Devlet Teşvikleri

Çalışan Annelere 100 Euro Devlet Desteği

Çalışan Annelere 100 Euro Devlet Destek: Devlet tarafından kadınlara tanınan ayrıcalıklardan biri olan çocuk bakım desteği ile çalışan annelerin maddi yükünü hafifletmek hedefleniyor.

Yalnızca çalışan annelerin başvurabileceği 100 Euro Destek kapsamında küçük çocuğu bulunan annelerin onların ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmeleri hedefleniyor.

Üstelik 100 Euro desteğe başvuran ve başvurusu kabul edilen kişiler, 2 yıl boyunca bu destekten yararlanabiliyorlar.

Bu yazımızda çocuk bakım desteği olarak isimlendirilen 100 Euro destekle ilgili merak edilen soruları yanıtlamaya, bu desteğe nasıl başvurabileceğinize değinmeye, kısacası sizleri konu ile ilgili olarak aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, yüz binlerce kadın tarafından merak edilen bu desteğe dair bilmeniz gereken o detaylar:

100 Euro Çocuk Bakım Desteğine Kimler Başvurabilir?

Bu desteğe 0-60 ay arasında bebeği olan, çalışan anneler başvurabiliyorlar.

Daha önce çalıştığı yerden doğum iznine ayrılan yani tekrar işe dönecek olan anneler de destekten yararlanabiliyorlar.

Bununla birlikte şu an için bu destekten büyük şehirlerde yaşayan anneler faydalanabiliyorlar.

Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya’nın yanı sıra Bursa, Elazığ ve Malatya’da yaşayan anneler bu desteğe başvurabiliyorlar.

Yani destek, şimdilik toplam 7 ilde yaşayan annelere veriliyor.

Kısacası çalışmayan, SSK’lı olmayan anneler, maalesef ki bu desteğe başvuramıyorlar.

4C kapsamında kamu görevlisi ve memur unvanı ile çalışan kadınlara da bu destek verilmiyor.

Çocuk Bakım Desteği Neleri İçeriyor?

AB ile Türkiye’nin birlikte finanse ettiği Kurumsal Çocuk Bakım Projesi kapsamında annelere sunulan bu destek ile çalışan annelerin çocuklarına dair kreş, bakım evi vb. masraflarını daha rahat ödeyebilmelerini sağlamak amaçlanıyor.

Yani çalıştığı için çocuğunu kreşe ya da bakım evine göndermesi gereken annelerin ve hanelerin maddi sıkıntıya düşmesini önlemek amaç ediniyor.

Bu destek ile annelerin çocuklarına dair kreş, okul öncesi eğitimi vb. temel ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılayabilmek hedefleniyor.

Destek, annelere maksimum 2 yıl boyunca veriliyor.

İlk ay, çocuk bakım desteğine ek olarak kişiye tek seferlik 100 EURO da kırtasiye desteği veriliyor.

Çocuk bakım desteği, maksimum 2 yıl sürmekle birlikte çocuğun 72 ayını tamamladığı ya da ilkokul öğrenimine başladığı halde destek, 2 yıl dolmamış olsa dahi kesiliyor.

Çocuk Bakım Desteği Başvuru Şartları

Bu desteğe başvurmayı düşünen annelerden bazı koşulları taşıyor olmaları da bekleniyor.

Çalışan anneye devlet desteği başvurusu için gerekli şartları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuran annenin çocuğuyla aynı evde oturması
 • Annenin SGK kapsamında işveren yanında çalışıyor olması
 • Annenin aylık ortalama kazancının brüt asgari ücretin 2 katını aşmıyor olması
 • Annenin çocuğunu MEB’e ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren anaokulu, kreş ya da gündüz bakım evlerinden birine düzenli bir şekilde gönderiyor olması

***Bağ-kurlu yani kendi işinin sahibi olan kadınlar, bu desteğe başvuramıyorlar. Desteğe başvuracak kişinin mutlaka SSK’lı yani 4A’lı olması gerekiyor.

Bununla birlikte destek, başvuran tüm annelere verilmiyor.

Şu an için aylık ortalama 10 bin 250 anne bu destekten yararlanabiliyor.

Çocuk bakım desteğinde belirli bir kontenjan olduğundan bu destek, Ankara, Antalya ve İzmir’de 1500, İstanbul’da 3250, Bursa’da 1250, Elazığ’da 500, Malatya’da ise 750 anneye veriliyor.

Her anne yalnızca 1 çocuğu için bu desteğe başvurabiliyor. Yani 2 çocuklu ya da daha fazla sayıda çocuğa sahip annelere de aylık sadece 100 EURO ödeme yapılıyor.

100 Euro Çocuk Bakım Desteğine Nasıl Başvurulur?

Başvurular, e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılıyor. Öncelikle e-Devlet üzerinden ön kayıt yaptırmak yani randevu almak, sonrasında ise randevuya giderken gerekli belgeleri götürmek ve yetkili kişiye teslim etmek gerekiyor.

Başvurular, belirtilen SGK proje ofislerine yapılıyor ve belgelerin de proje ofislerine götürülmesi gerekiyor.

Çalışan Annelere 100 EURO Destek Başvurusu e-Devlet

e-Devletin yanı sıra SGK resmi sitesi üzerinden de desteğe başvurabiliyorsunuz.

e-Devlet annelere 100 Euro Başvuru formuna erişmek ve ön başvurunuzu gerçekleştirmek için yapmanız gerekenleri adım adım aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

***Destekten yararlanmak istiyorsanız, girdiğiniz tüm bilgilerin SGK veri tabanında kayıtlı olan bilgilerle eşleşiyor olması gerekiyor.

Tüm bu bilgileri yanıtladığınızda başvurunuzu kolaylıkla tamamlayabiliyorsunuz.

UYARI: Ön kayıt yani e-Devlet üzerinden başvuruda doldurduğunuz adres vb. ikametgah bilgilerinizin de ikametgahınızın bulunduğu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl ya da İlçe Müdürlüklerindeki bilgilerle paralel olması gerekiyor.

Bu noktada Nüfus müdürlüğündeki hem size hem de çocuğunuza ait kişisel bilgileri de kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Aynı zamanda ön kayıt esnasında doldurduğunuz başvuru formunu kesin kayıt esnasında yetkili kişiye teslim edeceğinizden başvuru formunun çıktısını almayı da unutmamalısınız!

e-Devlet üzerinden başvuru yani Ön kayıt sırasında son sayfada yer alan ‘Doküman’ seçeneğine tıkladığınızda, kesin kayıt için randevuya giderken yanınızda götürmeniz gereken tüm belgelerin çıktısını alabilirsiniz.

Bu belgeleri randevu tarihine kadar tamamlamalı ve randevuda yanınızda götürmelisiniz.

UYARI:

Kesin kayıt için proje ofisindeki randevunuza gitmeden önce Halk Bankası’na giderek, biri TL biri Euro olacak şekilde 2 adet hesap açtırmalısınız.

Şayet Halk Bankası’nda mevcut hesabınız varsa mevcut hesabınızı ‘Kurumsal Çocuk Bakım Hesabı’ şeklinde tanımlatarak, yeni hesap kesim ücretinden de muaf olabilirsiniz.

Çocuk Bakım Desteği Son Başvuru Tarihi 2022

15 Ekim 2019 tarihinde başlayan başvurular, hala devam ediyor. Yani e-Devlet üzerinden desteğe hala başvurma şansınız bulunuyor.

Bununla birlikte proje 31 Mart 2022 tarihinde sona ereceğinden, bir an önce başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekiyor.

100 Euro Çocuk Bakım Desteği Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvurunuz onaylandığında kesin kayıt işlemleri için sizden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İmzalı başvuru formu
 • İmzalı banka muvafakatname formu(Ödemeler, Halk Bankası’na yapıldığı için bu formun Halk Bankası’ndan alınması ve doldurulduktan sonra imzalanarak teslim edilmesi gerekiyor)
 • Anne ve çocuğun TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Çocuğun vesikalık fotoğrafı
 • Çalışma belgesi
 • Okul öncesi bakım ya da eğitim kurumundan alınan çocuk kayıt bilgi formu ve taahhütnamesi

Bu belgelerin kesin kayıt sırasında yani SGK il müdürlüğü proje kayıt ofislerinde tesliminden sonra anne, Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi Mali Desteğine İlişkin Sözleşme ve Taahhütname’yi imzaladığında annenin başvurusu tamamlanmış ve projeye katılmış oluyor.

Yaz Tatillerinde de Çocuk Bakım Desteği Veriliyor mu?

Yaz tatillerinde şayet çocuk, bakımevi, kreş ya da anaokuluna tam gün gidiyorsa annelere çocuk bakım desteği verilmeye devam ediyor.

Bununla birlikte yaz aylarında da destek almak isteyen annelerin çocuklarını bakım evine ya da kreşe gönderdiğini kanıtlayan belgeyi proje ofislerine yazılı bir şekilde göndermeleri gerekiyor.

Aynı zamanda kişi, yaz aylarında projeden çıkarılmıyor yani kişinin kaydı silinmiyor. Yaz aylarında kesilen ödeme, daha sonra kaldığı yerden devam ediyor.

Yani kişi, yazın çocuğunu kreş, bakım evi ya da anaokuluna göndermediği için desteği almasa dahi kış aylarının yani Eylül’ün gelmesiyle birlikte tekrar otomatik bir şekilde ödeme almaya başlıyor ve aylık çocuk bakım desteği kişinin açtırdığı Halk Bankası hesabına düzenli bir şekilde bir sonraki yaza kadar yatırılıyor.

Denetimler Nasıl Yapılıyor?

Denetimler, Proje Yerel Destek Ekibi tarafından çocuğunuzun kreşine, anaokuluna ya da gündüz bakım evine gönderilen yetkili kişiler aracılığıyla yapılıyor.

Farklı zamanlarda yapılan 3 denetimin üçünde de çocuğun okula gitmediğinin ya da başka bir usulsüzlüğün tespiti halinde annenin aldığı çocuk bakım desteği kesiliyor.

Bu yüzden de çocuğun kreş, bakım evi ya da anaokuluna gidemediği hallerde annenin mutlaka devamsızlığa dair proje ofisine bilgi vermesi gerekiyor.

Aynı zamanda annenin taşınma ya da adres değişikliği hallerinde de mutlaka bu değişiklikten proje ofisini haberdar etmesi zorunluluk arz ediyor.

Aksi halde anneye yapılan ödemeler, askıya alınıyor.

Çocuk bakım yani kreş desteğine dair tüm sorularınız için il proje ofislerini ziyaret edebilir, konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

100 Euro desteğe dair deneyim ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle sizler de paylaşabilirsiniz.

Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Başlar ve Biter

3 Yorum

 1. Mesleğim yok çevre m yok isden çıktım ikizler var aidat borcu vardır kreş ve gündüz bakımevi ne ameliyat oldu m çalışa miyom zor durumda yim

 2. 4 çocuğum var ailemle kalıyorum bir gelirim yok çocuklarımın hepsi okuyor yardıma ihtiyacım var

 3. Asıl calışmayan annelerin paraya ihtiyacı var bizim devletimiz böyle sacmaliyor ne yapalım Allah sizden kurtarsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu