Holstein İnek Fiyatları Özellikleri ve Süt Verimi

Holstein İnek Fiyatları Özellikleri ve Süt Verimi
01.05.2023 21:46
5.243
A+
A-

Holstein İnek Fiyatları, Özellikleri ve Süt verimi; Büyükbaş hayvancılık alanında gelişmeler göstererek bu alanda geçimlerini sağlamakta olan kişi ya da kişilerin özellikle de holstein inekler üzerinde araştırmalar yapmaları gerekmektedir. Bu anlamda hayvancılık ile geçimlerini sağlamakta olan kişiler holstein inekler ile yıl bazında son derece etkili, verimli biçimde ürün verimi alabilirler.

Holstein İnek Fiyatları Özellikleri ve Süt Verimi
Holstein İnek Fiyatları Özellikleri ve Süt Verimi

https://www.esk.gov.tr/tr/10887/HOLSTEIN-SIGIR-IRKI-SIYAH-ALACA

Özellikle süt anlamında sizlere verim sağlayacak olan bu ineklerin sizlere birçok anlamda katkısı da olacaktır. Sizler de bu ve buna benzer daha birçok inek türünü araştırarak istediğiniz gibi sahip olabilir ve verimlerinden de yararlanabilirsiniz. Böylelikle hayvancılık alanında da hedeflerinize ulaşmanız daha kolay hale gelecektir.

Holstein İnek Fiyatları

Ortalama 30 ile 40 kilo arasında süt verimi sağlamakta olan holstein ineklerin ortalama fiyatları şu şekildedir:

 • 3 ile 6 aylık arasında yer alan Holstein inekler  5.500 ile 6.700 TL
 • 6 ile 12 aylık Holstein inek fiyatı 7.500 ile 8.500 TL
 • 2 Yaşında  Holstein cinsi inekler  12.000 ile 14.500 TL
 • 3 Yaşında  Holstein  10.500 ile 15.000 TL
 • 4 Yaşında  8.500 ile 11.000 TL

Sizler de istediğiniz gibi bütçenize uygun olan holstein ineklerden faydalanabilirsiniz. Nitekim hayvancılık alanında çeşitli alternatifler de vardır. Bu alternatifler arasında değerlendirebileceğiniz en iyi ineklerden biri de holstein ineklerdir. Bu kapsamda holstein inekler ile birlikte sizler de birçok avantajdan ve verimden yararlanabilirsiniz.

Holstein İnek Özellikleri

Holstein inek özelliklerini görünüm olarak sıraladığımızda:

 • Holstein inek renkleri Siyah-Beyaz, Kırmızı ve genelde beyazdır.
 • Siyah ve beyaz oranı her hayvanda aynı değildir değişiklik gösterir
 • Hem erkek hem de dişi boynuzludur.

Verim özellikleri ise:

 • Hem et hem de süt verimi almak için beslenir. Genelde süt verimi olduğu için tercih edilir
 • Dünya üzerinde en çok süt veren ineklerden biridir.
 • Süt verimi olarak yıllık 5.000 ile 7.000 lifte arasında süt verir. İyi ıslah edilmiş ve üstün türlerden 10.000 litre süt verimi vardır.
 • Cidago yüksekliği 140 ile 155 cm arasındadır
 • İyi beslendiğinde ve yemlendiğinde günlük ortalama 1000 gr kilo artışı gösterir.
 • Sütündeki yağ miktarı % 3 – 3.5 arasında değişmektedir.
 • Canlı ağrılığı 1 tona kadar çıkar. Genelde ağırlığı 600 ile 1000 kilo arasındadır.
 • Siyah-Alaca erkek buzağılar, hızlı gelişmeleri nedeniyle buzağı eti için uygundur. Bu amaçla bir araya getirilen ve beslenen buzağılar, yaklaşık 14-16 haftalık iken 120-180 kg ağırlığa ulaştıklarında kesim için kasaba gönderilir..
 • Beside günlük canlı ağırlık artışı 1000-1400 gr arasında değişen bu ırkın erkeklerini 12-15 aylık iken kesim ağırlığına ulaştırmaktadır.

Son derece önemli yapılara sahip olan ve süt üretimi noktasında da önemli bir verim sağlamakta olan holstein inekler ile birlikte sizler de büyükbaş hayvancılık noktasında hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bu noktada çeşitli yaptırımlar uygulayacağınız inek hayvanları noktasında holstein inekler sizlere fazlasıyla verim katacaktır.

Holstein Günde Kaç Litre Süt Verir?

Holstein ne kadar süt verir ve Holstein günlük süt verimi bir çok kişi tarafından merak edilen sorulardan biridir. En çok süt veren inek cinsinden biri olan holstein günlük süt verimi sağlık ve doğru beslendiğinde 80 ile 85 kilo kadar sür verir. Dünya üzerinden en çok süt veren inek türüdür.

Holstein Günlük Yem Tüketimi

Holstein cinsi inek günlük yem tüketimi hesaplaması yapılırken ineğin canlı ağırlığının % 2,5 ila 4,5 kadardır. Günlük silaj yem tüketimi için mutlaka 30 ile 35 kiloyu aşmamasına dikkat edilmelidir. Günlük kesif yem miktarı ise vücut ağırlığının yüzde 2 ile 3’ü kadardır.

30 Kilo Süt Veren Simental Montofon Holstein İnek Fiyatları

Montofon İnek Fiyatları Özellikleri Günlük Süt Verimi

Holstein inek günde kaç litre süt verir?

Holstein inekleri, dünyada en yaygın süt sığırları arasında yer alır ve oldukça yüksek verimlilikleriyle bilinirler. Holstein inekleri günde ortalama 30 ila 35 litre süt verebilirler. Ancak, süt verimleri beslenme, sağlık durumu, yaş ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Holstein inek kaç kilo süt verir?

Holstein inekleri günlük olarak ortalama 30-50 litre süt verebilirler. Ancak, bu miktar hayvanın yaşı, beslenme durumu, sağlık durumu ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.