Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları ve E-Devlet Başvuru Formu

29.10.2023
59
A+
A-
Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları ve E-Devlet Başvuru Formu

Ev hanımlarına yardım başvurusu ile ev hanımlarının sosyal yardımlardan yararlanmasının önü açılmıştır. Verilen bu hizmetlerle birlikte ev hanımları hiçbir gelire sahip olmadan maddi yardımlardan faydalanabileceklerdir. İşsizliğin son dönemde hızla artmasıyla birlikte ev hanımlarının maddi gereksinimlerinin karşılanabilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda ev hanımlarının tümü verilen bu çeşitli sosyal yardımlardan yararlanma imkanına kavuşacaklardır.

Ev hanımlarına yardım başvurusu kapsamında ev hanımlarına çeşitli yardımlardan yararlanma imkanı sunulmaktadır. İhtiyaç sahibi ev hanımlarına yönelik verilen bu yardımlardan gerekli şartları taşıyan kişiler yararlanabileceklerdir.

Ev Hanımlarına Verilen Sosyal Yardımlar

Devlet kanalları ev hanımlarına yönelik farklı kategorilerdeki sosyal yardımlarını sürdürmektedir. Buna istinaden sigortası olmayan ve işsiz olan ev hanımları verilen yardımlarla birlikte belirli bir gelire sahip olacaklardır. Devlet tarafından ev hanımlarına yönelik verinle yardımlar şu şekildedir;

 • Belediyeler tarafından verilen yardımlar,
 • Erzak ve gıda paketi gibi yardım paketlerinin yanı sıra maddi yardımlar,
 • Çocuk Bileşen Desteği,
 • Valiliğin yapmış olduğu düzenli ya da tek seferlik yardımlar,
 • Doğum yapan kadınlara yönelik verilen süt, bebek bezi ve mama gibi yardımlar,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar,
 • Nakit para yardımı,
Ev hanımlarına yardım başvurusu
Ev hanımlarına yardım başvurusu

Ev Hanımları Devletten Yardım Alabiliyor Mu?

Çalışmayan ev hanımlarının birçoğu devletin ev hanımlarına yönelik herhangi bir yardımının olup olmadığını merak etmektedir. Verilen sosyal yardımlarla birlikte ev hanımları da yardımlardan yararlanabileceklerdir. Ev hanımlarına yönelik Aile Destek Paketi ile ev hanımlarına aylık olarak 850 TL ile 1250 TL sosyal yardım desteği sağlanmaktadır.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları 2023

Devletin ev hanımlarına yönelik yardım başvurusundan yararlanmak isteyenler için bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Şartları taşıyan kişiler başvurularını iletebileceklerdir. Buna göre ev hanımlarında aranan şartlar aşağıda listelenmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kadın olmak,
 • Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması,
 • Hane halkı aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması,
 • Başvuru sahibinin düzenli bir gelirinin ve işinin olmaması, aranan şartlar arasındadır.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Ev hanımlarına yardım başvurusu için gerekli şartları taşıyanlar başvurularını yapabileceklerdir. Yardım başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gidilerek yapılabileceği gibi online olarak e –devlet sistemi üzerinden de yapılabilecektir. E- devlet üzerinden başvuru yapacak ev hanımları e-devlet şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile sisteme giriş yaparak başvuruları yapabilirler.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarına yardım başvurusu için yapılması gerekenler oldukça kolaydır. Ev hanımları başvuru esnasında ihtiyaçları olabilecek gelir belgesi, adres bilgileri iletişim bilgileri gibi bazı belgeleri öncesinde hazır etmek durumundadırlar. Bunun yanında başvuru formunda yer alan bilgilerin de doğru ve tam bir şekilde doldurulması gerekir.

Ev hanımları birden fazla başvuru kanalı üzerinden başvuru taleplerini iletebileceklerdir. E- devlet üzerinden bulundukları yerden kolayca başvurularını tamamlayabilecek olan ev hanımları aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek de başvurularını ilgili adresten bizzat gerçekleştirebileceklerdir.

 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca tespit edilen ev hanımlarına nakit yardımları aylık olarak verilmektedir. Başvuru için ön başvuruda bulunmak isteyenler Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvuru sayfası üzerinden de başvurularını iletebileceklerdir.

Eşi Vefat Eden Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu 2023

Devlet eşi vefat eden ev hanımlarına da yapılan yardımlardan yararlanma imkanı sunmaktadır. Bu kapsamda eşi vefat etmiş dul kadınlara aylık 1000 TL, 2 ayda 1 2000 TL maddi yardım yapılmaktadır. Ev hanımlarının verilen bu yardımdan yararlanmaları için ikamet edilen il ya da ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlikleri ile birlikte başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Türkiye Aile Destek Programı Yardımı 2023

Türkiye Aile Destek Programı gereğince ailelere 850 TL ile 1250 TL aylık ödeme gerçekleştirilecektir. Bu destek programından yararlanan aileler ayrıca çocuk destek bileşeni yardımında da otomatik olarak yararlanma imkanı bulacaklardır.

Çocuk Destek Bileşeni Yardımı Başvurusu

Çocuk Destek Bileşeni kapsamında ev hanımlarına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından para yardımı yapılacaktır. Buna göre;

 • 1-2 çocuklu ailelere 350 TL,
 • 3 çocuklu ailelere 450 TL,
 • 4 çocuklu ailelere 550 TL,
 • 5 ve daha fazla çocuğu olan ailelere 650 TL nakit para desteği verilecektir.

Ev Hanımlarına Yönelik Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı

Ev hanımlarına yardım başvurusu kapsamında ihtiyaç sahibi ev hanımlarına doğalgaz desteği sağlanmaktadır. Doğalgaz yardım başvurusunda bulunacak olanlar kimlikleri ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuruda bulunabilirler. Bunun yanında isteyen ev hanımları e- devlet şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile birlikte e- devlet sistemi üzerinden başvuru taleplerini iletebilirler.

Isınma yardımı kapsamında verilen doğalgaz yardımı başvuru sahibinin hane geliri ve maddi durumuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Buna göre ev hanımları 900 TL ile 2500 TL aralığında doğalgaz yardımı alabileceklerdir.

Ev Hanımlarına Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Yardımı

Ev hanımlarına yönelik verilen yardımlardan bir diğeri de elektrik tüketim desteğidir. Maddi zorluk yaşayan ve çalışmayan ev hanımları bu elektrik tüketim desteğinden yararlanma imkanı bulurken, bu tutar hanede yaşayan kişi sayısı doğruda ilgili olmaktadır. Ev hanımlarına yardım başvurusu kapsamında ev hanımlarının yararlanabilecekleri elektrik tüketim desteği aşağıdaki gibidir.

 • 1 ya da 2 kişi olan hanelere 75 kw karşılığı 108 TL elektrik tüketim desteği,
 • 3 kişi olan hanelere 100 kw karşılığı 144 TL elektrik tüketim desteği,
 • 4 kişi olan hanelere 125 kw karşılığı 180 TL elektrik tüketim desteği,
 • 5 ve üzerinde kişi yaşayan hanelere 150 kw karşılığı 216 TL elektrik tüketim desteği verilmektedir.

Ev Hanımlarına Yönelik Şartlı Gebelik Yardımı Başvurusu

Şartlı gebelik yardımı ev hanımlarına verilen yardım paralarından biridir. Gebelik yardımı alan ve doğumunu yetkili hastanelerde gerçekleştiren kadınlar ikamet ettikleri il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına doğum belgeleri ile gittiklerinde bir sefere mahsus yapılan nakit yardımdan yararlanabileceklerdir.

Ev hanımlarına yardım başvurusu için gerekli şartları taşıyanlar başvuru formlarını ilgili adreslere ilettikleri taktirde yardım başvurusundan yararlanabileceklerdir. Başvuru işlemini tamamlayan ev hanımlarına yetkili kurumca en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık