Kredi Limiti Nasıl Sorgulanır? ( Kredi Limitini Hemen Öğren)

Kredi Limiti Nasıl Sorgulanır? ( Kredi Limitini Hemen Öğren)
02.05.2023 13:53
1.072
A+
A-

Kredi Limiti Nasıl Sorgulanır? Kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmayı düşünen pek çok kişi, öncelikle kredi ve kredi kartı limitlerini öğrenerek, kendilerine verilebilecek limit hakkında fikir edinmek istiyorlar.

Kredi Limiti Nasıl Sorgulanır? ( Kredi Limitini Hemen Öğren)
Kredi Limiti Nasıl Sorgulanır ( Kredi Limitini Hemen Öğren)

Müşteriler; kredi limiti sorgulama işlemi sayesinde çekebilecekleri kredi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabiliyorlar.

Daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler ise kredi risk raporuna başvurabiliyor, kredi puanlarının kaç olduğunu, kredi limitlerini ve çok daha fazlasını kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Bu yazımızda yakın zamanda kredi çekmeyi düşünen ya da kredi kartı limitini yükseltmeyi düşünen kişiler için kredi limiti nasıl sorgulanır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kredi Limiti Nedir?

9 bankanın ortaklığıyla kurulan Findeks; müşterilerinin borç ödeme alışkanlıklarına, borç durumlarına ve kredi geçmişlerine bağlı olarak onlara KREDİ NOTU veriyor.

Findeks tarafından müşterilerinin kredi notları, sistemde kayıt altında tutuluyor.

Kredi notu doğrultusunda ise müşterilere verilebilecek kredi ve kredi kartlarının limiti belirleniyor.

Findeks; müşterilerine sunacağı kredi limitini hesaplarken yalnızca KREDİ NOTUNU değil müşterilerinin aylık gelirlerini, bankadaki yatırımlarını yani varlıklarını da dikkate alıyor.

Kredi notu yüksek olan, aylık düzenli ve yüksek gelire sahip olan, bankadaki yatırımları da yüksek olan müşteriler; bankalardan 500 BİN-600 BİN gibi rakamlarda kredi çekebiliyorlar.

Kredi notu düşük olan, kredi sicili temiz olmayan yani kara listedeki müşterilere ise genellikle kredi ya da kredi kartı verilmiyor.

Kredi puanı, orta ya da az riskli kişiler ise teminat, ipotek gösterme gibi ek şartlar karşılığında düşük miktarlarda kredi çekebiliyorlar. Bu müşterilerin kredi kartı limitleri de düşük oluyor.

Kısacası Findeks tarafından bireysel müşterilerin yanı sıra kurumsal müşterilere de sunulan kredilerdeki üst limite yani müşterilerin çekebilecekleri toplam kredi miktarına kredi limiti ismi veriliyor.

Kredi limiti ve borç limiti ise müşterilerin başvurabilecekleri Findeks Risk Raporu’nda ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.

Findeks Risk Raporunda ‘toplam kredi limiti’ olarak bahsedilen kredi limiti; müşterilerin bankalardaki aktif kredili ürünlerinin toplam limitini ifade ediyor.

Müşterilerinin kredibilitesi arttıkça kullanabilecekleri kredi limiti de paralel bir şekilde artış gösteriyor.

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi ve kredi kartı limitleri, müşterilerin kredi Findeks notu doğrultusunda belirleniyor.

Yani kredi notu yüksek olan kişiler; daha yüksek limitlere sahip kredilere başvurabiliyorlar. Üstelik yüksek limitli kredi kartı da çıkarabiliyorlar.

Findeks kredi puanı düşük olan kişilerin ise kart ya da kredi başvuruları, çoğunlukla reddediliyor.

Şayet Findeks kredi notunuz ciddi anlamda düşükse yani 1-699 puan aralığındaysa bu durumda teminatlı kredi kartına başvurabilirsiniz.

Yeni çıkarmak istediğiniz kredi kartınızın limitini öğrenmek istiyorsanız ya da kredi kartı limitinizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız ve limitini yükseltmeyi planlıyorsanız; limitinizi öğrenmek için bankanıza danışabilirsiniz.

Yeni çıkarmak istediğiniz kredi kartınızın limitini öğrenmek için bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ve müşteri temsilcisinden bu konuda yardım alabilirsiniz.

Bankanızın müşteri temsilcisine kredi kartı ya da kredi limitinizi öğrenme talebinde bulunduğunuzda müşteri temsilcisi de size Findeks Risk Raporu gönderiyor.

Hotmail ya da e-mail adresinize gönderilen Findeks Risk Raporu’nda kredi ve kredi kartı limit ve borç bilgilerinizi görüntüleyebiliyorsunuz.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanıyorsanız; bankanızın resmi sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden Findeks Risk Raporu hizmetine de başvurabilirsiniz.

Kredi Limitimi Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi limitinizi öğrenmek için bankanıza gidebileceğiniz gibi bankanıza gitmeden de maksimum kredi limitinizi sorgulayabilirsiniz.

Bu noktada Findeks sitesini ziyaret ederek, Findeks Risk Raporu’na başvurabilirsiniz.

Findeks tarafından size iletilen Risk Raporu sayesinde kredi limitinizi öğrenebilirsiniz.

Findeks Risk Raporu çıkararak, tüm bankalardaki kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı limit bilgilerinizi hızlıca öğrenebileceğiniz gibi borç bilgilerinizi de görüntüleyebilirsiniz.

Alternatif olarak e-devlet üzerinden ‘Risk Merkezi Raporu’ başvurusunda bulunabilirsiniz.

Risk Merkezi Raporu sayesinde kredi sicilinizi öğrenebilir, kredi başvurunuzun olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlanacağına dair de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Risk Merkezi Raporu sayesinde kredi puanınızı öğrenebilir, kredi puanınızı yükseltebilmeniz ve borçlarınızı ödemeniz noktasında nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine daha kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

UYARI: Risk Merkezi Raporu ile Findeks Risk Raporu’nun aynı şey olmadığını da belirtmek istiyoruz!

Findeks Risk Raporu; Findeks tarafından hazırlanırken, Risk Merkezi Raporu ise Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanıyor.

Findeks Risk Raporu, Risk Merkezi Raporu’na nazaran daha detaylı ve kapsamlı bilgiler içeriyor.

e-Devlet Kredi Limiti Nasıl Sorgulanır?

Son yapılan düzenleme ile müşteriler, e-Devlet üzerinden de artık kredi limitlerini ve borçlarını sorgulayabiliyorlar.

Üstelik sorgulama işlemini hiçbir ücret ödemeksizin gerçekleştirebiliyorsunuz.

Risk Merkezi Raporu başvurunuz sonrasında Kredi Limit ve Borç Bilgilerinizi öğrenmeye yönelik talebiniz; e-Devlet tarafından Türkiye Bankalar Birliği’ne iletiliyor.

Başvurunuz, genellikle birkaç gün içerisinde sonuçlanıyor.

e-Devlet; başvurunuzun sonuçlandığına dair size sms ile bilgi veriyor.

Bu mesajı aldıktan sonra e-Devlete tekrar girerek, Risk Merkezi Raporunuzu görüntüleyebiliyorsunuz.

Adım adım Risk Merkezi Raporu başvurunuzu nasıl gerçekleştirebileceğinizi aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Rapor hazırlandığında bu durum, size e-Devlet tarafından sms ile bildirildiğinden e-devlette kayıtlı telefon numaranızın güncel olduğundan da emin olmalısınız!

Henüz e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

Bu yazımızda kredi limiti sorgulama yöntemlerine dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Kredi limitimi nasıl öğrenirim?

Kredi limitinizi öğrenmek için kredi kartı veya kredi hesap ekstrenizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca bankanızın internet şubesi veya müşteri hizmetleri aracılığıyla da kredi limitinizi öğrenebilirsiniz.

4000 TL maaş alan ne kadar kredi çekebilir?

Bir kişinin ne kadar kredi çekebileceği, kişinin gelir düzeyine, borç durumuna, kredi notuna ve kredi ödeme kapasitesine göre değişir. Genel olarak, aylık gelirin net üçte biri kadar taksit ödemesi yapabileceği kabul edilir. Bu nedenle, 4000 TL maaş alan bir kişinin ne kadar kredi çekebileceği, kredi türüne ve vade süresine göre değişebilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.