Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Delalım Ne Demek? Delalım Anlamı

10.05.2023
1.796
A+
A-
Delalım Ne Demek? Delalım Anlamı

Delalım Ne Demek? Sevgili söz konusu olduğunda ona nasıl hitap edeceğini bilmek oldukça önemli bir husustur. Bazıları daha cana yakın hitap ederken bazıları isim kullanmayı dahi tercih edebilmektedir. Bu noktada ülkeden ülkeye hatta şehirden şehre bile sesleniş biçimleri değişebilmektedir. Bu yüzden sevgililik müessesinde belirli bir kalıp aramak ilişkiniz için doğru bir yol olmayabilir.

Bunun yerine sevgilinizle kendi dinamiğinizi oluşturacak şekilde ilerlemeniz sizin huzurunuzu oldukça artıracak bir yöntem olmaktadır. Örneğin Türkiye’nin birçok şehrinde farklı sevgi sözcükleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de Doğu kökenli bir kelime olan ‘’delalım’’ kelimesidir. Delalım ‘’delalem’’ olarak da söylenebilmekle birlikte Kürtçe bir kelimedir. Kürtçe’de güzelim, sevgilim, canım anlamlarına gelen bu kelime sevgililer tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Delalım Ne Demek

Delalım yada Delalem Kürtçe kökenli bir kelime olup sevgili demek anlamına gelse de çoğu yerde özellikle Diyarbakır’da Güzelim, sevdiğim demektir.

Delalım Türküsü Ne Anlama Gelmektedir?

Delalım kelimesi daha çok Doğu yöresine ait bir kelime olmakla birlikte sevgilim manasına gelmekte ve oldukça derin bir anlamı ifade etmek için kullanılmaktadır. Doğu yöresinden Diyarbakır şehrinin de isminin geçtiği ‘’Diyarbakır Yoluna’’ türküsünde delalım ifadesine yer verilmektedir. Buna göre Diyarbakır’dan türemiş olabilecek bir kelime olduğunun ipuçlarını göstermektedir. Türkünün sözleri aşağıdaki gibidir:

Diyerbekir yoluna le Diyarbekir yoluna

Toydum düştüm toruna le toydum düştüm toruna

Bu sevdalar boşuna le bu sevdalar boşuna

Delalım delalım delalım delalım de laa lım….

Türküde de görüldüğü üzere bir sevgilinin ardından yakılmış bir türkü olduğu oldukça açık görünmektedir. Türkülerde genellikle görünen hem  olumsuz hem de sevgi gösterilen bir yapı mevcuttur. Bu güzel manalı delalım türküsünün elbette bir öyküsü de mevcuttur. Öyküsü oldukça acıklı olsa da delalım türküsünün müziği bunun tam aksinedir.

Delalım Türküsünün Öyküsü Nedir?

Türküler anadoludan buralara kadar yıllarca ağızdan ağıza yayılmışlardır. Bu yayılmayla birlikte kimileri zamanla değişmiş kimileri de orjinalliğini hiç bozmamıştır. Eskiden teknoloji bu kadar yaygın olmadığı için köyden köye ziyaretlerde, ticaret ortamında ya da göç durumlarında kültürler birbiriyle iletişime geçmekteydi. Türküler de bu yol ile dijital yolla değil doğal yollarla bizlere kadar ulaşmışlardır.

Delalım türküsü de Türkiye’nin Doğusunun Diyarbakır ilçesinden doğmuş olan bir türküdür. Her ne kadar müziği hareketli bir yapıda olsa da öyküsü o kadar da eğlenceli görünmemektedir. Rivayete göre Urfa’dan Diyarbakır’a sevgilisinin aşkının peşinden sürüklenmekte olan bir genç kızın hikayesini anlatmaktadır.

Hikaye net bir şekilde bilinemese de kızın bu türküyü yazan kişi olduğu sözlerden anlaşılabilmektedir. Genç kız Urfa’dan Diyarbakır’a sırf sevdiği için gitmekte fakat sonrasında hüsrana uğramaktadır. Genç kız sevgilisinin kendisini gittiği Diyarbakır’da çok üzdüğünü ve hayal kırıklığına uğrattığını söylemektedir. Her  ne kadar üzüntüsünü anlatsa dahi sonradan ‘’delalım’’ kelimesinin söyleyerek kalbini yumuşatmaktadır.

Delalım Ne Demek? Delalım Anlamı

Delalım Ne Demek

Sevgilinize Söyleyebileceğiniz Hitap Çeşitleri

Sevgililik iki kişi arasında duygusal bir bağ sonucu oluşan ilişki biçimdir. Oldukça hassas bir yapıya sahip olması davranışlar yönünde de düşünerek hareket etmeyi gerektirmektedir. Bu noktada ona sarılmanız, yanında olmanız dışında ona yönelik hitap biçiminiz de önem arz etmektedir. İçinizden birçok yoğun his geçirip dışa vuramıyor olabilirsiniz. Fakat bunu yaptığınız takdirde karşılığını daha fazla sevgi ile göreceğinize emin olabilirsiniz. Sevgilinize adıyla hitap etmek yerine sevgi sözcükleri kullanmak ilişkiniz adına oldukça iyi bir adım olmaktadır. Böylelikle sevginizi gösterebileceğiniz bir alan daha bulmuş olacaksınız. Sevgilinize seslenebilmeniz için birçok hitap biçimi bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Aşkım
  • Sevgilim
  • Canım
  • Ruh Eşim
  • Birtanem
  • Çiçeğim
  • Sevdalım,
  • Yarim
  • Hayatım
  • Değerlim

Başkasının Whatsapp Konuşmalarını ve Mesajlarını Nasıl Görürüm?

https://youtube.com/shorts/MQ9dsJjGyBw?feature=share
Delalım Ne Demek

Delalim Kürtçe Ne Demek

“Dilalom” (ya da “Delalim” olarak da yazılabilir) Kürtçede “aşık, sevgili, hayranlık uyandıran kişi” gibi anlamlara gelir.

Kürtçe Delal Ne Demek

Kürtçe “delal” kelimesi “sevgili”, “can yoldaşı”, “dost” gibi anlamlara gelmektedir.

Ez delalım Ne Demek

“Ez delalım” Kürtçe bir ifadedir ve Türkçe karşılığı “Ben sevdiğim” veya “Benim sevdiğim” şeklindedir. “Ez” ben anlamına gelirken, “delal” sevilen, sevimli veya hoş anlamına gelir.

Delalım ne demek turkce

“Delalım” kelimesi Türkçe’ye “sevgilim” veya “aşkım” gibi anlamlar taşıyan Kürtçe bir kelime.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık