Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Kaymakamlık Yardım Başvurusu ve Sorgulama

10.05.2023
321
A+
A-
Kaymakamlık Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kaymakamlık yardım başvurusu ve sorgulama; Yoksul durumda ve yardıma muhtaç olan kişilere devlet yardım eli uzatmaktadır. Ülkemizde yaşayan maddi durumu yerinde olmayan ve dar gelirli aileler için pek çok konu başlığında ve bir çok kurum tarafından sosyal yardım faaliyetleri yürütülüyor. Bu yardımlar arasında da en çok araştırılan konular arasında Kaymakamlık yardım başvurusu ve sorgulama işlemleri yer alıyor.

Kaymakamlık Yardımları

3294 sayılı kanun ile belirlenen şartlar dahilinde, İl ve İlçe Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla, maddi durumu yerinde olmayan ailelerin ihtiyaçları karşılamak adına sosyal yardımlar verilmeye devam ediyor. Bu yardımlar nakdi yardımlar olduğu gibi ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan ayni yardımlar da olabiliyor.

Yardıma muhtaç aileler için verilen Kaymakamlık yardımlarını şu şekilde sıralamamız mümkün:

 • Dar gelirli aileler için nakit para yardımı
 • Maddi durumu yerinde olmayan aileler için doğum parası yardımı
 • Yardıma muhtaç aileler için gıda ve erzak yardımı
 • Ailelerin kışlık ihtiyaçlarına yönelik olarak odun ve kömür gibi yakacak yardımı
 • Eğitim hayatlarına destek olmak için öğrencilere verilen okul ve kırtasiye yardımlar
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik dul aylığı
 • Muhtaç asker aileleri için hazırlanan yardımlar
 • Yetim ve öksüzler için çeşitli konularda verilen yardımlar
 • Başvurusu onaylanan kişiler için verilen kira yardımı
 • Engelli, yaşlı ve sağlık durumu yerinde olmayan kişiler için yardımlar

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda saydığımız ve daha da sayamadığımız konular üzerinden Kaymakamlık yardımlarından yararlanmak için Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız aşağıdaki belgeleri hazırlayarak, İl veya İlçenizde bulunan Kaymakamlık binasındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekiyor.

Kaymakamlık yardım başvurusu için istenen belgeler ise şu şunlardır:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı ve fotokopisi
 • Yararlanmak istediğiniz Kaymakamlık yardımına dair yardım talep dilekçesi
 • İkametgah belgesi ( e-Devlet üzerinden alınabilir )
 • Bağlı olduğunuz mahalle muhtarlığından alacağınız Fakirlik belgesi
 • Engelli, yaşlı veya sağlık durumu çalışmaya elverişli olmayan kişiler için sağlık durumlarını gösterir ve hastaneden onaylı heyet raporu
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için eşinin ölüm raporu
 • Aynı ev içerisinde eğitimine devam eden öğrenci var ise her bir çocuğa ait öğrenci belgesi

Belediye Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 - Yardım Başvurusu

Kaymakamlık Yardım Başvuru Şartları Neler?

Kaymakamlık yardım başvurusu yaptıktan sonra talep ettiğiniz yardımın onaylanması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından araştırılan ve belirlenen Kaymakamlık yardımlarından yararlanmanız için taşımanız gereken şartlar genel olarak şunlardır:

 • Herhangi bir sosyal güvencenizin olmaması
 • Yapılacak olan gelir testi sonucunda, hane halkı kişi başı gelirinizin asgari ücretin 1/3’ü veya daha az olması
 • SGK ya da Bağ-Kur emeklisi olmamanız
 • Üzerinizde kayıtlı ev, arsa veya araba gibi taşınır veya taşınmaz bir mal varlığı olmamalı

Kaymakamlık Gıda ve Erzak Yardımı

Maddi durumu yerinde olmayan aileler için Kaymakamlık tarafından verilen yardımlar arasında gıda ve erzak yardımı yer alıyor. Yoksul, dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelerin, kaymakamlık gıda ve erzak yardımından yararlanabilmeleri için yukarıda verdiğimiz şartları taşıyor olması gerekiyor.

Eğer yukarıda verdiğimiz şartları taşıyorsanız ve Kaymakamlık tarafından verilen gıda ve erzak yardımından yararlanmak istiyorsanız, Kaymakamlık yardım başvurusu için sizden istenen belgeleri hazırladıktan sonra, bağlı olduğunuz İl veya İlçe Kaymakamlık binasına giderek, buradaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kaymakamlık gıda yardım parası, 120 TL ile 700 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Kızılay Gıda Yardımı tutarı 200-500 TL arasında iken, belediyelerin sağladığı gıda yardımı tutarı bağlı olduğunuz belediyeye ve yaşadığınız yere göre 200 TL ile 500 TL arasında değişiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen erzak parası da genellikle 700 TL oluyor.

Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır? Kaymakamlık Bursu Başvurusu

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık sosyal yardım başvurusu yaptıktan sonra başvuru durumunuza dair bilgi almak isteyebilirsiniz. Kaymakamlık yardım başvuruları da yaklaşık olarak 15 ile 30 gün arasında olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanarak vermiş olduğunuz iletişim bilgileri üzerinden tarafınıza dönüş yapılıyor. Kaymakamlık yardım başvurusu sorgulama işlemi yapmak için ise iki farklı yöntemi deneyebilirsiniz.

Bu yöntemlerden ilki ALO 144 Sosyal Yardım Hattını aramak oluyor. Bu hattı arayarak yardım başvurusu yaptığınız kaymakamlığı ve kendinize ait kimlik bilgilerinizi verdikten sonra başvuru durumunuza dair güncel bilgilere ulaşılmasını isteyebilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda yardım başvurusuna dair ilgili birim ile iletişime geçilerek başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise e-Devlet portalı üzerinden giriş yaparak başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz. e-Devlet yardım başvurusu sorgulama işlemi için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 1. e-Devlet giriş ekranına giderek, kaymakamlık yardım başvurusu yapan kişinin TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresini kullanarak sisteme giriş yapın.
 2. e-Devlet portalına giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayarak “Sosyal yardım sorgulama” yazın.
 3. Arama sonuçları arasında yer alan ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmeti olan “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” seçeneğine tıklayarak sorgulama ekranını açın.
 4. Açılacak olan ekran üzerinde, daha önce yapmış olduğunuz başvuru durumunuza dair güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eğer henüz bir e-Devlet şifreniz yok ise e-Devlet şifre alma işlemlerine dair detaylı bilgiye erişebileceğiniz ve gereken adımları izleyerek kolaylıkla şifrenizi alabileceğiniz e-Devlet Şifresi Alma işlemlerini detaylıca anlattığımız yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Yardım Geldiğini Nasıl Öğrenebiliriz?

e-Devlet üzerinden sorgulatabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardımının Çıkıp Çıkmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden sorgulatabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Saygılar benim durumum iyi olmadığından herhangi bir gelirim olmadığından hiç bir yardım alamıyorum eşim çalışmıyor üç aile bir evdeyiz pandemi yardımı sürekli reddettiliyor yardım istiyorum…

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık