Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

10.05.2023
66
A+
A-
e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama; Yapılan sosyal yardımlardan biri de dul ve yetim aylığıdır. Bunun hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Dul ve Yetim Aylığı başvuru yöntemi, Dul ve Yetim Aylığına nasıl başvuru yapılır? Dul ve Yetim Aylığı başvurusunda istenen evraklar, Dul ve Yetim Aylığını e-Devlet üzerinden sorgulama işlemi nasıldır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde yapılan sosyal yardımlar, ihtiyaçlara göre farklılık göstermektedir. Nakdi ya da ayni yardım şeklinde yapılan yardımlar, 2023 yılında da muhtaç durumda olan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Dul ve yetim aylığı, eşi vefat etmiş kişiye sağlanan devlet yardımıdır. Maddi anlamda kişiye destek olarak sağlanan bu maaşla amaç kişinin yaşam şartlarını bir nebze de olsa iyileştirmektir. Dul aylığı erkek ya da kadın fark etmeksizin ölen kişinin geride kalan eşine verilmektedir.

e-Devlet sistemi ile birçok yardım başvurusu artık internet ortamında alınmaktadır. Böylece hiçbir yere gitmeden oturduğunuz yerden kolaylıkla yardım başvurularında bulunabilirsiniz.

Yetim maaşı, ölen sigortalı kişinin çocuk sayısına bağlı olarak çocuklara %50 oranında eşit şekilde bağlanırken; dul maaşı ise geride kalan eşin çocuğu yok ise %75 oranında aylık şeklinde bağlanmaktadır.

Dul ve yetim aylığı maaş olarak sağlanan yardım türüdür. Başvuru talebinizi sorgulamak istiyorsanız e­-Devlet sistemini kullanabileceğiniz gibi diğer yardımlara da bu sistem üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Yöntemi

Sosyal yardım başvuru taleplerinin çoğu artık e-Devlet sistemi aracılığıyla yapılmaktadır. Dul ve yetim aylığı da ölen eşten geride kalan eş ve çocukların yaşam şartlarını iyileştirmek ya da korumak adına sağlanmaktadır.  Dul ve yetim aylığına başvurmak isteyen kimselerin birtakım özellikleri sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Dul ve yetim aylığına başvurmak isteyen kişiler bu işlem için farklı yöntemleri kullanabilirler. e-Devlet üzerinden dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabileceği gibi ALO 170 üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.  Ayrıca SGK il ya da ilçe müdürlükleri aracılığı ile dul ve yetim aylığı başvuru talebinizi iletebilirsiniz.

Emekli, dul ve yetim bir kadın 3 aylık birden alabilir... - Son Haberler -  Milliyet

Dul ve Yetim Aylığına Nasıl Başvuru Yapılır?

Ülkemizde ihtiyaç sahibi kişilere sağlanan muhtaçlık alığı, yaşlılık aylığı, dul ve yetim aylığı gibi birçok aylık yardımı bulunmaktadır.

Dul ve yetim aylığına başvuruda bulunacak kişiler öncelikle bazı koşulları sağlıyor olmaları gerekiyor ki başvuru durumlarını kabul edilebilsin. Ayrıca başvuru esnasında istenilen bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması da başvurunun olumlu sonuçlanması açısından önemlidir.

Dul ve yetim aylığı başvurusu yapabilmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sisteme kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmak ve arama yerine ilgili yardımı yazmaktır. Böylece ilgili sayfaya yönlendirilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

e-Devlet sistemi için şifresi olmayan ya da şifresini unutan kişiler kendilerine en yakın PTT şubesine giderek yeni bir şifre alabilmektedir. e-Devlet sistemi ile yani https://www.turkiye.gov.tr adresi ile kimlik doğrulaması yaparak başvuru sayfasına yönlendirildiğinizde, sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekecektir.

İstenilen bilgilerin doğruluğu başvuru durumunun olumlu sonuçlanabilmesi için önem arz etmektedir. Ayrıca verdiğiniz bilgilerin doğru olup olmadığı da ilgililer tarafından zaten teyit edilmektedir.

Sistemde Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gidilmeli ve Ölüm yardımı adı altında dul ve yetim aylığı seçilmelidir. Bilgileri doldurduktan sonra başvuru talebiniz alınmış olacaktır. İlgililer, ölen sigortalı eşin geride kalan ailesinin başvuruda bulunması sonucunda dul ve yetim aylığı alabilmesi durumunu incelemektedir.

Tüm incelemeler yapıldıktan sonra ölen sigortalı eşin geride kalan eşi, annesi, babası ve çocukları dul ve yetim aylığı alabilmektedir.

Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Dul ve Yetim Maaşını T.C. Kimlik Numarası ile Sorgulama Yöntemi

e-Devlet sistemi ile devletin sağladığı haklar hakkında hem bilgi alabilirsiniz hem de bu haklara başvuruda bulunabilirsiniz.

Dul ve yetim aylığı da ölen eşin geride kalan ailesinin geçimlerini sağlamasına bir nebze de olsa katkı sağlamak adına bağlanan yardım aylığıdır. Başvuruda bulunan kişiler dul ve yetim aylığı başvuru durumunu sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linkini kullanabilirler.

Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Aranan Şartlar

Vefat eden sigortalının en az 1800 gün olacak şekilde yaşlılık, malullük veya ölüm sigortası ödenmiş olmalı ve borçlanma süresi haricinde 5 yıl sigortalı olmalıdır. Bu şartların ölüm aylığı için sağlanıyor olması gerekmektedir.

Ayrıca yaşlılık, malullük ve ölüm sigortasının 900 gün olarak ödenmesi gerektiği bilgisini de verelim.

Dul Aylığı Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?

Dul aylığı ölen sigortalı eşin geride kalan eşine verilen maaş yardımıdır. Kadın ya da erkek olmak önemli değildir. Önemli olan ölen eşin sigortalı olması durumudur. Bunun yanında dul aylığı alabilmek için bazı koşulları sağlıyor olmak gerekmektedir.

Öncelikle ölen kişi ile evli olan eş arasında resmi nikah olması gerekmektedir. İmam nikahı dul aylığı alabilmek için yeterli bir durum değildir. Hatta sadece imam nikahı olan kişiler resmi olarak hiçbir hak talep edemezler. Yani dul aylığı başvurusunda da bulunamazlar.

Ayrıca ölen kişi ile resmi nikahlı olarak evli olan kişinin boşanmamış olması da aranan şartlardan biridir. Kısacası ölen sigortalı eş ile resmi nikahlı evli olmak ve boşanmamış olmak dul aylığı başvurusunda bulunmak için gereken şartlardır.

e-Devlet Diğer Aile Yardımı Nedir? Başvuru Sorgulama

Yetim Aylığı Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?

Yetim aylığı ölen sigortalı kişinin geride kalan çocuklarına verilen maaş yardımıdır. Yetim aylığı başvurusunda bulunmak için gerekli birtakım şartlar bulunmaktadır.

Yetim aylığı kız ve erkek çocuklarına farklı koşullarda verilmektedir. Kız çocukları evlenmedikleri takdirde yetim aylığı alabiliyorken evlendikleri anda bu aylık yardımından faydalanamamaktadır.  Erkek çocuklarında ise durum biraz daha farklıdır.

Erkek çocukları hiçbir eğitim almazsa 18 yaşına kadar yetim aylığından faydalanabilmektedir. Erkek çocuk lise eğitimi almaları halinde 20 yaşına kadar, üniversite eğitimi almaları halinde ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilmektedir. Evlilik durumu erkeğin yetim aylığını etkilemese bile verilen yaş sınırı aynı şekilde geçerlidir.

Öksüz ve Yetim Aylığı Nedir? Nasıl Alınır?

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusunda İstenen Evraklar

Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunduktan sonra talep edilen bir takım belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Kimlik kartı fotokopisi, vefat eden kişi için alınmış ölüm belgesi, nüfus kayıt örneği, başvuru belgesi istenen belgeler arasında bulunmaktadır.

Erkek çocuk eğitim durumunu gösteren belgeyi, yetim aylığı için ibraz etmelidir. Ayrıca vesikalık fotoğraf da dul ve yetim aylığı başvurusu için istenen belgeler arasında yer almaktadır.

Dul ve Yetim Aylığı İçin Ölüm Belgesi Nereden Alınır?

Dul ve yetim maaşı başvuru işlemlerinde ölüm belgesi ibraz edilmesi istenmektedir. Peki ölüm belgesini nasıl alabilirsiniz, gelin birlikte bakalım…

Ölüm belgesi, vefat eden kişinin vefat ettiği durumunu gösteren resmi bir belgedir. Kişiler bu belgeyi alabilmek için öncelikle İl Halk Sağlık Müdürlüklerine başvuruda bulunmalıdır. Daha sonra ise Nüfus Müdürlüklerinden ölüm belgesini alabilmeleri mümkün olacaktır.

Eğer ölen sigortalı kişinin ölümü hastanede gerçekleşmiş ise İl Halk Sağlık Müdürlüklerine başvuru yapılmasına gerek kalmamaktadır. Kişi ölüm belgesini, vefat eden kişinin kimlik belgesi ile Nüfus Müdürlüklerinden direkt alabilecektir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Sorgulanabilir?

Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunan kişiler, başvuru durumlarını ALO 170 hattı ile sorgulayabilecekleri gibi e-Devlet sistemini kullanarak da sorgulayabilmektedir.

Ayrıca başvuru yaptığınız kuruma bizzat giderek, başvuru durumunuz hakkında bilgi alabilmeniz de mümkündür.

Dul ve Yetim Aylığını e-Devlet Üzerinden Sorgulama İşlemi Nasıldır?

e-Devlet üzerinden hemen hemen her yardım başvuru durumu artık kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Dul ve yetim aylığı başvuru talebinizi sorgulamak istiyorsanız; https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linkini kullanabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz. Hizmetler bölümü aracılığıyla ilgili kurumu seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında sosyal yardım bilgileri sorgulama seçeneği ile kimlik doğrulaması yaparak dul ve yetim aylığı başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Dul Aylığı Alan Kişiler Babasının Maaşını da Alabilir mi?

Evet.

Çeyiz Yardımı Kaç Defa Verilir?

Tek seferliktir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık