Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Devlet Destekli Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

10.05.2023
1.630
A+
A-
Devlet Destekli Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Faizsiz Kredi Nasıl Alınır? Faizsiz kredi nasıl alınır diye merak eden kişiler için bu yazımızda detaylı bilgi verdik. Girişimcileri teşvik etmek ve girişimlerin işlerini büyütmelerini sağlamak amacıyla ülkemizde pek çok girişimciye devlet destekli faizsiz krediler sunulmaya devam ediyor.

Özellikle koronavirüs salgını yüzünden işlerin durma noktasına geldiği bu günlerde esnaflar ve kobiler; cazip krediler sayesinde iflas etmekten kurtuluyorlar.

Başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere devlet kurumları tarafından sunulan faizsiz krediler ile esnaf ve çiftçilerimiz; bu zor günleri daha rahat bir şekilde atlatabilmeyi planlıyorlar.

Bu yazımızda faizsiz kredi çekerek, işlerini yoluna koymak isteyenler için devlet destekli faizsiz kredi veren kurumlar hangileridir? Devlet destekli faizsiz kredilere nasıl başvurulur? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, devlet destekli faizsiz kredilere ve başvuru şartlarına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Devlet Destekli Faizsiz Kredi Veren Devlet Kurumları

Ülkemizde bankalar; zaman zaman yaptıkları kampanyalar ile vatandaşlarımızın faizsiz kredilere başvurabilmelerine olanak tanıyorlar.

Özellikle katılım bankaları sıklıkla düzenledikleri kampanyalar ile öğretmen, polis, memur, esnaf ya da çiftçi fark etmeksizin halka umut oluyorlar.

Faizsiz krediler, çoğunlukla devlet kurumları tarafından işlerini büyütmek isteyen girişimcilere, esnaflara ve çiftçilere sunuluyor.

Faizsiz kredi veren devlet kurumlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
  • Tarım ve Orman Bakanlığı
  • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı(KOSGEB Destekleri)
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

***Tarım ve Orman Bakanlığı; pek çok çiftçiye faizsiz krediler sunarak, tarımsal faaliyetleri desteklerken, KOSGEB faizsiz kredileri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla yeterli sermayesi olmayan ve iş kurmak isteyen girişimcilerin yüzünü güldürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Faizsiz Çiftçi Destekleri

Çiftçilik ve hayvancılığı teşvik etmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilere faizsiz krediler ve geri ödemesiz hibeler sunmaya yıllardır devam ediyor.

Ziraat Bankası ile anlaşmalı olan bakanlık, kimi zaman da düşük faizli kredileri ile çiftçilere ve hayvancılıkla uğraşan kişilere yardım elini uzatıyor.

Zaman zaman düzenlediği kampanyalar ile çiftçilerin faizsiz kredilerden oldukça uzun vadelerle yararlanabilmelerini sağlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı; genç çiftçi desteği kapsamında köyüne yerleşip, tarım ve hayvancılıkla uğraşacak olan gençlere 30 BİN TL geri ödemesiz kredi yani hibe veriyor.

Ziraat Bankası’nın yanı sıra Tarım ve Kredi Kooperatifleri tarafından da verilen kredilerden arıcılık, su ürünleri, büyükbaş hayvan besiciliği, süs bitkisi üretimi, fidan üretimi vb. alanlarda faaliyet gösteren kişiler yararlanabiliyorlar.

Sizler de desteklenen meslek dallarından birine mensupsanız, Ziraat Bankası’na 50 BİN TL faizsiz kredi imkanı için başvurabilirsiniz.

Başvuruyu bizzat Ziraat Bankası şubesine giderek yapabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Faizsiz Kredileri

Yardıma muhtaç, geçinmekte zorlanan ve düzenli bir geliri bulunmayan kişilere her daim yardımcı olan, fakirlik maaşı, engelli maaşı vb. maaşları ile zor durumdaki kişilerin daha iyi yaşam standartlarına kavuşmasını sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da zaman zaman kampanyalar düzenleyerek, faizsiz krediler sunuyor.

Bakanlığın güncel projelerinden biri olan TOKİ faizsiz konut kredisi ile harp ve vazife malullerine, onların dul eşlerine ve çocuklarına faizsiz kredi veriliyor.

2023 yılı itibariyle harp ve vazife malulleri, maksimum 396.000 TL faizsiz konut kredisi çekebiliyorlar.

Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları da yeni iş kuracak olan girişimcilere 15.000 TL faizsiz kredi sunuyor.

15 BİN TL kredi başvurusu kabul edilen kişiler, borçlarını bir yıl sonra ödemeye başlıyorlar. Üstelik 4 yıl gibi oldukça uzun vade süresinden de yararlanabiliyorlar.

15 BİN TL faizsiz krediye başvuracak kişilerin ise mutlaka faaliyet gösterdikleri sektöre dair ‘ustalık belgesine’ sahip olmaları gerekiyor.

Yani kuaförlük, otomotiv boyacılığı, PVC doğramacılığı, motosiklet bakım onarımcılığı vb. ustalık belgesi alınması gereken mesleklerden birine sahipseniz ve kendi işinizi açmayı düşünüyorsanız; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına faizsiz kredi çekmek için başvurabilirsiniz.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Faizsiz Kredileri

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, genç girişimcilere sunduğu hibeler ve krediler ile adından sıkça söz ettiren, en önemli devlet kurumlarımız arasında bulunuyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren KOSGEB eğitimlerine katılan, eğitimleri başarı ile tamamlayan ve iş projesi kabul edilen girişimcilere 100 BİN TL faizsiz kredi sunuyor.

Projesi onaylanan girişimciler, esnaflar ve kobiler; 50 BİN TL geri ödemesiz hibelerden de yararlanabiliyorlar.

18 yaşından büyük, TC vatandaşı olan, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan ve KOSGEB eğitimlerini tamamlayıp, sertifika alan ve iş projesi onaylanan kişiler; KOSGEB ile hem kendilerini hem de işlerini geliştirebiliyorlar.

Bununla birlikte KOSGEB faizsiz kredilerinden ve diğer hibe ve teşviklerinden belirli meslek dallarında faaliyet gösterecek olan kişi ve kobiler yararlanabiliyorlar.

Keçecilik, yorgancılık, el dokuma işleri vb. ustalık gerektiren belirli mesleklere mensupsanız, sizler de KOSGEB faizsiz kredilerine hemen başvurabilirsiniz.

Kredi başvurunuzu Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Ziraat Bankası vb. KOSGEB anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet Destekli Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Özellikle katılım bankaları, son derece düşük faiz oranları ile pek çok kişinin kredi çekmek amacıyla ilk başvurdukları bankalar arasında bulunuyor.

Bu bankalar, düzenledikleri kampanyalar ile ön plana çıkıyorlar.

Katılım bankaları, askeri personellere sundukları faizsiz krediler ile onların konut, araç, ihtiyaç kredisi vb. kredilerden en iyi şekilde yararlanabilmelerini sağlıyor.

Faizsiz kredi veren bankaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Vakıf Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası

Faizsiz ya da düşük faizli kredi ihtiyaçlarınız için yukarıdaki dört bankaya başvurabilmeniz mümkün.

Bu bankalar; düzenli gelire sahip olan, kredi puanı yüksek müşterilerine cazip faizsiz krediler sunuyorlar.

  • Ziraat Bankası:

Ziraat Bankası; çiftçilere 100 BİN TL’ye kadar uzanan sıfır faizli krediler sunuyor.

Bu kredilerden biri olan ‘sıfır faizli koyun kredisi’ 7 yıl gibi oldukça uzun vadesi ile de dikkat çekiyor.

TC vatandaşı olan, ÇKS sistemine kayıtlı, en az 250 adet koyun ile koyun yetiştiriciliği yapan ya da alacağı kredi ile koyun sayısını 250’ye çıkaracak olan çiftçiler sıfır faizli koyun kredisine başvurabiliyorlar.

  • Halk Bankası:

Kaybolmaya yüz tutan ahşap oymacılığı, keçecilik, yorgancılık, oltu taşı işçiliği vb. mesleklerde faaliyet gösteren kişiler, Halk Bankası’na başvurarak, sıfır faizli kredi çekebiliyorlar.

Faizsiz krediye başvuracak esnaf ve sanatkarların başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olmaları ve son 1 yıl içerisinde işletme kurduklarını belgelerle kanıtlamaları gerekiyor.

OYAK Üyelerine Özel TSK Konut Kredileri

Ülkemizde pek çok banka; askeri personele özel faizsiz kredileri ile ö plana çıkıyor.

Örneğin, Vakıflar Bankası OYAK üyesi olan TSK personellerine 10 yıla kadar uzanan faizsiz konut kredisi sunuyor.

Tıpkı Vakıflar Bankası gibi Ziraat Bankası da TSK personellerine faizsiz kredi veriyor.

Üstelik bu kredilere başvuran kişiler ilk 6 ay ödeme yapmadan yani 6 ay etelemeli kredi çekebiliyorlar.

Daha önce faizsiz devlet destekli kredilerden yararlandıysanız; konuya dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

35 yaşından küçük olmanız gerekmektedir.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Ne Kadar Veriliyor?

30-75 bin TL arasında verilmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık