Tarım ve Hayvancılık

Gübre Çeşitleri ve Özellikleri

Gübre Çeşitleri ve Özellikleri, bitkilerin daha iyi büyümesi ve gelişimini daha kısa sürede tamamlayabilmesi için azot, fosfor ve potasyum gibi maddelerin toprağa yeteri kadar eklenen maddeye gübre adı verilmektedir. Topraktan verimli şekilde ürün elde edebilmek için toprağa eksik olan maddenin eklenmesi gerekir. Topraktan verimli ürün elde edebilmek için de toprağa gübre eklenmesi gerekir. Peki, Gübre Çeşitleri ve Özellikleri nelerdir?

Topraktan hangi maddeyi daha iyi almak istiyorsak ona göre gübre eklememiz gerekiyor. Gübrenin toprağa ne zaman eklenmesi gerektiğini bilmek önem arz etmektedir. Gübre çeşitleri doğal ve yapay gübreler olarak ikiye ayrılır.

Gübre Çeşitleri 2022

Gübre çeşitleri doğal gübreler ve yapay gübreler olarak iki başlığa ayrılmaktadır. Bazı kişiler tarafından organik ve inorganik olarak da adlandırılan bu gübreler, toprakta verimli ürünler yetişmesine olanak sağlarken, ürününüzü daha kısa sürede almanızı teşvik eder. İşte, gübre çeşitleri…

Gübre Çeşitleri ve Özellikleri
Gübre Çeşitleri ve Özellikleri

Doğal Gübre Çeşitleri

Genelde ahır gübresi, yeşil gübre ve kompostlar olarak sınıflandırılan bu gübreler bitki ve hayvanlardan temin edilmektedir. Doğal gübreler içerisinde en önemlisi ve en değerlisi guano olarak bilinen kuş gübresidir. Diğer gübrelerden daha pahalı olduğu için modern ziraatte tercih edilmemektedir.

Ahır Gübresi

Toprağın işlemesini kolaylaştıran bu gübre, toprağa humus verip ıslah edecektir. İçinde bulunan azot, fosfor ve potasyum gibi besin değerleri sayesinde toprak daha verimli hale gelecektir.

Kompostlar

Çiftlikte bulunan hayvan ve bitki atıkları bir araya gelip çürütüldüğü takdirde elde edilen gübreye kompost adı verilir. Toplanılan hayvan ve bitki atımları üst üste dizilip su serpilerek ıslatılır ve daha sıkı hale getirilir. Daha sonra ise boyu boyunca toprak veya odun külü üzerine yayılacaktır.

Yeşil Gübre

Tarlada olan ürün hasat edilmek yerine toprağa gömülmesiyle elde edilen mahsule yeşil gübre adı verilir. Yeşil gübre, bitkilerin toprağın içerisinde çürüyerek toprağın besin değerini daha da yükseltecektir. Özellikle bakla, soya fasulyesi, yonca gibi bitki köklerinde azot biriktiren bitkilerde yeşil gübre özelliği kullanılacaktır.

Yapay Gübre Çeşitleri

Hem katı hem de sıvı halde bulunan yapay gübreler, taşınması oldukça kolay olduğu için genelde katı halde bulunur. Yapay gübreler:

  • Azotlu gübreler,
  • Fosfatlı gübreler,
  • Potasyumlu gübreler,
  • Kompoze gübreler olarak dörde ayrılır.

Azotlu Gübreler

Amonyak ve üre gibi çeşitli türlere sahip olan Azotlu gübreler, %82 azot içermektedir. Normal sıcaklığa sahip olan bir gaz olarak bilinen azotlu gübreler, amonyak gazının direkt gübre olarak kullanılması gerektiği zamanda gübre toprağın 15 ile 20 cm kadar altına uygulanacaktır. Tohumlarda ve genç bitkilerde bu gübre kullanılmamaktadır.

Fosfatlı Gübreler

Fosfatlı gübreler, hayvan kemiklerinden elde edilen fosfatlardan elde edilmektedir. Direkt olarak toprağa uygulabailen bu gübreler sülfat asitle etkileşim geçirdiğinde toprağa verim sağlayacaktır.

Potasyumlu Gübreler

Suda çözünebilen gübreler arasında bulunan potasyumlu gübreler, potasyum içeren kayalardan ve yataklardan temin edilecektir.

Kompoze Gübreler

Bir veya birden fazla bitki maddesini bir arada bulunduran gübreler arasında yer alan kompoze gübrelerin içerisinde azot, fosfor ve potasyum bulunmaktadır.

Gübre Neden Önemlidir?

Gübre Neden Önemlidir?

Nasıl insanlar hastalandığında ilaç kullanıyorsa bitkiler de hastalanmaması için bazı gübreleri kullanmak isteyebilirler. Bitkilerin büyümesine katkı sağlayan, hastalıklara karşı direnç kazandıran ve besinlerin daha kolay üretilmesine öncülük eden gübreler toprağı beslerken aynı zamanda bitkileri de güçlendirecektir. Her ne kadar toprakta bulunan elementler toprak ve havada bulunsalar da ekinler düzenli olarak aynı toprakta yetiştirildiğinde toprakta yer alan vitamin ve mineraller azalabilir.

Bitkilerin bulunduğu toprakta elementler yenilenmesi için bitkiler zamanla değiştirilmeli ve vitamin emilimi artırılmalıdır. Ekilecek ürünler değiştirildiği gibi aynı zamanda toprağa uygun olan gübreler de toprakta kullanılmalıdır. Mümkünse toprağın sağlığı ve karmaşıklık göz önünde bulundurarak, toprağınızı ve bitki yaprağını test ettirerek uygun olan gübre türü kullanılmalıdır.

Tarım Kredi Gübre Fiyatları (Güncel Fiyatlar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu