Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

25.10.2023
1.007
A+
A-
Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?, Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yardım başvurusunda bulunmak isteyen ve Samsun ilinde ikamet eden vatandaşlar çeşitli yardımlara başvurabilmektedirler. Orta Karadeniz Bölgemizi’nin gözde şehirlerinden Samsun’da maddi yetersizlikler içerisindeki vatandaşlarına yardımcı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile vatandaşlarına yardım eli uzatmaya devam ediyor.

Aile Yaşam Merkezleri’nde yoksul ve muhtaç aileleri, engelli vatandaşları, kimsesiz yaşlıları, sahipsiz kadınları ağırlayan ve onlara sosyal aktiviteler sunan Samsun Büyükşehir Belediyesi; engellilere özel olan Eğitim, Rehabilitasyon ve Dinlenme Merkezleri’nde onların kültürel ve sosyal faaliyetlere katılabilmelerine olanak tanıyor.

Muhtaç, engelli ve yaşlılara psikolojik destek hizmeti de sunmaktan geri kalmayan Samsun Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi ailelere sosyal destek kartı dağıtarak, onların temel mutfak, giyim vb. ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlıyor.

Bu yazımızda kısaca Samsun Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, Samsun Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kira yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Öğrenciler için yapılan yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Yoksul dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Yoksul şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Engelliler, yaşlılar ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Sosyal destek kartı dağıtımı

Engelli vatandaşlarına sunduğu Eğitim, Rehabilitasyon ve Dinlenme Merkezleri’nde engelli vatandaşlara psikolojik destek sunarak, onların kendilerini ruhsal açıdan daha iyi hissedebilmelerini sağlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi; aynı zamanda engellilere özel kampları, plajları, tatil yöreleri ile onların kendi aralarında sosyalleşebilmelerine öncelik ediyor.

Belediyenin engelli yardımlarından faydalanmak üzere belediye medikal cihaz, tıbbi araç gereç ve protez vb. malzemelere başvuran kişilerin başvurularını büyük bir titizlik ile inceledikten sonra onların başvurularına dönüş gerçekleştiriyor.

Başvurusunu kabul ettiği engelli vatandaşlarına tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye ve havalı yatak vb. malzemeleri ücretsiz olarak teslim edebiliyor.

Aile Yaşam Merkezleri’nde bir süreliğine kimsesiz yaşlıları, engellileri, kronik hastaları, muhtaç kişileri ve aileleri ağırlayan belediye bu merkezlerde yer alan yabancı dil kulübü, kütüphane, yaşlılar lokali, engelliler lokali, gençlik merkezi vb. alanları ile onların kişisel ve sosyal gelişimine yardımcı oluyor.

Kimsesiz yaşlılar, engelliler ve kendini psikolojik anlamda rahatsız hisseden Samsunlu vatandaşlara ücretsiz psikolojik danışmanlık ve genel sağlık hizmetleri de sunan Samsun Büyükşehir Belediyesi; yaşlılara, engellilere ve kronik hastalara evde kişisel sağlık hizmetleri de sunuyor.

Bu hizmet sayesinde muhtaç ve kimsesiz yaşlılar, engelliler ve hastalar; kendi evlerinde ücretsiz bir şekilde muayene olabiliyorlar.

3-5 kişiden oluşan temizlik personellerini günlük temizlik hizmetlerini yapmakta zorlanan yaşlıların ve engellilerin evlerine gönderen belediye, bu kişiler için görevlendirdiği personellerine ev yemekleri pişirtiyor. Üstelik temizlik görevlileri, yaşlı ve engelli bireyler için bulaşık bile yıkayabiliyor.

Ramazan ayı boyunca Samsun’un fakir mahallerinde ikamet eden gariban ve yoksullara yardım kolileri götüren belediye; her ay periyodik olarak başvuruları kabul edilen muhtaçlara ise erzak ve gıda içeren kolileri ev adreslerinde teslim ediyor.

Fakir ve yoksul vatandaşlarına giysi, eşya ve mobilya gibi birçok yardım yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi; fakir ve yoksul çocukları unutmayarak, onlara eğitim desteği kapsamında bir miktar para veriyor.

Öğrenciler belediyenin nakit para yardımı sayesinde kalem, kitap, silgi, defter gibi temel ihtiyaçlarını kolaylıkla satın alabiliyorlar.

Öğrencilerin giysi ihtiyaçlarını da göz önünde bulunduran belediye, eğitim öğretim dönemi yaklaşırken fakir ailelerin öğrenci çocuklarına bedenlerine ve ayak numaralarına uygun olacak şekilde kaban, bot, ayakkabı, mont vb. giysiler dağıtıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim ve kırtasiye yardımlarına eşi cezaevinde olan, eşi vefat eden, eşinden ayrılan dul kadınlar da faydalanabiliyorlar.

Belediye, Samsun il sınırlarındaki fakir dul kadınlara ve çocuklarına sahip çıkarak, onlara sosyal destek kartı yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı gibi birçok yardım da sunuyor.

Afetzede vatandaşları için eşya, gıda, barınma yardımı gibi birçok yardım yapabilen belediye; sığınmacılara yani mültecilere de zor günlerinde yardımcı olarak, onlara birçok kolaylık tanıyor.

Evinin çatısını yaptırmaya mali gücü yeterli olmayan, evi oldukça bakımsız olan kişiler için evde tamirat, bakım ve onarım vb. hizmetler sunan Samsun Büyükşehir Belediyesi; yeni doğan bebeklerin muhtaç anne ya da babalarına Hoş Geldin Bebek hediyesi olarak, bebek malzemelerini içeren paketler hediye ediyor.

Bu paketlerde yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere pakete yerleştirilen bebek bezi, bebek kıyafeti, bebek beşiği, battaniyesi, biberon vb. malzemeler bulunuyor.

Yeni doğan bebeklerinin bebek bezi ve maması ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler; belediyeye düzenli bir şekilde bebek bezi ve bebek maması yardımı almak için başvurabiliyorlar.

Ramazan aylarında iftar çadırları düzenleyip, muhtaç vatandaşlarının karnını doyuran Samsun Büyükşehir Belediyesi; şehit yakınları içinse taziye çadırları düzenliyor.

Samsun’da yer alan aşevleri ise usta aşçılar tarafından pişirilen sıcak ev yemeklerini, tatlıları ve içecekleri her gün binlerce evsiz ve muhtaç vatandaşlarına dağıtıyor.

Samsun’da korona virüs salgını yüzünden ve pandemi döneminde kısıtlamalara bağlı olarak işleri durma noktasına gelen esnaflara da yardımcı olmayı unutmayan Samsun Büyükşehir Belediyesi; esnaflara gıda kolileri ve hijyen malzemeleri içeren yardım paketlerini dağıtıyor.

Esnafların yanı sıra işten çıkarılan kişiler de belediyenin gıda yardımı, para yardımı gibi yardımlarına e-devletten ya da belediyeye giderek, başvurabiliyorlar.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuran, başvuruları belediye değerlendirme kurulu tarafından incelendikten sonra kabul edilen kişiler yani kimsesizler, öksüzler, yetimler, muhtaçlar, şehit ve gazi yakınları, muhtaç asker yakınları, muhtaç dul kadınlar, dar gelirli ve yoksullar; belediye yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Hiçbir geliri ve işi olmayan muhtaçlarla dar gelirli ve yoksul vatandaşlar yani hane kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar; sosyal yardımlardan öncelikli olarak faydalanabiliyorlar.

Muhtaçlar, engelliler ve yoksullardan bazı belgeler talep eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, engelli belgesi, fakirlik belgesi vb. teslim edilen belgelerin doğruluğunu araştırıp, onayladıktan sonra da başvurusunu onayladığı Samsunlu ihtiyaç sahiplerinin ikametgah adreslerine inceleme komisyonu yolluyor.

İnceleme komisyonu tarafından hazırlanan raporu da inceledikten ve değerlendirdikten sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulu salt çoğunluğu ile yardım edeceği kişilerin listesini çıkarıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal destek kartı, gıda yardımı, para yardımı vb. yardımlarına hızlıca e-Devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

e-Devlet başvuru formunda başvurabileceğiniz ve başvurunuz onaylandığı taktirde yararlanabileceğiniz birçok yardım, listeleniyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarını görüntülemek ve yardımlara başvurmak adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Birkaç dakika içerisinde ön başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Dilerseniz bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek ya da Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek, burada başvuru formu doldurmak suretiyle de belediye yardımlarına başvurabilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurunuzun sonucunu öğrenmek istediğinizde, başvuru detaylarına, başvuru için gerekli belgelere ve başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek adına Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni arayabilirsiniz.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için 0362 431 60 90 telefon numarası üzerinden belediye yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Samsun Büyükşehir Belediyesi; başvuruların yoğunluğuna göre başvuruları ortalama 3-4 hafta içerisinde sonuçlandırıyor.

Başvurularının yoğun olduğu dönemlerde ise süre daha da uzun olabiliyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ayni ya da nakdi yardım başvurunuzu sorgulamak istediğinizde yukarıda da bahsettiğimiz telefon numarasını arayabilirsiniz.

Sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden gerçekleştirmek adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Dilerseniz; bağlı olduğunuz ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesine giderek de yetkili kişilere başvuru sonucunuza dair sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Samsun Büyükşehir Belediyesi; muhtaç ve yoksul başvuru sahiplerine başvuru formu aracılığıyla bazı sorular yöneltip, bu soruların cevapları doğrultusunda başvuru sahiplerinin sosyo-ekonomik durumlarını tespit etmeyi amaç ediniyor.

Tespitleri doğrultusunda ise öncelikle hangi başvuru sahiplerinin yardıma ihtiyaç duyduğuna karar veriyor.

Bu yüzden de para yardımı, kırtasiye yardımı, giysi yardımı, gıda yardımı gibi çeşitli belediye yardımlarına başvurmayı düşünen adayların başvuru formunda mutlaka ekonomik durumlarına dair doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Başka kişilerin haklarını önemsemeden başvuru formunda farklı bilgiler paylaşan yani yoksul olmamalarına rağmen kendilerini yoksul ve işsiz gösteren kişiler; Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edildiklerinde belediye; onlardan yaptığı tüm yardımları geri alıyor.

Sorumsuz ve art niyetli bu kişilerden yardımları faizleriyle birlikte talep eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, borcunu ödemeyenler içinse yasal takip başlatıyor. Yani bu kişileri mahkemeye veriyor.

Haksız yere belediye yardımlarından faydalanan kişilerden geri aldığı yardım ücretini ise gerçek ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı, para yardımı vb. yardımlar yaparken kullanıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir? Kimlere Veriliyor?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Samsun Büyükşehir Belediyesi; gecekondularda ve yoksul mahallerde yaşayan vatandaşlarına erzak ve gıda kolileri dağıtmaya Ramazan ayı sonrasında da devam ediyor.

Fakir ve yoksul aileleri tespit eden belediye, bu ailelerin yaşadıkları mahallerde gıda yardım kolileri dağıtıyor.

Gıda yardım kolilerinde ailelerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaları ve sağlıklı beslenebilmeleri adına yağ, bulgur, makarna, peynir, zeytin vb. malzemeler bulunuyor.

Düzenli gıda ve erzak yardımı almak isteyen fakir ve yoksul kişilerin büyükşehir belediyesine ya da bağlı oldukları belediyeye gidip, yardımlara başvurduktan sonra başvurularının kabul edilmesi üzerine muhtarlığa gitmeleri ve fakir olduklarına dair muhtarlıktan fakirlik belgesi almaları da gerekiyor.

Başvurular; bağlı olunan belediye binasından ya da büyükşehir belediyesinden yapılabileceği gibi e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor.

Başvuru sahiplerinin başvuru formunu doldurduktan ve yardımlarına başvurmak istedikleri belediyeyi işaretledikten sonra başvuru sayfasının alt kısmındaki ‘sosyal yardım türleri’ başlığı altında listelenen yardımlar arasından Erzak ve Gıda yardımı seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Aynı form ile Samsun il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahipleri; sosyal destek kartı, kırtasiye yardımı, nakdi yardımlar gibi diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Samsun Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Samsun Vefa Sosyal Destek Grubu, Samsunluların Yardımına Koşmaya Devam Ediyor. Samsun’da yaşlı ve kronik hasta vatandaşlarına yardımcı olmak üzere bir araya gelen Samsun Vefa Sosyal Destek grubu; yaşlıların ve kronik hastaların market, temizlik malzemesi, ilaç, giysi vb. temel ihtiyaçları için alışveriş yapıyor.

Daha sonra yaptığı alışveriş poşetlerini ise ev adreslerinde teslim ediyor.

Samsun Vefa Sosyal Destek ekibine ulaşmak isteyen vatandaşların 112, 155 ya da 156 telefon numarasını aramaları gerekiyor.

Kronik hastalar, engelli bireyler ya da kimsesi olmayan yaşlılar; gönüllüleri bankaya gönderip, maaşlarını ya da paralarını da çektirebiliyorlar.

Jandarma, polis vb. mesleklere mensup kişilerden oluşan gönüllüler; kimi zaman da ücretsiz bir şekilde muhtaç vatandaşların isteklerini karşılayabiliyorlar.

Samsun Belediyesi Sosyal Destek Kartı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, İhtiyaç Sahiplerine Sosyal Destek Kartı Dağıtıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi dar gelirli ya da muhtaç kişilere dağıttığı sosyal destek kartlarına tanımladığı belirli limitler ile onların gıda, giysi vb. temel ihtiyaçlarını kartlarına tanımlanan limitler dahilinde satın alabilmelerine aracılık ediyor.

Bu kartlara belediye tarafından tanımlanan ve yüklenen para limitleri, başvuru sahibinin yoksulluk derecesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin, iki kişilik bir aileye 200 TL; dört kişilik bir aileye ise 300 TL gibi kart limitleri tanımlanabiliyor.

Sosyal destek kart başvurularını da e-Devletten, bağlı olunan ilçe belediyesinden ya da büyükşehir belediyesinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Başvurunuz kabul edildiği taktirde belediye tarafından size teslim edilen bu kartlarla anlaşmalı marketlerde alışveriş yapabiliyorsunuz.

Bu yazımızda Samsun Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Samsun il sınırlarında ikamet ediyorsanız; Samsun Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu ve Sorgulama ( Gıda Yardımı Başvurusu )

https://www.youtube.com/watch?v=4FQod8Rotjc

Şartlı Sağlık Yardımında Hamile Kadınlara Kaç TL Verilmektedir?

9 ay boyunca 200 TL verilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımında Lohusa Kadınlara Kaç TL Verilmektedir?

2 ay boyuna 300 TL verilmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mustafa Yaman dedi ki:

  İhtiyaç içinde olan türkmen bir aile var ( 4 kişiler.) Bu aileye gıda ve aşevinden yemek yardımı yapılabilir mi? Bu konuda bilgi istiyorum.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık