Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

10.05.2023
2.437
A+
A-
Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir; Hayvancılık hibe destek şartları nelerdir gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Hayvancılık ile uğraşan ve geçimini bundan sağlayarak gelirler etmekte olan çiftçilerin bu alandaki eksiklerini gidermesi ya da bir anlamda bu alanda yeni başlayacak olan kişilerin hedeflerini gerçekleştirmesi adına eksik olan sermayeyi kredilerle kapatması gerekmektedir. Bu anlamda hayvancılık hibe destekleri kapsamında devletin çeşitli kurum ya da kuruluşlarına başvurularda bulunabilir ve resmi birçok yerle de iletişime geçerek durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özellikle ülkemizde yer alan ve fazlasıyla talep edilen hayvancılık işlerinin küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, kanatlı hayvanlar olarak çeşitli kategorilere de ayrıldığı bilinmektedir. Hangi alanlarda ne gibi hayvancılık yapacağına dair plan oluşturan kişilerin bu konular altında kredilere başvurması, hibelerden de yararlanmaları gerekmektedir.

Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

Geçen yıllarda olduğu gibi 2023 yılı içerisinde de hayvancılık için verilmekte olan hibe destekleri devam etmektedir. Hayvancılık alanında gelişim kaydederek bu alanda işlerini oluşturmak isteyen birçok kişinin başta koyun, inek, keçi gibi daha birçok hayvana sahip olması açısından çeşitli bankalarla iletişime geçebilir. Hayvancılık hibe desteği kredisi veren bankalar Ziraat, Halkbank, Şekerbank, Denizbank ve İş Bankasıdır.

Çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olan her çiftçi için %60 ile %100 arasında değişen hibe oranlarından verilmektedir. Çeşitli bankalar ya da devletten yararlanacağınız hibe oranları üzerinden dana, koyun, düve, keçi, tavuk, kaz ve daha birçok hayvan için yaralanma şansına sahipsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan hibe oranları da değişiklik göstermektedir. Çiftçi kayıt sistemi veri tabanında yer alan kişileri Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yaparak çeşitli hibe desteklerinden faydalanabilirler. Koyun, keçi, tavuk, düve ve buna benzer daha birçok hayvan almak için geçerli olan bu kredi, hibe avantajlarından sizler de yararlanabilirsiniz.  Bu gibi hayvancılık hibe destekleri her yıl devam etmekte olup sizlere de çeşitli imkanlar sağlaması nedeniyle sizlerin bu alanlarda başarılı olmasına da yol açmaktadır.

Devlet Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır?

Hibe Hayvan Alma Şartları Nelerdir?

Hayvancılık alanında girişimlerde bulunmak isteyen kişilerin hibe hayvan alma şartları için de çeşitli birçok araştırmaları yapmaları gerekmektedir. Buna göre Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hibe desteği almak isteyen kişilerin öncelikle ÇKS’ye kayıt olmaları gerekmektedir. Ayrıca ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerin de damızlık koç, teke için 500 hayvana sahip olmaları aranan şartlar arasındadır. Eğer 500 taneden az sayıda hayvana sahip olan kişiler varsa bu kişiler hibe desteklerinden yararlanamazlar.

Yine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından aranan şartlardan biri ise damızlık manda düve yetiştiriciliğinde sahip olunan hayvan sayısının en az 150 olmasıdır. 150 kapasitesinin altında hayvana sahip olan kişiler bu hibe desteklerinden bu alanda yararlanamayacaktır.

Ördek ve kaz gibi hayvanlar yetiştirmek isteyen çiftçilerin ise 500 adet kaza sahip olması gerekmektedir. Ayrıca ördek ve hindi yetiştiriciliğinde ise bu sayı en az 1000 olmaktadır.

Arı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin ise en az 30 adet arı kovanına sahip olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde onlar da hibe desteklerinden yararlanamayabilir.

Hayvan Hibe Destek Oranları

Hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerin bu alanda 100 bin liralık yatırımlarında yatırımın %100’lük gibi devasa oranı devlet tarafından karşılanmaktadır. Hindi ve kaz yetiştiriciliğinde ise bu oran %75’tir. Koç, teke ve manda yetiştiriciliğinde %50 iken arı yetiştiriciliğinde ise %60 oranında destek devlet tarafından sağlanmaktadır. Siz de hangi hayvancılık türünde yatırım yapmak istediğinizi önceden belirleyerek buna göre ilgili hibe oranlarından yararlanabilirsiniz. Nitekim hayvancılık alanında gelişmeler kaydederek bu alanda girişimcilik düşünen birçok kişinin çeşitli araştırmaları yapması ve gerekli birçok şarta da uyması gerekmektedir.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Hibesi

https://www.youtube.com/watch?v=AVeLSTSDR8g&pp=ygVDSGF5dmFuY8SxbMSxayBIaWJlIERlc3Rla2xlcmkgTmFzxLFsIEFsxLFuxLFyPyDFnmFydGxhcsSxIE5lbGVyZGlyPw%3D%3D

KOSGEB Hayvancılığa Destek Veriyor mudur?

Evet.

Hayvancılık Hibe Desteği İçin Nereye Başvurabiliriz?

Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Lokman dedi ki:

    500 tane koyunu olan adama yüzde yüz hibe vermek anca bizim devlette olurdu en kalbî duygularımla tebrik ediyorum

  2. Şerife Beyza Bıyıklı dedi ki:

    Genç çiftçi olarak büyük baş çiftlik yapmak istiyorum nasıl faizsiz kredi alabilirim yardımcı olur musunuz?

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık