Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

01.05.2023
2.515
A+
A-
Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde birçok alanda insanlar geçimlerini tarım, hayvancılık üzerinden sağlamaktadır. Özellikle de hayvancılığın çok gelişmiş olması insanları bu alanda girişimciliğe de sevk etmiştir. Bu amaçla gerek küçükbaş hayvancılık gerekse de büyükbaş hayvancılık işleri yaygın olarak gelişmeler göstermiş ve neticesinde de binlerce kişi bu alanlarda geçimlerini sağlamaktadır.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?
Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır

Özellikle doğu, güney ve orta kesimlerde yani dağlık alanların çok fazla ve karasal iklimin görüldüğü birçok yerde hayvancılığın daha fazla geliştiğinden söz etmek mümkündür. Hayvancılık noktasında girişimcilik yapmak isteyen ancak yeterli sermayeye sahip olamayan kişilerin de bu noktada birkaç araştırma yapmaları gerekmektedir. Bu anlamda geri ödemesiz hayvan kredisi nasıl alınır sorusu da kişiler tarafından en çok sorulan ve de cevabı en çok merak edilen sorular arasındadır.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Ülkemizde gerekli devlet birimlerinin desteği ile geri ödemesiz hayvan kredisi imkanı bu alanda çalışma yapacak çiftçiler için sağlanmaktadır. Kısaca hibe olarak da nitelendirilen bu konuda hayvancılık kredilerinden sizler de yararlanabilirsiniz.

2023 yılı kapsamında IPARD-2 dahilinde seçili birçok ilde yer alan çiftçiler kurmuş oldukları çiftliklerde %80’e yakın oranda hibe desteğinden yararlanabilirler. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlar da dahil olmak üzere birçok hayvan için tanımlanan bu kredi imkanlarından sizler de yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Almak

Hayvan kredisi almak isteyen kişiler genellikle kurban bayramına kadar besleyeceği hayvana sahip olmak için bu yönteme başvurmaktadır. Buna göre birkaç arkadaş ortaklaşa biçimde çeşitli bankalardan kredi çekerek hayvan alma noktasında daha imkanı yüksek hale gelirler. Ancak bankalardan hayvan kredisi almak ne kadar mantıklıdır?

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından verilen desteklerle birlikte çiftçilerin hemen hepsi bu fırsatlardan yararlanmaktadır. Bankalardan kredi almanın birçok riski de söz konusudur. Nitekim insanlar bankalardan sadece hayvan kredisi değil herhangi bir kredi için başvurmuş olsa bile gecikmeli olsa dahi faiziyle daha fazla geri ödeyecek bu da o kişiyi zorlayacaktır. Bu noktada önceliğiniz daima geri ödemesiz kredi desteklerinden yararlanmak en yararlı çözüm olacaktır.

Ziraat Bankası hayvancılık kredi ile 2 yıl ödemezsiz toplamda 7 yıl vade olanakları sunmaktadır. Oldukça düşük faiz oranları ve ödeme kolaylığı sunan Ziraat Bankası hayvancılık kredisi hayvancılık ile uğraşan kişilere oldukça büyük destek sağlamaktadır.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Şartları

Hayvan kredisi almak isteyen ve bu alanda girişimlerini başlatarak büyümek ve ardından ise hedeflerine ulaşmak isteyen binlerce kişinin belli başlı şartları da yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu anlamda geri ödemesiz hayvan kredisi şartları altında uymanız gereken birçok koşul da yer almaktadır. Özellikle de Ziraat Bankası tarafından belirlenen bir imkan dahilinde 7 yıl vadeli olacak biçimde geri ödemesiz kredi şartları şu şekildedir:

 • Başvuru sahibinin çiftçi olması ve ÇKS belgesi bulunması,
 • Eğer ÇKS kaydı yok ise, kayıt yaptırması,
 • Kredi notunun yeterli olması,
 • Hazırladığı bir proje ile birlikte bankaya başvurması (küçükbaş, arıcılık, büyükbaş vs.)
 • Satın almak istediği hayvanların %25’ini karşılayacak kadar sermayesi olması gerekiyor.

Tüm bu şartları sağlayan kişi ya da kişilerin Ziraat Bankası’na müracaat ederek geri ödemesiz hayvan kredilerinden yararlanmaları gerekmektedir. Aksi taktirde bu kredi hakkından yararlanamayacağı gibi elindeki büyük fırsatı da kaçırır.

Ayrıca 7 yıl vadeli olan geri ödemesiz hayvan kredisi için de şu evraklara ihtiyacınız olacaktır:

 • ÇKS Çiftçi Kayıt Belgesi
 • İşletme/ firmaya ait Vergi levhasının aslı ve fotokopisi
 • Bağlı bulunduğu odaya ait kaydını ispatlayan belge
 • Tüzel kişilere ait Ticaret Sicil Gazetesi
 • Tüzel kişilerden temsile yetkili olanların olduklarına dair belge
 • Temsile yetkili olan kişilerden alınacak imza sirküleri
 • Kredi kullanımında teminatla ilişkin belgeler
 • İşletme faaliyetlerinin bilanço esasına göre olması durumunda son 3 yılı kapsayan bilanço ve gelir tablosu.

Bu belgelere sahip olan ve gerekli tüm şartları da sağlayan kişilerin Ziraat Bankası’na giderek hayvan kredisi imkanlarından yararlanmaları gerekmektedir.

Çiftçilikle uğraşan ve geçimini bununla sağlayan birçok kişinin girişimlerini hedefe ulaştırmaları ve neticesinde daha başarılı olmaları adına sermayelerini oluşturmak için kredilere ihtiyaç duymaktadır. Bu anlamda devlet destekli de birçok kredi olmakla birlikte çeşitli bankalardan da geri ödemesiz olacak biçimde hayvan kredilerinden faydalanabilir ve neticesinde de istediğiniz gibi çiftlik kurabilir, yönetebilir ve girişimlerinizi de devam ettirebilirsiniz.

2023 Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi

Tüm bu hayvan kredisi alma şartları kapsamında sizler de gerekli şartları yerine getirdiğiniz taktirde istediğiniz biçimde 2023 geri ödemesiz hayvan kredisi için yararlanabilirsiniz. Bilindiği üzere hayvan bakımı, hayvan işletmeciliği zor işler olup bu işleri devam ettirmenin yollarından biri de şüphesiz sermayeyi artırmaktır.

Bu anlamda hayvan kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen birçok kişinin öncelikle Tarım ve Ormancılık Bakanlığı kurumlarına sonrasında ise çeşitli bankalara başvuru yaparak geri ödemesiz hayvan kredilerinden yararlanabilir. Neticesinde insanların bu nokta, ki özellikle de kırsal kesimde olan ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin çok daha fazla sermayeye ihtiyaç duydukları da bilinmektedir.

Hayvan Başına Verilen Destek Miktarı

Büyükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır?

https://www.youtube.com/watch?v=7e1mOvni88o

Ziraat Bankası faizsiz hayvan kredisi ne kadar?

Ziraat Bankası, Hayvancılık Destek Kredisi adı altında faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Hayvancılık Destek Kredisi kapsamında, küçükbaş hayvan alımı için 20.000 TL’ye, büyükbaş hayvan alımı için ise 150.000 TL’ye kadar kredi kullanılabilmektedir. Ancak kredi miktarı, alınacak hayvan sayısına, hayvan türüne ve çiftliğin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hayvancılık kredisi kimlere verilir?

Hayvancılık kredisi, hayvancılık işiyle uğraşan ve bu alanda faaliyet gösteren işletmelere, çiftçilere, hayvan üreticilerine ve yetiştiricilere verilir. Bunun yanı sıra, hayvan sağlığı, süt üretimi, yem bitkisi üretimi, hayvan kesimhaneleri gibi hayvancılıkla ilgili diğer alanlarda faaliyet gösteren işletmelere de hayvancılık kredisi verilebilmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık