Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

25.10.2023
1.150
A+
A-
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Kayseri il sınırlarında yaşayan dar gelirli, muhtaç, yaşlı ve engelli vatandaşlara sosyal yardım kartları dağıtmaya 2023 yılında da devam eden Kayseri Büyükşehir Belediyesi; korona virüs dolayısıyla maddi anlamda zora düşen vatandaşlarının da elini tutarak, onlara destek oluyor.

Her gün belirli büfeler aracılığıyla yoksul ve muhtaç vatandaşlarına ekmek dağıtan Kayseri Büyükşehir Belediyesi; engelli vatandaşlara ise başvuruları üzerine tekerlekli sandalye ve havalı yatak gibi medikal cihazları ücretsiz olarak teslim ediyor.

Kişinin mesleğine, maddi durumuna, hanedeki kişi sayısına dair ayrıntılı bilgiler verdiği başvuru formlarını belediyeye veya e-Devlet üzerinde dolduran Kayserili vatandaşlar; bu yardımlara başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda sosyal desteklere başvurabilmek adına ALO 183 Sosyal Destek Hattını da arayabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Kayseri Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından yapılan ayni ya da nakdi sosyal yardım türlerini aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Erzak ve gıda yardımları
 • Yakacak yardımları
 • Mobilya ve eşya yardımları
 • Giysi yardımları
 • Sosyal yardım kartı
 • Para yardımı
 • Kira desteği
 • Şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar
 • Dul kadınlara ve onların velayetlerindeki çocuklara yapılan yardımlar
 • Dünyaya yeni gözlerini açan bebeklere yapılan yardımlar
 • Engellilere yapılan yardımlar
 • Çocuklar için eğitim ve giysi desteği
 • Öğrenciler için burs desteği
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı

Her yıl binlerce kişiye sosyal yardım destek kartı dağıtan Kayseri Büyükşehir Belediyesi¸ sosyal yardım büfeleri aracılığıyla muhtaçlara her gün ücretsiz ekmek de dağıtıyor.

Vatandaşlar, belediyeyi arayıp, kendi ikametgah adreslerine en yakın sosyal yardım büfesinin adresini öğrenebiliyorlar.

Fakirlikleri ve muhtaç oldukları belediye tarafından tespit edilerek, onaylanan kişi ve ailelere ise para yardımı sunan belediye; bütçesi doğrultusunda yetimlere, öksüzlere, yaşlılara, engellilere, eşinden boşanmış, eşi cezaevine girmiş veya eşi vefat etmiş kadınlara da para yardımında bulunabiliyor.

Muhtaçlıkları onaylanan engelli kişilerin başvurularını da yanıtsız bırakmayan belediye; uygun gördüğü engelli kişilere manüel tekerlekli sandalye, özel tertibatlı manüel tekerlekli sandalye, baston vb. medikal cihazlar dağıtıyor.

Havalı yatak başvurusunda bulunan kronik hastalara da zaman zaman havalı yatak armağan eden Kayseri Büyükşehir Belediyesi, muhtaç durumdaki çölyak hastalarını unutmayarak, onlara glütensiz gıdaları satın alabilmeleri adına glütensiz sosyal destek kartı veriyor.

Çölyak hastaları, muhtaçlık seviyelerine göre 250 TL-300 TL gibi limitlere sahip olabilen glütensiz sosyal destek kartlarını kullanarak, yalnızca glüten içermeyen ürünleri satın alabiliyorlar.

Kendi vatandaşlarının yanı sıra mültecilere ve sığınmacılara da sosyal destek kartı yardımında bulunan Kayseri Büyükşehir Belediyesi, mültecilere gıda yardımı, giysi yardımı vb. ayni yardımlar da yapabiliyor.

Şehit aileleri için yemekler düzenleyen ve misafirlere ücretsiz yemekler sunan belediye, muhtaç ailelere ve onların çocuklarına mont, kaban, ayakkabı vb. giysiler dağıtıyor.

Eğitim desteği kapsamında fakir ailelerin çocuklarına defter, kalem, kitap vb. okul malzemelerini hediye ediyor.

Eğitim ve öğretim dönemi yaklaşmaya başladığında ise fakir çocuklara önlük dağıtıyor.

Eşi cezaevine girmiş, askere gitmiş, vefat etmiş veya eşinden ayrılmış dul kadınlara sosyal destek kartı sunuyor.

Kayseri merkezde ve Melikgazi gibi ilçelerde yer alan aşevleri; her gün ihtiyaç sahipleri ve muhtaç kişiler için sıcak yemek pişirmeyi unutmuyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi; eğitim hayatlarında başarılara imza atan, üniversite eğitimini kazanmalarına rağmen maddi yetersizlikler yüzünden eğitimlerini dondurmayı ya da hiç üniversiteye gitmemeyi düşünen kişilere de burs desteği sunuyor.

Kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlılar, kronik hastalar veya engelliler için sunduğu kişisel bakım hizmeti ile görevlendirdiği sağlık çalışanları sayesinde onları kendi evlerinde muayene ediyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları, belediye binasından veya e-Devletten yapılabiliyor.

e-Devlet başvuru sayfası üzerinden yardımlar sorgulanabiliyor da. Yani başvuru sahipleri yardım başvuru sonuçlarını öğrenmek istediklerinde e-devlet hesapları üzerinden başvurularının durumunu kontrol edebiliyorlar.

Belediyeye giderek, ayni ya da nakdi yardım başvuru formunu doldurmak isteyen Kayserili vatandaşların yanlarında nüfus cüzdanlarını götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

e-Devlet üzerinden belediye yardım başvuruları ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden alınıyor.

Başvuru formunu doldururken, faydalanmak istediğiniz sosyal yardım türlerini de bizzat kendiniz seçebiliyorsunuz.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye; başvuru sahiplerinden başvuruları sırasında maddi durumlarını öğrenebilmek adına bazı sorular içeren başvuru formunu doldurmalarını talep ediyor.

İhtiyaç sahibi kişilere sunulan yardım türlerinin de yer aldığı başvuru formunda dar gelirli ve muhtaç vatandaşlar; diledikleri yani yararlanmak istedikleri yardımları seçebiliyorlar.

Böylelikle belediye; başvuru sahiplerinin hangi yardımlardan yararlanmak istediklerini kolaylıkla öğrenebiliyor.

Bu formdaki sorular sayesinde de başvuran kişilerin sosyo-ekonomik durumlarıyla ilgili detaylı bilgiye erişebiliyorlar.

Bu noktada başvuru formunun doğru doldurulması gerekiyor.

Başvuru sahibinin mesleğine, maddi durumuna dair soruları yanıtlaması gereken bu formu yanlış dolduran kişiler; belediyeden aldıkları yardımları geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Belediye; cezai yaptırım olarak yardım alanlardan aldıkları tüm ayni ve nakdi yardımların nakit karşılığını faiziyle birlikte talep ediyor.

Cezai yaptırımlar sayesinde yalnızca gerçek muhtaçların ve ihtiyaç sahiplerinin belediye yardımlarından faydalanabilmeleri sağlanmış oluyor.

Yağ Un Çay Pirinç Şeker Bakliyat! Bedava Gıda Yardım Paketi Desteği - Devlet Destekleri - SGK Bülteni

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye binasında form doldurarak ya da e-Devlet hesapları üzerinden başvuru formunu yollayarak, ayni ya da nakdi yardımlara başvuran kişiler, başvuru sonuçlarını hızlıca öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar, 4 yöntemle başvuru sonuçlarına dair detaylı bilgi edinebiliyorlar.

Belediyeye giderek, başvuru sonuçlarını sorgulayabiliyor veya evlerinden çıkmadan belediyenin telefon numarasını arayabiliyor ya da e-Devlet üzerinden başvurularını takip edebiliyorlar.

e-Devlet üzerinden başvuru takip edebilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamak gerekiyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişilere yani yoksul ve dar gelirli vatandaşlarla geliri olmayan yani işsiz vatandaşlara dağıtılan sosyal destek kartlarına belediyeye giderek veya e-Devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

e-Devlet üzerinden sosyal destek kartı talebinizi iletebilmeniz için başvuru formunu doldururken, formun alt kısmına doğru yer alan sosyal yardım türleri başlığının alt seçeneklerinden biri olan ‘sosyal kart’ seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Belediyeden yaptığınız başvurularda da sosyal kart seçeneğini işaretleyerek, aylık 200-300 TL gibi farklı limitler tanımlanan bu kartlara sizler de başvurabiliyorsunuz.

ALO 183 arayarak, sosyal yardımlara başvuran kişiler, yine aynı numara üzerinden başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kayseri il sınırlarında ikamet ediyor olma, muhtaç ya da dar gelirli olma şartlarını taşıyan herkes; Büyükşehir Belediyesini aramak suretiyle hangi yardımlara başvurabileceklerini, kendilerinden hangi belgelerin talep edildiğini, başvuru şartlarını ve yardım başvuru sonuçlarını yetkililerden hızlıca öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar; 0352 222 89 60 telefon numarasını çevirmek suretiyle yetkililere her türlü soru, talep ve önerilerini kolaylıkla iletebiliyorlar.

Sosyal Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Kayseri il sınırlarında ikamet eden, talep edilen belgeleri teslim eden, muhtaç veya dar gelirli olanlar, muhtaç engelliler, yaşlılar, dullar, şehit, asker ve gazi yakınları ile yetimler; belediyenin yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Kayseri Büyükşehir Belediyesine giderek ya da e-Devlet üzerinden başvuru formu dolduran, başvuruları onaylanan kişilerden gerekli bazı belgeleri teslim etmeleri talep ediliyor.

Engelli belgesi, ölüm belgesi, öğrenci belgesi vb. belediye tarafından talep edilen ve başvuran kişilere göre değişebilen bu belgelerin mutlaka doğru olmaları gerekiyor.

Belgeleri teslim eden kişilerin evlerini daha sonra belediyenin görevlendirdiği bir inceleme komisyonu ziyaret ediyor.

Başvuru sahibinin yaşadığı evle, ailesinin ekonomik durumuyla ilgili rapor hazırlayan bu komisyon; hazırladığı raporu belediyeye değerlendirilmek üzere gönderiyor.

Bu raporu değerlendiren belediye değerlendirme kurulu; yardım yapıp yapmayacağını kararlaştırıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı başvuruları yılda 2 defa olmak üzeri Ramazan ve Kurban Bayramında yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere erzak kolisi ve gıda yardımı yapan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı almak için belediye bizzat başvurabileceğiniz gibi belediyenin resmi sitesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı maddi durumu kötü, işsiz ve iş yeri kapanmış ailelere verilmektedir. Erzak kolisi almak için belediyenin sosyal yardımlar birimine başvurabilirsiniz.

Kayseri Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Kayseri Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlıların ve Kronik Hastaların Yardımına Koşuyor. Kayseri merkezde ve ilçelerde yardım faaliyetlerine devam eden Vefa Sosyal Destek Grubu, pandemiden zarar gören esnaflara, işten çıkarılanlara, iflasın eşiğine gelmiş kişilere gıda kolileri dağıtıyor.

Aynı zamanda 65 yaş üstü veya yaşı her ne olursa olsun kronik hastalığı yüzünden dışarı çıkmaları riskli olanlara da alışveriş yapıyor.

Yaşlılar ve kronik hastaların talepleri üzerine eczaneye giderek, onların ilaçlarını alan, bankadan maaşlarını çeken, markete giderek onlara ekmek alan kısacası onların günlük ihtiyaçlarını karşılayan Vefa Sosyal Destek hattını arayarak, Kayseri gönüllüleriyle iletişime geçebiliyorsunuz.

Jandarma, bekçi, polis vb. farklı meslek gruplarına mensup gönüllülerin yer aldığı Kayseri Vefa grubuna ulaşmak için 112, 155 ya da 156 hatlarından birini aramanız gerekiyor.

Gönüllülere ilettiğiniz ve ev adresinize kadar getirilen ekmek, ilaç, şampuan vb. malzemelerin ücretini ise teslimat esnasında ödemeniz gerekiyor.

Bu yazımızda Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kayseri il sınırlarında ikamet ediyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Devlet Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt Parası Yardımı İçin Çocuk Kaç Yaşında Olmalıdır?

Yardımı çocuk 5 yaşına gelene kadar alabilirsiniz.

Süt Parası Yardımı Hangi Gün Yatar?

Ayın 8 ile 14’ü arasında yatar.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Hüseyin dedi ki:

  Ben yüzde 72 engelliyim maddi sıkıntı cekiyorum calışacak durumda deyilim cok magdurum gereğinin yapılmasını arz ederim

 2. Semiha Polat dedi ki:

  Boşanma aşamasında temizliğe giden kirasını emekli babası ödeyen üniversite ve lisede okuyan iki çocukla birlikte yaşıyoruz çok zordayiz

 3. Gülsün yılmaz dedi ki:

  Zor durumda yım iki tane çocuğum var evde hiç bişi yok çok Zor durumda yım yardım istiyom

 4. Gülsün yılmaz dedi ki:

  Kayseri de yasiyom iki tane çocuğum var evde hiç bir şey yok kirada oturuyorum çok Zor durumda yım nutfen yardım edin lütfen

 5. Selma dedi ki:

  İyyi gunler bende ramazan yardimi istiyorum esim calismiyor ceza sldi denetim sebestlik uc tane cocugum var gida nakli ne verirseniz lutfen

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık