Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Kırşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

25.10.2023
1.000
A+
A-
Kırşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Kırşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Kırşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Kırşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama, Kırşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kırşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Kırşehir ilinde yaşayan yoksul vatandaşlar belediyenin çeşitli yardımlarına başvurabilirler. İç Anadolu Bölgemizin nadide şehirlerinden biri olan Kırşehir ilimizde görevde olan Kırşehir Belediyesi; pandemi mağdurlarına, yoksullara, muhtaçlara, dar gelirli ve düşkün kimselere büyük bir gizlilik çerçevesinde ayni ve nakdi yardımlar sunmaya 2023 yılında da devam ediyor.

Askıda Fatura sistemini faaliyete geçiren Kırşehir Belediyesi; muhtaç ve düşkün kişilerin faturalarını askıya bırakabilmelerine, hayırsever vatandaşlar tarafından ödeyemedikleri faturalarının ödenebilmesine olanak tanıyor.

Böylelikle muhtaç ve yoksul kişiler, su, doğalgaz, elektrik vb. fatura giderlerini ödeme yükümlülüğünden kurtulmuş oluyorlar.

Bu yazımızda kısaca Kırşehir Belediyesi ayni ve sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kırşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırşehir Belediyesi, belediyeye giderek, başvuru formunu dolduran ya da e-Devlet üzerinden Kırşehir ayni ya da nakdi yardımlarına başvuran, Kırşehir belediye il sınırlarında ikamet eden kişilerin yardım taleplerini karşılamaya çalışıyor.

Bütçesi doğrultusunda halkın en yoksul kesiminden başlamak üzere muhtaç kişilere yardım elini uzatan belediyenin yardımlarına başvurmak isteyenlerin belediyeye giderken yanlarında TC kimlik no ya da nüfus cüzdanlarını götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; e-Devlet üzerinden TC kimlik no ve e-Devlet şifreleri ile de sisteme giriş yaparak, sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden Kırşehir Belediyesinin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yaptığı ayni veya nakdi yardımlara başvurmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Kırşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Belediyenin muhtaç, düşkün, engelli, kimsesiz kişilere yönelik yardımlarını aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Kira desteği
 • Çocuklar için eğitim desteği
 • Öğrenciler için burs desteği
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına sunulan yardımlar
 • Dul kadınlara yönelik yapılan yardımlar
 • Engelli bireyler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebeklere yönelik yardımlar

Kırşehir Belediyesi, belediyenin bütçesi doğrultusunda düşkün, kimsesiz, yetim, yoksul ya da muhtaçlara sürekli ya da birkaç seferli yardımlar yapabiliyor.

Muhtaç halde olan ve süreli yardımlar yaptığı kişilere yönelik yardımlarını ise bu kişilerin muhtaçlıkları ortadan kalktığında sonlandırıyor.

Örneğin; bir süredir işsiz olan, geliri olmayan kişiler, iş bulduklarında onlara yönelik yardımlarını keserek, daha muhtaç kişilere yardım etmeyi tercih ediyor.

Kırşehir Belediyesi; gerek ayni gerekse nakdi yardımlarını yaparken başvuru sahiplerinde yoksulluk ya da muhtaçlık kriterlerinin bulunup bulunmadığına bakıyor.

Yoksul ailelere ya da yalnız yaşayan kimsesizlere düzenli olarak, ortalama 4 kişiden oluşan 1 ailenin bir aylık gıda ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde erzak yardım kolileri gönderen belediye, bu ailelere kış aylarında kullanmaları için kömür, odun gibi yakacak malzemeleri de dağıtıyor.

Hayır severler tarafından bağışlanan, atıl durumda, az kullanılmış veya hiç kullanılmamış kıyafetleri, ev mobilyalarını, ev eşyalarını da yoksullara teslim ediyor.

Yoksul aile çocuklarına eğitim desteği sunmaktan geri kalmayan Kırşehir Belediyesi; bu ailelerin çocuklarına okul hayatlarına yönelik kırtasiye ve giysi yardımında bulunarak, onlara bedenlerine uygun olacak şekilde kaban, mont, okul forması, ayakkabı; okulda kullanmaları üzere defter, kalem, kitap vb. kırtasiye malzemeleri armağan ediyor.

Doğal afetlere yani sel, yangın, deprem vb. üzücü durumlara maruz kalan ve bu durumu belge ile ispatlayan başvuru sahiplerine kira desteği, gıda yardımı, yakacak yardımı, para yardımı vb. birçok yardım yapabiliyor.

Yaşlılar için kısa bir süre önce başlattığı evde kişisel bakım hizmeti kapsamında kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan, kimsesi de olmayan yaşlı vatandaşlarına sahip çıkmak adına onların evine periyodik sağlık kontrol ve muayenelerini yapmak üzere sağlık görevlileri gönderiyor.

Eşi cezaevinde olan, düzenli geliri ve kendisine yardım eden kimsesi olmayan kadınlara, eşi vefat etmiş ya da eşinden boşanmış dul kadınlara ve çocuklarına da para yardımı dahil birçok sosyal yardım yapabiliyor.

Kırşehir Belediyesi; kimi zaman da muhtaç ya da yoksul olmasına rağmen belediye yardımlarına başvurmayan ancak yoksul olduğu zabıta, müdürlük tarafından tespit edilen kişilere de kendiliğinden yardımlar yapıyor.

Kırşehir Belediyesi, engelli vatandaşlarını da hiçbir şekilde unutmayarak, onlara gıda yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar yapmanın yanı sıra onların tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb. ihtiyaçlarını karşılıksız olarak karşılıyor. Kronik hastalara ise havalı yatak vb. medikal cihazlar sunuyor.

Su Faturası Yardım Başvurusu – Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Kırşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediyeye yardım talebiyle başvuran engelliler, kimsesizler, muhtaçlar; kısacası belediye yardım başvuru şartını taşıyan ve il sınırlarında yaşayan herkes; sorgulama işlemleri için de belediye binasına gidebiliyorlar.

e-Devlet üzerinden de başvuru sayfası üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Yani başvurularını takip edebiliyor, sonuçlanıp sonuçlanmadığını, sonuçlandıysa olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlandığını öğrenebiliyorlar.

e-Devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemi yapmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Kırşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kırşehir’de yaşayan ve maddi yardıma ihtiyaç duyan herkes; belediyeyi arayıp, sosyal yardımlardan yararlanma şartlarını taşıyıp taşımadıklarını, yardımlara nasıl başvurabileceklerini, başvuru esnasında kendilerinden talep edilebilecek belgeleri öğrenebiliyorlar.

Sosyal yardımlara dair ayrıntılı bilgi edinmek isteyen vatandaşların Kırşehir Belediyesine ait olan 0386 213 10 23 telefon numarasını aramaları gerekiyor.

Kırşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Dar gelirli, düşkün ya da muhtaç kişilere yardım yapma kararını daha kolay verebilmek, il sınırlarında en çok yardıma ihtiyacı olanları tespit edebilmek adına Kırşehir Belediyesi ve ülkemizdeki tüm belediyeler, başvuru sahibinden başvuru formu doldurmalarını talep ediyor.

Bu form; başvuran kişinin mesleğine, kirada oturup oturmadığına, ailedeki kişi sayısına, ailedeki çalışan sayısına, aylık fatura giderlerine kısacası maddi durumuna yönelik birden çok soru içeriyor.

Başvuru sahiplerinin bu sorulara doğru yanıt vermeleri, yardımlardan faydalanabilmeleri ve başvuran diğer kişilerden daha muhtaç olduklarını kanıtlamaları noktasında son derece önem arz ediyor.

Çünkü Kırşehir Belediyesi, yardımları belirli bir bütçe dahilinde yaptığından önceliğini en yoksul kişilere veriyor.

Kırşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Muhtaç olduğunu belediyeye teslim ettiği belgeler ile kanıtlayabilen ve başvuru genel şartlarının yanı sıra özel bazı şartları da taşıyan kişiler; Kırşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Engelliler, kronik hastalar, kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar, kimsesizler, yetimler, dul ve gelirsiz kadınlar, dar gelirliler ve yoksullar ya da muhtaçlar; tüm yardımlardan öncelikli olarak yararlanıyorlar.

Bu kişilerin muhtaçlıklarını ispat edebilmeleri adına muhtarlıktan fakirlik belgesi almaları gerekebiliyor.

Aynı zamanda engellilerin tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları engelli sağlık kurulu raporunu; dul kadınların ölen eşleri için ölüm belgesini, afetzedelerin ise afetlere maruz kaldıklarını gösteren bilirkişi raporunu belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye, birçok başvuruyu inceleyip, başvuruları karşılaştırdıktan sonra ilk olarak kimlerin yardıma ihtiyaç duyduğuna karar veriyor.

Daha sonra bu kişilerden gerekli olan belgeleri talep ediyor.

Belgelerin doğruluğunu da ilgili kurumlardan araştırdıktan sonra başvuru sahiplerinin evine yardım öncesinde bir inceleme komisyonu yolluyor.

Genellikle zabıta personellerinden oluşan inceleme komisyonu, başvuran kişilerin ve ailelerin maddi durumuna dair yerinde inceleme yaparak, hazırladığı raporu daha sonra belediyeye teslim ediyor.

Belediye değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğunun kararı ile kimlere yardım edileceğine dair son karar veriliyor.

Belediye; başvuru formunda yanlış bilgiler beyan eden ya da da sahte belge veren kişileri daha sonra tespit etmesi durumunda bu kişilere yaptığı ayni ya da nakdi yardımları kesmenin yanı sıra bu kişilere yaptığı ayni ve nakdi yardımların nakit karşılığını faiziyle birlikte geri talep ediyor.

Aynı şekilde muhtaçlıkları ortadan kalkmasına rağmen belediyeye bunu bildirmeyen ve yardım almaya devam eden kişilerden de faiziyle birlikte yaptığı yardımları geri alıyor.

Borcunu ödemeyen kişileri ise mahkemeye veriyor.

Ülkemizdeki tüm belediyelerde geçerli olan cezai yaptırımlar sayesinde belediye yardımlarının muhtaç olmayan kişiler tarafından da alınması ve belediye yardımlarının suiistimal edilmesi önlenmiş oluyor.

Kırşehir Belediyesi Askıda Fatura Yardımı

Kırşehir Belediyesi Askıda Fatura Uygulaması ile Muhtaçlara Yardım Ediyor. Kırşehir Belediyesinin yürütmekte olduğu Askıda Fatura uygulaması sayesinde yoksullar; ödeyemedikleri faturalarının hayırseverler tarafından ödenmesini sağlayabiliyorlar.

Maddi zorluklar içerisindeki kişiler; https://askidafatura.kirsehir.bel.tr/Home/Odeme linki sayesinde sisteme kayıt olduktan sonra askıya faturalarını bırakabiliyorlar.

Ancak askıya fatura bırakacak kişilerin hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama gelirinin asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. 

Kırşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Kırşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusundan bulunan ihtiyaç sahibi ailelere erzak kolisi vermektedir. Ramazan ayında ve Kurban bayramında gıda kolisi dağıtımı yapan belediye ayrıca maddi durumu kötü olan ailelere düzenli olarak yardım yapmaktadır.

Kırşehir Vefa Hattı Telefon Numarası

Kırşehir’de kendilerine alışveriş yapacak kimsesi olmayan 65 yaş ve üstündeki yaşlıların ve kronik hastaların alışveriş ihtiyaçlarını gören Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerine 112, 155 ya da 156 telefon numaralarını arayarak, ulaşabiliyorsunuz.

Gıda ihtiyaçlarınızın dışında ilaç, şampuan vb. diğer zaruri ihtiyaçlarınız için de yardım isteyebiliyorsunuz.

Hatta bankadan maaşınızın çekilmesini bile talep edebiliyorsunuz.

65 yaş üstü yaşlıların ve pandemi yüzünden sokağa çıkmaları riskli olan kronik hastaların yaşamlarını kolaylaştıran Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, belediye çalışanları, polis, AFAD gönüllüleri, bekçi gibi oldukça güvenilir kişilerden oluşuyorlar.

Bu yazımızda Kırşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Kırşehir il sınırlarında ikamet ediyorsanız; Kırşehir belediye yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi

https://www.youtube.com/watch?v=Vz9WAT68Cdc

Belediye Nakdi Yardım Yapar mı?

Evet.

Sosyal Yardım İçin Nereye Başvurabilirim?

Bulunduğunuz yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık