DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama ve Başvuru

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama ve Başvuru
SGK
02.05.2023 14:00
A+
A-

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama; Ziraat Bankası süt parası sorgulama, devletin yürüttüğü bu yardım kampanyasından yararlanmayı isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Süt parası temelinde, yeni doğum gerçekleştirmiş annelere yardım amacı ile yapılan emzirme ödeneğidir.

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama ve Başvuru
Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama ve Başvuru

Halk arasında süt parası olarak da bilinen emzirme ödeneği, devlet tarafından vatandaşları çocuk sahibi olmaya teşvik etmektedir. Süt parası teşvik uygulaması hayata geçirildiğinden beri birçok aile bu uygulamadan yararlanmıştır. Süt parasından yararlanmak için başvuru gerçekleştirmesi gereken kişiler, Ziraat Bankası süt parası sorgulama işlemini araştırarak bilgi sahibi olmaktadır.

Ziraat Bankası süt parası sorgulama işlemi için iki adım bulunmaktadır. İlk olarak, süt parası uygulamasından yararlanmak isteyen kişilerin başvuru yapması ve bu başvurunun kabul edilmesi gerekir. Süt parası için başvurmanız gereken kurum ise Sosyal Sigortalar İl Müdürlüğü olmaktadır. Eğer anne ve babadan birinin SGK kaydı bulunuyor ise, herhangi bir başvuruya gerek kalmamaktadır. Başvuru gerçekleştirilen kişiler için emzirme ödeneği başvurusunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekir. Eğer, emzirme ödeneğini uygun bir şekilde doldurduysanız, yaklaşık olarak 2 hafta içinde başvurunuz onaylanacaktır.

Ziraat Bankası Süt Parası

Süt parası sorgulama işlemi için e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Eğer bir e-Devlet şifreniz yok ise, en yakın PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi PTT şubesinden aldıktan sonra ise aşağıdaki adımları takip ederek süt parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

 • Şifreniz aracılığı ile sisteme giriş yapın.
 • Daha sonra, e-Hizmetler sekmesine tıklayın.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bölümüne gelin.
 • 3.Sırada yer alan Sosyal Yardım Bilgileri sekmesine tıklayarak süt parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Süt parası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yapılacak ilk adım yukarıdaki yer alan maddelerde gösterilmiştir. Süt parasından yararlanmak için yapılacak bir diğer işlem ise Ziraat Bankası süt parası sorgulama işlemidir.

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama İşlemi

Süt parasından faydalanmak isteyenler için yapılması gereken diğer adım için başvurunuzun kabul edilmesi gerekir. Başvurunuz kabul edildikten sonra Ziraat Bankası süt parası sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu işlem için, bulunduğunuz konuma en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmeniz veya Ziraat Bankası internet şubesine giriş yapmanız gerekir. Doğum parasından yararlanmak isteyenler, 6 ay boyunca devletin emzirme ödeneğinden yararlanabilir. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra ise süt parasından yararlanamazsınız.

Süt parası almak için Ziraat Bankası’nı tercih edecek kişiler, her ayın 8’i ile 14’u arasında bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekir. Yardımın yatıp yatmadığını kontrol etmek için ise Ziraat Bankası İnternet Şubesine giriş yaparak ödeneğin yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

Süt Parası Ne Zaman Hesaba Yatar?

SGK ödemeleri, her ayın 8’i ile 14’ü arasında hesabınıza yatmaktadır. Bu ödeneğin hesabınıza yatması için başvurunuzun onaylanması gerektiğini unutmamanız gerekir. Eğer başvurunuzu Mart ayında gerçekleştirdiyseniz ve başvurunuz onaylandı ise, bu noktada emzirme ödeneği Nisan ayının 8’i ile 14’u arasında hesabınıza yatırılacaktır.

Süt Parası Alma Şartları

Süt parası almak için annelerin ve babaların sağlaması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara sahip olan bireyler süt parasından yararlanabilir. Süt parası alma şartları ise şunlardır:

Erkekler için;

 • Eşinin doğum yapması
 • SSK’ya sahip olması
 • Eşinin doğumundan önce 1 yıl içerisinde 120 gün sigorta primine sahip olması
 • Eşinin çalışmıyor olması gerekmektedir.

Kadınlar için;

 • Doğum yapmış olması
 • SSK’lı olması
 • Son 15 ay içinde 120 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekir.

Ziraat Bankası Süt Parası Başvurusu

Süt parasına başvurmak isteyen kişiler başvuru esnasında birtakım evrakları teslim etmeleri gerekir. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde teslim ettikten sonra süt parası başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. 15 gün içinde sonuçlanan süt parası başvuru sonucu için gerekli evraklar ise şunlardır:

 • Süt parası müracaat dilekçesi
 • Doğum raporu
 • Kimlik Belgesi

Yukarıdaki evrakları başvuru sırasında teslim ederek süt parası başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Süt Parası Ne Kadar?

Süt parasından yararlanmak isteyen kişiler doğumun gerçekleştiği ayda süt parası başvurusunu gerçekleştirdi ise bir sonraki ayın 8’i ile 14’u arasında ödemelerini almaktadır. Her yıl değişen süt parası ödeneği 2023 yılında 316 TL olmaktadır. Süt parasını almaya hak kazanan bireyler, 5 yıl içinde süt parası ödeneğini almaları gerekmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Başvurusu

6 ay süt parası nasıl alınır?

6 ay süt parası, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen bir destekleme programıdır ve süt üreticilerine ödeme yapmak için tasarlanmıştır. Bu programdan yararlanmak için öncelikle kayıtlı bir süt üreticisi olmanız gerekir. Daha sonra, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yayınlanan başvuru tarihlerinde başvuru yapmanız gerekmektedir.

Süt parası için hangi numarayı arıyorduk?

Süt parası için genellikle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden başvuru yapılır. Başvuru sonrasında, süt üreticisi çiftçilerin ürettikleri süt miktarına ve kalitesine göre belirlenen destekleme primi tutarı, ilgili banka hesaplarına aktarılır. Ancak süt parası başvuru için bir telefon numarası aranması gerekmez. Başvuru işlemi, genellikle Tarım ve Orman Bakanlığı veya İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından belirlenen tarihlerde, ÇKS sistemine giriş yaparak yapılır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.