A2 Sınıfı Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Hangi Araçları Kullanır?

A2 Sınıfı Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Hangi Araçları Kullanır?
09.05.2023 21:45
1.684
A+
A-

A2 Sınıfı Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Motosiklet tutkunu olan ve motosiklet kullanmak isteyen kişilerin mutlaka almaları gereken A2 sınıfı ehliyet, aynı zamanda A1 ve M sınıfı ehliyetleri de kapsıyor.

A2 Sınıfı Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Hangi Araçları Kullanır?
A2 Sınıfı Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Hangi Araçları Kullanır?

Yani bu ehliyeti sahip olan kişiler, aynı zamanda A1 ve M sınıfı ehliyet kapsamında yer alan araçları da kullanabiliyorlar.

Motosiklet ehliyeti almayı düşleyen kişilerin ise bu ehliyeti nasıl alabilecekleri ve hangi koşulları taşımaları gerektiği en çok merak ettikleri sorular arasında yer alıyor.

Bu yazımızda kısaca A2 ehliyet almayı düşünen kişiler için A2 sınıf ehliyet alma şartları nelerdir? Nasıl alınır? vb. soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

A2 Sınıfı Ehliyet Nedir?

Motor gücü 11 ile 34 kw arasında yer alan,  gücünün ağırlığına oranı %02.’yi hiçbir şekilde geçmeyen motosikletleri kullanmak isteyen sürücülerin almaları gereken ehliyete A2 sınıfı ehliyet ismi veriliyor.

Kişilerin ehliyet kursuna katıldıktan ve sertifikalarını aldıktan sonra maksimum 2 yıl içerisinde ehliyetlerini de almaları gerekiyor.

Bir diğer deyişle ehliyet kursunun başarıyla tamamlanmasından sonra alınan A2 sınıfı ehliyet sertifikasının 2 yıl geçerlilik süresi bulunuyor. Bu süre dolduğunda kişinin tekrar A2 sınıfı ehliyet sınavına girmesi gerekiyor.

A2 sınıfı ehliyetlerin 10 yıllık geçerlilik yani kullanım süreleri bulunuyor. Bu süre dolduğunda ehliyetin yenilenmesi zorunluluk arz ediyor.

A2 Sınıfı Ehliyet Alma Şartları

Bu ehliyeti almak isteyenler için gerekli şartları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • En az 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Ehliyet kursunu başarı ile geçmek ve ehliyet sertifikasını almak
 • Ehliyet sınavını geçmek

A2 sınıfı ehliyeti almaya hak kazanan kişiler, aynı zamanda A1 ve M sınıfı araçları da kullanma yetkisine sahip oluyorlar.

A1 sınıfı ehliyet nedir?

Motosiklet ehliyeti olarak da isimlendirilen A1 sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler, gücünün toplam ağırlığına oranı 0.2’yi geçmeyen, silindir hacmi 125 cm küp olan, gücü 11 kilovat iki tekerlekli motosikletleri kullanma ehliyetini tanımlıyor.

Yani A2 sınıfı ehliyet sahibi sürücüler, bu motosikletleri de kullanabiliyorlar.

M sınıfı ehliyet nedir?

A2 sınıfı ehliyet sahibi kişilerin kullanabileceği diğer bir ehliyet sınıfı olan M sınıfı ehliyet, MOPED yani motorlu bisiklet kullanmak için alınması gereken ehliyeti ifade ediyor.

M sınıfı ehliyet sahibi kişiler, içten motorluysa silindir hacmi 50 metre küp, elektrik motorlu ise azami güç çıkışı maksimum 4 kilovat, içten yanmalı ya da elektrik motorlu model fark etmeksizin azami hızı saatte maksimum 45 kilometre olan iki tekerlekli araçları kullanabiliyorlar.

A2 sınıfı ehliyetler, M sınıfı ehliyetleri kapsadığından A2 sınıfı ehliyet sahibi, M sınıfı ehliyet almadan da bu motosikletleri kullanabiliyor.

A2 Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

18 yaşını doldurmuş olan herkes, bu ehliyeti almak için ehliyet kursuna katılabiliyor.

Ehliyet kursunda öğrencilere toplam 34 saat teori dersi veriliyor.

Teori dersleri, 16 saat Trafik ve Çevre, 8 saat İlkyardım, 6 saat Araç tekniği, 4 saat Trafik Adabı derslerinden oluşuyor.

Teori dersleri sona erdiğinde kişinin bir de ehliyet direksiyon eğitimini yani uygulamalı eğitimi alması gerekiyor.

Ehliyet direksiyon eğitiminde öğrenciler, motor gücü 11-32 kw olan bir motosikletle eğitim alıyorlar.

Direksiyon eğitimi, eğitim alanında veya simülatörde en az 2 saatlik direksiyon eğitimini ve akan trafikte en az 12 saat eğitimi içeriyor.

A2 Sınıfı Ehliyet Almak için Kursa Verilecek Belgeler

A2 sınıfı ehliyet almak için kurs tarafından talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • T.C. kimlik numarası
 • Son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Diploma aslı ya da diploma yerine geçen belge
 • Aile hekiminden alınabilen ‘Sürücü Olur’ sağlık raporu
 • Sabıka kaydının olmadığını gösteren yazılı beyan
 • Farklı sınıf sürücü belgesi alacak adaylar için mevcut sürücü belgesi fotokopisi

A2 Sınıfı Ehliyet alabilir Raporu Nereden Alınır?

A2 sınıfı için sağlık raporu alma şartı bulunmaktadır. Her hangi sağlık ocağı ve aile hekimden alabileceğiniz gibi A2 sınıfı için sağlık raporunu;

 1. Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri
 2. Aile sağlığı merkezleri(sağlık ocakları)
 3. Özel hastaneler
 4. Özel tıp merkezleri
 5. Özel poliklinik
 6. Özel muayenehane

A2 Sınıfı Ehliyet Kurs Fiyatları 2023

A2 sınıfı ehliyet kursları, 2023 yılı itibariyle ortalama 2400 TL rakamlarda seyrediyor. Bununla birlikte öğrencilerin ehliyet sınavına girerken 280 TL sınav giriş ücreti ödemeleri gerekiyor. 705 TL olan harç bedelinin ödenmesiyle birlikte A2 sınıfı ehliyet almak isteyen kişinin bütçesinden toplamda 3385 TL çıkıyor.

A2 ehliyet fiyat kayıt olduğunuz kursa göre az miktarda değişiklik gösterebilir.

A2 Sınıfı Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet almayı düşünüyorsanız, başvuru öncesi randevu alarak, sırada beklemek zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

Gerek A2 sınıfı gerekse diğer ehliyet başvurusu için randevuyu ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayarak alabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de randevu alabilirsiniz.

Ehliyet randevusu almak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/nvi-surucu-belgesi-basvuru-randevusu linkini tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Ya da elektronik imza, mobil imza vb. diğer yöntemlerden biri ile de sisteme girebilirsiniz.

Sonrasında size yöneltilen soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak, ehliyet randevunuzu kolaylıkla alabilirsiniz.

A2 Ehliyet Hangi Araçları Kullanılır 2023

A2 motosiklet ehliyeti 18 yaşını doldurduktan sonra alınmaktadır. A2 ehliyet motor gücü 12 kw/16hp ve 35 kw/47 hp arası olan tüm motosikletleri kullanmaya yetkisi vardır. A2 motosiklet ehliyeti olan biri M motorlu bisiklet (Moped) ehliyetini ve A1 sınıfı motosiklet ehliyeti sahibi olur ve bunları kullanabilir.

A2 Ehliyet Kaç CC Sürer

A2 ehliyet sahibi bir birey 600 cc ye kadar olan tüm motosikletleri kullanabilir. A2 ehliyet 600 cc yada 35 kw motosiklet kullanabilir. A2 (otomatik) Ehliyet (35 kw kadar) / 125cc – 600cc Arası / Ehliyet Yaşı 18

Daha önce A2 sınıfı ehliyet aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız; eğitimlere, direksiyon derslerine ya da ehliyet sınavına dair görüş ve deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle sizler de paylaşabilirsiniz.

SRC Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Sınavsız SRC Alma

A2 ehliyet 250 cc kullanabilir mi?

A2 ehliyeti ile en fazla 35 kW gücünde (47 HP) ve 0,2 kW/kg altında olan motorlara sahip motosikletleri kullanmak mümkündür. 250 cc’lik bir motosikletin gücü 35 kW’ın altında ve ağırlığı 175 kg’nin altında ise A2 ehliyeti ile kullanılabilir. Ancak, 35 kW’ın üzerindeki güce sahip motorlu araçları kullanmak için A sınıfı ehliyet gerekir.

A1 ve A2 hangi araçları kullanır?

A1 ehliyeti, 125 cc altındaki motorlu taşıtları kullanmaya izin verirken, A2 ehliyeti, 35 kW’a kadar olan ve 0,2 kW/kg’ın altındaki güç-ağırlık oranına sahip motosikletleri kullanmaya izin verir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.