Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? Kredi Notu Ayda Kaç Puan Yükselir

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? Kredi Notu Ayda Kaç Puan Yükselir
02.05.2023 13:36
1.095
A+
A-

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? Findeks tarafından banka müşterilerine verilen puan olan kredi notu; müşterilerin borç ödeme alışkanlıklarını gösteriyor.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? Kredi Notu Ayda Kaç Puan Yükselir
Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir Kredi Notu Ayda Kaç Puan Yükselir

Düşük kredi notu; müşterilerin borçlarını zamanında ödemediğine, ödemelerini sürekli geciktirdiklerine, bankalara yüklü miktarda borçları olduklarına işaret ederken; yüksek kredi notu ise müşterilerin borçlarını zamanında ve düzenli ödedikleri anlamına geliyor.

Bankalar, ciddi anlamda düşük kredi notuna sahip olan müşterilerine kredi veya kredi vermekten çoğunlukla kaçınıyorlar.

Bu durum, bankaların müşterilerine güvenmemesinden yani müşterilerin borç ödemede istikrarlı davranmayacaklarını düşünmelerinden kaynaklanıyor.

Kredi notu düşük olduğu için kredi ya da kart başvurusu reddedilen kişiler ise kredi notunu kısa sürede yükseltmenin yollarını araştırıyorlar.

Bu yazımızda kredi notu kaç ayda yükselir? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Sizler de düşük kredi notunuz yüzünden kredi çekemiyorsanız ve kısa bir sürede yani birkaç ay içerisinde kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Findeks Kredi Notu Nedir?

En genel tanımıyla Findeks kredi notu; 9 büyük banka önderliğinde kurulan Findeks tarafından banka müşterilerine verilen puanı ifade ediyor.

Bu puan; müşterilerin borç ödeme alışkanlıklarına, bankalara olan toplam borçlarına dair bankalara fikir veriyor.

Findeks; kredi notunu hesap ederken birden çok etmeni dikkate alıyor.

Bu etmenleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Mevcut borç durumu:

Bankalara yüksek miktarda borçlanmak; kredi notunu düşürüyor. Bu noktada müşterilerin toplam kredi limitlerinin tamamını değil de bir kısmını kullanmaları gerekiyor.

Bankada yer alan yatırımların yani varlıkların az, borçların ise fazla olması da kredi puanını düşürüyor.

Mevcut borçlar; kredi puanını %35 oranında etkiliyor.

 • Ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı:

Kredi ya da kredi kartı ödemelerini zamanında yapmamak, kredi kart ödemelerinin son ödeme tarihini bir gün bile geçirmek; düşük kredi notuna yol açan en önemli faktörler arasında bulunuyor.

Kredi ve kredi kartı ödemelerindeki düzensizlikler de kredi notunu %35 oranında etkiliyor.

 • Aynı anda birden çok kredili ürün açılışına başvurulması:

Aynı anda birden çok krediye başvuran kişilerin de kredi puanları bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor.

Özellikle ‘aşırı sorgulama’ olarak adlandırılan arka arkaya gerçekleştirilen kredi başvuruları, kredi puanını düşürüyor.

Hatta aynı hafta içerisinde birden çok sefer krediye başvuran kişilerin kredi başvuruları da genellikle bankalar tarafından reddediliyor.

Aynı anda birden fazla kredi ya da kart başvurusunda bulunmak; kredi notunu %11 oranında etkiliyor ve düşürüyor.

Yeni bir krediye başvurmadan önce kredi puanınızı mutlaka kontrol etmelisiniz.

Kredi puanınız ciddi anlamda düşükse öncelikle puanınızı yükseltmeye odaklanmalı, ardından yeni krediye başvurmalısınız.

 • Kredi kullanım yoğunluğu:

Aynı anda olmasa dahi sık sık kredi kullanmak için bankaları ziyaret etmek, geçici bir süreliğine de olsa kredi notunu %10 oranında düşürüyor.

Ancak müşteriler, borçlarını zamanında ve düzenli bir şekilde ödediklerinde düşük kredi notları da zamanla yükselmeye başlıyor.

Findeks Kredi Puan Tablosu

Findeks; yukarıda bahsettiğimiz etmenlere bağlı olarak müşterilerine 1-1900 arasında puanlar veriyor ve müşterilerini borç ödeme alışkanlıklarına göre 5 sınıfta ele alıyor.

Bu sınıflandırma doğrultusunda bankalar, borcunu zamanında ödeyen ve ödemeyen müşterileri öğrenebiliyorlar.

Yani bankalar, kredi notlarını müşterilerine kredi verirken referans alıyorlar.

Findeks kredi puan tablosuna göre;

 • Kredi notu 1-699 aralığındaki banka müşterileri ‘çok riskli’ grubunda yer alıyor. Bu gruptakiler, borçlarını zamanında ödemeyen kişilerden oluşuyorlar. Bu yüzden de bu gruptaki kişilerin kredi ya da kart başvuruları, bankalar tarafından reddediliyor.
 • Kredi notu 700-1099 aralığındaki banka müşterileri ‘orta riskli’ grubunda bulunuyorlar. Yani bu gruptakiler, borçlarını bazen zamanında ödüyor bazen de geciktiriyorlar. Bu gruptakiler, kefil, ipotek vb. birtakım şartları karşılamak koşuluyla kredi çekebiliyorlar.
 • Kredi notu 1100-1499 aralığındaki banka müşterileri ‘az riskli’ grubunda yer alıyorlar. Bu müşteriler de kefil, ipotek vb. şartlarla kredi çekebiliyorlar.
 • Kredi notu 1500-1699 aralığındaki banka müşterileri ‘iyi’ grubunda bulunuyorlar. Bu gruptakilerin kredi başvuruları bankalar tarafından çoğunlukla kabul ediliyor.
 • Kredi notu 1700-1900 aralığındaki banka müşterileri ‘çok iyi’ grubunda bulunuyorlar. Bu gruptakilerin bankalar tarafından en çok sevilen müşteriler olduklarını söyleyebiliriz.

Findeks Kredi Notu 1 Ayda Kaç Puan Yükselir?

Kredi notunun bir ay içerisinde kaç puan artacağı, müşterinin kredi notuna, borçlarını bir aylık süre içerisinde düzenli ödeyip, ödemeyeceğine, otomatik ödeme talimatı ile fatura borçlarını ödeyip ödemeyeceğine göre değişebiliyor.

1 aylık süre içerisinde kredi kartını aktif bir şekilde kullanan, otomatik ödeme talimatı ile kredi kartlarını kullanarak, faturalarını ödeyen, kredi ve kart ödemelerinin son kullanma tarihlerini geçirmeden ödeyen müşterilerin kredi notları 200-300 puan aralığında yükseliyor.

Kredi notu, 500-800 aralığındaki müşteriler, kredi notunu yükseltmek adına birtakım önlemler aldıklarında yani çaba gösterdiklerinde 1 ayda notlarını en fazla 200 puan yükseltebiliyorlar.

800-1100 aralığındaki müşteriler ise maksimum 250 puan yükseltebiliyorlar.

1100 üstündeki müşterilerin ise 1 ayda en çok 300 puan kredi notlarını yükseltebileceklerini söyleyebiliriz.

Kredi notu; 500 altında olan kişiler, çok riskli grupta yer aldıklarından bu kişilerin kredi notlarını iyileştirebilmeleri yani ‘iyi’ sınıfına dahil olabilmeleri için en az 6 ay-12 ay boyunca çaba göstermeleri gerekiyor.

Yani kredi puanı düştükçe kredi notunu yükseltmek, daha zor oluyor diyebiliriz.

Kredi Notu 3 Ayda Ne Kadar Yükselir?

3 ay boyunca kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapan, bankadaki yatırımlarını ve varlıklarını arttıran, faturalarını düzenli ödeyen, SGK primlerini düzenli yatıran müşterilerin 3 ayın sonunda kredi notları ortalama 500-900 puan aralığında yükseliyor.

Örneğin; 3 aylık sürenin başında 600 kredi puanına sahip olan bir kişinin puanı 3 ayın sonunda yaklaşık 1100 oluyor.

Tabii ki müşterilerin kredi notlarını yükseltebilmeleri için ciddi anlamda kendilerine bir program oluşturmaları ve yol çizmeleri gerekiyor.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notunun kaç ay içerisinde yükseleceği, müşteriden müşteriye değişiklik gösterebiliyor.

Müşterinin mevcut kredi puanı, borçlarını zamanında ödeyip ödemeyeceği, yeni krediye başvurup başvurmayacağı, kredi kart limitinin tamamını kullanıp kullanmayacağı vb. birçok faktör; kredi notunun kaç ay içerisinde tam anlamıyla yükseleceğini belirliyor.

Çok riskli grupta yer alıyorsanız; örneğin kredi puanınız 500 ise kredi notunuzu 1500’e kadar çıkarabilmeniz için en az 6 ay hatta 1 yıl beklemeniz gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.

Ortalama 6 ay-12 aylık bir sürede ciddi anlamda düşük olan kredi puanınızı yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Bu noktada belirli bir program oluşturmak adına bankanızdan yardım alabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Arka arkaya defalarca kez kredi başvurusunda bulunmak; kredi notunu ciddi anlamda düşürdüğünden bankanıza yeni kart ya da kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunuzu mutlaka sorgulamanızı öneriyoruz.

Bu noktada bankanıza danışabilir ya da bankanızın mobil bankacılık veya internet bankacılığı hizmetini kullanarak, Findeks kredi notu sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Alternatif olarak bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir, Findeks risk raporu almak istediğinizi müşteri temsilcisine bildirebilirsiniz.

Kredi notunuzu güvenilir ve doğru bir kaynaktan sorgulamak adına www.findeks.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Findeks Kredi Risk Raporu Nasıl Alınır?

Kredi puanınıza dair detaylı bilgi içeren Findeks kredi risk raporunda borçlarınızın ve kredilerinizin toplam limitlerine dair bilgiler de bulunuyor.

Yani kredi ve kredi kartı için bankalara başvurmadan önce RİSK raporu aldığınız taktirde çekebileceğiniz krediye dair maksimum limiti de öğrenebiliyorsunuz.

Findeks kredi risk raporunu da Findeks resmi sitesi üzerinden uygun bir fiyata alabiliyorsunuz.

Risk raporu sayesinde borçlarınızı öğrenebiliyor, ödemelerinizi daha kolay bir şekilde yönetebiliyor, gelecekte ödemelerinize dair kendinize daha kesin hedefler koyabiliyorsunuz.

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

Aşağıdaki önerilerimizi dikkate alarak, 3 ay gibi kısa bir sürede kredi puanınızı maksimum 600-900 puan yükseltebilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olacak bu önerilerimizi aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kredi Kartı Borçlarınızı Ödeyin

Kredi kartı toplam borcunuzu ödeyerek, kredi puanınızı olumlu anlamda etkileyebilirsiniz.

Kredi kartı toplam borcunuzu ödeyecek mali gücünüz yoksa kartınızın asgari tutarını mutlaka son ödeme tarihini geçirmeden bu süreçte ödemeye özen göstermelisiniz.

Kart ödemenizi son ödeme tarihinden bir gün sonra ödeseniz dahi kredi notunuzun düşeceğini de asla unutmamalısınız.

 • Borçlarınızı Ödeyemiyorsanız, Yapılandırın

Gerek kredi gerekse kredi kartı borçlarınızı ödemekte zorluk çekiyorsanız; bankanızla görüşerek, onlara içinde bulunduğunuz maddi zorluklardan bahsedebilir, kredi borcunuzu yapılandırmak istediğinizden bahsedebilirsiniz.

Böylelikle hem borcunuzun tamamını ödeyemediğiniz için kredi puanınızın düşmesine engel olabilir hem de mali açıdan rahat bir nefes alabilirsiniz.

 • Kredi Kartınızı ve Banka Hesap Kartlarınızı Aktif Bir Şekilde Kullanın

Tabii ki aktif kullanım ile kredi kart limitinizin tamamını kullanmanız gerektiğinden bahsetmiyoruz.

Faturalarınızı öderken ya da internetten alışveriş yaparken veya bir marketten bir şeyler alırken kredi kartınızı ya da banka kartınızı kullanarak, kredi puanınızın yükselmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 • Kredi ve Kredi Kart Limitinizin Tamamını Kullanmayın

Kredi kartını aktif bir şekilde kullanmak, kredi notunu yükseltse dahi limitin büyük bir kısmını kullanmak, müşteri Findeks kredi notuna ciddi anlamda zarar veriyor.

Aynı şekilde yüksek miktarlarda yani toplam kredi limitine yakın bir şekilde kredi ya da kredi kartına başvurmak da kredi notunu düşürüyor.

Bu noktada dikkatli olmalı, yeni bir krediye başvuracaksanız; bankanın sizin için belirlediği toplam kullanılabilir limitinizin %30’unu aşmamaya özen göstermelisiniz.

Aynı hassasiyeti kredi kartınızı kullanırken de göstermeli, kart limitinizi tamamen doldurmaktan kaçınmalısınız.

 • Kredi Kart Borçlarınızın Asgari Tutarlarını Mutlaka Ödeyin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kart borçlarının zamanında ödenmemesi, kredi notunu %35 oranında düşürüyor.

Kart borçlarınızın asgari miktarını ödeyerek, kredi notunuzun düşmesine engel olabilirsiniz.

 • Yeni Kredilere Başvurmaktan Kaçının

Kredi puanınız düşükse ve buna rağmen bankalara kredi ya da kredi kartı için başvurmayı düşünüyorsanız, yapacağınız her yeni başvurunun kredi puanınızı daha da düşüreceğini asla aklınızdan çıkarmamalısınız!

Kredi puanınız zaten düşükken yeni bir krediye başvurmak, başvuru reddini de beraberinde getiriyor.

Kredi reddi de kredi puanını düşürücü bir etki gösteriyor.

Bu yüzden de bu süreçte yeni kredi başvurularında bulunmaktan mutlaka kaçınmalısınız.

 • Faturalarınızı Kredi Kartlarınıza Otomatik Ödeme Talimatı Vererek Ödeyin

Findeks; faturalarını zamanında ödemeyen müşterilerin kredi puanlarını da düşürüyor. Öyle ki elektrik, su, doğalgaz vb. faturalarınızı geciktirmeniz bile Findeks sisteminde kayıt altına alınıyor.

Faturaların yanı sıra SGK prim ödemelerin de zamanında yapılmaması ya da ödenmemesi, Findeks kredi notunu düşürüyor.

Faturalarınızı ve SGK prim borçlarınızı geciktirmeden ödeyerek, kredi puanınızı yükseltebilirsiniz.

Kredi kartlarınıza otomatik ödeme talimatı vererek, faturalarınızı ödeyerek de kredi notunuzun 3 ayda yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 • Bankalardaki Varlıklarınızı Arttırmaya Odaklanın

Maaşlarını, diğer gelirlerini ve gayrimenkullerine bankalarda bekleten müşterilerin Findeks kredi notları da artış gösteriyor.

Bu durum, bankaların müşterilerinin varlıklarını borçlarına karşılık birer teminat olarak görmelerinden ileri geliyor.

Yani bankalar, mevcut kredi ya da kart borcunuzu kolaylıkla ödeyebileceğinize ikna olmuş oluyorlar.

Gelir ve borç dengenizi korumayı başardığınızda Findeks kredi puanınızı kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

 • Sık Sık Kredilere Başvurmayın

Sık sık kredilere başvurmak da müşterilerin kredi notunu ciddi miktarda düşürüyor.

Aşırı sorgulama olarak adlandırılan bu durum yüzünden bile bankalar, kredi ya da kart vermekten kaçınabiliyorlar.

Bu yüzden ‘Gelir belgesiz, kefilsiz kredi’ vb. internetteki reklamlara sms ile arka arkaya başvurmaktan kaçınmalısınız.

En azından başvurularınızı birkaç ay aralıklarla yapmalısınız.

 • Teminatlı Kredi Kartı Çıkararak, Borçlarınızı Ödeyin

Kredi puanınız ciddi anlamda düşükse yani 1-699 aralığındaki çok riskli gruptaysanız ve bu yüzden de kredi ve kart başvurularınız reddediliyorsa düşük kredi puanınızı yükseltmek için en azından teminatlı kredi kartı çıkarabilirsiniz.

Teminatlı kredi kartı ile gelirinizi ya da maaşınızı kredi kartı borçlarınıza karşı teminat olarak gösterebilirsiniz.

Kredi kartı borçlarınızı her ay düzenli ödediğinizde, faturalarınızı bu teminatlı kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı verip, ödediğinizde kredi puanınızı olumlu anlamda etkileyebilirsiniz.

Yukarıdaki önlemleri alarak, kredi notunuzu 3 ayda 600-900 puan aralığında yükseltebilmeniz mümkün!

Yeni bir krediye başvurmadan önce mutlaka kredi notunuzu da öğrenmenizi hatta Findeks risk raporu çıkartarak, borçlarınıza ve bankalardaki toplam limitlerinize dair bilgi edinmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz!

Findeks risk raporu sayesinde kredi puanınızı düşüren tüm etmenleri detaylı bir şekilde öğrenebilir, böylelikle bu etmenleri daha kolay ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

Kredi notunuz düşükse bir an önce yükseltmek için çaba sarf etmeli, notunuzu yükseltmeden da kredi ya da kart başvurusunda bulunmamalısınız.

Kredi notunuz yükseldiğinde en azından 700-1499 aralığına geldiğinde krediye başvurabilirsiniz.

Tabii ki kefil ve ipotek gibi banka tarafından sizden talep edilen şartları yerine getirmek koşuluyla!

Otomatik Ödeme Talimatı Kredi Notunu Yükseltir mi?

Evet, krediye kartına verilen otomatik ödeme talimatları kredi notunu yükseltiyor.

Üstelik etkilerini kısa bir süre içerisinde göstermeye başlıyor.

Bu yüzden de mümkün mertebe elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet vb. abonelik faturalarınızı kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek ödemenizi öneriyoruz!

Telefon Faturası Kredi Notunu Etkiler mi?

Evet, tıpkı diğer faturalarınız gibi ödenmemiş telefon faturalarınız da kredi notunuzu düşürüyor.

Faturalarınızı düzenli ödemeniz ise notunuzu yükseltiyor.

Üstelik, otomatik ödeme talimatı vermediğiniz tüm fatura borçlarınız da Findeks finansal hizmet platformuna ait veri tabanında kayıtlı tutuluyor.

Yani operatörünüze ait telefon fatura ödemelerinizi geciktirdiğinizde bile Findeks kredi notunuz düşüyor.

Düşük Findeks kredi puanı; yalnızca kredi ve kart başvurularımızın olumsuz sonuçlanmasına neden olmuyor.

Başta GSM operatörleri olmak üzere elden taksitle ya da senetle ürün satışı gerçekleştiren giyim, beyaz eşya, mobilya mağazaları hatta oto galeriler bile müşterilere ürün satarken öncelikle Findeks kredi puanlarını kontrol ediyorlar.

Düşük kredi puanına sahip müşterilere ise çoğunlukla elden taksitle ya da senetle ürün vermekten kaçınıyorlar.

Kısacası Findeks kredi puanı, bankaların yanı sıra birçok mağaza tarafından da referans olarak kabul ediliyor.

Bu yazımızda kredi notu kaç ayda yükselir? 3 ayda kredi notu yükseltme yolları nelerdir? sorularını yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, kredi notunu hızlı yükseltme önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? ( Ücretsiz Yöntem)

Kredi notu kaç ayda bir güncellenir?

Kredi notu, bankaların ve finans kuruluşlarının kredi ödeme alışkanlıklarınızı takip ettiği bir sistemdir. Kredi notunuz, herhangi bir ödeme yaptığınızda veya kredi kartı borcunuzu ödediğinizde anında güncellenmez. Bunun yerine, bankalar ve finansal kuruluşlar, genellikle kredi notunuza ait bilgileri aylık olarak raporlar. Bu nedenle, kredi notunuz, son birkaç ay içinde yaptığınız finansal işlemlere dayanarak güncellenir. Ancak kredi notunuzun tam olarak ne kadar sıklıkla güncellendiği, bankanızın politikalarına ve raporlama süreçlerine bağlı olabilir.

Kredi notu en hızlı nasıl yükselir?

Kredi notu birçok faktöre bağlıdır ve kısa sürede yükselmesi kolay olmayabilir. Ancak, bazı adımlar atarak kredi notunuzu olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.