Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

29.10.2023
1.284
A+
A-
Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?, Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?, Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardımları ile ön plana çıkan belediyelerden biri de Malatya’dır. Ekonomik durumu pek de iyi olmayan ailelere 44 Kart isimli sosyal yardım kartlarını dağıtan Malatya Belediyesi; korona virüs salgınının ekonomik sıkıntılara yol açtığı pandemi döneminde yoksul ve muhtaç vatandaşlarına gıda yardımı, eşya yardımı gibi birçok yardımda bulunmayı 2023 yılında da sürdürüyor.

İhtiyaç sahibi ve dar gelirli ailelere bütçesi doğrultusunda düzenli ya da birkaç seferli para yardımı yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi, gıda ve ekmek yardımları ile muhtaç ailelere aylık, üç ayda bir sefer ya da yılda bir sefer olacak şekilde yardımlar sunarak, onların temel beslenme ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bu yazımızda kısaca Malatya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, Malatya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Malatya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • 44 Kart sosyal destek yardım kartı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kira desteği
 • Eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç ve yoksul dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Kimsesiz ve bakacak kimsesi olmayan yaşlılara yapılan yardımlar
 • Kırtasiye desteği
 • Eğitim desteği
 • Öğrenciler için burs desteği
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebekler için yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar

Malatya Büyükşehir Belediyesi; Malatya il sınırlarında ikamet eden, doğal afetlere maruz kalarak, ev eşyalarını kaybeden, düzenli geliri ve işi olmayan, yoksul ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere, dul kadınlara, muhtaçlara, dar gelirlilere, engellilere, kronik hastalara, şehit, gazi ve asker yakınlarına yardımcı oluyor.

Muhtarlığa giderek, fakirlik belgesi alan kişiler, ayni ya da nakdi yardımlardan yararlanma şanslarını da yükseltmiş oluyorlar.

Pandemi sürecinde Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde ikamet eden yoksullara gıda kolileri ulaştıran ve zor durumda olan kişilere nakdi yardım da sunabilen belediye; lise ve üniversite öğrencilerine ise burs desteği sunuyor.

Üniversite öğrencilerine karşılıksız yaptığı nakdi yardımları sayesinde onların eğitimlerini başarı ile tamamlayıp, diplomalarını ellerine alabilmelerine ve meslek sahibi olabilmelerine olanak tanıyor.

İlköğretim öğrencilerine yaptığı kırtasiye ve giysi yardımları ile yoksul çocuklarının yüzünü güldüren Malatya Büyükşehir Belediyesi; fakir ailelere ev eşyası, beyaz eşya, mobilya gibi evlerinde kullanabilecekleri malzemeleri de dağıtmaktan geri kalmıyor.

Afetzedeler; yani sel, su baskını, yangın gibi doğal afetlere maruz kalanlar, evleri ve ev eşyaları doğal afetlerden hasar görenler de belediye tarafından görevlendirilen bilirkişi raporuyla durumun ve hasarın tespit edilmesi ve onaylanması sonrasında para yardımı, gıda yardımı, eşya yardımı gibi birçok yardımdan faydalanabiliyorlar. Belediye, geçici süreliğine afetzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabileceği gibi onlara kira desteği de sunabiliyor.

Kış ayları oldukça soğuk ve dondurucu geçen Malatya’da odun, kömür alacak bütçesi bulunmayan aileleri de gözeten belediye, onlara odun kömür dağıttığı gibi sobası eskimiş kişilere ise soba yardımında bulunabiliyor.

Kış aylarında fakir aile çocuklarına mont, kaban, bot gibi kışlık kıyafetler armağan etmenin yanı sıra eğitim dönemi başlangıcında çocuklara kırtasiye harcamalarında kullanmak üzere para yardımı yapabiliyor.

SGK kaydı olmayan, düzenli geliri bulunmayan yoksul vatandaşlarına sağlık ve ilaç desteği de sunan Malatya Büyükşehir Belediyesi, evde yaşlı bakım hizmeti ile yaşlıların periyodik sağlık kontrollerini yaptırmayı unutmuyor.

Şehit yakınları için hazırladığı taziye çadırlarında şehitlerin ruhuna ve hayrına hitaben yoksullara yemek dağıtıyor.

Malatya’daki gezici aş evi, pişirdiği sıcak yemekleri her gün fakir ve muhtaçlara dağıtarak, onların karnını doyuruyor. Böylelikle fakir kişilerin de sağlıklı ve temiz besinlerle beslenebilmelerini, yaşam sürelerinin uzayabilmelerini sağlıyor.

Engelli vatandaşlarının fiziksel ve ruhsal sağlıklarına yönelik yardımlarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediyesi, başvuru formunda tekerlekli sandalye, baston, havalı yatak gibi medikal cihaz ve malzemelerden yararlanma talebinde bulunan kişilerin taleplerini ise bütçesi doğrultusunda karşılamaya çaba gösteriyor.

Kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlı bireyleri gerekli gördüğü hallerde huzur evlerine yerleştiren Malatya Büyükşehir Belediyesi; kimsesiz dul kadınlara ve onların velayetlerindeki fakir çocuklara da eşya yardımı, giysi yardımı, para yardımı gibi yardımlar yapabiliyor.

Yeni bebek sahibi olmuş dar gelirli ve ekonomik gücü pek de iyi olmayan anne ve babaları unutmayarak, onlara Hayırlı Olsun Hediyesi olarak, bebeklerin temel ihtiyaçlarına dair bebek beşiği, bebek bezi, bebek battaniyesi gibi bazı malzemelerin yer aldığı hediye paketlerini hediye ediyor.

Açık Kapı Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Malatya il sınırlarında ikamet etme şartını taşıyan, belediye tarafından talep edilen SGK maaş bordrosu, fakirlik belgesi, TC kimlik kartı fotokopisi gibi belgeleri zamanında teslim eden kimsesiz yaşlılar, engelliler, kimsesizler, yetimler, yoksul dul kadınlar, yoksul şehit, gazi ve asker yakınları Malatya Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Ülkemizde vatandaşların yoksul kabul edilebilmeleri için hane halkı kişi başı aylık ortalama gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ü ya da altında bir miktarda olması gerekiyor.

Hiçbir işi olmayan ve SGK kaydı bulunmayanlar ise muhtaç sınıfında değerlendiriliyorlar.

Malatya Büyükşehir Belediyesi; başvuru formunu ve teslim edilen belgeleri değerlendirip, belgelerin doğruluğunu araştırıp, hangi başvuru sahiplerinin yardıma ihtiyaç duyduklarını tespit ediyor.

Bazen bağlı oldukları belediyeye başvurmasalar dahi muhtaçlıkları yerel basında haber olarak yer almış, zabıta veya muhtarlık tarafından fakirlikleri tespit edilmiş kişilere de ayni ya da nakdi yardımlar yapabiliyor.

Belgeleri araştıran belediye, sonraki aşamada ise başvuran kişilerin evlerine komisyon yolluyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen bu komisyon; ailenin muhtaçlık seviyesini evine giderek, değerlendirip, bir rapor hazırlıyor.

Bu raporu inceleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulu, değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğuyla yardım yapacağı kişilere ya da hanelere karar veriyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı, kömür ve odun yardımı, kıyafet yardımı gibi birçok farklı ayni yardıma ya da 44 sosyal destek kartı ya da para yardımına başvurmak isteyenler, bizzat başvuru yapmak için belediyeye gidebiliyorlar.

Belediyeye gitmek istemeyen kişiler, başvurularını e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebiliyorlar. Bu noktada vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Ardından başvuru formunda başvurulacak belediyeyi Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak seçmeleri, daha sonra da başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaları, sosyal yardım başvuru türlerini göz atarak, başvurmak istedikleri yardımları işaretlemeleri, son olarak da formu onaylayıp, belediyeye göndermeleri gerekiyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye yardımlarına başvuran ihtiyaç sahibi ya da fakir Malatyalılar, sonraki süreçte yani başvurularının üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra başvurularını sorgulayabiliyorlar.

Sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden, belediyeye ait çağrı merkezi aranarak ya da belediyeye gidilerek, yapılabiliyor.

Sorgulama sayesinde vatandaşlar; başvurularının onaylanma sürecine, kabul edilip edilmediğine dair bilgi alabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden Malatya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunu sorgulamak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Her belediyede olduğu gibi Malatya Büyükşehir Belediyesi de yardımlara başvuran kişilerden sosyal yardım başvuru formunu doldurmalarını talep ediyor.

Bu formda vatandaşlar; aylık kazançlarına, aylık hane toplam kazançlarına yani gelirlerine yönelik bazı soruları yanıtlıyorlar.

Aynı zamanda vatandaşlara aylık fatura ödemelerine, ısınma şekillerine, aylık harcamalarına yani giderlerine dair de sorular yöneltiliyor.

Bu sorular ile belediyeler; vatandaşların gelirlerini ve giderlerini göz önünde bulundurup, yardıma muhtaç olup olmadıklarına dair karar veriyorlar. Birden çok başvuru formunu karşılaştırıp, daha çok muhtaç olan bireylere ve ailelere yardım etmeye karar verdiklerinden başvuru formunun yardım talep edenler tarafından eksiksiz ve doğru doldurulması gerekiyor.

Aksi halde formda yanlış bilgiler paylaşan, aylık toplam gelirlerini daha az gösteren yani kendini yardıma muhtaç olarak beyan edip, sosyal yardım alan kişilerin muhtaç olmadıkları Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından daha sonra tespit edildiğinde bu kişiler; cezai yaptırım olarak muhtaç olmadıkları süre boyunca aldıkları tüm yardımların nakit karşılığını faiziyle birlikte ödemekle yükümlü oluyorlar.

Malatya Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Malatya Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlılara ve Kronik Hastalara Yardımcı Oluyor. Türkiye genelinde pandemi sürecinde 65 yaş ve üstü yaşlıların ve kronik hastaların kendilerini yalnız hissetmelerini sağlayarak, onlara yardımcı olan Malatya Vefa Sosyal Destek Grubu; 112, 155 ya da 156 telefon numaralarını arayıp, yardım isteyen yaşlılara, kronik hastalara ve engellilere yanıt veriyor.

Yaşlılar için eczaneye gidip, onların ilaçlarını alan, marketten gıda ve temizlik ihtiyaçlarını satın alan, bankaya gidip maaşlarını çeken Malatya Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri; daha sonra alışveriş ücretlerini alışveriş poşetlerini yaşlılara ya da hastalara teslim ederken alışveriş ücretini de talep ediyor.

Bazen de Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, muhtaç ve yoksul kişilerden ücret talep etmeyerek, onların ihtiyaçlarını karşılıksız olarak karşılayabiliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi 44 Sosyal Yardım Destek Kartı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, İhtiyaç Sahiplerine 44 İsimli Sosyal Destek Kartı Dağıtıyor. Pandemi sürecinde on binlerce yoksul ve fakir vatandaşına 44 isimli sosyal destek kartı dağıtan Malatya Büyükşehir Belediyesi, bu kartlara belirli limitler tanımlıyor.

Sosyal destek kartlarına ailelerin muhtaçlık seviyelerine göre aylık, üç aylık ya da yılda bir sefer olacak şekilde para yükleyebiliyor. Bu noktada vatandaşlarını 3 sınıfa ayırıyor.

Sosyal destek kartına sahip olan yoksul vatandaşlar; BİM, ŞOK gibi bazı anlaşmalı marketlerde alışveriş yaparlarken bu kartları kullanabiliyorlar.

Yani gıda ve ekmek ihtiyaçlarının yanı sıra marketlerden alabilecekleri temizlik malzemesi, şampuan vb. diğer ihtiyaçları için de bu kartları kullanabiliyorlar.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Gerek başvurularınızı takip etmek yani sorgulama yapmak, gerekse belediyenin yürüttüğü ayni veya nakdi yardımları öğrenmek isteyen Malatyalı vatandaşlar; 7 gün 24 saat 444 51 44 telefon numarasını arayabiliyorlar.

Vatandaşlar, 0422 377 10 00 telefon numarası üzerinden de belediye yetkilileri ile iletişime geçebiliyorlar.

Bu yazımızda Malatya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Malatya il sınırlarında ikamet ediyorsanız; büyükşehir belediyesi yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

https://www.youtube.com/watch?v=7wlVxIObLL0

Gıda Yardımı İçin Vakıflar Genel Müdürlüğüne Başvuru Yapabilir miyim?

Evet.

Belediye Eşya Yardımı Yapar mı?

Evet.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ramazan çeker dedi ki:

  İktiyacim var

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık