DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Niğde Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Niğde Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:17
A+
A-

Niğde Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Geçen sene olduğu gibi bu sene de Niğde Belediyesi sosyal yardımlarına devam etmektedir. Sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında Niğde il sınırlarında ikamet eden yoksul ve muhtaç vatandaşlarına sosyal yardımlarda bulunan Niğde Belediyesi, 2023 yılında da ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlarına her gün aşevinde pişirilen sıcak ev yemeklerini dağıtmaya devam eden Niğde Belediyesi; gıda ve erzak içeren yardım kolileri ile kimsesizlerin yüzünü güldürüyor.

Pandemi dolayısıyla maddi sıkıntıya düşen yoksul vatandaşlarına para yardımında da bulunan Niğde Belediyesi yardımlarından başvuru şartlarını taşıyan kişiler faydalanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Niğde Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, Niğde Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Niğde Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Niğde Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar için evde bakım hizmeti
 • Öğrenciler için kırtasiye ve kıyafet yardımı
 • Medikal cihaz yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Mültecilere yapılan yardımlar
 • Para yardımı
 • Sosyal destek kart yardımı
 • Öğrenciler için para yardımı
 • Muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Muhtaç afetzedelere yapılan yardımlar
 • Kira yardımı

Yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar için medikal malzeme ve cihaz yardımında bulunan Niğde Belediyesi; başvuruları kabul edilen kişilere havalı yatak, tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye vb. yardımlarda bulunuyor.

Yaşlılar, engelliler ve hastalar için sunduğu evde bakım hizmeti sayesinde bu kişileri görevlendirdiği sağlık personellerine düzenli bir şekilde muayene ettiriyor. Böylelikle yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler; pandemi sürecinde evlerinde sağlık kontrolü olabiliyorlar.

Mültecilere kıyafet yardımı, giysi yardımı, para yardımı gibi birçok yardım yapan Niğde Belediyesi; afetzedelere de yardımcı olmayı unutmuyor.

Onların bir süreliğine barınma ihtiyacını karşılamanın yanı sıra onlara kullanabilecekleri ikinci el kıyafet, mobilya ve eşya gibi malzemeler de dağıtıyor.

Niğde Belediyesi, pandemi sürecinde Niğde il sınırlarında ikamet eden fakir ailelere gıda ve erzak içeren yardım kolileri dağıtıyor. Bu kolilerde yer alan makarna, peynir, ekmek, zeytin gibi besinler; ortalama 4 kişilik bir ailenin 1 aylık giderlerini karşılıyor.

Eğitim ve öğretimlerine devam eden lise ya da üniversiteyi kazanmış öğrencilere bir miktar para yardımı yaparak, onlara eğitim ve kırtasiye desteği sunuyor.

Yoksul ve muhtaç öğrencilerin ulaşım giderlerini de karşılamaya yönelik para yardımında bulunan belediye; ilköğretim öğrencilerine ise kış ayları yaklaştığında daha iyi bir şekilde ısınabilmeleri için kaban, mont, bot vb. kıyafetler hediye ediyor.

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarına NiğKart isimli sosyal yardım kartı dağıtan belediye, hayırseverler tarafından yapılan para yardımlarını vatandaşların NiğKart’larına aktarıyor.

Belirli limitlere sahip olan Niğkartlar ile Niğde il sınırlarındaki vatandaşlar, pos cihazı geçerli olan marketlerde alışveriş yapabiliyorlar. Limitleri doğrultusunda gıda, kişisel bakım, kırtasiye, temizlik malzemesi vb. ihtiyaçlarını alabiliyorlar.

En zaruri ihtiyaçlarımızdan biri olan barınma ihtiyacını karşılayamayan kişilere ve ailelere kira desteği sunan Niğde Belediyesi, kimsesizlerin, sokaklarda yaşamını sürdüren kişilerin ya da yoksulların bir süreliğine barınma ihtiyacını da karşılıyor.

Şehit yakınları için ücretsiz taziye çadırları düzenleyen belediye, düzenlediği bu çadırlarda şehit yakınlarının dostlarının ve halkımızın baş sağlığı dileklerini kabul etmelerini sağlamanın yanı sıra yoksul kişilere ve misafirlere de çadırlarda pişirilen ücretsiz yemekleri dağıtıyor.

Ramazan ayında binlerce yoksul ve kimsesiz vatandaşının karnını doyuran Niğde Belediyesi; eşi cezaevine giren, eşi asker olan, eşi vefat eden veyahut eşinden boşanan kadınları ve çocuklarını da koruyarak, onlara para yardımı, gıda yardımı, kıyafet ve kira yardımı gibi birçok yardım yapabiliyor.

Bebek beşiği, bebek maması, bebek bezi gibi malzemelerin yer aldığı paketleri ise Niğde il sınırlarında ikamet eden, muhtaç ya da yoksul ailelerin yeni doğan çocukları için ailelerine hediye ediyor.

Niğde Belediyesi, ülkemizdeki diğer belediyeler gibi tüm sosyal yardımlarını büyük bir titizlik ve gizlilik içerisinde yani insan onurunu zedelemeden ve yardım ettiği kişileri kırmadan yapıyor.

Zaman zaman Niğde Belediyesine başvurmamış olsalar dahi yoksul, kimsesiz, yetim oldukları muhtarlık ya da zabıta tarafından kendisine bildirilen ya da basında haber olan ailelere ve kişilere de yardım götürüyor.

Niğde Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Başvuru için gerekli tüm belgeleri belediyeye teslim eden, Niğde il sınırlarında ikamet eden kişiler; belediyenin ayni ve nakdi yardımlara başvurabiliyorlar.

Başvurusu kabul edilen Niğdeliler ise ayni ya da nakdi yardımlardan birkaç seferli ya da düzenli olarak yararlanabiliyorlar.

Niğde Belediyesi, başvuru formunda belirtilen bilgileri inceleyip, başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarına bakarak onlara düzenli mi yoksa birkaç seferli olarak mı yardım edeceğine belediye değerlendirmek kurulu üyelerinin salt çoğunluğu ile karar veriyor.

Niğde il sınırlarındaki yetimler, öksüzler, kimsesizler, sahipsiz dul kadınlar ve çocukları, sahipsiz ve kimsesiz yaşlılar, engelliler, kronik hastalar, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları ile yoksullar; Niğde Belediyesi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Bu kişilerin başvurularını tamamladıktan sonra muhtaç olduklarını gösteren ve kendilerinden belediye tarafından istenen fakirlik belgesi, SGK maaş bordrosu, engelli belgesi, sağlık kurulu raporu vb. belgeleri de yardımları almadan önce belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Niğde Belediyesi; yardım etmeye karar verdiği ve belgeleri teslim eden kişilerin evine gönderdiği inceleme komisyonu tarafından hazırlanan ve başvuran kişilerin ekonomik durumlarına dair bilgiler içeren raporu inceledikten sonra yardım yapacağı kişilere karar veriyor.

Yardım yapılacak kişiler ve bu kişilere hangi yardımların yapılacağı Niğde Belediyesi değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğu ile kararlaştırılıyor.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvuru

Niğde Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Niğde Belediyesi tarafından sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yapılan yardımlara belediyeye giderek ya da e-Devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Her iki şekilde de mutlaka sosyal yardım başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda yer alan ve muhtaç vatandaşların yararlanabilecekleri sosyal yardım türlerinden ihtiyacınız olan yardımları işaretlemek suretiyle başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

e-Devlet üzerinden Niğde Belediyesi sosyal yardım başvuru formuna erişmek ve formu doldurarak, sosyal yardımlara hemen başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Niğde Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Niğdeli vatandaşlar, faydalanmak istedikleri sosyal yardım türlerini öğrenmek, ayni ya da nakdi yardım başvurusu esnasında talep edilen başvurularla ilgili bilgi almak ya da daha önce başvurdukları Niğde Belediyesi sosyal yardım sonucunu sorgulamak istediklerinde belediyeyi arayabiliyorlar.

Niğde Belediyesi yetkilileri ile iletişime geçmek için 0388 232 35 50 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Niğde Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Niğde Belediyesi, başvuruları değerlendirdikten ve başvuruda paylaşılan bilgilerin doğruluğunu araştırdıktan sonra başvuru sonucunu başvuru sahibine bildiriyor.

Başvurular, çoğunlukla 3-4 hafta içerisinde sonuçlansa da bazen yoğunluk durumuna göre sonuçlanmaları daha da uzun süreli olabiliyor.

Başvurunuzun sonucunu öğrenmek istediğinizde e-Devlet başvuru sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Yani başvuru sayfası üzerinden başvurunuzun son durumunu da takip edebilirsiniz.

Dilerseniz başvurunuzun sonucunu öğrenmek için direk belediyeyi de arayabilirsiniz.

Niğde Belediyesine bizzat giderek de başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Niğde Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Niğde Belediyesi başvuru formu ile belediye; başvuru sahiplerinin başvurularını değerlendirmeyi, kimlere yardım edeceğini kararlaştırmayı amaç ediniyor.

Bu yüzden de başvuru formunda muhtaç olduğunu beyan eden kişilere aylık gelirlerine, mesleklerine, ailelerinin maddi durumuna ve aylık fatura giderlerine yönelik birtakım sorular yer alıyor.

Yoksul ve muhtaç olduğunu kanıtlamak isteyen kişilerin başvuru formundaki soruların tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Niğde Belediyesi yardım başvuru formunda yanlış bilgi paylaşan ve belediye yardımları alan ancak yanlış bilgi paylaştığı sonradan fark edilen kişilere belediye, para cezası kesiyor.

Örneğin, aylık ortalama bir geliri olmasına rağmen kendini hiç geliri yokmuş gibi başvuru formunda tanıtan kişinin aldığı yardımları faiziyle ödemesi gerekiyor.

Niğde Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Niğde Vefa Sosyal Destek Grubu, Yardımlarına Devam Ediyor. Ülke tamamında yani 81 ilde ve ilçelerde yardım faaliyetlerine devam eden Vefa Sosyal Destek grubunun Niğde il sınırlarındaki gönüllüleri, 65 yaş üstü ve kimsesi olmayan yaşlılarla, engelli ve kronik hastalara yardımcı oluyor.

Kronik hastalar, engelliler ve yaşlılar, market, eczane vb. ihtiyaçları için 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerinden yardım alabiliyorlar.

Bu hatları arayan başvuru sahipleri için markete giderek alışveriş yapan gönüllüler, onlar için eczaneye gidebiliyor hatta bankaya gidip, onların maaşlarını çekip, onlara evlerinde teslim edebiliyorlar.

Niğde Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Niğde Belediyesi gıda ve erzak yardımlarına e-Devletten ya da belediye binasına giderek başvurabiliyorsunuz.

Gıda ve erzak yardımı başvurunuzun Niğde Belediyesi’ne iletilebilmesi için başvuru formunda sosyal yardım türleri seçeneğindeki Erzak ve Gıda Yardımı seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Tek bir form ile Niğde Belediyesi gıda, erzak, kömür, yakacak, para vb. ayni ya da nakdi yardımlarına aynı anda başvurma şansınız bulunuyor.

Bu yazımızda Niğde Belediyesi yardımlarına dair sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Niğde il sınırlarında ikamet ediyorsanız; Niğde Belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi

Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu ve Sorgulama ( Gıda Yardımı Başvurusu )

Şartlı Eğitim Yardımında Ortaöğretim Erkek Çocuklarına Yardım Kaç TL Oldu?

Aylık 130 TL oldu.

Şartlı Eğitim Yardımında Ortaöğretim Kız Çocuklarına Yardım Kaç TL Oldu?

Aylık 150 TL oldu.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Arzu akbas dedi ki:

  E-devlet te sayfanıza girilmiyor.borda oturuyorum.annemin dedemden aldığı 2200 TL yetim maaşıyla geçinmeye çalışıyoruz.10 senedir dulum 17 yaşında bı oğlum var lise okuyor TOKİ evlerinde oturuyoruz aylardır taksitimizi yatiramadik protesto çekildi yakinda evdende olucaz cocuğumu okula gönderecek dolmuş parasını bulamaz hale geldim hiç bir şekilde gecinemiyoruz acil yardım talep ediyorum

 2. Meral dedi ki:

  Öncelikle eşime iş imkanı sunmanızı istiyorum eşim çalışmıyor iş veren yok ne olur yardim edin maddi durumumuz yok 2 aylık bebeğimiz var mama ister bez ister eşim çok çaresiz durumda sizden sadece iş istiyoruz maddi durumumuz olmadığı için Nikah bile kıyamadık yardim eli uzatın Niğde belediyesi