Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Başlar ve Biter

SGK
09.05.2023
1.878
A+
A-
Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Başlar ve Biter

Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? Hem kamu hem de özel sektörde çalışan kadınlara tanınan bir hak ve ayrıcalık olan süt izni, yeni doğum yapmış annelerin bebeklerini çalışma saatleri içerisinde emzirebilmelerine olanak tanıyor.

Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Başlar ve Biter
Süt İzni Ne Kadar Nasıl Hesaplanır Ne Zaman Başlar ve Biter

Doğum sonrası analık iznini kullanan anneler, süt izni sayesinde gün içerisinde bebeklerinin süt ve besin ihtiyacını karşılayabiliyorlar.

Böylelikle hem annelerin işten ayrılmaları önlenmiş hem de bebeklerin sağlıklı gelişimi devlet güvencesi altına alınmış oluyor.

Süt izninin ne kadar olduğu yani gün içerisinde annenin bebeğine kaç saat ayırabileceği ise yeni doğum yapan kadınların en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor.

Bu yazımızda kısaca 2023 süt izni ne kadar? Süt izni nasıl hesaplanır? Süt izni ne zaman başlar ve süt izni ne zaman biter sorularını yanıtlamaya, konuyla ilgili sizi aydınlatmaya çalışacağız.

İşte hem kamu hem de özel sektörde çalışan kadınların süt iznine dair bilmeleri gereken o detaylar:

Özel Sektör Çalışanlarının Süt İzni Ne Kadar 2023

2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmeliğine göre kamuda çalışan kadınlara süt izni hakkı tanındı.

Lakin bu yönetmelikte SSK’da çalışan kadınların süt iznine dair herhangi bir bilgi yer almıyordu.

Daha sonra yapılan bir güncelleme ile SSK kapsamında çalışan kadınlara da süt izni hakkı tanındı ve özel sektörde çalışan kadınların mağduriyeti giderilmiş oldu.

4857 sayılı İş Kanunu’nda yapılan düzenleme doğrultusunda kadınların analık haklarının yanı sıra süt izni süreleri de belirlendi.

Yapılan düzenlemeye göre günümüzde kadınlar doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta olacak şekilde yani toplamda 16 hafta analık izni kullanabiliyorlar.

Erken doğum söz konusu olduğunda da kadınlar kullanmadıkları izin sürelerini doğum sonrası süreye ekletebiliyorlar.

Yine yapılan düzenleme ile kadınlar; günde 1,5 saat yani toplamda 12 ay boyunca süt izni haklarını kullanabiliyorlar.

Bu süre, kişinin çalışma süresine dahil edildiğinden kişi, bu saatler arasında da çalışıyor görülüyor. Yani kişinin maaşında ve sigortasında herhangi bir kesintiye gidilmiyor.

Süt izni kullanımına dair işverenle yeni anne olmuş kişinin arasında herhangi bir anlaşmazlık çıkması durumunda anne ya işveren konuya dair İş Mahkemesinde dava açabiliyor.

Kamu Çalışanlarının Süt İzni Ne Kadar 2023

Kamu çalışanı yeni anneler de tıpkı özel sektör çalışanları gibi analık izninin bitimiyle birlikte süt iznini kullanmaya başlayabiliyorlar.

Kamu çalışanlarına da ilk 6 ay için günde 3 saat, son 6 ay içinse günde 1,5 saat süt izni veriliyor.

Yani kamuda çalışan kadınlara özel sektörde çalışan kadınlara göre ilk 6 ay için 1,5 saat daha fazla süt izni verildiğini söyleyebiliriz.

Süt İzni Ne Zaman Başlar?

Yapılan yasal düzenlemeye göre süt izni analık izni bittikten sonra başlar. Analık izni doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 haftadır. Bu 16 haftalık süre analık iznidir ve analık izni bittiğinde süt izni başlar.

Süt İzni Ne Zaman Biter?

Süt izni bitme tarihi hesaplamak için sizlere bilgi vermek istiyorum. Doğum yapan anne adayına ilk olarak 8 haftalık analık izni verilir. Analık izni bitmesi ile beraber süt izni başlar. Süt izninin ilk 6 ayı 3 saat son 6 ayıda 1.5 saat olmak üzeri tam bir yıldır. Yani süt izni bitiş tarihi analık iznin bitmesinden itibaren 1 yıl sonra biter.

Süt İzni Hangi Saatlerde Kullanılır?

Yasal düzenleme ile süt izni ilk 6 ay 3 saat sonraki 6 ay için ise 1,5 saat olarak belirlenmiştir. Süt iznini kullanacağı saatte anne karar verilebileceği gibi iş yerinin uygun öreceği saatlerde kullanılır. Bazı iş yerleri süt iznini toplu olarak kullandırabilir.

Süt İzni Maaştan Kesilir Mi?

Süt izni diğer adı ile emzirme izni asla maaştan kesilmez. Süt izni kullanan annenin asla maaşından kesinti yapılmaz.

Süt İzni Paraya Çevrilir Mi?

Süt izni kullandırmak yasal bir zorunluluk olmasına karşın bazı işverenler tarafında tarafından kullandırılmasa fazla mesai ücreti olarak ödenebilir. Süt izni kullanmayan anneler bunun yerine 1 saate karşılık gelen 1.5 saatlik mesai ücreti alırlar.

Süt İzni Parça Parça Kullanılır Mı?

Süt izninin parça parça yada toplu olarak kullanacağına anne yada işveren karar verebilir. Bazı işverenler toplu kullanmayı tercih ederken bazı işverenler ise tamamen süt iznin nasıl kullanacağını çalışan anneye bırakır.

 Süt İznine Dair Bilmeniz Gerekenler

Bu izne dair en önemli detayları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Süt iznine dair tebliğde süt izninin kullanımı esnasında bebeğin vefat etmesi durumunda kalan hakların hiçbir şekilde kullanılamayacağı da belirtiliyor.
 • Anneler; süt izni ile yarım gün süt iznini birlikte kullanamıyorlar.
 • Hem kamu hem de özel sektör çalışanları, günün hangi saatlerinde süt izinlerini kullanabileceklerine kendileri karar verebiliyorlar.
 • Süt izni, gün içerisinde bölünerek kullanılabiliyor. Örneğin yeni doğum yapmış anne, bebeğini emzirmek için sabah 30 dakika, öğle 60 dakika olacak şekilde izin alabiliyor.
 • Aynı zamanda doğum öncesi kullanılmayan analık izinleri doğum sonrası süreçte kullanılabiliyor.
 • En az 12 ay boyunca aylıksız yani ücretsiz izin hakkını kullanan kadınlar, süt iznini daha sonra kullanabiliyorlar. Yani bu kişiler, süt iznini kullanmamış kabul ediliyorlar.
 • Süt izni, bebek 1 yaşına girdiğinde sona eriyor.
süt izni ne zaman başlar

Süt İzni Toplu Kullanılabilir mi?

2016 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Kamu Personeli Genel Tebliği, bu iznin günlük kullanılabileceğini ifade ediyor.

Bununla birlikte aynı tebliğde süt izninin hangi tarih ve saatler arasında kullanılabileceği yeni doğum yapmış anneye bırakılıyor.

Bu madde, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının anne adayına toplu süt izni hakkını vermesi ile sonuçlanırken bazı kurumlar ise bu hakkı vermeyebiliyorlar.

Bu noktada gerek kamuda gerekse özel sektörde çalışan ve bebeğini emziren annelerin toplu süt iznini kullanıp kullanamayacaklarına dair öncelikle çalıştıkları kuruma danışmaları gerekiyor.

Kurumun toplu izine sıcak baktığı durumlarda ise annelerin çalıştıkları kuruma ‘toplu süt izni dilekçesi’ ile başvurmaları zorunluluk arz ediyor.

Toplu süt izninde yer alması gereken bilgileri ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Süt izninin hangi tarihlerde kullanılacağı
 • İznin hangi tarihte başlayıp hangi tarihte sona ereceği
 • Kurumda süt izni dışında hangi günler çalışmak istenildiği
 • Süt izninin bitim tarihi

Yukarıdaki dilekçenin kuruma imzalı teslimi sonrası şayet kurum da toplu izin kullanımını uygun görüyorsa anneler, toplu izinlerini dilekçede belirttikleri şekilde kullanma hakkına sahip oluyorlar.

Yarım Gün Süt İzni Nedir?

Analık izninin bitimini takip eden sürede kamu çalışanları yarım günlük süt iznini kullanabiliyorlar.

Tebliğde yarım günlük süt izni kullanımının koşulları açık ve net bir şekilde belirtiliyor.

Tebliğe göre;

 • Çocuğun hayatta olması şartıyla yarım günlük izin kullanımının dilekçe ile memur tarafından bağlı olunan kuruma bildirilmesi gerekiyor.
 • Memur kadınlar, analık izi bittikten sonra ilk doğumları için iki ay, ikinci doğumları için 4 ay, üçüncü doğumları için 6 ay bu hakkı kullanabiliyorlar.

Süt İzni Kaç Saat

657 sayılı Kanun’a göre doğum yapan memur annelere verilen süt izni analık doğumdan sonra verilmektedir. Doğumdan sonra analık izninin bitmesi ile beraber süt izni başlar. İzinden dönen anne adayı kadın memur  ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde 1 buçuk saat süt izni alır.

Süt İzni Nasıl Hesaplanır?

Kadınlar, çocukları 1 yaşına girene dek süt iznini analık izinleri bittikten sonra kullanabiliyorlar.

Hesaplamada SSK’lı kadınlar için iznin 12 ay ve günde 1,5 saat; kamu çalışanları için ilk 6 ay günde 3 saat, son 6 ay ise günde 1,5 saat kullanılacağı dikkate alınıyor.

Toplu süt izni hesaplamada iznin başlangıç ve bitiş tarihi belirleyici oluyor. Bebeğini emziren anneler, hangi günlerde süt izinlerini kullanacaklarını kuruma teslim ettikleri dilekçede belirttikleri için toplu izin hesaplamalarına da gerek kalmıyor.

İzin hesaplanırken hafta sonu tatiller, resmi tatiller, raporlu günler, izin kullanılan diğer günler hesaba katılmıyor.

Hesaplama sırasında öncelikle işe başlanan tarih ile bebeğin 1 yaşını doldurduğu tarih arasındaki işgünleri hesaplanıyor.

Günlük 1,5 saat olan izin saatlerinin toplamının günlük yasal çalışma süresine yani 7,5’a bölünmesi ile toplu süt izni kolaylıkla hesaplanabiliyor.

Kamuda çalışan memurlar söz konusu olduğunda ise izin saatleri toplanırken ilk 6 ay için 3 saat izin son 6 ay içinse 1,5 saat izin temel alınıyor.

Süt İzni Ne Zaman Başlar? Ne Zaman Biter?

Süt izni ne zaman başlar ve süt izni ne zaman biter sorusu emziren annelerin en çok merak ettiği sorulardan biridir.  Yasal olarak süt izni doğum izninin bitmesi ile beraber başlar ve bebek 1 yaşına gelene kadar devam eder. Annenin süt iznini süt iznini hangi saatler arasında kullanacağı kendisi belirler.

Süt İzni Bebek Kaç Yaşına Kullanılır?

Doğum izni biten annenin süt izni memurlar da ve işçi annelerde farklılık göstermektedir. Çalışmaya başlayan kadın işçinin süt izni 1.5 saat iken kadın memurlarda ilk 6 ay 3 saat sonraki 6 yada ise 1.5 saat olarak belirlenmiştir. Kanuna göre süt izni bebek 1 yaşına kadar kullanılır.

Süt İzni Alan Öğretmenin Ek Dersi Kesilir Mi?

Anne olan öğretmenlerin merak ettiği sorulardan biride süt izni alan öğretmenin ek ders ücreti kesilir mi sorusudur.  Süt izni alan öğretmenlerin, rehber öğretmenlerin, okul/kurum yöneticilerinin ve ek ders alan diğer personelin bazı durumlarda ek ders ücretlerinin kesilmesine neden olur.

MEB tarafından yapılan açıklamada,

“…süt izni kullanmaları nedeniyle ders görevlerini yerine getiremeyen öğretmenlerin bu saatlere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılmaları yönünde herhangi bir düzenleme bulunmadığından, ilgilinin süt izni kullandığı saatlerde fiilen yerine getiremediği ders görevlerini yapmış sayılabilmesi mümkün bulunmamaktadır.”

Dilerseniz, sizler de süt izniyle ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Çalışan Annelere 100 Euro Devlet Desteği

Süt izni ne zaman başlar ne zaman biter?

Süt izni, doğum yapan annenin işten ayrıldığı tarihten itibaren başlar ve doğum tarihinden itibaren 8 hafta sürer. Eğer doğum sonrası sağlık sorunları varsa bu süre 2 hafta daha uzatılabilir.

Özel sektörde süt izni ne zaman biter?

Özel sektörde süt izni, doğum sonrası ilk 8 haftalık süre sonunda başlar ve en fazla 6 aya kadar devam eder. Ancak, annenin sağlık durumunun elverişli olması durumunda, süt izni süresi 4 aydan sonra işveren ve çalışanın karşılıklı anlaşmasıyla azaltılabilir veya izin sonlandırılabilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık