Yardım Başvurusu

Kırıkkale Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Kırıkkale Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Artan fiyatlar sonrası bu zorlu süreçte vatandaşlarına destek olarak, onlara gıda, giysi, ayakkabı vb. yardımlarda bulunan Kırıkkale Belediyesi; yoksul vatandaşlarının sosyal yardım başvuru taleplerini yanıtlamaya devam ediyor.

Belediyenin yardımlarına başvuran muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar; bir aylık gıda ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri gıda kolilerinin yanı sıra ayakkabı, kırtasiye malzemeleri vb. diğer yardım malzemelerinden de ücretsiz bir şekilde faydalanabiliyorlar.

Vatandaşlar; belediyenin yanı sıra kaymakamlık binasında yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek de sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Kırıkkale Belediyesi sosyal yardım başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya, Kırıkkale Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kırıkkale Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda ve erzak yardımı, kıyafet ve eşya yardımı gibi birçok ayni yardımdan ve belediye nakdi yardımlarından yararlanmak isteyen Kırıkkaleli vatandaşların Kırıkkale Belediyesine bizzat gitmeleri ya da başvurularını online olarak, e-Devlet üzerinden gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Başvuru genel şartlarını taşıyan kişiler yani yoksullar, dar gelirliler ve muhtaçlar; e-Devlete kendi TC kimlik no ve e-Devlet şifreleri ile girip, belediye sosyal yardım türlerinden başvurmak istedikleri yardımları işaretleyip, başvurularını oluşturabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamak gerekiyor.

Her iki durumda da yani belediyeye gitmek suretiyle ya da e-Devletten başvurarak sosyal yardımlardan faydalanmak isteyenlerin başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Kırıkkale Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Belediyenin sosyal yardımlarını kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kömür ve odun vb. yakacak yardımı
 • Erzak ve gıda yardımı
 • Kira desteği
 • Nakdi yardım (para yardımı)
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi ailelerine yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar, kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Yoksul aile çocukları için yapılan yardımlar
 • Öğrenciler için sunulan burs desteği
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Mobilya ve eşya yardımları
 • Kıyafet yardımları
 • Muhtaç dul kadınlara ve onların velayeti altındaki çocuklara yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebek paketi yardımları

İç Anadolu Bölgemizin en güzel şehirlerinden Kırıkkale’de görevde olan belediye, daha önceki belediyeler gibi öncelikle işsiz kişilere ya da dar gelirlilere ayni ya da nakdi yardımlar sunuyor.

İşsizlerin iş bulabilmelerine öncülük eden belediye; işsiz vatandaşlarına iş sahibi olana kadar gıda yardımı, giysi yardımı, para yardımı vb. yardımlarda bulunuyor.

Dar gelirliler için de bütçesi doğrultusunda yardımlar yapan Kırıkkale Belediyesi; hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan hanelere de yardım elini uzatıyor.

Kırıkkale Belediyesine ait olan seyyar aş evi; her gün kimsesizlere, dar gelirlilere ve yoksullara sıcak yemek yeme imkanı tanıyor.

Belediye tarafından 2015 yılında açılan ve hala faaliyetlerine devam eden Sosyal Market; yoksullara hayırsever kişiler tarafından bağışlanan birinci el ya da ikinci el eşyaları, kıyafetleri ve diğer malzemeleri teslim ediyor.

Gıda yardımlarında da bulunan sosyal marketlere giden yoksul ve muhtaçlar; kendi ihtiyaçları doğrultusunda buradaki malzemelerden temin edebiliyorlar.

Kırıkkale Belediyesi; işleri pandemi dolayısıyla kötüleşen, geçinmekte zorlanan esnaf kardeşlerimize, işyeri kapanan ya da işten çıkarılan veya geçici olarak ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarına da talepleri üzerine gıda desteği sunuyor.

Şehitler için taziye çadırları düzenleyip, onların ruhuna yemekler dağıtan Kırıkkale Belediyesi, yoksul asker, şehit ve gazi yakınlarına da sahip çıkmayı ihmal etmiyor.

e-Devlet üzerinden ya da belediyeden başvuru formu dolduran, tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb. medikal cihazlara başvuran engelli vatandaşların başvurularına da mümkün olduğunca yanıt vermeye çalışıyor.

Fakir ailelerin üniversiteyi kazanan çocukları için burs veren Kırıkkale Belediyesi, ilköğretim veya lise öğrencilerine de mont, kaban, önlük, çanta vb. malzemeleri hediye ediyor.

Yangın, deprem, sel vb. doğal afetlere maruz kaldığını kanıtlayan kişilere ve onların ailelerine para yardımı, mobilya, beyaz eşya ve giysi yardımı gibi birçok yardımlar yapan Kırıkkale Belediyesi; eşi cezaevine giren, askerde olan, eşinden ayrılan ya da eşinden vefat eden kadınlara da sahip çıkıyor.

Kömür ve odun yardımları ile kış aylarında garibanları sevindiren Kırıkkale Belediyesi, evi oturulamayacak halde olan kişiler için de ev bakım, onarım ve tamiratı yapabiliyor.

Kırıkkale Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Vatandaşlarının her türlü soru, şikayet, öneri ve taleplerini dinlemeye alarak, değerlendiren Kırıkkale Belediyesi sosyal yardım başvuru detaylarını öğrenebilmek adına 0318 224 27 71 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Başvurunuz için gerekli belgeleri, başvuru şartlarını, yararlanabileceğiniz yardımları, ayni ve nakdi yardımlara dair tüm detayları bu numara sayesinde yetkililerle iletişime geçerek, öğrenebilirsiniz.

Nakdi yardım başvurusu nasıl yapılır? Para yardımı 2022?

Kırıkkale Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Kırıkkale Belediyesini arayarak, belediyeye gidip, yetkili kişilere danışarak veya e-Devlete şifreniz ve TC kimlik no bilginiz ile birlikte girerek, yardım başvurularınızı takip edebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sosyal yardım sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını, belediye değerlendirme kurulu tarafından incelenip incelenmediğini yukarıda bahsettiğimiz gibi 3 farklı yöntem sayesinde öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak dar gelirli ve yoksul vatandaşlar için hizmet veren ve Kırıkkale Valiliği tarafından oluşturulan çağrı merkezini arayabilir, ihtiyaçlarınızı yetkililere iletebilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı çağrı merkezine 318 224 25 62 telefon numarası üzerinden ulaşabilir; Whatsapp üzerinden mesaj yoluyla sosyal yardımlara başvurmak adına 0545 466 95 31 telefon numarasını kaydedebilirsiniz.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği

Kırıkkale Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Başvuru sahiplerinin mali durumlarını öğrenmek, diğer başvuru sahibi kişilerle ekonomik şartlarını karşılaştırabilmek adına belediye tarafından başvuran kişilere verilen başvuru formundaki soruların mutlaka doğru doldurulması gerekiyor.

Bu formda başvuru sahipleri, TC kimlik no, ikametgah, medeni hal, meslek, aylık gelir, aylık hane geliri vb. birtakım sorularla karşılaşıyorlar.

Yani başvuran kişilerin sosyal yardımlardan yararlanabilmeleri noktasında maddi durumları ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi vermeleri gerekiyor.

Aynı zamanda form sayesinde başvuru sahipleri; gıda, yakacak, sosyal destek kartı, engelli yardımı vb. formda bulunan birçok yardıma da aynı anda başvurabiliyorlar.

Başvuru formunda belediyeyi yanıltmak suretiyle bir süre için gıda yardımı, para yardımı vb. yardımlar alan lakin muhtaç ya da dar gelirli olmadığı sonradan anlaşılan kişiler için belediye ceza kesiyor. Bu kişilerin aldıkları tüm yardımları faizleriyle birlikte ve nakit olarak belediyeye geri ödemeleri gerekiyor.

Cezai yaptırım ile kişilerden alınan nakit paralar da diğer dar gelirlilerin ihtiyaçları için kullanılıyor.

Kırıkkale Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Belediye yardım başvuru genel ve özel şartlarını taşıyan, belediyenin talep ettiği belgeleri zamanında teslim eden kişiler, ayni ya da nakdi yardım alabiliyorlar.

Genel şartlar kapsamında hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’üne ya da daha azına tekabül eden dar gelirli ve yoksul kişiler ile işsizler yani muhtaçlar sosyal yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Özel şartlar kapsamında ise engelli belgesi, ölüm belgesi vb. birtakım belgeleri zamanında teslim etmek gerekiyor.

Ölüm belgesi, eşi vefat eden dul kadınlardan istenirken, engellilerden ise tam teşekküllü bir devlet hastanesinden almaları gereken sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

Belgeleri inceleyen ve yardım yapacağı kişilere karar veren Kırıkkale Belediyesi, sonraki aşamada ise ihtiyaç sahiplerinin evine komisyon yolluyor.

Komisyonunun teslim ettiği rapor doğrultusunda ailelerin ya da kişilerin ekonomik durumunu tespit ettikten sonra yardım edeceği kişileri belirliyor.

Kırıkkale Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin gıda kolisi yardımına e-devlet üzerinden başvurmak isteyenlerin başvuru formu sayfasına erişip, formu doğru bir şekilde doldurduktan sonra hemen formun alt kısmına doğru yer alan Sosyal Yardım Türü başlığı altında başvurabilecekleri yardımlar arasından erzak ve gıda yardımı seçeneğine tick işareti koymaları gerekiyor.

e-Devlet üzerinden değil de belediyeye giderek, gıda kolisine başvuracak kişilerin ise başvuru formundaki Erzak ve Gıda Yardımını işaretlemeleri gerekiyor.

Gıda ve erzak yardımı talebi kabul edilenlere belediye tarafından ortalama 4 kişilik bir ailenin bir aylık beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik koli gönderiliyor.

Bu kolide yağ, peynir, zeytin, makarna, bulgur vb. yemeklik ve kahvaltılık besinler bulunuyor.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, ailenin gıda yardım başvurusunun belediye tarafından kabul edilme olasılığını arttırıyor.

Kırıkkale Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Kırıkkale Vefa Sosyal Destek Grubu, Çalışmalarını Sürdürüyor.112, 155 ya da 156 telefon numaralarını aramak suretiyle Vefa Sosyal Destek grubu Kırıkkale gönüllülerine erişen Kırıkkale il sınırlarındaki kronik hastalar ve yaşlılar; gıda, ilaç vb. ihtiyaç duydukları malzemeler için gönüllü kişilere alışveriş yaptırabiliyorlar.

Alışveriş ücretini ise daha sonra gönüllülere evlerinden siparişlerini teslim alırken, ödüyorlar.

Muhtaç  ise Vefa Sosyal destek hatlarını aramak suretiyle gıda yardımına başvurabiliyorlar.

64 yaş üstü yaşlılar ve hangi yaşta olurlarsa olsunlar kronik hastalar; maaşlarını çektirmek ya da diğer kamu işlemlerini gerçekleştirmek için de gönüllülerden yardım alabiliyorlar.

Bu yazımızda Kırıkkale Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Elektrik Faturası Yardımı Devlet Desteği

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?

e-Devlet Üzerinden Gıda Yardımına Başvurabilir miyiz?

Evet.

Gıda Yardımı Kim Tarafından Yapılmaktadır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu