Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Nevşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

24.10.2023
1.038
A+
A-
Nevşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Nevşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Nevşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Nevşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama, Nevşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Nevşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Nevşehir belediyesi geçen sene olduğu gibi bu sene de sosyal yardımlarına devam ediyor. Kapadokya Peri Bacaları ile dünya çapında oldukça popüler olan Nevşehir’de yoksul ve dar gelirli vatandaşlarına yardım çalışmalarına devam eden Nevşehir Belediyesi; gıda ve erzak yardımları ile il sınırlarındaki muhtaçların karnını doyurmayı amaç ediniyor.

Yoksul vatandaşlarına gıda yardımı, yakacak yardımı, para yardımı, kırtasiye yardımı, medikal cihaz yardımı gibi birçok yardım sunan Nevşehir Belediyesi; kısa bir süre önce faaliyete geçirdiği internet sitesi ile de sosyal yardımlarına dair vatandaşlarına bilgi veriyor.

Nevşehir’de ikamet eden ve maddi açıdan yetersizlikler içerisinde bulunan halk, www.yalnizdegilsiniz.com sitesi üzerinden belediye tarafından yapılan tüm ayni ve nakdi yardımları takip edebiliyorlar.

Hayırseverlerin de kaydolabileceği site üzerinden hayırseverler, ihtiyaç sahiplerine bağış yapabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Nevşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye, Nevşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Nevşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Nevşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan ayni ya da nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Para yardımı
 • Kira yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Yeni doğan bebeklere yapılan yardımlar
 • Yoksul dul kadınlara ve çocuklarına yapılan yardımlar
 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Yoksul asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç ve kimsesiz yaşlılara ve kronik hastalara yapılan yardımlar
 • Afetzedelere yapılan yardımlar

Nevşehir il sınırlarında ikamet eden yoksul ve fakir vatandaşlarının daha iyi bir şekilde yaşayabilmeleri ve kendilerini yalnız hissetmemeleri adına onlara www.yalnizdegilsiniz.com sitesi üzerinden seslenen Nevşehir Belediyesi; öncelikle toplumun en yoksul ve en muhtaç kesimine yani işsiz vatandaşlarına yardımlar yapıyor.

Düzenli bir geliri olmayan, SGK kaydı bulunmayan vatandaşlarına belirli aralıklarla erzak yardım kolileri dağıtan Nevşehir Belediyesi, bu ailelerin ısınma giderlerini karşılamak adına kış aylarında onlara kömür, odun, kabuk vb. yakacak malzemeler, sobası olmayan ailelere ise soba dağıtıyor.

Muhtaç, dar gelirli ve yoksul vatandaşlarının kira giderlerini karşılamalarına da yardımcı olarak, onlara sunduğu bir miktar kira yardım desteği ile barınma ihtiyaçlarını karşılıyor. Yani fakir ailelerin sokakta kalmalarını da engellemiş oluyor.

Nevşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvuran fakir aileler, lise ya da ilköğretim eğitimine devam eden çocukları için kıyafet, eğitim ve giysi yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Örneğin; yoksul çocukların kış aylarında okula giderken giymeleri için onlara mont, kaban ve bot gibi onları sıcak tutan kıyafetler hediye eden Nevşehir Belediyesi, ulaşım giderlerini karşılayamayan yani dolmuşla okula gitmesi gereken lise, ilköğretim ve üniversite öğrencilerine ulaşım desteği kapsamında para yardımı yapabiliyor.

Lise ve üniversite öğrencilerinin eğitim masraflarını azaltmaya yönelik onlara bir miktar burs verebilen belediye; ilköğretim ve lise öğrencilerine kırtasiye yardımı da yapıyor.

Muhtaç ve kimsesiz, yalnız yaşayan yaşlılara, kronik hastalara ve engellilere de sahip çıkan Nevşehir Belediyesi, bağlı oldukları ilçe belediyesine başvuran engelli ve kronik hastalar için tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston gibi medikal malzemeler hediye edebiliyor. Engelli vatandaşlar için tıbbi malzeme ve protez araç gereç yardımında bulunabiliyor.

Evinde yatak, koltuk, buzdolabı gibi temel ihtiyaçlarına yönelik malzemeleri bulunmayan gariban kişilere hayırseverler tarafından bağışlanan ikinci el malzemeleri teslim eden Nevşehir Belediyesi, sel, yangın, su baskını gibi afetlere maruz kalan ve eşyalarını kaybeden vatandaşlarına ev eşyası, gıda, para vb. yardımlarda bulunabiliyor. Bu kişilerin bir süreliğine barınma ihtiyaçlarını da karşılayabiliyor.

Yoksul ve fakir dul kadınlara da yardım yapmaktan geri kalmayan belediye, kadınlara ve çocuklarına ayni ya da nakdi yardımlar yapabiliyor.

Sağlık yardımı kapsamında yaşlı ve kronik hastalara ücretsiz ilaç desteği sunabiliyor. Ameliyat olması gereken ancak bütçesi yeterli olmayan kişilere de nakdi yardımlar yapabiliyor.

Pandemi sürecinde esnafları da unutmayan Nevşehir Belediyesi, işyerini kapatan, kirasını ödemekte zorlanan ya da işyerinden tamamen çıkarılan ya da süresiz ücretsiz izne çıkarılan kişilere de başvuruları üzerine gıda yardımında bulunabiliyor.

Sınırlı bütçesi doğrultusunda fakir, kimsesiz, öksüz ve muhtaçlara yardım eden belediyenin yardımları tek seferli, birkaç seferli ya da süreli olabiliyor.

Bu noktada yardımların uzun süreli mi yoksa kısa süreli mi olacağına Nevşehir Belediyesi, başvuru sahiplerinin muhtaçlık seviyelerini göz önünde bulundurarak, karar veriyor.

Nevşehir Belediyesi; tüm yardımlarını büyük bir gizlilik içerisinde, insan onurunu zedelemeyecek şekilde gerçekleştiriyor.

Belediyeye e-Devlet üzerinden ya da belediyeye giderek başvuran kişilerin yanı sıra henüz belediye yardımlarına başvurmamış lakin muhtaçlığı muhtarlık, zabıta vb. kurumlar tarafından fark edilmiş kişilere de belediye; ayni ya da nakdi yardımlar götürüyor.

Böylelikle il sınırlarındaki tüm gariban ve yoksul vatandaşlarına ulaşabilmeyi amaç ediniyor.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Nevşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nevşehir Belediyesi yardım başvurularını e-Devlet üzerinden kabul ediyor.

İhtiyaç sahibi Nevşehirli vatandaşlar, Nevşehir il sınırlarında ikamet etmeleri şartıyla belediyenin ayni ya da nakdi güncel tüm sosyal yardımlarına e-Devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Dilerlerse bağlı oldukları belediyeye giderek, başvuru formu doldurup başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Nevşehir Belediyesi ilçe ya da il belediyesi yardımlarına e-Devlet üzerinden başvurmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; sisteme girdikten ve Uygulamaya Git seçeneğine tıkladıktan sonra karşılarına çıkan başvuru formunu eksiksiz olarak doldurarak, başvurularını online platformda tamamlayabiliyorlar.

Nevşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Nevşehirli vatandaşlar, daha önce başvurdukları sosyal yardımların sonucunu öğrenmek, başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenmek için belediyeyi arayabiliyorlar.

Bizzat bağlı oldukları belediyeye giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Online platformda sorgulama işlemi, e-Devlet sosyal yardım başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Bu amaçla başvuru sahiplerinin belediye yardımlarına başvurduktan birkaç hafta sonra https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları ve başvurularının son durumunu takip etmeleri gerekiyor.

Nevşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Vatandaşlarının her türlü soru, görüş ve taleplerini dinleyen Nevşehir Belediyesine 0384 213 12 20 telefon numarasını arayarak, ulaşabilirsiniz.

Bu numara üzerinden yetkili kişilerle iletişime geçebilir, Nevşehir Belediyesi yardımlarına dair detaylı bilgi edinebilir, başvuru için gerekli şartları ve talep edilen belgeleri de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda daha önce gerçekleştirdiğiniz başvurularının sonuçlarını öğrenmek için de bu numarayı arayabilirsiniz.

Nevşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Nevşehir Belediyesi yardım başvuru formunda başvuran kişilerin ekonomik durumunu tespit etmek için sorulan birçok soru bulunuyor.

Yani başvuru formundaki sorular ile başvuran kişilerin ekonomik ve sosyal durumları kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Başvuru formu; başvuran kişilerin gelirlerine ve giderlerine yönelik sorulardan oluşuyor.

Örneğin, başvuru formunda kişiye mesleği, hanesindeki kişi sayısı, hanesinin aylık toplam kazancı, evinin kira mı yoksu onun mülkiyetinde mi olduğu, aylık ortalama fatura harcamaları vb. sorular soruluyor.

Kişinin muhtaç ya da yoksul olduğunu kanıtlayabilmesi ve başvurduğu yardım sonucunun olumlu sonuçlanabilmesi için mutlaka bu sorulara doğru yanıt vermesi gerekiyor.

Nevşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa bir süre önce 5000 yoksul aileye gıda ve erzak içeren yardım kolilerini ev adreslerine kadar görevlendirdiği belediye çalışanları aracılığıyla teslim eden Nevşehir Belediyesi; fakir ve yoksul kişilerin gıda ve erzak yardım başvurularını kabul etmeye devam ediyor.

Gıda ve erzak yardımına başvurmak isteyenlerin başvuru formunda başvurabilecekleri sosyal yardım türleri arasından gıda ve erzak yardımını işaretlemeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahibi ve yoksul kişiler, tek bir form üzerinden erzak yardımının dışında para yardımı, yakacak yardımı, kırtasiye yardımı gibi diğer yardımları da işaretleyebiliyor yani diğer yardımlara da aynı formla başvurabiliyorlar.

Düzenli gıda ve erzak yardımı almak isteyen vatandaşların ise muhtarlıktan fakirlik belgesi alarak, bizzat belediyeye başvurmaları gerekiyor.

Nevşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Nevşehir il sınırlarında ikamet eden, Nevşehir belediyesinin talep ettiği belgeleri teslim eden kişiler; muhtaç öğrenciler, çocuklar, yoksul aileler, muhtaç kişiler, kimsesizler, muhtaç dul kadınlar, kimsesiz yaşlılar, kimsesiz engelliler ve kronik hastalar ile afetzedeler Nevşehir Belediyesi nakdi ya da ayni yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Ön değerlendirme sonrası başvuru formunda yoksul olduğuna karar verilmiş olan kişilerden belediye; SGK maaş bordrosu, engelli belgesi, fakirlik belgesi gibi bazı belgeler talep ediyor.

Başvuru formunu dolduran ve yardım talebi kabul edilen ve gerekli belgeleri belediyeye teslim eden muhtaç ve yoksulların evine daha sonra Nevşehir Belediyesi tarafından birkaç görevliden oluşan inceleme komisyonu yollanıyor.

İnceleme komisyonu; başvuran kişinin ve varsa ailesinin maddi durumunu ikamet evlerinde inceledikten sonra bu ailenin başvuru formunda bildirdikleri bilgilerin doğruluğuna dair bir rapor hazırlayıp, raporunu belediye değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Başvuruları değerlendiren ve birkaç belediye çalışanından oluşan belediye değerlendirme kurulu, bilirkişi raporunu inceleyip, üyelerinin salt çoğunluğuyla yardım yapacağı vatandaşlarına karar veriyor.

Nevşehir Belediyesi yardımlarından vatandaşlar, muhtaçlıkları ortadan kalkana dek faydalanabiliyorlar.

Muhtaçlıkları sona eren, örneğin sigortalı bir işe giren kişilerin bir an önce yani işe başlar başlamaz belediyeye haber vermeleri gerekiyor. Bu durumda bu kişiye yapılan süreli yardımlar kesiliyor ve bu yardımlar, başka ihtiyaç sahiplerine yapılıyor.

Muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösteren örneğin, başvuru formunda işi olmasına rağmen kendini işsiz beyan eden ve yardımlar alan kişiler, Nevşehir Belediyesi tarafından fark edildiklerinde belediye tarafından kendilerine uygulanan cezai yaptırım dahilinde aldıkları tüm yardımları faizleriyle birlikte geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Nevşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Nevşehir Vefa Sosyal Destek Grubu, Pandemi Sürecinde Yaşlılara ve Kronik Hastalara Sahip Çıkıyor. ALO 153 hattı üzerinden 65 yaş ve üstündeki kişilerin, engelli vatandaşların ve kronik hastaların yardım taleplerine dönüş gerçekleştiren Nevşehir Vefa Sosyal Destek grubu; yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar için onların ihtiyaçlarını karşılamak adına alışveriş yapıyor.

Vatandaşlar, ALO 153 hattının yanı sıra 152, 155 ya da 156 hatlarını arayarak da Nevşehir Vefa grubu gönüllülerine erişebiliyorlar.

Kimsesiz kronik hastalar, engelliler ve yaşlılar; gıda, ilaç ihtiyaçlarının yanı sıra bankadan para çekmeleri gerektiğinde de Nevşehir Vefa Sosyal destek grubu gönüllülerinden yardım alabiliyorlar.

Yardım taleplerini alan Vefa gönüllüleri, yaşlılar, hastalar ve kronik hastalar için bankaya gidip, maaşlarını veya paralarını çekiyor, marketten temel gıda ve ev ihtiyaçlarını alıyor ve eczaneden düzenli kullanmaları gereken ilaçları temin ediyorlar.

Daha sonra tüm bu malzemeleri yaşlıların, kronik hastaların ve engellilerin evlerine teslim ediyorlar.

Gönüllüler, alışveriş ücretini ise bu kişilerin evlerine alışveriş malzemelerini teslim ederken alıyorlar.

Bazen gönüllüler, fakir ve muhtaç kişilere gıda yardımında bulunabiliyorlar. Kimi zaman da alışveriş ücretini fakir ve muhtaç kişilerden talep etmeyebiliyor, alışveriş tutarını kendi aralarında ödeyebiliyorlar.

Bu yazımızda Nevşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Nevşehir’de ikamet ediyorsanız; Nevşehir Belediyesi ayni ya da nakdi yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Aile Destek Ödemesi Kaç TL Oldu?

1.100-1.250 TL arası.

Nakdi Yardım Kaç Ay Verilir?

12 ay boyunca verilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık