Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım
10.05.2023 16:55
1.433
A+
A-

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım; Dul kadınlara yapılan yardımlar nelerdir gelin hep birlikte bakalım. Ülkemizde sigortalı bir işte çalışırken vefat eden kişilerin eşlerine dul maaşı bağlanırken, vefat eden eşi sigortalı bir işte çalışmayan ya da ‘dul maaşı alma’ koşullarını taşımayan kadınlara ise ‘eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım yapılıyor.

Üstelik muhtaç, geçinmekte zorlanan dul kadınlara yapılan bu yardım, yalnızca düzenli nakit yardımı içermiyor. Kadınlara aynı zamanda elektrik desteği, gıda yardımı, kira yardımı vb. pek çok yardım da yapılıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yaklaşık on yıldır yürütülen bu yardım kapsamında dul kadınların muhtaçlıklarını gidermek, onların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olmak amaç ediniyor.

Bu yazımızda kısaca eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım Nedir?

Normal şartlarda sigortalı bir işte çalışırken vefat eden kişinin kadın ya da erkek fark etmeksizin geride kalan eşlerine dul maaşı bağlanıyor.

Lakin kişiye dul maaşı bağlanabilmesi için vefat eden eşin gerekli sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekiyor.

Bu bağlamda vefat eden eşin Bağkurlu olması halinde 3600 gün sigorta primlerini yatırmış olması, SSKlı ise en az 5 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olması, Emekli Sandığı’na tabi ise sigorta primlerinin çalışılan kurum tarafından en az 1800 gün yatırılmış olması zorunluluk arz ediyor.

Bağkurlu çalışan, primlerini düzenli bir şekilde ödememiş, uzun yıllar sigortalı olarak çalışmamış ya da ömrü boyunca sigortasız işlerde çalışmış kişiler vefat ettiklerinde ise hayatta kalan eşlerine dul maaşı ne yazık ki bağlanmıyor.

Dul kadınlardaki mağduriyetin giderilmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dul kadınlara yönelik yapılan nakdi yardımlara ise ‘eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım’ ismi veriliyor.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardıma Nasıl Başvurulur?

Başvuruların yaşanılan yani dul kişinin ikametgahının bulunduğu il ya da ilçedeki sosyal yardımlaşma ya da dayanışma vakıflarına yapılması gerekiyor.

Yardıma dair detaylı bilgi almak için 144 Alo Sosyal Yardım Hattını arayabilirsiniz.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardımdan Kimler Yararlanabilir?

Bu yardıma başvuracak kişinin öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olması gerekiyor.

Yardım, ciddi anlamda muhtaç yani yoksul kişilere yapıldığından annesiyle birlikte aynı evde yaşayan çocuğu sigortalı olan kadınlara ise bu yardım yapılmıyor.

Hane halkı kişi başı geliri güncel asgari ücretin üçte birinin altında olan kadınlara bu yardım bağlanıyor.

Başvuru esnasında kişiden TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopisi, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi ve yardıma başvuru formu ya da dilekçesi isteniyor.

Başvuru formu, başvuru sahibine vakıf tarafından veriliyor. Kişinin devleti yanıltmamak noktasında başvuru formunu ya da dilekçesini doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurması gerekiyor.

**Dul maaşından farklı olarak, düzenli bir işte çalışan, SGK kapsamında sigortası olan kadınlara aylık düzenli nakdi yardım yapılmıyor.

Aynı zamanda kendisine engelli maaşı bağlanan kadınlar da düzenli nakit yardıma başvuramıyorlar. Kişinin düzenli nakdi yardım ya da engelli maaşından birini tercih etmesi gerekiyor.

Bu yardımdan kimlerin yararlanamayacağını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Vefat eden eşi ile resmi nikahı olmayan, sadece imam nikahı bulunan kadınlar
  • Vefat eden eşinden sonra başkasıyla evlenen ya da birlikte yaşayan kadınlar
  • SGK’ya tabi olan kadınlar
  • Sigortalı bir işte çalışan kadınlar
  • Evde sigortalı bir işte çalışan çocuğu ile birlikte yaşayan dul kadınlar
  • Muhtaçlık durumu zaman içerisinde ortadan kalkan dul kadınlar
  • Engelli maaşı alan dul kadınlar

**SGK’ ya tabi olanlar ile 4A, 4B, 4C’li olanlar, kendi sigorta primlerini kendileri ödeyenler ve 4A tarım sigortalılar kastediliyor.

**Sigortalı işte çalışan çocuğu ile aynı evi paylaşmayan lakin çocuğu üzerinden sağlık sigortasından yararlanan kadınlara da düzenli nakdi yardım yapılıyor.

**Eşi vefat ettikten sonra kendisine nakit yardım bağlanan dul kadının başka bir adam ile evlenmesi ya da birlikte yaşamaya başlaması halinde kendisine yapılan düzenli ödemeler de kesiliyor.

Dul kadının sigortalı bir işte çalışmaya başlaması durumunda da kendisine otomatik bir şekilde yapılan yardım kesiliyor.

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

2023 Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Ne Kadar?

2023 yılı itibariyle dul kadınlara iki ayda bir olacak şekilde 1000 TL ödeme yapılıyor.

Ödemeler, iki ayda bir kişinin hesabına PTT aracılığıyla yatırılıyor.

2023 Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Ne Zaman Yatar?

Başvuru sonrasında kişinin yardıma muhtaç olup olmadığı, belgelerin doğruluğu dayanışma vakfı tarafından araştırılmaya başlanıyor.

Başvurular, başvurulan vakfın yoğunluğuna göre ortalama 2-4 hafta içerisinde sonuçlansa dahi bazen bu süre uzayabiliyor.

Kişi, vakfı arayarak ya da ALO 144 hattını arayıp, başvuru sonucunu öğrenebiliyor.

2023 Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Sorgulama

e-Devlet üzerinden bu yardıma dair başvuru sonucunuzu sorgulayabilme şansına da sahipsiniz!

Sorgulama için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamalı, sonrasında TC kimlik no ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız.

Linke tıkladığınızda sayfada daha önce başvurduğunuz tüm yardımları görüntüleyebilirsiniz.

e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

Dul Maaşı Nedir?

Yalnızca eşi vefat etmiş kadınlara değil de kadın, erkek fark etmeksizin vefat eden eşi sigortalı işte çalışan kişilere bağlanan maaşa ise dul maaşı deniliyor.

Dul maaşında kişinin muhtaç durumda olması şartı aranmıyor. Hatta sigortalı bir işte çalışan kadınlara bile dul maaşı bağlanabiliyor.

Bu sayede dul kadınlar, çifte maaş ve çifte emeklilik şansını da elde ediyorlar.

Sigortalı eşi vefat eden kadına şayet çocuğu yoksa vefat eden eşin son maaşının %75’i, çocuğu olması halinde ise %50’si bağlanıyor.

Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir

Sosyal Yardımın Gelip Gelmediğini Nasıl Anlarız?

e-Devlet üzerinden sosyal yardımı sorgulayabilirsiniz.

Aile Destek Parası Kaç Ay Boyunca Verilir?

Her ay düzenli olarak verilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.