Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

25.10.2023
995
A+
A-
Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Ordu’da yaşayan yardıma muhtaç vatandaşlar gıda ve para yardımı için belediyeye başvuruda bulunabilirler. Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, maddi anlamda güçlük çeken vatandaşlarına 2023 yılında da sosyal yardımlar sunan Ordu Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde daha da yoksullaşan vatandaşlarına umut oluyor.

Dar gelirli, muhtaç, engelli, kimsesiz kişilerin yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik ayni ve nakdi yardımlarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesi; Esnafa Destek Paketi kapsamında pandemi yüzünden işleri kötüleşen ve maddi kayba maruz kalan esnafları da unutmuyor.

Bu yazımızda kısaca Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, Ordu Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yoksul kesime yönelik olarak yapılan ayni ya da nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Barınma yardımı
 • Kira yardımı
 • Para yardımı
 • Tıbbi araç ve gereç yardımı
 • Protez araç ve gereç yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Beyaz eşya yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Öğrenciler için eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Yoksul asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebekler için yapılan yardımlar

Sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde 7’den 70’e tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışan Ordu Büyükşehir Belediyesi; engelli, yaşlı ve kronik hasta olan vatandaşlarına ayni ve nakdi yardımlarının yanı sıra psikolojik destek de sunuyor.

Engelli, yaşlı ve kronik hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak adına başvuru sahiplerine tıbbi araç gereç, protez vb. malzemelerle havalı yatak, tekerlekli sandalye, baston vb. malzemeleri de armağan ediyor.

İhtiyaç sahiplerine belirli aralıklarla gıda yardımı yapan Ordu Büyükşehir Belediyesi, kıyafet yardımı ile kendisine ve ailesine kıyafet almaya bütçe ayıramayan kişilere az kullanılmış, temiz kıyafetleri hediye ediyor. Bazen de bütçesi doğrultusunda birinci el kıyafetler de satın alarak, ihtiyaç sahiplerine teslim edebiliyor.

Fakir ailelerin yoksulluk çeken çocukları için kırtasiye yardımı kapsamında defter, kalem, kitap ve önlük dağıtan Ordu Büyükşehir Belediyesi, fakir çocuklara kaban, mont, ayakkabı, bot hediye ederek, onların okula daha rahat ve daha mutlu bir şekilde gidebilmelerini sağlıyor.

Aşevlerinde pişirilen sıcak ev yemeklerini dar gelirli ve yoksul kişilere her gün dağıtarak binlerce garibanın karnını doyuran Ordu Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine para yardımı da yapabiliyor.

65 yaş üstü vatandaşlarına, yaşlılara ve engelli vatandaşlara görevlendirdiği sağlık personelleri ile düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptıran belediye, sunduğu evde temizlik hizmeti ile temizlik yapamayan ve temizlikçi almaya maddi durumu elvermeyen kişilerin evlerini temizlik görevlilerine temizlettiriyor.

Su, elektrik, doğalgaz vb. faturalarını ödemekte zorlanan kişilere faturalarını ödemeleri noktasında da yardımcı olan Ordu Büyükşehir Belediyesi, kötü ve sağlıksız evlerde barınmak zorunda kalan vatandaşlarının evlerinde tamirat, bakım, boya ve badana yardımları yapabiliyor.

Barınacak yeri olmayan kişilere, doğal afetlere maruz kalan afetzedelere geçici süreliğine barınacak yer sunan belediye; sel, yangın, deprem mağdurları için para yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı gibi birçok yardım yapabiliyor.

Düzenli olarak ilaç almaları gereken ancak SGK kaydı bulunmayan işsiz vatandaşlarına ilaç yardımı yapabilen belediye, ameliyat olması gereken kişiler için de yardım toplayabiliyor.

Engelli vatandaşları için mobil taşıma hizmeti veren Ordu Büyükşehir Belediyesi, yaşamaları cihaz desteğine bağlı olan engelliler ve hastalar için sağlık cihazı desteği sunuyor.

Her kış başlangıcında fakir ailelerin evlerine kömür ve odun dağıtmak üzere belediye çalışanlarını gönderen belediye, bazen de evinde sobası olmayan ve soba almaya bile parası olmayan vatandaşlarına ise soba dağıtabiliyor.

Yoksullukları yüzünden eğitim hayatlarına ara vermiş olan lise ya da üniversite öğrencilerine nakdi yardımlar yaparak, onların eğitim hayatlarından ve gelecek hayallerinden vazgeçmemelerine yardımcı olan Ordu Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımlarını ilçelerinin yanı sıra köylerdeki vatandaşlarına kadar götürmeye çalışıyor.

Pandemi dolayısıyla maddi sıkıntı çeken esnaflara düzenli olarak maske ve kolonya gibi hijyen ürünleri dağıtan belediye, başvuruları kabul edilen esnaflara ve işinden çıkarılanlara ise gıda yardımı yapıyor.

Belediye, Ordu il sınırlarında ikamet eden yaşlı, güçsüz, muhtaç, kimsesiz, engelli, yetim ve öksüz vatandaşlarının yanı sıra zaman zaman doğal afetlerin gerçekleştiği bölgelerde yaşayan vatandaşlarına da ayni ve nakdi yardımlar yapabiliyor.

Örneğin, İzmir’de gerçekleşen depremde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin afetzedelere dağıtılmak üzere 5 bin kişilik sıcak yemek dağıttığını söyleyebiliriz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi; bütün ayni ve nakdi yardımlarını yaparken toplumun en fakir ve en gariban kesimine yardım götürmeyi önceliği olarak kabul ediyor.

Hiçbir işi olmayan ya da çalışamayan engelli, yaşlı ve kronik hastaların yani muhtaç kişilerin dışında dar gelirli ve yoksul olarak kabul edilen kişilere yani hane kişi başı ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan vatandaşlarına da yardımcı oluyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi; tüm sosyal yardımları belirli ve sınırlı bütçesi doğrultusunda gerçekleştiriyor. Yardım çalışmalarına büyük bir gizlilik içerisinde devam ederek, yardım alan kişilerin incinmemesini sağlıyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karadeniz Bölgemizin en güzel şehirlerinden biri olan Ordu’da yaşayan ve ikametgahı da Ordu’da bulunan kişiler, büyükşehir belediyesinin sosyal yardımlarına e-devlet üzerinden kolaylıkla başvurabiliyorlar.

Özellikle pandemi sürecinde herkesin evlerine kapandığı şu günlerde yardım başvurularının büyük çoğunluğu, e-Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor.

Ordu il sınırlarındaki yoksul ve kimsesizler; büyükşehir belediyesine ya da bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek de belediyenin ve büyükşehir belediyesinin sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvurmayı düşünen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvuru formunda başvurmak istedikleri belediyeyi Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak seçerek, başvuru formundaki soruları yanıtlayarak ve başvurmak istedikleri sosyal yardım türlerini işaretleyerek, hazırladıkları başvuru formunu onaylayıp, gönderebiliyorlar.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ordu Büyükşehir Belediyesine ya da bağlı oldukları belediyeye yardım başvurusunda bulunan kişiler, daha sonra başvurularını takip edebilmek yani başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek adına büyükşehir belediyesini veya bağlı oldukları ilçe belediyesini arayabiliyorlar.

Vatandaşlar; sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden de başvuru sayfasını tıklayarak, gerçekleştirebiliyorlar.

Belediye binasına ya da büyükşehir belediyesine gitmek suretiyle yetkili kişilerden başvuru sonucunu öğrenebiliyorlar.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, başvurulara ortalama 3-4 hafta sonrasında yanıt vermekle birlikte bazen başvuruların yoğunluğuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Ordu Büyükşehir Belediyesi yardımlarına dair bilgi almak, yardım başvuru koşullarını öğrenmek, başvuru sonrası teslim etmeniz gereken belgeler hakkında fikir edinmek ya da başvurunuzun sonucunu öğrenmek adına Ordu Büyükşehir Belediyesini arayabilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle 44 1 052 telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

e-Devlet üzerinden ya da belediyeye giderek Ordu Büyükşehir Belediyesi ayni ya da nakdi yardımlarına başvurmak istediğinizde bir başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

Bu form; sizin gelir ve giderlerinizi tespit ederek, muhtaç olup olmadığınızı tespit etmeyi sağlıyor.

Bu yüzden de form; aylık kazancınıza, kaç kişilik bir aile olduğunuza, ailenizde başka çalışan olup olmadığına, aylık hane kazancınıza dair bazı soruların yanı sıra aylık giderlerinize örneğin aylık toplam fatura ödemelerinize dair sorular da içeriyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin muhtaç ya da dar gelirli olup olmadığınızı doğru tespit edebilmesi noktasında başvuru formundaki soruları doğru yanıtlamanız gerekiyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, daha sonra yardımlara başvuran kişilerin başvuru formunda doldurduğu tüm bilgilerin doğruluğunu araştırdığından formda yanlış bilgi paylaşmaktan da kaçınmanız gerekiyor.

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf, Kuruluşlar ve İş Adamları

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Ordu Büyükşehir Belediyesi; Ordu il sınırlarında ikamet eden düşkünlere, kimsesizlere, yoksullara, muhtaçlara, engellilere, çalışamayan kronik hastalara, asker, şehit ve gazi yakınlarına, yoksul dul kadınlara, pandemi dolayısıyla esnaflara, sokakta kalmış vatandaşlarına, yolda kalmış vatandaşlarına, işsiz yetişkinlere, ruh sağlığı bozuk olan ya da istismar edilen çocuklara ve gençlere kısacası temel ihtiyaçlarını karşılayamayan tüm vatandaşlarına yardım yapıyor.

Belediye; başvuru formu doldurarak, belediye yardımlarına başvuran adayların formunu inceliyor, formdaki bilgileri araştırıyor.

Bu kişilerin başvuru formunu inceledikten sonra bu kişilerden fakirlik belgesi, engelli belgesi, SGK maaş bordrosu gibi belgeler istiyor.

En çok maddi güçlük çeken kişilere öncelik vermek suretiyle kimlere yardım edeceğine karar verdikten sonra bu kişilerin evlerine bir komisyon gönderiyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen bu komisyon; ailenin ya da başvuru sahibi kimsesizse ve yalnız yaşıyorsa bu kişinin yaşadığı yeri, sosyo-kültürel ve ekonomik durumunu inceliyor.

Hazırladığı raporu ise Ordu Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulunun onayına sunuyor.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden oluşan bu kurul; salt çoğunluğu ile yardım edeceği kişilere karar veriyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi yardımlarını kendi çıkarına ve kötüye kullanan kişiler; yani işsiz olmasalar dahi kendilerini işsiz ve kimsesiz gibi gösterenler; sonradan belediye tarafından fark edildiklerinde ise ceza olarak aldıkları yardımların nakdi tutarını faiziyle geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ordu Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ile fakir ve muhtaç ailelere gıda ve erzak içeren koliler dağıtıyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi yardım kolisine e-Devletten ya da bağlı olduğunuz belediyeye giderek veya büyükşehir belediyesinden başvurabiliyorsunuz.

Gıda ve erzak yardımı başvurunuzu belediyeye iletebilmeniz için başvuru formunda sosyal yardım türlerinden Gıda ve Erzak yardımı seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Düzenli gıda ve erzak yardımı almak için fakirlikten muhtarlık belgesi almayı ve belediyeye teslim etmeyi unutmamalısınız!

Ordu Büyükşehir Belediyesi, başvurunuzu değerlendirdikten ve kabul ettikten sonra gıda yardım kolilerini ev adresinizden teslim alabiliyorsunuz.

Ordu Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Ordu Vefa Sosyal Destek Grubu, Binlerce Kişiye Yardım Götürüyor. Pandemi sürecinde evde en çok zaman geçirmek zorunda kalan 65 yaş üstü kimsesiz yaşlılarla kronik hastalar; 112, 155 ya da 156 hatlarını aradıklarında Ordu il sınırlarında yaşayan Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerine ulaşabiliyorlar.

Yardıma ihtiyacı olan kimsesiz kronik hastaların ve yaşlıların ihtiyaçlarını dinleyen Vefa gönüllüleri, daha sonra onların talep ettiği malzemeleri satın alıp, onların evlerine götürüyor.

Örneğin; 65 yaş üstü bir vatandaş için marketten ekmek, eczaneden ilaç, manavdan ise meyve alabiliyor.

Hatta onların maaşlarını bile bankadan çekip, onlara götürebiliyorlar.

Jandarma, polis, bekçi gibi farklı meslek gruplarına mensup olabilen Ordu Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri; alışveriş ücretini ise daha sonra teslimat sırasında alıyorlar. Bazen muhtaç ve yoksul olduklarına kanaat getirdikleri kişilerden ücret bile almayabiliyorlar.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Esnaf Yardım Paketi

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Esnafa Destek Olmayı Unutmuyor. Şubat ayında Esnafa Destek paketi kapsamında pandemi yüzünden maddi sıkıntıya düşen esnaflara 2000 TL maddi destek sunan Ordu Büyükşehir Belediyesi; esnaflara gıda kolileri içeren paketler dağıtıyor.

Yardım kolisine esnaflar; e-Devlet üzerinden ya da bağlı oldukları belediyeden başvurabiliyorlar.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yakın zamanda tekrar esnaflara para yardımı yapıp yapmayacağı ise esnaflar tarafından merak ediliyor.

Altınordu Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Altınordu Belediyesi’ne vatandaşlar; e-Devletten ya da belediyeye giderek, başvurabiliyorlar.

Pandemi sürecinde Altınordu Belediyesi sınırlarındaki vatandaşlarına gıda yardımı, sıcak yemek dağıtımı, eşya yardımı gibi birçok yardım yapan belediye; Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri aracılığıyla fakir ve yoksul mahallerde yaşayan kişilere yardım kolileri dağıtmaya devam ediyor.

e-Devlet üzerinden Altınordu Belediyesi gıda, kömür, para yardımı gibi yardımlarına başvurmak isteyenlerin ise başvuru formunu doldururken, başvuracakları belediyeyi Altınordu Belediyesi olarak işaretlemeleri gerekiyor.

Başvuru sorgulama işlemi ise belediyeye gidilerek, e-Devlet başvurusu sayfasından ya da belediye aranarak yapılabiliyor.

Altınordu Belediye yetkililerle iletişime geçmek isteyen kişilerin 444 4 052 telefon numarasını aramaları gerekiyor.

Bu yazımızda Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ile ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Ordu il sınırlarında ikamet ediyorsanız, Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

https://www.youtube.com/watch?v=Etga5m11kQI

Şartlı Eğitim Yardımı İlköğretim Erkekler İçin Kaç TL Oldu?

Aylık 90 TL.

Şartlı Eğitim Yardımı İlköğretim Kızlar İçin Kaç TL Oldu?

Aylık 100 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık