Yardım Başvurusu

EİKP Ödemesi Ne Demek? Nasıl Alınır? Kaç Ay Verilecek?

EİKP Ödemesi Ne Demek? Nasıl Alınır? Kaç Ay Verilecek? Covid 19’un yarattığı ekonomik zararları bir çok kişinin maddi olarak etkilenmesine neden olmuştur. Belediye ve Devlet tarafından bir çok yardım paketi açıklanmıştır. İşsiz kalan ve maddi olarak etkilenen ailelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 3 defa maddi yardım ödemesi yapılmıştır.

Düzenli olarak “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu” veya “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” kapsamında yardım alanlara her hangi bir başvuru yapmadan 1100 TL pandemi sosyal yardımı yapılmasına karar verilmiştir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen EİKP ödemesi diğer adı ile Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi yardımı almayanlar e-Devlet üzerinden başvurarak 1100 TL sosyal yardımdan hemen yararlanabilirler. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından yardım alanlar ve 65 yaşında büyük muhtaç kişilerin her hangi bir başvuru yapmasına gerek kalmadan ödeme yapılacaktır.

Sizlere bu yazımızda EİKP ödemesi nedir, EİKP ödemesi ne demek, EİKP ödemesi kaç ay verilecek, EİKP ödemesi kaç defa alınır, EİKP ödemesi geri alınır mı ve EİKP ödemesi kimlere yapılacak sorularına cevap vermeye çalışacağım.

EİKP Ödemesi Nedir? Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi (EİKP) kapsamında maddi durumu kötüleşen kişilere verilen 1100 TL verdiği sosyal maddi yardım desteğidir. Daha önce yardım alanlara ödemesi aynı şekilde yapılırken ödeme alamayanlar ise e-Devlet üzerinden başvuruda bulunması gerekir.

EİKP ödemesi koronavirüs yüzünden işsiz kalan ve maddi olarak etkilenen kişilere yapılan ekonomik destek paketidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hane başına verilen 1000 TL maddi yardım 3 faz olarak ödenen yardımdır.

EİKP ödemesi pandemi döneminde ödenen yardımlardan biridir. e-Devlet üzerinden banka hesabı olanların banka hesabına PTT kartı olanların PTT kartına yatırılır. Eğer Banka hesabınız ve PTT kartınızı yoksa ödeme ev adresine getirilir.

Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi (Ş-EİKP ödeme kodu) daha önce 1000 TL yardımı alanlara ve banka hesabı tanımlı olanların hesabına otomatik olarak yapılacaktır.

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek?

EİKP ödemeleri toplamda 3 faz olarak yapılan ödemelerden biridir. Daha önce faz 1 ve faz 2 ödemeleri tamamlandı. Yardımı ihtiyacı olan ve başvuruda bulunan herkese ödemeler yapılarak tamamlanmıştır.

Hane başına verilen EİKP ödemesi şimdilik toplamda 3 defa yapılacaktır. İlk 2 ödeme tamamlanmış ve son ödeme yapılmaya başlanmıştır.

Ekonomik İstikrar Paketi ödemesi seferlik verilen destek ödemeleridir. Daha önce Ekonomik İstikrar Paketi yardımı alanlara 1000 TL verilirken bu yardım ödemesi 1100 TL olarak güncellenmiştir.

 • EİKP ödemesi 1 ile 2 ay içerisinde yapılan ödemedir
 • Koronavirüs yardım parası 1 ve 2. yardım paketinden yararlanamayanlar EİKP ödemesine başvuruda bulunabilir.
 • 1 defa yapılacak bir ödemedir
 • Başvurulur yoğunluğa bağlık olarak 10 gün kadar sürebilir

EİKP Yardımı Ödemesi Tek Seferlik Mi?

EİKP ödemesi tek seferlik yapılan ödemlerden biridir. Düzenli yardımların aksine eikp ödemesi destek paketi olarak hane başına maddi yardımdır. Tek seferlik olmasına karşın devlet tarafından 3 defa eikp ödeme desteği açıklanmıştır. Pandemiden dolayı çalışamayan, işsiz kalan ve maddi durumu bozulan kişilere destek olmak için verilmektedir.

EİKP Ödemesi Kimlere Verilir?

Eikp ödemesi neredeyse herkesin alabileceği yardımlardan biridir. Özellikle sosyal yardım paketinden destek alanlar ve 65 yaş üstü muhtaç kişilerin her hangi bir başvuru şartının olmadığı eikp ödemesi için e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmanız gereklidir.

EİKP Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

EİKP ödeme başvurusu e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Tek seferlik 1100 TL pandemi sosyal destek yardımı almak isteyenler kimlik numarasının  son rakamına göre başvuruda bulunabilir. Sistem yoğunluğundan kimlik numarasının son rakamına bağlı olarak eikp ödemesi başvurusu yapabilirsiniz.

 • Kimlik numarasının son hanesi “0” olanlar Pazartesi
 • Kimlik numarasının son hanesi “2” olanlar Salı
 • Kimlik numarasının son hanesi “4” olanlar Çarşamba
 • Kimlik numarasının son hanesi “6” olanlar Perşembe
 • Kimlik numarasının son hanesi “8” olanlar Cuma

1100 TL eikp ödemesi yardımına başvurmak için Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu linkine tıklayabilirsiniz.

Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu bölümünde, başvuran kişinin iş ve sosyal durumu, aylık geliri, çocuk sayısı, kirada oturup oturmadığı, en son gelen su, gaz ve elektrik faturası bedelleri ile banka ve birikim bilgileri talep edilmektedir. Yardım talebi bu bilgilere göre yapılmaktadır. Yanlış bilgi vermemeye özen gösteriniz.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Başvuru Şartları

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi başvuru işlemlerinde bazı şartlar bulunmaktadır. EİKP başvuru şartlarını yerine getirenlere 1100 TL pandemi yardımı yapılacaktır.

EİKP ödemesi başvuru şartları ise;

 • Hane haklından sadece bir kişi başvurabilir
 • Başvurular sadece e-devlet üzerinden yapılacaktır
 • Daha önceki yardım ödemlerinden sosyal yardım alma şart kaldırıldı. Her hangi bir sosyal yardım almayanlar başvuruda bulunabilir.

Ayrıca aşağıdaki şartları taşıyanların başvuruları olumsuz olarak değerlendirilecektir.

 • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
 • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
 • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
 • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
 • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

EİKP Ödemesi Geri Alınır Mı?

EİKP ödemeleri tek seferlik karşılık yani geri ödemesi yardımlardan biridir. Size yapılan ödeme asla geri alınmaz yada sizden talep edilmez. Yardım parası alan kişilere değerlendirmen geçtiği için ödeme sonrası her hangi bir inceleme yada araştırma yapılmayacaktır.

EİKP Ödemesi Nereden Alınır?

EİKP ödemesi daha önce banka hesabını tanımlamış olanların banka hesabına yada PTT kartı olanların PTT kartına otomatik olarak yatırılacaktır. PTT kartı sahibi olanlar ayrıca 1100 TL pandemi yardımı dilediği bankadan her hangi bir kesinti olmadan çekebilecektir.

Banka hesabı yada PTT kartı olmayanlar ise ödemeleri sisteme kayıtlı olan ev adreslerine teslim edilecektir.

EİKP Ödemesi Devam Ediyor Mu?

EİKP ÖDEMESİ 1 ve 2. faz ödemeleri tamamlandı. 3 Faz ödemeleri ile şuan başlamıştır. EİKP ödemesi yapılırken başvurularda halen devam etmektedir.

EİKP Ödemesi Ne Zamana Kadar Geçerli?

EİKP ödemleri başvuruları ay sonuna kadar devam edecektir. Ödemeler ise başvuruda bulunduktan sonra 10 gün sonra yapılmaya başlanacaktır. EİKP ödemesi e-Devlet üzerinden ay sonuna kadar geçerli olarak şekilde başvurulara açıktır.

EİKP Ödemesi Sorgulama

EİKP ödemesi başvurusu e-devlet üzerinden yapıldığı gibi EİKP ödemesi sorgulama işlemide e-Devlet üzerinden yapılacaktır. e-Devlet üzerinden kullanıcı giriş yaptıran sonra Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasında sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından pandemi 1100 TL yardımı sorgulama sonucundan yardımınızın onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilirsiniz.

Devletin yaptığı yardımların haricinde Belediye Gıda Yardımı ve Para Yardımı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca Maddi Yardım kategorisini inceleyebilirsiniz.

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

1100 TL Pandemi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Bir Yorum

 1. Basvuru sureci devam edigor yaziyor 1 senedir suriyeki degiliz cimerdrn 10 kere yazdim 10undada dalga geçtiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu