Hayvan Başına Verilen Destek Miktarı

Hayvan Başına Verilen Destek Miktarı

Hayvan Başına Verilen Destek Miktarı; Günümüzde birçok çiftçi yatırımcı küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık alanlarında yatırım yapmakta ve yine bu alanlarda geçimlerini sağlamaktadırlar. Tarım ve hayvancılık alanlarında birçok işlemler yapan ve yine bu alanlarda üretimlerine de devam eden çiftçilerin hayvan başına verilen destek miktarı ile ilgili araştırmalarda da bulunması bilinmektedir.

Bu kapsamda çiftçiler özellikle de küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık ile uğraşanlar araştırmalarını yapmakta ve kendisine ait hayvanlar için de destek miktarlarından yararlanmak için başvurularını gerçekleştirmektedirler. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere birçok banka ile de görüşmeniz doğru olacaktır.

Çiftçilere Destek Kredisi

Çiftçilik ile uğraşan ve bu noktada birçok aktif işi de bir arada götürmeye çalışan kişilerin bu alanlarda daha fazla kar elde etmesi ve neticesinde birçok imkandan da yararlanması adına kredi imkanlarından yararlanması gerekmektedir. Bu noktada Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli her yıl sürekli olarak yapılan çiftçilere desstek ödemesi olarak çiftçilere 5 Haziran 2020 tarihinden itibaren 374 milyon lira yatırım yapıldığını açıkladı. Buna göre;

  • Fark Ödemeleri kapsamında Yağlı Tohumlar desteği olarak 49.946 çiftçi için 340 Milyon TL,
  • Hayvancılık Destekleri kapsamında Hayvan Hastalıkları Desteği olarak 1.131 üretici için 27 Milyon TL,
  • Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması Projesi desteği kapsamında 468 çiftçi için 3,6 Milyon TL,

olmak üzere toplamda 374 milyon TL değerinde destekleme ödemesi gerçekleştirilmiştir.

2020 Hayvan Başı Yem Destekleri

2020 hayvan başı yem destekleri kapsamında çiftçiler çeşitli ödemelerden ve kredi desteklerinden de yararlanabilir. Buna göre hayvan başına ödemeler küçükbaş hayvan ve büyükbaş hayvan olarak ikiye ayrılmakta ve değişiklik de göstermektedir. Büyükbaş hayvan için yem desteği hayvan başına 65 TL iken küçükbaş yem desteği ise 6.5 TL olacak biçimde belirlenmiştir.

Hayvan Başı Destek Miktarı 2020

Hayvancılık ile uğraşan ive geçimini hayvancılık ile sağlamakta olan çiftçilerin hayvan başı destek miktarı 2020 yılı içerisindeki fiyatlarını araştırması da gerekmektedir. Bu tür desteklerden yaralanmak isteyenler de şu şartları sağlamalıdır:

  • Hayvancılık desteği almak isteyen kişinin üzerine kayıtlı olan tüm işletmeleri ve anaç mandaları TURKVET kayıt sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Anaç mandaları, başvuru tarihinden önce işletmeye gelmiş olmalıdır.

Anaç manda yetiştiriciliği desteklemesinden yararlanmak isteyen çiftçilerin başvuru tarihleri arasında ise;

  • Tarım il ya da ilçe müdürlüklerine destekleme başvuru dilekçesi ile,
  • Damızlık manda yetiştiricileri birliği yer almayan illerde tarım il ya da ilçe müdürlüklerine bakanlık tarafından oluşturulan dilekçe ile başvuru yaparlar.

Neticesinde hayvan yetiştiriciliği ile ilgilenmekte olan ve bu noktada çeşitli destek kredilerinden, yem desteklerinden ya da herhangi bir avantajdan da yararlanmaları adına süreci iyi biçimde takip etmelerinde fayda vardır. Nitekim çiftçiler bu noktada birçok destekten yararlanabilir. Özellikle de devlet tarafından verilen desteklerden yararlanabilir ve neticesinde daha iyi bir hayvancılık süreci de geçirebilirsiniz.

Hayvan Başına Verilen Para

Devlet tarafından hayvan başına verilen yem desteği Tarım Bakanlığı tarafından açıklandı. 2020 Hayvan başına verilen para miktarı ise büyükbaş hayvan için 65 TL olarak iken küçükbaş hayvan için hayvan başına yem desteği miktarı 6.5 TL’dir.

Devlet Tarafından Hayvan Başına Verilen Destek Miktarı

 Buzağı-Malak Desteği TL
4 Ay ve Üzeri Buzağı-Malak (81 İl) Hayvan Başına ​ 350
Soykütüğü (81 İl) ​Hayvan Başına ​ 500
Döl Kontrolü ​Hayvan Başına ​ 50
​Yetiştiricilik Bölgesi İlleri ​Hayvan Başına ​ ​200
​Anaç Manda ​Hayvan Başına ​ ​250
​Soy kütüğüne kayıtlı manda ​Hayvan Başına ​ ​400
​Malak ​Hayvan Başına ​ ​150
​Soy kütüğüne kayıtlı Malak ​Hayvan Başına ​ ​400
Koyun-Keçi Desteği Birime Destek
Koyun-Keçi 25TL/baş
Tiftik Üretim Birime Destek
Tiftik 30 TL/baş
Süt Primi Birime Destek
Soğutulmuş Manda, koyun-keçi, İnek sütü Bakanlıkça belirlenir

Sizlere bu yazımızda Hayvan başına verilen destek miktarı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.