Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

5 Sene Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

02.05.2023
1.804
A+
A-
5 Sene Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

5 Sene Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? Hayvancılık alanı ile uğraşmakta olan birçok kişinin en merak ettiği konulardan biri de 5 sene ödemesiz hayvan kredisi nasıl alınır sorusudur. Nitekim günümüzde en çok tercih edilen, özellikle de karasal alanlarda yaygın olarak tercih edilmekte olan geçim kaynaklarından ilki hayvancılıktır.

5 Sene Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?
5 Sene Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır

Büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık fazlasıyla gelişmekte olan ve neticesinde de binlerce insanın gelir kapısı olan bir alandır. Sizler de birçok kriter eşliğinde hayvan kredilerinden yararlanarak bu alandaki eksikliklerinizi kapatabilirsiniz. Ayrıca devlet destekli birçok krediden de yararlanarak sermaye alanında eksikliklerinizi kapatacağınız gibi girişimcilik alanında da ilk adımınızı son derece kaliteli biçimde atabilirsiniz. Buna göre birçok banka ile de iletişime geçmenizde ve neticesinde birçok araştırmayı yapmanızda da fazlasıyla yarar vardır.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Çeşitli devlet kurumları hayvancılık alanında girişimcilik yapmak isteyen kişilere birçok anlamda katkı sağlamaktadır. Bu anlamda  5 seneden başlayıp 7 yıla kadar geri ödemesiz kredilerden yararlanmak isteyen çiftçilerin 12.500.000 TL ‘ye kadar çeşitli şartları da yerine getirdiği taktirde kredilerden yararlanabilir.

Çok büyük oranların devlet tarafından karşılanarak sizlerin hayvancılık anlamında birçok başarıyı elde etmenizi sağlamakta olan devlet kredileri ile sizler de birçok anlamda hayvancılık faaliyetlerini başarıyla sürdürebilirsiniz. Buna göre;

 • TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde hayvancılık alanında yatırım yapmanız gerekmektedir.
 • İkinci olarak yapmanız gereken IPARD-2 Çağrı ilanlarının takip etmektir. Bu takibi yerel gazete / radyo yada TKDK sitesine üye olarak da anında elektronik posta olarak da alabilirsiniz.
 • 101-Tarımsal işletmelerin fiziki yapılarını iyileştirmek (süt, et, kanatlı hayvan ve arıcılık işletmelerin modernize edilmesi)
 • 103-Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması (Balıkçılık, süt ürünleri ile kırımızı et)
 • 302-Çiftlik faaliyetlerin çeşitlenmesi  (arıcılık ürünlerin işlenip paketlenmesi)

gibi şartları yerine getirmelisiniz. Bu kapsamda şartları yerine getiren kişilere çeşitli bankalar aracılığıyla devlet destekli kredi imkanları sağlanmaktadır. Özellikle de hayvancılık alanında kariyer düşünen ve bu doğrultuda planlar yapmakta olan kişi ya da kişilerin devlet destekli bu gibi kredilerden yararlanmaları son derece önemlidir.

5 Sene Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Şartları

5 Yıl ödemesiz hayvancılık kredisi almak bazı şartların mutlaka yerine getirilmesi gereklidir. Kulaktan dolma bilgilerle hayvancılık kredisi çekip küçük yada büyükbaş hayvancılık yapmak çok yanlış bir olaydır.

Özellikle hayvancılık yapmak için uygun yerinizin bulunması gereklidir. Ayrıca yoğun ve tempolu bir iş olduğundan bunun mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Hayvancılık yapılacak meranın büyük olması en büyük avantajlardan biridir. Düşük faizli ve 5 yıl geri ödemezsiz hayvancılık kredisi almak şartları ise;

 • T.C vatandaşı olmak
 • Hayvancılık yapacak kişinin şahsen başvuruda bulunması gereklidir
 • Hayvancılık yapacağı yer sahibi olmalı yada kiralamış olması gereklidir
 • Yem temini için faaliyette bulunması gereklidir
 • ÇKS kaydının bulunması
 • Öz kaynak oranlarının belirletilmesi
 • Talep edilen kredi kadar ipotek gösterilmesi
 • Muhtardan alınacak hayvancılık yaptığını belgeleyen evrak

Hayvancılık Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Hayvancılık kredisi çekmeye düşünenlerin mutlaka bazı evrakları tamamlamaları gereklidir. Çekeceğiniz hayvancılık kredisinde istenen para miktarına göre bazı belgeler talep edilir. İşte hayvancılık kredisi için gerekli olan belgeler;

 • Nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesini gösteren evrak
 • Aylık gelirinizi belgeleyen evraklar maaş bordosu yada şirket gelir belgesi
 • ÇKS kayıt belgesi
 • İpotekli kredilerde ev, bağ, bahçenin tapusu
 • Hayvancılık yapılacak yerin sahibi yada kiracısı olduğunu belgeleyen evrak
 • Eğer esnaf iseniz vergi levhası, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi

Yukarıda evraklar ile beraber mutlaka Çiftçi Kayıt Sistemine yani ÇKS kaydının mutlaka olması gereklidir. Eğer ÇKS kaydınız yoksa başvurunuz onaylanmaz.

5 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık kredi veren bir çok banka bulunmasına karşın Çiftçilere en büyüğü desteği Ziraat Bankası vermektedir. Hayvancılık yapanları destekleyen Ziraat Bankasından kredi çekerek kolaylıkla hayvancılık yapabilirsiniz. Büyükbaş, küçük baş yada kümes hayvancılığı dahil bir çok hayvancılık kredisini destekleyen ziraat bankasından hayvancılık yapmak için kredi çekebilirsiniz.

 • Nüfus cüzdanı
 • ÇKS kayıt belgesi
 • Kira kontratı, arsa tapu yada mal sahibi olduğunu gösteren evrak

Yukarıda evrakları hazırlayarak ön başvurunuzu yapabilirsiniz. Ziraat Bankası, Qnb Finansbank, Şekerbank, Akbank, İş Bankası hayvancılık kredisi veren bankalardır.

TKDK Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz hayvan kredisi ne kadar?

Faizsiz hayvan kredisi miktarı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kredi veren kurumun şartları, hayvan türü, cinsiyeti, yaşı ve sağlık durumu yer alır. Ancak, genellikle bu tür kredilerin üst limiti 50.000 TL civarındadır.

Devletten hibe hayvan nasıl alınır?

Devletten hibe hayvan almak için öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan başvuru tarihlerini takip etmeniz gerekiyor. Başvuru tarihleri açıklandığında, başvurularınızı ilgili kurum veya kuruluşlara yapabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık