Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? 2023

11.09.2023
1.572
A+
A-
Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? 2023

 Doğum Parasından Kimler Yararlanabilir?, Doğum Parası Başvuru Şartları Nelerdir?, Mavi Kart Nedir?, Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?, Doğum Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Neler?, Doğum Yardımı Ödemeleri Nasıl Alınır?, Doğum Yardımı Haczedilebilir mi?, Doğum Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?, Doğum Yardımı Çalışmayan Anneler Verilir Mi?, Doğum Yardımı e-Devlet Ödeme Aşamasında Ne Demek?, Doğum Yardımı Parası Anneye Mi Babaya Mı Verilir?, Doğum Parası Almak İçin Kaç Gün Sigortalı Olmak Gerekiyor?, Doğum Parası Doğumdan Kaç Gün Sonra Yatar?, Doğum Parası Geri Dönük Kaç Yıl İçinde Alınır?, Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? 2015 yılından sonra doğan çocuklara özel olarak verilen doğum parası; çalışan annelerin yanı sıra çalışmayan annelerin de yararlanabileceği bir maddi yardım olma özelliği taşıyor.

Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? 2023

2015 yılında başlatılan bu uygulama ile doğum yapan anneler, dilekçe ile başvuruda bulundukları takdirde doğum parasından faydalanabiliyor.

Devlet tarafından annelere yapılan bu yardım ile ailenin yeni doğan bebeye dair ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamak hedefleniyor.

Tek seferli maddi bir yardım olan doğum parası, ilk çocuğun yanı sıra sonraki yani ikinci, üçüncü, dördüncü vb. yani tüm yeni doğan çocuklar için de alınabiliyor.

Bu yazımızda kısaca doğum yardımı nereden alınır? Başvuru şartları nelerdir? vb. doğum yardımına dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

 Doğum Parasından Kimler Yararlanabilir?

Çalışan ya da çalışmayan tüm annelerin alabileceği doğum parasından TC vatandaşı olan ya da mavi karta sahip tüm anneler faydalanabiliyorlar.

Annenin TC vatandaşı olmaması, mavi kartının bulunmaması ya da vefat etmiş olması halinde ise TC vatandaşı olan veya mavi kartlı babalar bu hakkı kullanabiliyorlar.

Yani temelde annelere tanınan bu haktan annenin başvuru koşullarını karşılamaması halinde babalar da yararlanabiliyor.

Bununla birlikte doğum yardımına başvuracak kişilerin 15.05. 2015 tarihinde ya da sonrasında doğum yapmış olmaları gerekiyor.

Yani bu tarihten önce bebeğini doğurmuş olan kişiler, doğum yardımına hiçbir şekilde başvuramıyorlar.

Anne adayının ne kadarlık bir maddi yardım alacağı, kaçıncı kez anne olduğuna yani kaç çocuk annesi olduğuna göre de değişiklik gösterebiliyor.

2015 yılı öncesinde çocuk doğurmuş olan kişilerin 2015 sonrası doğumlarda alacağı maddi yardımda da 2015 yılı öncesinde doğurduğu çocukların sayısı belirleyici oluyor.

Doğum Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Çalışmayan annelerin yani ev hanımlarının yanı sıra özel kuruluşlarda ya da kamu kurumlarında çalışan kadınlar da maddi yardıma başvurabiliyorlar.

Dilekçe ile yapılan başvuru öncesinde yeni doğan bebeğin mutlaka nüfus müdürlüğünde ilgili Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kaydının yapılmış olması gerekiyor.

Özel kuruluşlarda ya da kamu kurum kuruluşlarında çalışan kadınlar, istihdam edildikleri kurumlara başvuru yapabiliyorlar.

Daha önce de belirttiğimiz gibi annenin TC vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekiyor.

Mavi Kart Nedir?

Mavikart; en genel tanımıyla doğum itibariyle TC vatandaşı olan lakin daha sonra TC vatandaşlığından çıkan kişilere ve onların 1.2. ve 3. derece altsoylarına verilen resmi bir belgeyi tanımlıyor.

Mavi kart sahibi kişiler; bazı hakların dışında Türk vatandaşlarının sahip olduğu hakların büyük çoğunluğundan yararlanabiliyorlar.

Yabancı olarak değerlendirilmeyen mavi kart sahipleri, yabancılar kütüğüne kaydedilmiyorlar.

Mavi kart sahibi kişiler, seçme ve seçilme hakkı, muafen araç ve ev eşyası ithal etme hakkı vb. bazı hakları kullanamıyorlar.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı başvurusunun Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veyahut Sosyal Hizmetler merkezine yapılması gerekiyor.

İlde yaşamayan kişiler ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne dilekçelerini gönderebiliyorlar.

Dilekçe şahsen götürülebildiği gibi kargo ya da posta ile de yetkili mercilere yollanabiliyor.

Aynı zamanda kişinin talep edilen evrakları da eksiksiz bir şekilde tamamlaması ve doğum yardımı başvuru formunu doğru bir şekilde doldurması gerekiyor.

Doğum Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Neler?

Başvuruda bulunacak olan kişilerin başvuru formunu doldurmanın yanı sıra birtakım belgeleri de eksiksiz doldurup, yetkili merciye teslim etmeleri gerekiyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeni doğan bebeğin TC kimlik kartı
  • Yeni doğan bebeğin annesinin ya da babasının TC kimlik kartı ya da mavi kartı
  • Yetkili başvuru mercilerden alınmış olan ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş belgeler

Doğum Yardımı Ödemeleri Nasıl Alınır?

Anne ya da baba tarafından yapılan başvurunun Doğum Yardım Sistemi’ne girildiği aydan bir sonraki ay sonlanana dek başvuruda bulunan anne ya da baba doğum yardım ödemelerini alabiliyor.

Ödemeler, PTT tarafından yapıldığından kişinin TC kimlik kartı ile birlikte PTT’ye gitmesi gerekiyor.

e-Devlet sistemi üzerinden doğum parasının yatıp yatmadığı da kolaylıkla sorgulanabiliyor.

Doğum Yardımı Haczedilebilir mi?

Anne ya da babanın hacze tabi borcu olsa dahi doğum yardımı, vergi kesintisine tabi olmadığından hiçbir şekilde haczedilemiyor.

Doğum Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Doğum yardımı almak için ilk olarak bebeğinin kimliğinin çıkarılması gerekmektedir. Bebeği nüfusa kaydedip kimliğinin çıkardıktan sonra  ‘Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine elden yada posta ile gönderilmesi yeterlidir.

doğum yardımı başvurusu

Doğum Yardımı Çalışmayan Anneler Verilir Mi?

2015 yılında yapılan düzenleme ile beraber artık çalışmayan annelerde doğum yardımından yararlanabilmektedir. İster çalışan anneler olsun isterse çalışmayan anneler atık doğum yapan herkes doğum yardımını alabilirler. Doğum yardımından yararlanmak istene çalışmayan annelerin başvuruda bulunması yeterlidir.

Doğum Yardımı e-Devlet Ödeme Aşamasında Ne Demek?

Eğer e-Devlet üzerinden doğum yardımı sorgulaması yaptığınızda doğum yardımı ödeme aşamasında yazıyorsa bu ödeme işleminin başladığını en geç 45 gün içerisinde PTT aracılığı ile çekebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Doğum Yardımı Parası Anneye Mi Babaya Mı Verilir?

Doğum yardımı parası Türk vatandaşı ve mavi kartlı olan her anneye yada babaya başvurusu halinde verilir. Doğum yardım parası anneye verileceği gibi baba tarafından alınabilir.

Doğum Parası Almak İçin Kaç Gün Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Doğum yardımı parası almak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan biride doğum parası almak için kaç gün sigortalı olmak gerekir sorusudur. Çalışan kişilerin 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta piriminin ödenmesi gereklidir.

Doğum Parası Doğumdan Kaç Gün Sonra Yatar?

Doğum yapıldıktan sonra doğum parası yatmaz doğum parası bizzat başvuru sonucu en geç 45 gün içerisinde ödenmektedir.

Doğum Parası Geri Dönük Kaç Yıl İçinde Alınır?

Yasal olarak doğum parasını almak için 5 yıl süreniz bulunmaktadır. Bebek doğduktan sonraki 5 yıl içerisinde başvuruda bulunulmaması halinde doğum parası hakkınızı kaybedersiniz.

Doğum Parası Ne Kadar?

Annelere ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk içinse 600 TL maddi yardım yapılıyor.

Tek seferlik olan bu yardımlar, annenin kaç çocuğunun olduğuna göre değişiyor.

Daha önce doğum yardımı aldıysanız, konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmında değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları, Kimlere Verilir?

Doğum Yardımı Nedir? Başvuru ve Sorgulama

Devletin verdiği doğum parası nasıl alınır?

Doğum parası, devlet tarafından annelere ve babalara doğum yapmaları durumunda verilen bir destek programıdır. Bu programın detayları ve başvuru süreci ülkelere göre değişiklik gösterir. Genellikle doğum yapan annelerin doğumdan sonra belirli bir süre içinde başvuru yapmaları gerekir. Başvuru işlemi genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu veya benzeri resmi kurumlarda yapılır. Detaylı bilgi için ülkenizdeki ilgili kurumun internet sitesini veya müşteri hizmetleri hattını arayabilirsiniz.

Doğum parası almak için şartlar nelerdir?

Doğum parası alma şartları, ülkelere göre değişebilir. Ancak genellikle aşağıdaki şartlar aranır:
Doğum yapan anne ya da baba belirli bir süre içinde başvuruda bulunmalıdır.
Anne ya da baba, doğum yaptıkları çocuğun yasal velisi olmalıdır.
Anne ya da baba, o ülkede yasal olarak ikamet etmelidir.
Anne ya da baba, belirli bir gelir sınırının altında olmalıdır.
Ülkelere göre bu şartlar farklılık gösterebilir, bu nedenle doğum parası almak için ilgili ülkenin resmi kurumlarına başvurarak detaylı bilgi edinmek en doğru yoldur.
https://www.youtube.com/watch?v=siKUXPtX8ws
Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? 2023
Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? 2023

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık