DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Süt Parası Nedir? Emzirme Ödeneği Nedir?

Süt Parası Nedir? Emzirme Ödeneği Nedir?
10.05.2023 17:14
A+
A-

Devlet süt parası nedir ve kimler alabilir; Emzirme ödeneği için nasıl başvuru yapabiliriz gelin birlikte bakalım. Halk dilinde süt parası olarak bilinen emzirme ödeneğinin kimler tarafından alınabileceği bir çok kişi tarafından araştırılan konuların başında yer alıyor.

Emzirme Ödeneği

Doğum yapan kadının kendisi ya da eşi sigortalı olarak çalışıyorsa, devlet emzirme ödeneği adı altında maddi destek alabiliyor. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda da en çok merak edilen ve araştırılan konulardan birisi olan “Süt parası nedir?  ve Nasıl alınır?” konusunu araştırarak konu hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruları cevaplamaya çalıştık.

Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? > TIKLAYIN

Süt Parası Nedir?

Doğum yapan kadınların bu ödenekten yararlanması için eşi ya da kendisi 4/A veya 4/B kapsamında çalışan olan bireylere doğum yapmaları halinde verilen ödenek türüdür. Kendisi çalışan ise kendi hesabına para yatacağı gibi sigortalı eşinden dolayı yardımdan faydalanacak olan kadınların alabileceği bu destek ödemesi, eşinin sigortalılığı üzerinden yatmaktadır.

Süt Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum yapan kadınların bu yardımı alabilmeleri için belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • SGK tarafından 4/A veya 4/B kapsamında sigortalı olması gerekiyor.
  • 4/A bendine göre çalışan ise doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortalı olması gerekiyor.
  • 4/B bendine göre kendi adına çalışan bireyler için Genel Sağlık Sigortası primlerde dahil olmak üzere borç durumunun olmaması gerekiyor. Yine aynı şekilde doğumdan önceki yıl en az 120 gün boyunca sigortalı olması gerekiyor.
  • Doğumda bebeğin canlı bir şekilde dünyaya gelmiş olması gerekiyor.
  • Kadın sigortalı değil ancak eşi sigortalı çalışan ise yukarıda bahsettiğimiz şartlar geçerli olmak üzere bu ödeneği alma şansına sahip olursunuz.

Sizler de bu şartları sağlıyorsanız doğumun gerçekleştirilmesinden itibaren bu maddi yardımdan yararlanabilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu İçin İstenen Belgeler Neler?

Kendisi ya da eşi 4/A yada 4/B kapsamında sigortalı çalışan olan kadınların doğum yapmaları halinde bu ödeneğin altında maddi yardım sağlanıyor. Eğer siz de yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları sağlıyorsanız gerekli evrakları hazırlayıp başvurmanız halinde süt yardımından yararlanabilirsiniz. Bu yardıma başvurunuz sırasında sizden istenen belgeler şunlardır;

  • Emzirme ödeneği başvuru dilekçesi
  • Kimlik kartı
  • Doğum raporu

Şartları sağladığınız takdirde bu belgeleri temin ederek başvuruda bulunmanız durumunda devletin bu yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Emzirme Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bebekleri yeni dünyaya gelen birçok kişi devlet tarafından verilen bu maddi yardıma başvuru yapmak için ne yapması gerektiğini araştırıyor. Çocuğun canlı olarak doğumu sisteme düştükten sonra bulunduğunuz il ya da ilçedeki SGK müdürlüğüne giderek gerekli evraklarla beraber başvuru yapabilirsiniz.

Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Başlar ve Biter? > TIKLAYIN

SGK tarafından gerekli işlemlerin yapılması 15 gün kadar sürmektedir. Akabinde ödeme işlemleri banka hesaplarına ödeniyor.

Süt Parası Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yeni doğum yaptınız ve SGK’ya giderek süt parası başvurusunda bulundunuz. Ancak henüz bir ses çıkmadıysa bu yardıma yaptığınız başvuruyu sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz bizzat SGK Müdürlüğü’ne de giderek başvurunuzun hangi durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca ALO 170 destek hattını arayarak da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Süt Parası Nasıl Alınıyor?

Canlı doğumun gerçekleşmesinden sonra eğer annenin sigortası var ise SGK direkt sisteme kayıt olan banka hesabına para yatırma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ancak bazı durumlarda başvuru yapılmasını beklemektedir. Sizler en iyisi bizzat başvuruda bulunarak bu maddi yardım türünden yararlanmayı talep ediniz. Bu yardımı almaya hak kazanan annelerin hesaplarına 1 defaya mahsus olmak üzere 520 TL yatırılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

Süt Parası Nereye ve  Ne Zaman Yatırılır?

“Süt parası nereye ve ne zaman yatırılır?” sorusuna gelecek olursak sisteme kayıtlı hesap numaranız bulunmadığı takdirde PTT üzerinden sizin adınıza hesap açılmak suretiyle o hesaba yatırılır. Ancak başvuru esnasında bu maddi yardımın yatmasını istediğiniz hesap numarasını özellikle belirtmeniz halinde 520 TL kendi hesabınıza yatacaktır.

Doğum yaptığınız aydan bir sonraki ayın 8 ile 14. günleri arasında ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ancak PTT hesaplarına yatan paraların 5 yıl içerisinde çekilmesi gerekmektedir. Aksi halde paranız tekrar SGK’ya iade edilmektedir.

Emzirme Ödeneği Başvurusu Telefon Numarası Kaç?

Doğum yapan kadınların alabileceği bu yardım hakkında bilgi almak istedikleri takdirde ALO 170 numarasını arayarak detaylı bilgileri öğrenebilmektedir. bu maddi yardım türü hakkındaki tüm işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için devletin sağladığı bu ödenek hakkındaki tüm bilgileri verdik. Eğer yeni doğum yaptıysanız ve 4/A veya 4/B bendine ait bir çalışansanız bu yardımdan yararlanabilirsiniz. İlla ki doğum yapan kadının çalışıyor olması da gerekmiyor. Eşi 4/A veya 4/B bendine ait bir çalışan ise yine bu maddi yardımdan yararlanabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz şartları sağlıyorsanız gerekli belgeleri temin ettikten sonra il veya ilçedeki SGK Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulunabilir ve bir defaya mahsus olmak üzere verilen 520 TL’yi alabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama ve Başvuru > TIKLAYIN

SSK Doğum Parası Başvuru, Hesaplama ve Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

Süt Parası İçin Nereye Başvurulur?

SGK İl Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvurusu e-Devlet üzerinden Yapılır mı?

Hayır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.