Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

29.10.2023
27
A+
A-
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı; Ramazan ayının gelmesi ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi de ramazan kolisi yardımlarına başladı. Bu konu hakkında merak edilen hemen hemen tüm soruların cevapları yazımızda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu gibi merak edilenler yazımızın içeriğinde.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi diğer belediyelere örnek olacak şekilde yardımlarına tüm hızla devam etmektedir. Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte ramazan kolisi dağıtımına başlayacak olan İstanbul Belediyesi diğer sosyal yardımlarına da devam etmektedir.

Muhtaçlık sınırının altında kalan ihtiyaç sahiplerine birçok sosyal yardımlarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi onların hemen hemen tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaktadır.

Ramazan kolisi yardımı birçok belediye tarafından yapılan bir yardım şeklidir. Her sene binlerce ailenin evlerine temiz ve sağlıklı yiyeceklerin girmesini sağlayan bu yardım sayesinde yoksul aileler Ramazan ayını daha rahat atlatırlar.

Her sene belediyenin belli bir bütçesini ramazan kolisi için ayıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu sayede binlerce yoksul vatandaşa destek olmaktadır.

Temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda sıkıntı çeken vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardımlarına başvuruda bulunabilirler. Sosyal yardımlardan biri olan ramazan kolisi yardımı bir ailenin aylık beslenme ihtiyacını karşılamaya yöneliktir.

Ramazan kolisi yardımının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımı, burs yardımı, gıda ve erzak kolisi yardımlarında da bulunmaktadır. Ayrıca başka birçok yardımlarda da bulunan belediye, yardıma muhtaç tüm vatandaşlara her daim el uzatmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazan kolisi yardımları yapmak için hazırlanmaktadır. Muhtaç birçok ailenin yüzünü güldüren ramazan kolisi ailenin aylık besin ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanmıştır.

İhtiyaç sahiplerine dağıtılan ramazan kolisi yardımı İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlara verilmektedir. Ramazan kolisi yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar bunun için belediyeye giderek başvuru formu doldururlar.

Başvuru formunu dolduran vatandaşlar sadece ramazan kolisi yardımından değil diğer tüm sosyal yardımlardan da faydalanabilirler. Bunun için yapmanız gereken şey ihtiyacınız olan sosyal yardımı başvuru formunda işaretlemek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlar bizzat belediyeye giderek başvuru yapmanın yanı sıra e-Devlet üzerinden de başvuruda bulunabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu gıda ve erzak kolisi yardımına e-Devlet üzerinden başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ramazan kolisi ve diğer sosyal yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlar başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmalıdır. Başvuru formunda kişisel bilgilerinize dair sorular yer almaktadır.

Kişisel bilgilerinize dair yani geliriniz, gideriniz, ailedeki kişi sayısı gibi sorular başvuru formunda yer almaktadır. Başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli evrakları da formla birlikte belediyeye teslim ettikten sonra başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Başvuru formunu ve teslim edilen evrakları inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerekli görürse yerinde inceleme yapmak adına başvuruda bulunan vatandaşın evine bir komisyon gönderir. Komisyon ailenin durumunu göz önüne alarak bir rapor hazırlar.

Komisyonun hazırladığı raporu da göz önüne alarak inceleyen İstanbul Belediyesi böylelikle yardımı alacak olan ailelere karar verir. Başvurusu olumlu sonuçlanan ailelere verilen ramazan kolisi belediye çalışanı tarafından vatandaşın evine kadar götürülmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur?

Ramazan ayında dağıtılacak olan yardım kolisinde vatandaşın aylık beslenme ihtiyacı karşılanmaktadır. Ortalama 4 kişilik bir ailenin aylık temel gıda ihtiyacına göre hazırlanan koliler muhtaç vatandaşlara belediye çalışanları tarafından ulaştırılmaktadır.

Her yıl binlerce yoksul vatandaşa dağıtılan ramazan kolisi genellikle bozulmayan ve uzun bir süre saklanabilecek gıdalardan oluşur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ayırdığı belli bir bütçe doğrultusunda yoksul tüm vatandaşlara ramazan kolisi yardımında bulunmaktadır.

Dayanıklı gıdalardan oluşan bu koliler hemen hemen tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. Ramazan kolisi içerisinde; fasulye, bulgur, makarna, çay, pirinç, nohut, salça, yağ, zeytin, çay gibi ürünler yer almaktadır.

Vatandaşın ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanan bu koliler sayesinde aileler Ramazan ayını bir nebze de olsa daha rahat atlatırlar.

Ramazan kolisinin içeriği belediyeden belediyeye göre farklılık gösterebilmektedir. Her belediyenin yardım için ayırdığı bütçe miktarı farklıdır. Bu sebeple ramazan kolisinin içeriği de belediyelere göre farklılık gösterir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu

Diğer belediyelere örnek olan ve her daim öncü belediyeler arasında yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede yardıma muhtaç vatandaşlara yardım eli uzatmaktadır. Vatandaşın ihtiyaçlarını gözeterek yardımlarda bulunan belediye hizmette sınır tanımamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi birçok sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan biri de ramazan kolisi yardımıdır. 2023 yılında da yapılacak olan bu yardım için hazırlıklar hızla devam etmektedir.

İstanbul ilinde yaşayan vatandaşların yararlanabileceği ramazan kolisi yardımı için vatandaşlar öncelikle belediyeye giderek yardım talebinde bulunmalıdırlar. Yardım talebi için öncelikle başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız önem arz etmektedir. Başvuru formu vatandaşın muhtaçlık durumunu tespit etmeye yönelik bir formdur. Bu sebeple formun doğru doldurulması gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvuru formunda gelir, gider, iletişim numarası, mesleğiniz gibi birtakım sorular yer almaktadır. Soruları cevapladıktan sonra başvuru formu ile istenilen belgeleri kuruma teslim etmelisiniz.

Kuruma teslim edilen evraklar incelenir. Daha sonra gerekli görülmesi durumunda yerinde inceleme yapmak adına yardım için başvuruda bulunan ailenin evine gidilir. Ailenin evinde inceleme yapan komisyon rapor hazırlayarak bu raporu belediyeye teslim eder.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi evrakları ve raporu inceledikten sonra yardımı alacak olan ailelere karar verir. Başvuru formunu yalan yanlış beyanlarla dolduran ve belediyenin yardımlarından faydalanan vatandaşların tespit edilmesi durumunda aldıkları yardımları güncel faizi ile birlikte kuruma geri ödemek zorundadırlar.

Kuruma geri ödeme yapmayı kabul etmeyen vatandaşlar hakkında yasal süreç başlatılır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımını Kimler Alabilir?

Muhtaçlık sınırının altında kalan ve yoksul durumda olan kişilere yönelik yapılan yardımlardan biri de ramazan kolisi yardımdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı yapılacak olan kişiler;

 • Muhtaçlık sınırının altında kalanlar
 • Eşi vefat eden ve geliri olmayan dul kadınlar
 • Muhtaç gazi ve şehit yakınları
 • İşi olmayan vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Afetzedeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yanı sıra birçok kurum ve kuruluşta Ramazan Kolisi yardımında bulunmaktadır. Kısacası yoksul ve yardıma muhtaç tüm vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardımlarına başvuruda bulunabilirler.

Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ü altında kalanlar vatandaşlar da ramazan kolisi yardımı için başvuruda bulunabilirler.

Ramazan Kolisi Veren Yerler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvurusu için gerekli evraklar;

 • Kimlik fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • İşsiz vatandaşlar için işsizlik belgesi
 • Engelli vatandaşlar için sağlık raporu
 • Fakirlik Belgesi

Bu evrakların yanı sıra başvuruda bulunan vatandaşın özel durumuna bağlı olarak da ekstra belge de talep edilebilmektedir.

Başvuru için gerekli evrakları öğrenmek ve daha detaylı bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesini arayabilir ya da Alo 153 hattını da arayabilirsiniz.

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

https://www.youtube.com/watch?v=4FQod8Rotjc

Ramazan Kolisi Ne Zaman Verilir?

Ramazan ayı gelmeden veya ramazanın ilk günlerinde verilir.

Fakirlik Belgesini Nereden Alabilirim?

Muhtarlıktan alabilirsiniz.

editor
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık