Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:14
1.018
A+
A-

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Maddi durumu yetersiz ve geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar çeşitli sosyal yardımlara başvuruda bulunabilirler. Ege bölgemizin nadide şehirlerinden Afyonkarasihar’da belediye; pandemi sürecinde yoksul ve kimsesiz vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sosyal yardımlarda bulunmaya devam ediyor.

Muhtaç ailelere, engelli ve yaşlı bireylere yardım elini uzatan Afyonkarahisar belediyesi tarafından yapılan gıda, temizlik, kıyafet yardımları ve nakdi yardımlar sayesinde yoksul vatandaşlar, bu zorlu günlerde kendilerini yalnız hissetmekten kurtuluyorlar.

Kısa bir süre önce sosyal yardım başvurularını daha iyi bir şekilde incelemek ve yardıma muhtaç herkese ulaşmak amacıyla online başvuruları da kabul etmeye başlayan belediye; ülkemizdeki diğer belediyelere de örnek oluyor.

Bu yazımızda Afyon’da yaşayan yardıma muhtaç vatandaşlarımız için Afyonkarahisar belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Afyonkarahisar belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Afyonkarahisar Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Afyonkarahisar belediyesi; muhtaç ve yoksul vatandaşlara nakdi ve ayni yardımlarda bulunuyor.

Ayni yardımlar kapsamında yoksul kişilere ve ailelere gıda malzemeleri, kıyafetler, temizlik malzemeleri, yakacaklar dağıtılıyor.

Aynı zamanda muhtaç kişilere barınma yardımı, kırtasiye, yol yardımı vb. yardımlar yapılıyor.

Belediye; sosyal yardımlara başvuran muhtaç kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda farklı yardımlarda da bulunabiliyor.

Yoksul ailelerin durumlarını iyileştirmeye yönelik yardımlarını yaparken belirli bir program ve proje çerçevesinde hareket ediyor.

Nakdi yardımlar kapsamında ise müracaat eden kişilere süreli ya da yılda birkaç seferli olacak şekilde para veriyor.

Ya da para yerine geçebilecek alışveriş çeki, akıllı kart kontörü dağıtabiliyor.

Afyonkarahisar belediyesi sosyal yardımlarını kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Yakacak ve kömür yardımı
 • Nakdi yardımlar(alışveriş çeki ve akıllı kart kontörü vb. nakdi yardım yerine geçen yardımlar da yapılıyor)
 • Asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Boşanmış ya da eşini kaybetmiş kadınlara yapılan yardımlar
 • Şartlı eğitim yardımları
 • Şartlı sağlık yardımları
 • Kira yardımı
 • Barınma yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Oyuncak yardımı
 • Mama ve bez yardımı

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin sosyal yardımlarına başvurmayı düşünen kişilerin belediyeye bağlı olarak hizmet veren Afyonkarahisar Belediyesi Muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bizzat başvurmaları gerekiyor.

İhtiyaç sahiplerinin ve dar gelirli kişilerin başvuru amacıyla Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderken, yanlarında kendilerinden talep edilen belgeleri de götürmeleri gerekiyor.

Muhtaç kişiler, son yapılan düzenleme ile başvurularını internet ortamında da gerçekleştirebiliyorlar.

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara başvurmak için https://www.afyon.bel.tr/dokumandetay/123/573/sosyal-yardim-basvurusu.aspx adresine gidebilirsiniz.

Başvuru formunda sizden talep edilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İnternet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz yardım başvurularında sizden başvuru formunu doldurmanız bekleniyor.

Yardım başvuru formunda sizlere TC kimlik numaranız, doğum tarihiniz, nüfus cüzdanı seri numaranız vb. birtakım sorular yönlendiriliyor.

Formdaki soruların bir kısmı ise muhtaçlık durumunuzu tespit etmeye yönelik olan sorulardan oluşuyorlar.

Belediye yardımlarından yararlanabilmeniz için mutlaka soruları doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Bizzat Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidilerek yapılan başvurularda da mutlaka başvuru formunu doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardım başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek adına Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz.

Ya da online platformda gerçekleştirdiğiniz başvurunuza cevap gelmesini bekleyebilirsiniz.

İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü arayarak da başvurunuzun son durumuna dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bu amaçla 0272 213 19 83 şeklinde olan İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ait numarayı arayabilirsiniz.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal yardımlara dair ayrıntılı bilgi edinmek, yardıma ihtiyaç duyduğunuzu belirtmek adına İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ait olan 0272 213 19 83 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Afyon Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 yılında 500 adet yardıma muhtaç yani yoksul aile çocuklarına eğitim ve öğretimlerine devam edebilmeleri için tablet dağıtan Afyonkarahisar belediyesi; 2023 yılında da ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yardım elini uzatıyor.

Askıda tablet ve TV kampanyası isimli proje ile hayır sever vatandaşlarla ihtiyaç sahibi aileleri bir araya getiren belediye; hayırseverlerden aldığı bağışlarla öğrencilere tablet ve TV almayı hedefliyor.

Eğitimin uzaktan online eğitim şeklinde devam ettiği bu zor günlerde muhtaç aile çocukları, ücretsiz sahip olabilecekleri akıllı televizyonlar ve tabletler sayesinde derslerine katılım sağlayabiliyorlar.

Askıda tablet ve TV kampanyasından yalnızca ciddi anlamda yoksul aile çocukları faydalanabiliyorlar.

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne giderek ya da online olarak başvurularınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sizler de hemen https://www.afyon.bel.tr/dokumandetay/123/573/sosyal-yardim-basvurusu.aspx linkine tıklayarak, tablet başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Afyon Belediyesi Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Afyon belediyesi de önceliğini tıpkı diğer belediyelerimiz gibi engellilere, yaşlı ve kimsesiz kişilere, doğal afetlerde ya da kaza sonrasında ailesini kaybetmiş, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilere, yoksulluk yüzünden eğitim ve öğretim hayatından geri kalan çocuklara yapıyor.

Asker aileleri, şehit ve gazi yakınları, eşinden ayrılmış, dul kadınlar ve yetimler de belediye yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Sosyal hizmetler kapsamında yaşlı, engelli ya da hasta kişilerin evlerinde temizlik ve tamirat vb. yardımlarda da bulunan belediye; yardım edeceği kişilerin muhtaçlık sınırı altında olmasını talep ediyor.

Yani hanedeki kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ü altında olan kişiler ve haneler; sosyal yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Afyonkarahisar belediyesi, ayni ve nakdi yardımları bütçesi doğrultusunda yapmakla birlikte her daim yaşlılara, engellilere, çocuklara, kimsesizlere ve düşkünlere yardımcı olmaya gayret gösteriyor.

Herhangi bir sabit aylık düzenli geliri olmayan, SGK’ya bağlı bir sigortası olmayan kişilere ve onların bakmakla yükümlü olduğu ailelere öncelik veriyor.

Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afyon Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu 2023

Afyonkarahisar belediyesi tarafında maddi durumu kötü olan kişilere Bayramlar gıda yardımı yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere yapılan gıda yardımı belediye tarafından yapılan inceleme sonrası verilmektedir. Afyon belediyesi gıda yardımı almak için belediyeye bizzat başvuruda bulunmanız gerekir.

Belediye; sosyal yardımların gerçekten muhtaç kişilere ulaştığını tespit edebilmek amacıyla başvuru sahibinden birtakım belgeler talep ediyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Afyon Belediyesi Nakdi Yardımlar İçin İstenilen Belgeler

 • Engelliler için sağlık kurulu raporu
 • Yoksul kişiler için muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, taşınır, taşınmaz mallarını, diğer kurumlardan aldıkları yardımları gösteren belgeler
 • Belediye sosyal yardım başvuru dilekçesi
 • Muhtaç öğrenciler için öğrenci belgesi ve ailelerine ait muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Doğal afetlerden zarar gören kişiler için afetlere dair belgeler
 • Yardıma başvuran hasta kişiler, yenidoğan bebekler ve yakınları için Mernis Kimlik Paylaşım Sistemi’nde yer alan adres bilgileri(bu kişilerin sosyal yardımlar kapsamında barınma ihtiyaçları karşılanıyor)
 • Öğrencilerin eğitim ve öğretimlerine dair yardım başvuruları için öğrenci belgesi, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, diğer kurumlardan alınan yardımları gösteren belgeler, maddi durumlarına, taşınır ya da taşınmaz mallarına dair belgeler

Afyon Belediyesi Ayni Yardımlar İçin İstenilen Belgeler

 • Mahalle muhtarından alınan fakirlik belgesi, yoksul kişilerin taşınır ve taşınmaz mallarını gösteren belgeler, diğer resmi kurumlardan aldıkları yardımları gösteren belgeler
 • 2 adet fotoğraf
 • Cezaevinde olan kişiler için mahkûmiyet belgesi
 • Engelliler için engelli heyet raporu
 • Çalışamayacak durumda olan kişiler için resmi rapor
 • Ailenin maddi durumunu gösteren belge

Afyonkarahisar Belediyesi; muhtaç ailelerin çocuklarını da sünnet ettiriyor.

Yoksul aileler, belediyeye başvurarak, çocuklarını ücretsiz bir şekilde sünnet ettirebiliyorlar.

Bu durumda başvuru sahiplerinden başvuru dilekçesi, mahalle muhtarından alınan fakirlik belgesi, aile maddi durumunu gösteren belge, sünnet olacak çocuğa ve ihtiyaç sahibi ailesine ait MERNİS Kimlik Paylaşım Sistemi’nde kayıtlı yerleşim yeri ve adres bilgileri talep ediliyor.

Belgelerin teslimi ve başvuruların yapılması sonrasında belediye, yerinde inceleme yaparak, başvuru sahibi kişinin ve varsa ailesinin sosyal ve ekonomik durumunu ayrıntılı bir şekilde inceliyor.

Sosyal inceleme formu, daha sonra Değerlendirme Kurulu’na gönderiliyor.

Değerlendirme Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında yardıma muhtaç kişiler belirleniyor.

Belediye Değerlendirme Kurulu; muhtaç, yoksul, yoksun, öksüz, yaşlı, dul, engelli ve dar gelirli kişilere öncelik veriyor.

Nakdi yardım yapılması ön görülen kişilere belediye tarafından para yardımı yerine alışveriş çeki ya da akıllı kart kontörü dağıtılabiliyor. Alışveriş çekleri ile aileler, kendi temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Ayni yardımlar ise genellikle sigortası bulunmayan kişilere gıda, yakacak, yol yardımı, ilaç yardımı, tıbbi araç ve gereç yardımı, kırtasiye yardımı, temizlik malzemesi yardımı, rehabilitasyon amaçlı protez araç gereç yardımı vb. farklı şekillerde yapılabiliyor.

Afyon Belediyesi Gıda Yardımları 2023

Afyonkarahisar Belediyesi, Gezici Mobil Aşevi ile Muhtaç Kişilere Sıcak Yemek Dağıtıyor! Sokaklarda yaşayan, muhtaç ve kimsesiz kişilere günlük sıcak yemek dağıtan mobil aşevi sayesinde kimsesizler; her gün beslenme ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Ramazan ayında iftar yemekleri düzenleyen aşevi; şehitlerimize dair anma törenlerinde de vatandaşlarımıza yemek dağıtıyor.

Günlük 2400 kişi doyurma kapasitesine sahip olan mobil aşevinin doğal afetlerde de devreye girmesi planlanıyor.

Bu yazımızda Afyon Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, belediye tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Belediye Para Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Verilmektedir?

2 ayda bir verilir.

Ev Hanımlarına 500 TL Yardımı Hangi Kurum Yapmaktadır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Filiz dedi ki:

  950 TL olan doğal gazimiz 4 aydır kesiktir 3 tane çocuğum var doğal gazimiz kesik olduğu için banyo yapamıyorlar tek isteğim doğal gazı açtırmak. İBAN : TR450001000021808569595001 FİLİZ KÖKTEN.

 2. Menekşe Tombak dedi ki:

  Benim hiç bir beklentim yok geldim yalvardım yardım edin diye maddi konusunda eline bir poset sıkıştırılar çocuklarım için yaşamaya çalışan bir anneyim pazartesi günü oğlum okula gidecek ve 25 tl lazım ve ben ekmek alacak param yok hani onca muhtaç insanımız var nerde bu zengin is adamları hepsi cebini doldurma peşindeler tek isteğim evlatlarım için yaşamak eğer bu yorumu gören birisi varsa allah rızası için yardım etsin

  Ben bu hayatta tek evlatlarım için yaşıyorum ölen eşimden iki çocuğum var ikiside okuyor evin kira erzak ve maddi yardıma ihtiyacım bizim milletimiz çok yardım sever olduğuna inanıyorum