Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

25.10.2023
923
A+
A-
Rize Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Rize Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Rize Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?, Rize Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Rize Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardımları ile ön plana çıkan Rize Belediyesi bu sene de yardımlarına kaldığı yerden devam ediyor. Yaylaları, şelaleleri ve doğal güzellikleri ile Doğu Karadeniz Bölgemizin en şirin şehirlerinden biri olan Rize’de yoksul vatandaşlarını unutmayan Rize Belediyesi; muhtaç, kimsesiz ve dar gelirlilere yardım eli uzatıyor.

Yoksul ve muhtaçlara düzenli bir şekilde yardım kolileri dağıtmaya devam eden Rize Belediyesi; sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde gariban ve fakir halkına sahip çıkarak, onların gıda, giyim, yakacak gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Kimsesiz, muhtaç ve fakir kişiler; başvuruları kabul edildiği taktirde belediyenin ayni ve nakdi yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Rize Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya Rize Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Rize Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

2023 yılında Rize Belediyesi tarafından yapılan güncel ayni ve nakdi yardımları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kira desteği
 • Eşya yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Para yardımı
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Mültecilere yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç ve yoksul dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Sağlık yardımları
 • Tıbbi araç gereç ve malzeme yardımları
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sosyal destek kartı dağıtımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı

Eğitim ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan üniversite öğrencilerine ve yoksul ailelerin lise ya da ilköğretim çağındaki çocuklarına para yardımı yaparak, onların eğitim giderlerini daha rahat ödemelerini sağlayan Rize Belediyesi; muhtaç ya da yetim çocuklara ayakkabı, çanta, bot, kaban gibi kıyafetler armağan etmeyi unutmuyor.

Hem yoksul ailelere hem de onların çocuklarına kıyafet yardımı yapan Rize Belediyesi; yoksul mahallerde ikamet eden gariban vatandaşlarına belirli aralıklarla yani düzenli bir şekilde gıda kolileri dağıtıyor.

Kış aylarında yoksul mahallelerde yaşayanlara kömür, odun vb. yakacak malzemeler de sunan Rize Belediyesi; evinin tamirat, tadilat ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler için ev tamirat ve bakımını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirecek olan ustalar görevlendiriyor.

Yaşadığı ev sağlıksız ve kötü olan kişilerin evlerini ücretsiz bir şekilde boyayabiliyor. Çatısı olmayan ailelerin ise çatı yaptırma maliyetlerinin bir kısmına yardımcı oluyor.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlarına 2 milyon TL yardım yapan Rize Belediyesi; Ramazan aylarında düzenlediği iftar çadırları ile fakir vatandaşlarının karnını doyuruyor.

Rize’de yer alan gezici aşevleri; muhtaç, kimsesiz ve gariban vatandaşların günlük sıcak yemek ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Rize’de ikamet eden ancak başından yangın, sel, su baskını gibi afetler geçen kişiler; Rize belediyesi para yardımına ve ayni yardımlarına başvurabiliyorlar.

Bilirkişi raporu ile evinde yangın, sel, su baskını gibi üzücü kazaların gerçekleştiğini kanıtlayan afetzedelere Rize Belediyesi ev eşyası, kira yardımı, giysi yardımı vb. birçok yardım yapabiliyor.

Engelli vatandaşlara tıbbi araç ve gereçlerle protez malzemeleri ücretsiz bir şekilde dağıtan Rize Belediyesi, engellilerin yanı sıra kimsesiz ve geliri yeterli olmayan kronik hastalara da hasta yatağı vb. malzeme yardımı sunabiliyor. Engelli ve kronik hastaların sağlık durumlarının elverişli olmadığını kanıtlamaları için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

Şehit yakınlarını unutmayarak, şehit yakınlarına özel taziye çadırları düzenleyerek, yemekler organize eden Rize Belediyesi; şehitlerin ruhuna ve anısına düzenlediği yemekleri yoksullara ve misafirlere dağıtıyor.

Yaşlılara, engellilere ve kronik hastalara özel olan evde bakım hizmeti kapsamında yaşlı, engelli ve kronik hastaların muayene olmaları için hastaneye gitmelerine gerek kalmadan evlerinde belediye tarafından tutulan sağlık personelleri tarafından muayene edilmelerini sağlıyor.

Yemek yapmaya ya da evini temizlemeye gücü ve kendisine yardımcı kimsesi olmayan yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için evde temizlik hizmeti vererek, bu ihtiyaç sahibi kişilerin evlerini temizlik personellerine temizleten Rize Belediyesi; bu kişilere sunduğu kuaför hizmeti ile onların saç kesim, sakal traş vb. işlemlerini de ücretsiz karşılıyor.

Dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelerin dünyaya yeni gelen bebeklerini de unutmayan belediye, bu bebeklerin sağlığını ve konforunu gözeterek, anne ve babalarına Hayırlı Olsun hediyesi olarak yeni doğan bebek paketleri hediye ediyor. Bu paketlerin içerisinde yeni doğan bebeklerin ihtiyacı olan bebek bezi, bebek battaniyesi, bebek kıyafeti vb. malzemeler bulunuyor.

Yoksul ve muhtaç aileler düzenli olarak bebek bezi ve bebek maması yardımı almak amacıyla da belediyenin yardımlarına başvurabiliyorlar.

Eşi vefat eden, eşinden çeşitli nedenlerden dolayı boşanan, eşi askerde olan ya da eşi cezaevine girmiş olan ve bu yüzden de yoksulluk ve maddi sıkıntı çeken dul kadınlara ve onların çocuklarına da ayni ve nakdi yardımlar yapmaktan geri kalmayan Rize Belediyesi’nin yardımları bütçesi doğrultusunda olduğundan bu yardımlar birkaç seferli ya da sürekli olabiliyor.

Yardımlardan sürekli faydalanma şansını yükseltmek isteyen ve Rize il sınırlarında ikametgahı bulunan yoksul vatandaşların bağlı oldukları muhtarlığa gitmeleri ve yoksul olduklarını gösteren fakirlik belgesini almaları ve daha sonra bu belgeyi Rize Belediyesi’ne teslim etmeleri gerekiyor.

Pandemi ve korona virüs yüzünden sokağa çıkma yasağı ve sınırlamalarıyla geçen şu günlerde işleri azalan, durma noktasına gelen esnafları da unutmayan belediye, onlara maske, kolonya vb. hijyen malzemeleri içeren paketlerle yardım amaçlı gıda kolileri dağıtıyor.

Zor durumdaki esnaflar ya da işyerinden çıkarılanlar; Rize Belediyesi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Hayırsever vatandaşları tarafından belediyeye bağışlanan giysi, eşya, kıyafet vb. atıl durumda ya da ikinci el eşya ve malzemeleri muhtaçlara dağıtan Rize Belediyesi; başvuru formu doldurarak, belediye yardımlarına başvuran kişilerin yanı sıra fakir olmalarına rağmen yardımlara başvurmaktan çekinen kişileri tespit etmesi ya da bu kişilerin belediyeye muhtarlık, zabıta gibi kurumlar tarafından bildirilmesi üzerine bu kişilere de ayni ve nakdi yardımlar yapıyor.

Tüm yardımlarını yaparken insan onurunu ve gururunu zedelememeye özen gösteren Rize Belediyesi, yardım çalışmalarını büyük bir gizlilik içerisinde yürütmeye çalışıyor.

Rize Belediyesi'nin girişine T.C. ibaresi teklifi kabul görmedi! - Siyaset - Rizehaberleri.com

Rize Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Rize Belediyesi sosyal yardımlarda bulunurken, başvuru sahiplerinde muhtaçlık ya da yoksulluk kriterlerini arıyor.

Yani hiçbir geliri olmayan, kendisine bakacak ailesi bulunmayan, SGK kaydı olmayan işsiz genç, yetişkin ve yaşlı vatandaşlarına öncelikli olarak yardım ediyor. Kimsesiz ve öksüzler de bu sınıfta yer alıyorlar.

Muhtaç kişilerin yanı sıra dar geliri yani yoksul olarak nitelendirilen kişilere yani hane kişi başı ortalama aylık net geliri asgari ücretin 1/3’ünü hiçbir şekilde aşmayan kişilere de ayni ya da nakdi yardımlar yapan belediye; engelli, kronik hasta ve yaşlı vatandaşlarını asla unutmuyor.

Sokakta yaşayan kimsesiz çocukları, gençleri ve yardıma ihtiyacı olanları geçici süreliğine barınma evlerine yerleştiren belediye, yaşlı ve kimsesiz kişileri huzur evlerine yerleştirerek, onların daha güvenli, sağlıklı bir şekilde yaşayabilmelerini ve diğer yaşlı kişilerle sohbet ederek ve iletişim kurarak, sosyalleşebilmelerini sağlıyor.

e-Devlet üzerinden yapılan sosyal yardım ön başvurularını ve belediyede doldurulan başvuru formlarını detaylı bir şekilde ve teker teker inceleyen Rize Belediyesi; başvuran kişilerin başvuru formunda paylaştığı bilgileri araştırıyor. Örneğin, bu kişilerin SGK kayıtlarının olup olmadığına bakıyor.

Başvuruları değerlendirdikten sonra ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirdiği kişilere Rize il sınırlarında ikamet ediyor olmaları şartıyla yardım yapmaya karar veren Rize Belediyesi, yardım etmeden önce başvuru sahibinin ve varsa ailesinin yaşadığı eve yani ikametgahının bulunduğu adrese bir inceleme komisyonu yolluyor.

Genellikle zabıta ya da belediye personellerinden oluşan bu komisyon; başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğruluğunu sorgulayıp, yerinde inceleme yaptıktan sonra bir rapor hazırlıyor.

Ailenin ve başvuru sahibinin sosyo ekonomik ve kültürel durumuna dair bilgilerin yer aldığı form; belediye değerlendirme kurulu tarafından inceleniyor.

Son olarak da belediye, kimlere yardım edeceğine dair son kararını veriyor.

Rize Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ayni ve nakdi yardım çalışmaları ile diğer belediyelere örnek teşkil eden Rize Belediyesi yardımlarına e-Devlet üzerinden başvurabiliyor.

Ön başvuru niteliğinde olan başvurular, pandemi döneminde vatandaşlara evlerinden çıkmadan yani belediyeye gitmeden yardımlara başvurabilme şansı sunuyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, belediye binasına giderek de sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Rize Belediyesi başvuru formunu e-Devlet üzerinden doldurarak, ihtiyaç duyduğu ayni ya da nakdi yardım türlerine hemen başvurmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Rizeli ihtiyaç sahibi ya da geçinmekte zorlanan kişiler; yardımlara dair ayrıntılı bilgi edinmek, yardımlara nasıl başvurabileceklerini, yardımlar için gerekli belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek adına Rize Belediyesi’ne ait olan 0464 213 01 92 telefon numarasını arayabiliyorlar.

Rizeliler; her türlü soru, öneri ve talepleri için bu numara üzerinden yetkililerle iletişime geçebiliyorlar.

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Muhtaç, kimsesiz ya da dar gelirli Rizeli vatandaşlar; e-Devlet ya da belediyeden yaptıkları başvurularını yine e-Devlet üzerinden ya da belediye binasına giderek sorgulayabiliyorlar.

Rize Belediyesi e-Devlet başvuru sorgulama işlemi de başvuru sayfası üzerinden yapılıyor. Bu yüzden de vatandaşların başvuru sorgulama amacıyla https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaları yeterli oluyor.

Belediye; başvuruları ortalama 3-4 hafta içerisinde sonuçlandırıp, başvuru sonuçlarına dair başvuru sahiplerine bilgi verse de bazen de bu süre, uzayabiliyor.

Özellikle başvuruların yoğun olduğu pandemi sürecinde başvuruların sonuçlanması birkaç ay sürebiliyor.

Rize Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Rize Belediyesi başvuru sahiplerine doldurmaları için dağıttığı başvuru formuyla onlara gelir ve giderlerine yönelik sorular yöneltmek suretiyle gelir ve gider tespiti yapıyor.

Yani binlerce başvuru arasından hangi başvuru sahibinin daha çok ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ederek, bu doğrultuda gıda, para yardımı vb. yardımlar yapıyor.

Başvuru formunda ihtiyaç sahibi ve muhtaç olmamalarına ve düzenli gelirleri olmalarına rağmen sırf belediye yardımlarından faydalanmak adına yanlış bilgiler paylaşan ve başvuruları belediye tarafından onaylanan kişiler; dar gelirli ya da muhtaç olmadıkları belediye tarafından fark edildiğinde aldıkları yardımları geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Bu kişiler, cezai yaptırım olarak, aldıkları yardımları faiziyle ödüyorlar.

Süt Parası Nedir? Emzirme Ödeneği Nedir?

Rize Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Rize Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlıları ve Hastaları Unutmuyor! Kimsesiz yaşlıların, engellilerin ve muhtaçların ihtiyaçlarını evlerine kadar götüren Rize Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri sayesinde başvuru sahipleri, temel ihtiyaçlarını dışarı çıkmadan karşılayabiliyor, gönüllülere sipariş ettikleri malzemeleri ev adreslerinden malzeme ücretlerini ödeyerek, satın alabiliyorlar.

Yaşlı, hasta ve engellilerin ihtiyaçlarını gören Vefa Sosyal Destek grubu Rize gönüllüleri, onların maaşlarını da bankadan çekiyor.

112, 155 ya da 156 numaralarını arayarak, Türkiye’nin neresinde olursanız olun, gönüllülere ulaşabiliyorsunuz.

Rize Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda ve erzak yardımı başvurularınızı e-Devlet üzerinden veya bağlı olduğunuz Rize belediyesine gidip, başvuru formunu doldurarak, gerçekleştirebiliyorsunuz.

Belediye sosyal yardım başvuru formlarında sosyal destek kartı, gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı vb. başvurabileceğiniz onlarca yardım bulunuyor.

Gıda ve erzak yardım paketi başvurularınızın kabul edilmesi ve ev adresinize teslim edilmesi için başvuru formunda ‘Gıda ve Erzak’ sosyal yardım türünü işaretlemeyi asla unutmamanız gerekiyor.

Tek bir formu doldurmak suretiyle Rize Belediyesi gıda ve erzak yardımının yanı sıra formda bahsi geçen diğer yardımlara da başvurabileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz.

Rize Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Rize Belediyesi, İhtiyaç Sahiplerine Sosyal Destek Kartı Dağıtıyor. 2018 yılında belediyeye ait olan aşevinin inşaat yapımına başlayan Rize Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine sosyal markette kullanabilecekleri ve belirli limitlere sahip sosyal destek kartları dağıtıyor.

Aylık 300-400 TL gibi farklı limitlere sahip olabilen bu kartlarla ihtiyaç sahipleri gıda, giyim, kırtasiye vb. malzemelerin bulunduğu Rize Belediyesi sosyal marketten ihtiyaç duydukları malzemeleri ve yemeklikleri uygun fiyatlara satın alabiliyorlar. Sosyal destek kartının limiti, başvuru sahibinin ekonomik durumuna, hanesindeki kişi sayısına ve muhtaçlık seviyesine göre farklılık gösterebiliyor.

Sosyal destek kartına başvurmak isteyen kişilerin Rize Belediyesi’ne gidip, başvuru formunu doldururken, sosyal kart seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda Rize Belediyesi tarafından yapılan yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye ve Rize Belediyesi yardım başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Rize il sınırlarında ikamet ediyorsanız; belediye ayni ve nakdi yardımlarıyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Şartlı Sağlık Yardımında 0-6 Yaş Kız Çocuklarına Kaç TL Verilir?

Aylık 100 TL.

Şartlı Sağlık Yardımında 0-6 Yaş Erkek Çocuklarına Kaç TL Verilir?

Aylık 100 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Zehra dereci dedi ki:

  Meraba ben zehra dereci 22 senelik evliyim ama suan bosaniyorum

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık