Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

29.10.2023
1.074
A+
A-
Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Artvin Belediyesi Hangi Sosyal Yardımlarda Bulunuyor?, Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama, Artvin Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Artvin Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır gelin birlikte bakalım. Doğu Karadeniz bölgemizin en turistik ve en nadide şehirlerinden birinde belediyecilik faaliyetlerine devam eden Artvin Belediyesi; 2023 yılında da yoksul ve muhtaç vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına çalışmalarına devam ediyor.

Belediye tarafından yoksul vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar sayesinde vatandaşlar, beslenme, kıyafet, temizlik malzemesi vb. en temel ve en insani ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Belediye; Artvin sınırlarında yaşayan yaşlı, kimsesiz, engelli, yoksul vatandaşlara bütçesi kapsamında sosyal yardımlarda bulunuyor.

Bu yazımızda Artvin’de yaşayan vatandaşlarımız için Artvin Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Belediye tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Artvin Belediyesi Hangi Sosyal Yardımlarda Bulunuyor?

Pandemi sürecinde işsiz kalan veya işyerini kapatmak zorunda kalan esnafa gıda kolisi dağıtan belediye; muhtaç vatandaşlarımıza ve onların ailelerine nakdi ve ayni yardımlarda bulunuyor.

Belediyenin sosyal yardımlarını kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Gıda yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Çocuklar için oyuncak yardımı
 • Bebekler için bebek bezi ve mama yardımı
 • Eşini kaybetmiş, eşinden ayrılmış dul kadınlara ve onların velayetindeki çocuklarına yapılan yardımlar
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı

Artvin Belediyesi, yukarıda bahsettiğimiz yardımları yaparken önceliğini engelli, kimsesiz, çalışmasına engel bir hastalığı mevcut olan, bakmakla yükümlü bir ailesi olan, sigortalı bir işte çalışmayan kişilere veriyor.

Eşi tarafından terk edilen ya da eşi vefat etmiş dul kadınları da unutmayan belediye, bu kadınlara ve yetim çocuklarına da eğitim, kırtasiye, bebek bezi ve maması, gıda kolisi, temizlik malzemesi vb. yardımlarda bulunuyor.

Sigortalı bir işte çalışmayan, düzenli geliri olmayan, kendisine bakacak bir ailesi olmayan muhtaç ve kimsesiz kişilere ise düzenli olarak gıda kolisi dağıtıyor.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Artvin’de yaşayan ve belediyenin yardımlarına başvurmak isteyen kişilerin bizzat belediyeye gitmeleri ve sosyal yardım başvuru formunu ve dilekçesini doldurmaları gerekiyor.

Yardımlar, gerçek anlamda muhtaç kişilere yapıldığından başvuru sahiplerinin dilekçede maddi sıkıntılarını düzgün ve açık bir şekilde ifade etmeleri gerekiyor.

Alternatif olarak başvurular, belediyeye ait olan internet sitesi üzerinden de yapılabiliyor.

Başvurunuzu internet üzerinden gerçekleştirmek için öncelikle https://artvin.bel.tr/ linkini tıklamalısınız.

Ardından sayfanın hemen sağ üst köşesindeki İletişim kategorisine tıklamalısınız.

İletişim seçeneği sayesinde sosyal yardıma ihtiyaç duyduğunuzu belediye çalışanlarına iletebilirsiniz.

Sosyal yardımlarla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek adına belediyeye ait telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Başvuru için hangi belgeleri teslim etmeniz gerektiğini böylelikle öğrenebilirsiniz.

Başvurunuzun kısa sürede olumlu bir şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız; başvurularınızı bizzat belediye binasına giderek ve başvuru formunu doldurarak gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Bizzat belediyeye giderek, yardım başvurunuza dair son durumu öğrenebileceğiniz gibi belediye telefon numarasını arayarak da yetkili kişilerden başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.

İnternet üzerinden İletişim yoluyla gerçekleştirdiğiniz başvurularınızın sonuçlarını ise size gönderilen mail ile öğrenebilirsiniz.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuru için gerekli belgeleri ve koşulları öğrenmek veya daha önce gerçekleştirdiğiniz başvurunuzla ilgili ayrıntılı bilgi almak için belediyeye ait olan 0466 212 37 11 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Artvin Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Artvin belediyesine sosyal yardımlara başvurmak için gittiğinizde belediye, sizden başvuru formunu doldurmanızı talep ediyor.

Bu formda mesleğinize, aylık gelirinize, hanedeki kişi sayısına, hanedeki çalışan kişi sayısına, evli olup olmadığınıza, sigortalı bir işte çalışıp çalışmadığınıza yönelik bazı sorular bulunuyor.

Sosyal yardımlardan yararlanabilmeniz için tüm bu soruları doğru ve eksik bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Başvurusu kabul edilen ve sosyal yardım yapılmasına karar verilen kişiler, daha sonra belediye tarafından araştırıldığından başvuru formunda yanlış bilgilere yer vermeniz, sosyal yardımlardan faydalanma şansınızı kaybetmeniz anlamına geliyor.

Aynı zamanda belediyeye yanlış bilgi verdiğiniz ve belediyenin iyi niyetini ve diğer kişilerin sosyal yardım hakkını suiistimal ettiğiniz için yasal anlamda da suç işlemiş oluyorsunuz.

Artvin Belediyesi Beyaz Masa Telefon Numarası

Artvin Belediyesi; tüm vatandaşlarının her türlü şikayet ve taleplerini Beyaz Masa üzerinden de dinliyor.

7 gün 24 saat hizmet veren Beyaz Masa ekibini arayarak, zor durumda olduğunuzu ve bir an önce sosyal yardımlara ihtiyaç duyduğunuzu belirtebilirsiniz.

Bu amaçla telefonunuzdan 153’ü arayabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Artvin Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Belediye sosyal yardımlarından muhtaç kişiler yararlanabiliyorlar.

Yani hane halkı kişi başına düşen ortalama gelir, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan bireyler; sosyal yardımlara başvurabiliyor.

Bazen sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısı fazla olan, bu yüzden de ailesini geçindirmekte zorlanan kişilere de yardım ediliyor.

Ancak belediye, önceliğini düzenli aylık sabit geliri ve sigortası olmayan kişilere ve ailelere veriyor.

Engelli kişiler, kendisine bakacak hiç kimsesi olmayan ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı kişiler, kazaya maruz kalarak, çalışma yeteneğini kaybetmiş kişiler, sokakta yaşayan kimsesiz kişiler; sosyal yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Aynı zamanda eşinden ayrılmış, aylık herhangi bir geliri olmayan, bakmakla yükümlü oldukları çocukları olan dul kadınlar da yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Bebek bezi yardımı, mama yardımı, kırtasiye yardımı, oyuncak yardımı gibi çocuklara yönelik yardımlar ise fakir aile çocuklarına yapılıyor.

Bu noktada anne ve babaların yardım alabilmeleri için muhtarlıktan fakirlik belgesi almaları gerekiyor.

Kırtasiye yardımı, oyuncak yardımı yapılması planlanan ailelerden aynı zamanda çocuklarına ait olan öğrenci belgesi de talep ediliyor.

Şayet engelli kişilere sosyal yardım yapılacaksa bu durumda engelli kişilerin en az %40 engele sahip olduklarını gösteren Sağlık raporu almaları gerekiyor.

Şehit ve gazi yakınlarına yapılacak olan yardımlarda ise vatandaşların yakınlık derecelerini gösteren belgeleri belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Kısacası belediye; sosyal yardım yapmayı düşündüğü kişilerden birçok belge talep edebiliyor.

Sosyal yardım başvurularını inceleyen belediye, daha sonra yardım yapmaya uygun gördüğü kişileri ön görüşmeye davet ediyor.

Bu görüşme esnasında başvuru sahibine belediyeye teslim etmesi gereken belgeleri de bildiriyor.

Yardım almak isteyen vatandaşların bu belgeleri mutlaka eksiksiz bir şekilde teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye; yardım yapmayı planladığı kişilerin evine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon; başvuru sahibinin cidden muhtaç olup olmadığını tespit ettikten sonra bir değerlendirme raporu hazırlıyor.

Daha sonra bu rapor ve başvuru sahibinin teslim ettiği diğer belgeler; belediye değerlendirme kurulu tarafından değerlendiriliyor.

Değerlendirme sonrasında yardım yapılacak kişilerin son listesi hazırlanıyor.

Bu bağlamda muhtaç vatandaşlara ihtiyaçlarına yönelik olarak gıda, kıyafet, kira yardımı, kırtasiye yardımı vb. bazı yardımlar yapılabiliyor.

Artvin Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Artvin Belediyesi, Muhtaç Kişilere Yemek Kartı Dağıtıyor

Gerek pandemi öncesi süreçte gerekse pandemi sonrasında muhtaç kişilerin beslenme ihtiyaçlarına öncelik veren belediye; ramazan ayında da yoksul vatandaşlara yemek kartı dağıtmaya devam ediyor.

65 yaş üstü vatandaşlara, engelli bireylere, dışarı çıkmasına engel bir kronik hastalığı bulunan kişilere ise evde yemek hizmeti veriyor. Yani bu kişilerin evlerine taze ev yemeği götürüyor.

Engelli kişilere, hastalara ve yaşlı kişilere pandemi öncesinde evde temizlik hizmeti de götüren belediye, pandemi sürecinde korona virüs yayılma tehlikesi dolayısıyla evde temizlik hizmeti ise vermiyor. Pandeminin sona erdiği gün itibariyle evde temizlik hizmeti vermeye devam etmeyi planlıyor.

Belediye; su fatura borcu biriken ve faturalarını ödeyemeyen vatandaşların da hiçbir şekilde suyunu kesmiyor. Pandemi süreci bitene kadar da borçlu vatandaşların sularını kesmeyi düşünmüyor.

Üstelik Akıllı Sayaç kullanan ve su kontörü biten muhtaç kişilere de ücretsiz bir şekilde su kontörü yüklüyor.

Artvin Belediyesi Gıda Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan ayında yoksul ve muhtaç vatandaşlara belediye tarafından dağıtılan gıda kolilerinden almak adına sizler de belediyeye başvurabilirsiniz.

Alternatif olarak Artvin kaymakamlık binalarında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından birine gidebilir, burada başvuru formunuzu doldurabilirsiniz.

Artvin Belediyesi, 65 Yaş Üstü Vatandaşlara ve Kronik Rahatsızlığı Bulunan Hastalara Yardım Ediyor

Vefa Sosyal Destek Grubu üyesi olan Artvin Belediyesi; pandemi sürecinde kronik hastalığı bulunan kişilerin ve 65 yaş üstü yaşlı vatandaşların temel ihtiyaçlarını da karşılıyor.

153, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarından birini arayan vatandaşlar; ihtiyaçlarını beyan edebiliyorlar.

Belediye tarafından görevlendirilen 10 şoför, 5 adet hizmet aracıyla bu süreçte vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

VEFA Sosyal Destek grubu personelleri, vatandaşların su kartlarına da yükleme yapıyorlar. Bu noktada su kartlarına bir miktar yükleme yapmak isteyen 65 yaş üstü kişilerin veya kronik hastaların 153, 155 ve 156 telefon numaralarından birini aramaları gerekiyor.

Personeller, alışveriş yaptıktan sonra vatandaşların gıda, temizlik, ilaç, tıbbi malzeme vb. ihtiyaçlarını onlara evlerinin kapısında teslim ediyor.

Vatandaşların ise alışveriş tutarını personellere evlerinin kapısında nakit olarak vermeleri gerekiyor.

Bu yazımızda Artvin belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir? Kimlere Veriliyor?

Kaymakamlık Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Aile ve Sosyal Bakanlığı Kaç TL Yardım Yapmaktadır?

850-1250 TL arası yardım yapmaktadır.

Üniversite Burs Ücreti Kaç TL Oldu?

1.250 TL oldu.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık