DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Tarım Kredisi Veren Bankalar

Tarım Kredisi Veren Bankalar
A+
A-

Tarım Kredisi Veren Bankalar; Sebze ve meyve yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçilerin mesleklerinde ilerlemelerini, daha geniş alanlarda çiftçilik yapabilmelerini desteklemek, onları maddi sıkıntıdan kurtarmak amacıyla pek çok banka tarafından çiftçilere verilen tarım kredisi, 2023 yılında da çiftçilerin rahat bir nefes alabilmelerine olanak tanıyor.

Tarım Kredisi Veren Bankalar
Tarım Kredisi Veren Bankalar

60 aya uzanan vadelerle pek çok banka tarafından verilen krediler, düşük faizleri, hasat döneminde başlayan ödemeleri ile çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

Tarım kredisinden yararlanarak, işlerini büyütmek ya da borçlarını ödemek isteyen çiftçilerin en çok merak ettiği sorular arasında ise hangi bankaların tarım kredisi verdiği ve başvuru şartları yer alıyor.

Bu yazımızda kısaca tarım kredisi veren bankalarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, konuyla ilgili sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, tarım kredisi alma ve başvuru sürecine dair bilmeniz gereken o detaylar:

Tarım Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milli tarım projesi ile çiftçilere yönelik olarak devlet tarafından başlatılan yardım ve ayrıcalıklar ile ülkemizde tarımsal kalkınmayı teşvik etmek, gençleri bu alana yönlendirmek ve boş arazilerin çiftçisiz kalmasını önlemek hedefleniyor.

Çiftçilerin tarım işletmesi için gerekli olan temel sermaye ve nakit ihtiyaçlarını karşılamayı amaç edinen bu krediler, geri ödemedeki kolaylıkları ile de ön plana çıkıyorlar.

Tarım kredisine başvuracak kişilerden ise birtakım şartları karşılıyor olmaları da bekleniyor.

Başvurular, kredi çekilmek istenen bankaya şahsen gidilerek yapılıyor.

Başvuru esnasında ise kişiden pek çok belge talep ediliyor. Bu belgelerin yetkili banka görevlisine teslimi ile tarım kredisi başvurusu tamamlanmış oluyor.

Tarım Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler

Tarım kredisine başvurmak isteyen çiftçilerden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Çiftçi kayıt belgesi ya da gelir belgesi
 • Yüksek kredi notu
 • 2 adet çalışan personellerin eşlerinin onayı
 • Kefil
 • Başvurulan tarım kredisinin miktarına göre ipotek
 • Vergi dairesinden alınan ‘vergi borcu yoktur’ yazısı
 • TC kimlik ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 • SGK ödeme dokümanı
 • Tapu fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • İşletme faaliyetlerinin bilançoya göre yürütülmesi sonrası elde edilen son üç yıllık bilanço ve gelir tablosu
 • Kişinin tarımsal işletme sahibi olduğunu kanıtlar nitelikteki belgeler

**Tarım kredisine başvurmak isteyen kişiden öncelikli olarak borçlarını düzenli bir şekilde ödeyebileceğini gösterir nitelikte olan gelir belgesi talep ediliyor.

Gelir belgesi sahibi olmayan çiftçilerden ise çiftçi kayıt belgesi isteniyor.

Çekilecek kredi rakamının büyük olduğu hallerde ise kişiden ipotek temini talep edilebiliyor.

Kişinin üzerine kayıtlı tarla ya da canlı hayvan olması halinde genellikle ipoteğe gerek kalmıyor.

Tarım Kredisi Veren Bankalar 2023

2023 yılında tarım kredisi veren bankaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Şekerbank
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • TEB
 • İşbankası
 • Garanti Bankası

Şekerbank Tarım Kredileri

Kırsal kalkınmaya destek kredisi, tarım ekipmanları kredisi, tarımsal işletme kredileri vb. pek çok kredi imkanı ile müşterilerine kolaylıklar tanıyan Şekerbank, 60 aya kadar uzanan vade imkanı ile çiftçilerin en çok başvurduğu bankalar arasında bulunuyor.

Bu kredilere başvurmak isteyen kişilerin mutlaka kredi notlarının yüksek olmaları yani kara listede olmamaları gerekiyor.

2 yıl vadeli olan taksitli tarım kredisi kapsamında çiftçiler, faaliyetlerine devam edebilmek için ihtiyaç duydukları mazot, gübre, aydınlatma, tohum vb. temel malzemeleri de bu kredilere başvurarak alabiliyorlar.

Üstelik çiftçiler kredi ödemelerini hasat döneminde yapabildiklerinden onların maddi sıkıntıya düşmeleri de engellenmiş oluyor.

Denizbank Tarım Kredileri

Çiftçileri destekleyen en önemli bankalardan biri olan Denizbank, kefilsiz tarımsal ihtiyaç kredisi ile çiftçilerin yardımına koşuyor.

Üstelik çiftçiler SMS ile tarımsal ihtiyaç kredisine SMS ile başvurabiliyorlar.

Maksimum 3 yıla kadar uzayabilen SMS ile tarımsal ihtiyaç kredisi, en fazla 50.000 TL’ye kadar çekilebiliyor.

Denizbank da tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi başvuran kişinin kredi notunun yüksek olmasını talep ediyor.

Vakıfbank Tarım Kredileri

Tarım arazisi alım kredisi, bitkisel üretim kredisi, mantar yetiştiriciliği kredisi gibi pek çok kredisi ile çiftçilere her daim destek olan Vakıfbank, çiftçilerin uzun vadeli yatırım kararlarına da destek olarak, 7 yıla kadar uzanan vade seçenekleri ile çiftçilerin rahat etmesini, projelerini hayata geçirebilmesini sağlıyor.

Hasat ödemeli krediler sayesinde çiftçiler, vadeleri hasat döneminde ödeme kolaylığı elde ediyorlar.

Üstelik banka, Vakıfbank Tarım Kart uygulaması ile çiftçilere verdiği kartlarla onlara anlaşmalı bayilerle 6 ay boyunca faizsiz işlem yapma, yılda sadece bir kez borç ödeme ve ihtiyaç halinde nakit kredi kullanma şansı da veriyor.

TARSİM sigortaları ile çiftçilerin doğal afet sonrası zarara uğramalarını engellemeye yönelik sigortalar hazırlıyor.

Vakıfbank çiftçiye destek kredileri ile ilgili detaylı bilgi edinmek için https://www.vakifbank.com.tr/vakifbanktan-ciftciye-destek-kampanyasi.aspx?pageID=1198&Exc=839 linkini tıklayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Kredileri

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin acil ihtiyaçlarında kredi çekebilecekleri bir diğer kamu bankası olan Ziraat Bankası, taksitli tarım kredisi, arazi alım kredisi, modern basınçlı sulama kredileri, küçük ekipman kredileri ve diğer kredileri ile çiftçilerin hem kısa hem de uzun dönemli nakit ihtiyaçlarını karşılıyor.

Halkbank Tarım Kredileri

Çiftçi destek kredisi, endüstriyel tarım kredisi ve tarım destek paketleri oldukça rağbet gören Halkbank, serasını büyütmek ya da sera açmak isteyen çiftçilere de ‘Sera işletme ve sera yapım kredisi’ sunuyor.

Sera yapım kredisi alan kişiler, 48 aya varan vadelerle 3/6/9/12 ayda bir ödemelerle kredi ödeme seçeneğinden yararlanabiliyor.

QNB Finansbank Tarım Kredileri

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere 7 yıla kadar uzanan yatırım kredileri sunan QNB Finansbank, işletme kredileri ile de çiftçilere uzun vadeli ödeme seçenekleri sunuyor.

Meyve/bağ tesisi yatırım kredisi, sera yatırım kredisi, traktör/pikap kredisi, tarla alım yatırım kredisi, tarımsal sulama yatırım kredisi, çiftçilerin sıklıkla başvurdukları krediler arasında bulunuyor.

Yapı Kredi Bankası Tarım Kredileri

Ticari taşıt kredisi, tarım makineleri kredisi, traktör kredisi, sera yapım kredisi, sözleşmeli tarım kredisi, tarımsal üretim kredisi banka tarafından çiftçilere sunulan, düşük faizli ve hasat döneminde ödemeli kredilere örnek olarak gösterebiliriz.

TEB Tarım Kredileri

Organik tarım kredisi, iyi tarım uygulamaları kredisi, hasat kredisi vb. işletme kredileri sunan TEB, aynı zamanda arazi ve işletme alımı kredisi, makine-ekipman kredisi vb. yatırım kredileri ile de çiftçilere cazip kredilere başvurma şansı veriyor.

İşbankası Tarım Kredileri:

Tarım ve hayvancılık kredileri çiftçiler tarafından son derece rağbet gören İşbankası, işletme, yatırım, traktör ve ekipman, hayvancılık vb. kredileri ile çiftçilerin nakit ihtiyaçlarını karşılıyor.

Garanti Bankası Tarım Kredisi

Sera kredisi, traktör ve biçerdöver kredisi, tarım destek kredisi vb. çiftçi destek kredileri ile bilinen Garanti Bankası, aynı zamanda organik tarım işletmelerine de destek oluyor.

Daha önce tarım kredisinden yararlandıysanız, konuyla ilgili görüş ve önerilerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Tarım Kredi Gübre Fiyatları (Güncel Fiyatlar)

Çiftçiye en uygun krediyi hangi banka veriyor?

Birçok banka çiftçilere özel tarım kredileri sunmaktadır ve en uygun krediyi belirlemek için bireysel çiftçi koşullarınız ve kredi ihtiyaçlarınız dikkate alınarak yapılan bir değerlendirme gerekmektedir. Bununla birlikte, Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve Halkbank, özellikle çiftçilere yönelik kredi programları sunan ve sektörde öncü olan bankalardan bazılarıdır. Bu bankaların yanı sıra, Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası ve diğer birçok banka da tarım sektörüne yönelik kredi imkanları sunmaktadır.

Ziraat Bankası faizsiz çiftçi kredisi ne kadar?

Ziraat Bankası faizsiz çiftçi kredisi, üretici birlikleri ve kooperatifler aracılığıyla sunulan bir kredi programıdır. Kredi miktarı, proje bazında değişebilir ve geri ödeme süresi proje özelliklerine göre belirlenir. Faizsiz olması nedeniyle herhangi bir faiz oranı uygulanmaz. Ancak, kredi tahsis ücreti, dosya masrafı, sigorta ve diğer ilgili ücretler gibi bazı masrafların ödenmesi gerekebilir

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.