Yardım Başvurusu

Edirnekapı Sosyal Hizmetleri Yardımı Nelerdir? Nasıl Alınır?

Edirnekapı Sosyal Hizmetleri Yardımı Nelerdir? Nasıl Alınır? Edirnekapı sosyal hizmetleri yardımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yardıma muhtaç kişiler için oluşturduğu sosyal ve ekonomik destek hizmetlerdendir. Özellikle geçim sıkıntı çeken, maddi olarak güvencesi olmayan kişi veya aileler belirli prosedürler kapsamında belediye öncülüğü ile sosyal hizmet yardımı almaktadır.

Farklı içeriklerle oluşturulan yardımlar, kişi veya ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda tercih edilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmet Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan yardımlar, iki birim oluşturularak paylaşılmış, farklı kapsamlarla hizmet vermektedirler. Hizmet veren bu birimler:

Edirnekapı sosyal hizmetleri yardımı, İstanbul’da ikamet eden ve yardıma muhtaç olan tüm kişiler için sunulan bir hizmettir. Oluşturulan farklı yardım modellerinden faydalanmak isteyen kişi veya aileler, başvuru ile beyanlarını dile getirmektedir. Kurum ve iletişim numaraları üzerinden alınan yardım başvuruları, gerekli incelemeler yapılarak değerlendirilmektedir. Detaylı inceleme sonucu desteğe ihtiyaç duyan kişiler belirlenmekte ve ihtiyacı olan yardım paket desteğini almaktadır.

Edirnekapı Sosyal Hizmetleri Yardım Çeşitleri

Edirnekapı sosyal hizmetleri yardımı, hem sosyal hem de ekonomik anlamda yardıma ihtiyaç duyan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklerdedir. Yardım başvurusu yapan kişiler incelemeler sonucu talepte bulunduğu yardım çeşidinden faydalanmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde sunulan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen sosyal hizmet yardım çeşitleri şunlardır:

  • Giyecek ve eşya yardımı
  • Sosyal yardımlar
  • Kültürel etkinlik desteği
  • Sağlık desteği

Yine Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bir diğer kurum olan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülen ve genel olarak ekonomik destek paketlerinden oluşan sosyal hizmet yardım çeşitleri ise:

  • Sosyal Yardım İstanbul Kart Yardımı: Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru yapan ve onaylanan kişilere veya ailelere, anlaşmalı zincir marketlerde kullanabilecekleri bir yardım çeki verilmektedir. Başvuru esnasında yapılan incelemeye göre oluşturulan yardım miktarı, gıda desteği sağlamak amacı ile gerçekleştirilmektedir.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Para Yardımı

Nakdi Yardım: Ekonomik zorluk çeken ve destek almaya ihtiyaç duyan kişiler veya aileler için sunulan nakdi yardım desteğidir. Destek almaya uygun ailelere belli bir miktar belirlenerek maddi yardım sağlanmaktadır. Edirnekapı Sosyal Hizmetleri  para yardımı ne kadar sorusuna cevap vermek gerekirse her yıl yapılan yardım belediye tarafından kişinin gelir durumuna göre belirlenmektedir.

Göç Yardımı: İstanbul’a göç eden fakat farklı zorluklarla karşılaşan yardıma ihtiyacı olan göçmenleri, memleketlerine geri dönmeleri konusunda yardım ve destek sağlayan yardım paketidir.

Edirnekapı Sosyal Hizmetleri Kırtasiye Yardımı

Eğitim Yardımı: İstanbul’da yaşayan ilk ve ortaokul, lise, rehabilitasyon merkezleri gibi eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilere sağlanan bir yardımdır. Yardım kapsamında belirli şartlar bakılarak yılda bir kere maddi destek sağlanır. Bunun yanında ayrıca kırtasiye yardımı olarak da farklı bir yardım seçeneği vardır.

Edirnekapı Sosyal Hizmetleri Yardımı Başvurusu

“Birlikte başaracağız!” sloganı ile yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sunduğu farklı çeşitlerdeki yardımları ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırmaktadır. Özellikle ülkemizde pandemi sonrası ekonomik koşulların kötü etkilendiği bu süreçte, yardım kampanyaları daha da arttırılmıştır. İhtiyaç sahibi kişilerin, destek almak istedikleri yardım paketi belediyeye başvuru ile bildirilmektedir. Bu yardımların dağıtıldığı bir merkez olan Edirnekapı, sosyal hizmet yardımını sizlerle buluşturan bir kurumdur.

Edirnekapı sosyal hizmet yardımı başvurusu, üç farklı şekilde yapılmaktadır. İlk olarak ihtiyaç sahibi kişilerin bizzat kendileri, Edirnekapı sosyal hizmet merkezine giderek başvuru yapılmaktadır. Bunun yanında iletişim numaraları ve internet üzerinden de sosyal hizmet yardım başvuru talepleri alınmaktadır. Oluşturulan 444 00 93 numaralı yardım hattını arayarak, gerekli bilgilerle birlikte başvuru işlemleri yapılmaktadır. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilen sosyal hizmet yardımı başvurusu, gerekli incelemeler sonucu onaylanmaktadır.  Başvuru yapılan yardım çeşidine göre belediye ekipleri gerekli durumda ev ziyareti, inceleme gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Bunun sonucu gerekli şartları sağlayan kişi veya ailelerin başvuruları onaylanarak, yardım almaları sağlanmaktadır.

Edirnekapı Sosyal Hizmetleri Yardımı Başvuru Takibi

Edirnekapı sosyal hizmet yardım imkanından faydalanmak isteyen ve gerekli başvuruyu tamamlayan kişiler, karar açıklanana kadar bir süre beklemektedir.  Gerekli incelemeler ve tespitler yapıldıktan sonra başvuru onay veya ret durumu bildirilmektedir. Bu süre boyunca yaptığınız başvurular internet üzerinden takip edilebilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan başvuru sonucu izleme adresi üzerinden başvuru durumu hakkında bilgi edinilmektedir. https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme adresine gerekli bilgilerle giriş yapıldıktan sonra sorgulama işlemi gerçekleşmektedir.

Ayrıca ihtiyaç durumunda bilgi ve destek amaçlı oluşturulan ALO 144 hattı ülkemizde verilen tüm sosyal yardımlar hakkında sizleri bilgilendirmektedir.

Edirnekapı Sosyal Hizmet Kurumu Telefon Numarası

İBB öncülüğüne Edirnekapı Sosyal Hizmet Kurumu’nda gerçekleştirilen yardımlar, ihtiyaç sahipleri için toplumsal bir destek hareketidir. Bu anlamda gerçekleştirilen yardım kampanyaları sağlıklı yürütülmesi adına gerekli incelemeler ile sunulmaktadır. Özellikle bazı yardım kampanyalarına oluşan büyük taleplerden dolayı bir süre yeni başvuru kabul edilmemektedir.

Mevcut başvuru inceleme süresi ardından tekrar kampanyalar başlatılmaktadır. Bu anlamda en doğru bilgilere ulaşmak, ihtiyacınız olan destek hakkında bilgi almak ve başvuruda bulunmak için 444 00 93 nolu hattı arayabilirsiniz. Buna ek olarak kuruma ilgili vatandaşlar kuruma gelerek de bilgi sahibi olabilirler. Kurum adres ve telefon bilgilerimiz şu şekildedir:

  • Topçular Mah. Beylerbeyi Cad. Bostanaralığı Sk. (İETT Garaj Yanı) Eyüp – İstanbul Tel: 0212 449 74 00

Sizlere bu yazımızda Edirnekapı Sosyal Hizmetleri Yardımı Nelerdir? Nasıl Alınır? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

3 Yorum

  1. Başvuru yapmıştım 153 aramıştım bazı evraklar istemişlerdi mesaj gelmişti mesaj silindi ne istemişlerdi unuttum bir bilginiz varmı acaba bu konuda

  2. Yardlma baş vurmak istiyorum efedim iktiyaclm var ve eşim ceza evinden yeni geldi 4çocuğum var bir dahakucuk 4aylk bezmam klyafet almak gibi seyler nolursunuz

  3. Yardlm almak istiyorum yardlm ederseniz çok sevinirim çok iktiyaclm var eşim ceza evinden yeni geldi iktiyaclm var yardlma iktiyaclm var yardlmcl olunrsa sevinirim kirada oturuyorum yarlm 4çocuğum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu