Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Süt Parası Ne Kadar? Süt Parası Nasıl Alınır?

10.05.2023
17.577
A+
A-
Süt Parası Ne Kadar? Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt Parası Ne Kadar? Süt Parası Nasıl Alınır? Süt parası almak isteyen kişiler nasıl bir başvuru yolu izlemelidir gelin birlikte bakalım. Devlet tarafından yeni doğum yapmış, emziren annelere ödenen süt parası, diğer adıyla emzirme ödeneği; tek seferlik bir maddi yardım olma özelliği taşıyor.

Yalnızca çalışan anne adaylarının alabileceği bu yardım; eşi çalışmayan yani sigortalı olmayan babalar tarafından da talep üzerine alınabiliyor.

Kadınların doğum sonrası süreci daha rahat bir şekilde geçirebilmelerine yardımcı olmak adına yapılan bu maddi yardım, annelere verilen bir ödenek olarak ön plana çıkıyor.

Bu yazımızda kısaca süt parası ne kadar? Nasıl alınır? sorularını yanıtlamaya, emzirme ödeneğini almak için hangi kuruma başvurmanız gerektiğine ve başvuru esnasında sizden talep edilen belgelere değinmeye çalışacağız.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nedir?

İş Kanunu’nda ‘emzirme ödeneği’ olarak belirtilen süt parası, SSK kapsamında çalışan kadınlara ya da eşi çalışmayan SSKLI babalara veriliyor.

4A ya da 4B sigorta kollarından birine mensup olan kadınların alabileceği bu yardımdan kamu görevlileri ve memurlar hiçbir şekilde yararlanamıyorlar.

İstisnai olarak 4D’li çalışanlar; SSK’ya tabi olduklarından süt parasını alabiliyorlar.

Süt Parasını Kimler Alabilir?

Başvuruda bulunacak kişilerin birtakım başvuru koşullarını karşılamaları gerekiyor. Bu koşulları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • SGK’lı kişilerin doğum öncesi 1 yıl içerisinde en az 120 günlük prim ödemelerini yapmış olmaları
  • Bağkur’lu kişilerin doğum öncesi 1 yıl içerisinde en az 120 günlük prim ödemelerini yapmış, genel sağlık sigortası ve diğer primleri ödemiş olmaları. Bir diğer deyişle prim ödemelerine dair tüm borçlarını kapatmış olmaları
  • Yeni doğan bebeğin başvuru tarihine kadar yaşamış olması
  • Başvurunun doğum tarihinden sonraki 5 yıl içerisinde mutlaka yapılması
  • Süt parası alacak annenin doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 yani toplamda 16 hafta boyunca çalışmaması
  • Bebeğin mutlaka 15.05.2015 tarihinden sonra doğmuş ve kimlik kartının nüfus müdürlüğünden çıkarılmış olması

Sigortasız Çalışmayan Anneye Süt Parası

Emzirme ödemeği diğer adı ile süt parası almak için çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır. Çalışmayan ve sigortasız anneye süt parası ödemesi yapılır. İster sigortalı olsun isterse sigortasız tüm doğum yapan annelere süt parası yani emzirme ödeneği yapılır.

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Eskiden dilekçe ile başvuru sonrasında alınabilen süt parası, günümüzde otomatik bir şekilde veriliyor.

Doğum sonrasında süt yardımı, kişi herhangi bir talepte bulunmadan doğumun gerçekleştiği hastane tarafından SGK sistemine giriliyor.

Süt parası ise otomatik bir şekilde kişinin Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor. Ziraat bankası dışında başka bir banka hesabına para yatırılmasını isteyen kişiler; e-Devlet üzerinden tanımlı bankayı değiştirebiliyor.

Süt parasının yatıp yatmadığı, e-Devlet üzerinden sorgulanıp, takip edilebiliyor.

Yatırılan para, Ziraat Bankasının yanı sıra PTT şubelerinden de alınabiliyor. Parayı almak için yetkili kişiye mutlaka TC kimliğinizi ibraz etmeniz gerekiyor.

Paranın otomatik olarak yatmadığı istisnai durumlarda ise doğum yapan annenin doğum belgelerini ve gerekli belgeleri alarak, ikamet ettiği şehirdeki il ya da ilçe Sosyal il müdürlüğüne başvurması gerekiyor.

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır 2023

Süt parası başvurusu için bulunduğunuz il yada ilçedeki SGK merkezlerine Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine şahsi olarak giderek başvuruda bulunmanız gereklidir. Doğum kağıdı ve kimlik belgesi ile bizzat yapılacak başvuru sonucunda süt parası 15 gün içerisinde PTT yada Ziraat Bankası şubelerinden çekilebilir.

Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Başlar ve Biter

Süt Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal il müdürlüğüne şahsen başvuru için giderken yanınızda götürmeniz gereken evrakları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğum raporu
  • TC kimlik belgesi
  • Süt parası başvuru dilekçesi

İşten Çıkmış Olan SSK’lılar Süt Parası Alabilir mi?

Doğumun gerçekleştiği tarih itibariyle işten çıkarılmış olanlar da süt parasından bazı koşulları karşılamak şartıyla yararlanabiliyor.

İşten çıkarıldığı tarihten sonraki 300 gün içerisinde doğum yapan, doğum tarihinden önceki 15 aylık süre içerisinde en az 120 gün primini yatırmış olan kişiler, süt parasını alabiliyorlar.

Süt Parası Ne Kadar 2023

2023 yılı itibariyle bir defaya mahsus olmak üzere 316 TL süt parası alınabiliyor. Bu paranın süt parası almaya hak kazanılan tarihten itibaren maksimum 5 yıl içerisinde alınması gerekiyor.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası ödemleri ne zaman yatırılır sorusuna cevap vermek gerekirse ödemeler her ayın 8 ile 14 tarihleri arasında yapılmaktadır. Süt parası doğumdan sonraki ay içinde başvurulduğunda aynı şekilde ayın 8 ile 14 tarihleri arasında PTT yada ziraat bankası hesaplarına yatar.

Süt Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Süt parası yani emzirme ödeneği almak için başvurulur Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılır. Süt parası başvurunda bulunmak için mutlaka bebeğin kimliği çıkarılmış olmalı ve yanınızda bulunmalıdır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama

Süt paranızın Ziraat hesabınıza ya da daha sonra e-Devlet üzerinden güncellediğiniz banka hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Bunun için e-Devlet şifrenizle turkiye.gov.tr sitesine girmeli, SGK-şahıs ödemesi sorgulama butonuna tıklamalısınız.

Sizlere bu yazımızda süt parası ne kadar? ve süt parası ne zaman yatar sorularına cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Devlet Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Süt Parasını SGK’lı Anneler Alabilir mi?

Evet.

Süt Parasını BAĞKUR’lu Anneler Alabilir mi?

Evet.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık