muhtaç kişiler belediyenin anlaşmış olduğu marketlere giderek bu kart ile alışverişlerini yapabilirler.

Sosyal yardım kartına yüklenecek olan limit, belediyenin bütçesi ve ailenin durumu ile ilgilidir. Özellikle ailedeki kişi sayısı ve gelir durumu baz alınarak limit belirlenmektedir. Kişiler alkol ve tütün ürünleri hariç her ihtiyacını bu kart ile sağlayabilmektedir.

Belediyelerin sağlamış olduğu yardımlardan faydalanmak için başvuru talebinde bulunmak ve talebin onay almış olması gerekmektedir. Çünkü amaç gerçekten ihtiyaç sahibi olanların belirlenmesi ve yardımın bu kişilere ulaştırılmasıdır. Bu noktada, aylık kazancı hane halkı kişi başı; asgari ücretin 1/3 ü ve altında olan kişiler yani muhtaçlık sınırında olanlar yardım talebinde hak sahibi olanlardandır.

Kişilerin muhtarlıktan alacağı muhtaçlık belgesi yani fakirlik belgesi de başvuracağı yardım talebi için son derece önem arz etmektedir. Böylelikle bu kişilere öncelik verilir ve durumları incelenerek yardım taleplerine cevap verilmiş olunur.

Yardım talebi başvurusunda bulunmayan ya da bu konuda bilgisi olmayan kişilere bazen muhtarlıklar yardımcı olmakta ve aracı olarak onları yönlendirmektedir. Hatta belediyeler tarafından belirlenen fakir ailelere yardımlar hemen ulaştırılmak için bu konuda işbirliği ile çalışmalar yürütülmektedir.

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Zaman Ödenir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Yapmış Olduğu Yardımlar Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen sosyal yardımlardan en günceline bu aralar haberlerde sürekli rastlıyoruz. Pandemi destek yardım parası yani 1100 TL para yardımı bakanlık tarafından ihtiyaç sahiplerine başvurmaları halinde verilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sadece pandemi destek parası değil aynı zamanda farklı ihtiyaçları dikkate alarak farklı yardımlarla vatandaşlara destek olmaya devam etmektedir. Bu yardımlardan bazıları; erzak yardımı, odun-kömür yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı, kıyafet yardımı, ihtiyaç sahibi asker ailelerine yardımdır.

Ayrıca dul ve yetim aylığı, yaşlılık aylığı, engelli maaşı, SSPE maaşı, SUY yardımı, SED yardımı, doğum parası yardımı gibi yardımlar da yine bakanlığın yürütmüş olduğu yardım çalışmalarıdır.

e-Devlet sosyal yardım başvurusu (Pandemi yardımı) sorgulama sayfası -  Günün Haberleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımları Nelerdir?

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi Vakıflar Genel Müdürlüğü de birçok yardıma imza atmıştır. Özellikle barınma imkanı bulamayan muhtaç durumda olan kişilere vakıfevi hizmeti ile gerekli imkanları sunan kurum, aşevi hizmeti ile de sıcak yemek ihtiyacını karşılamaktadır.

Soğuk kış günlerinde dışarda kalan ya da sıcak yemek bulamayan kişiler Vakıflar Genel Müdürlüğünün bölge müdürlüklerine giderek yardım başvurusu talebinde bulunabilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bazı yardımlar; fakirlik maaşı, kuru gıda yani erzak yardımı, eğitim ve burs yardımı gibi yardımlar kurum tarafından sağlanmaktadır. Muhtaç durumda olan kişilerin başvuru taleplerini iletmesi ve istenen belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf, Kuruluşlar ve İş Adamları

Dernekler, Vakıflar ve İş Adamları Tarafından Yapılan Yardımlar

Ülkemizde sosyal yardım adı altında pek çok ihtiyaca yönelik yardımlar yapıldığını belirtmiştik. Sosyal yardımları sadece kurumlardan değil aynı zamanda dernek ve vakıflar gibi kuruluşlardan da alabilmekteyiz.

Ünlü iş adamları, sanatçılar ya da hayırseverler tarafından yapılan yardımlar da dernek ve vakıflar aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Nakdi yarımlar da dahil farklı birçok ayni yardım da yapılmakta ve ihtiyaç sahiplerine destek olunmaya çalışılmaktadır.

Yardım Başvurusu

Yapılan sosyal yardımlara nasıl başvuruda bulunmanız gerektiğini tek tek ele aldık. Yazımızın devamında yardım başvurusunu nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz…

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Olur?

İkamet ettiğiniz il ya da ilçedeki belediyelere giderek yardım başvurusunda bulunabileceğiniz gibi e-Devlet sistemi üzerinden de yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

e-Devlet sistemi ile kolayca başvurunuzu yapmak istiyorsanız; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

Ayrıca belediyenin resmi internet sayfasından da yardım talebini kabul edip etmediğine bakarak yardım başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Olur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları için bakanlığa bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidebileceğiniz gibi yardım başvuru talebinizi e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

Ayrıca bakanlığın vermiş olduğu pandemi destek parası için de e-Devlet üzerinden; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linki ile başvuru yapabilirsiniz.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu Nasıl Olur?

Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlüklerine yardım başvurusu için gidebileceğiniz gibi e-posta ile de yardım başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Dernekler, Vakıflar ve İş Adamları Yardım Başvurusu Nasıl Olur?

Başvurmayı düşündüğünüz dernek ya da vakfın resmi internet sitesini ziyaret ederek, burada yer alan iletişim bilgileri üzerinden yani telefon veya e-posta adresi üzerinden dernek, vakıf yetkilileri ile iletişime geçebiliyorsunuz.

İş insanlarının yapmış oldukları yardımlar için şirketleri ile iletişime geçmeniz yardım talebiniz için daha doğru olacaktır.

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu

Yardım Başvurusu Sorgulama İşlemi

Öncelikle istediğiniz yardımı ve yardım isteyeceğiniz kurum ya da kuruluşu belirlediyseniz ve başvurunuzu da yaptıysanız diğer adımlara geçebilirsiniz. Yani yardım başvuru durumunuzu sorgulamaya… Gelin birlikte yardım başvurularınızı nasıl sorgulayabileceğinize bakalım…

Belediye Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapmış olduğunuz başvuruyu sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

Ayrıca ALO 153 hattını ya da belediyenin telefon numarasından da yardım başvuru talebinizi sorgulamanız mümkündür.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bakanlığın yapmış olduğu yardıma başvuruda bulunduysanız başvuru durumunuzu e-Devlet sistemi üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Bakanlığa ait ALO 144 ve ALO 183 hatları da sorgulama yapabilmeniz için hizmet sunmaktadır.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait 0312 415 50 00 numaralı hat ile sorgulama yapabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden; https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini de kullanabilirsiniz.

Dernekler, Vakıflar ve İş Adamları Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Olur?

Başvuru yapmış olduğunuz ilgili dernek ve vakfa gidebileceğiniz gibi telefon numaraları ile iletişime girerek de başvuru talebinizi sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca yardım talebinde bulunduğunuz iş insanları için de şirketleri ile iletişime geçerek başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Sosyal Yardımın Bize Çıkıp Çıkmadığını Nasıl Anlarız?

e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Aile Destek Yardımı Kaç Günde Açıklanır?

Yaklaşık 2 hafta içerisinde açıklanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık