Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.101
A+
A-
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurabilirler. Doğu Anadolu Bölgemizin en güzel ve en tarihi şehirlerinden Erzurum’da belediyecilik faaliyetlerine bir süredir devam eden Erzurum Büyükşehir Belediyesi; Ramazan ayında da yoksul ve dar gelirli ailelere gıda kolileri dağıtmaya devam ediyor.

Erzurum’da yaşayan ihtiyaç sahipleri, belediyenin sosyal yardımlarına başvurarak, gıda, giysi, eşya, mobilya vb. yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Kısa bir süre önce yoksul ailelere sosyal yardım kartı dağıtmaya da başlayan Erzurum Büyükşehir Belediyesi; vatandaşlarına pandemi sürecinde destek oluyor.

Bu yazımızda kısaca Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, büyükşehir belediye yardımlarına nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalışacağız.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı, sosyal kart yardımı vb. yardımlar)
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Yoksul aile çocukları için kırtasiye ve tablet yardımı
 • Engellilere yapılan yardımlar
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya yardımı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi; düzenli bir şekilde dağıttığı gıda destek paketleri ile Erzurum il sınırlarında yaşayan muhtaç ve dar gelirli kişi ve ailelere ulaşıyor ve onların gıda ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Eşinden şiddet gören, eşinden ayrılan ya da eşi tarafından ter edilen kadınlara sahip çıkarak, onlara da süreli ya da birkaç seferli ayni ya da nakdi yardımlarda bulunabiliyor.

Muhtaç ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocukları için bir süre önce ücretsiz tablet dağıtmaya başlayan Erzurum Büyükşehir Belediyesi; yoksul aile çocuklarına kırtasiye yardımında bulunuyor.

Kırtasiye yardımı kapsamında bu çocukların defter, kitap, kalem, silgi gibi eğitime yönelik ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aynı zamanda yoksul çocuklara okula giderken kullanabilecekleri önlük, okul çantası, ayakkabı, mont, bot vb. kıyafetleri de hediye ediyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi; havalar soğumaya yani kış ayları yaklaşmaya başladığında yoksul ve muhtaç vatandaşlarına kömür, odun yardımı yapmaktan da geri kalmıyor.

Kirada oturmasına rağmen kira ödeyecek maddi gücü bile bulunmayan ailelere ise kira desteği sunuyor. Yani onların barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunuyor.

Pandemi döneminde maddi sıkıntıya düşen esnaflara da yardımcı olan belediye, onlara da gıda kolileri dağıtıyor.

Gıda ve erzak yardımından işyerini kapatan veya işleri yavaşlayan esnafların yanı sıra işini geçici bir süreliğine de olsa kaybeden yani izne çıkarılan vatandaşlar da faydalanabiliyorlar.

Yaşlılara yönelik olarak evde yaşlı bakım hizmeti veren Erzurum Büyükşehir Belediyesi; yaşlıların pandemi döneminde hastaneye gitmelerine gerek kalmadan periyodik sağlık muayenelerine girmelerine olanak tanıyor. Erzurum il sınırlarında ikamet eden ve kendisine bakacak kimsesi olmayan kimsesiz ve yaşlı kişiler, belediye tarafından gönderilen sağlık personelleri tarafından muayene ediliyorlar.

Yetimlere, yoksullara, kimsesizlere ve dar gelirlilere Ramazan ayında ve yılın her gününde aşevlerinde çıkan sıcak ev yemeklerini dağıtıyor. Üstelik içinde bulunduğumuz şu zor pandemi günlerinde aşevine gidemeyen yaşlıların ve hastaların yemeklerini paketleyerek, ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi; üniversiteyi kazanan lakin maddi yetersizlikler yüzünden eğitimine devam edemeyen öğrencilere de yardım elini uzatarak, onlara eğitimlerine devam edebilmeleri için para yardımında bulunuyor.

Kısa bir süre önce yoksul ailelere sosyal yardım kartı dağıtan belediye; bu kartlar sayesinde vatandaşların BİM, Migros vb. mağazalardan alışveriş yapabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin gıda, erzak, giysi, eşya yardımlarına başvurmak isteyen ve bu zor süreci daha kısa sürede atlatmak isteyen vatandaşların bizzat belediyeye gitmeleri gerekiyor.

Başvurular; belediyenin yanı sıra e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

e-Devlet üzerinden Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşların ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

TC kimlik no ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapan kişiler; Uygulamaya Git butonuna tıklayıp, sayfadan yardım talebinde bulunacakları belediyeyi seçip, kişisel bilgilerine yönelik soruların yer aldığı başvuru formunu doldurup ve yararlanmak istedikleri sosyal yardım başvuru türlerini seçerek, online başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ayni veya nakdi yardımlarına başvuran kişiler, başvurunun üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar; belediyeye giderek, belediyeyi arayarak ya da e-Devlet sistemine girerek sosyal yardımları sorgulayabiliyorlar.

Başvuru sonucunuzu öğrenmek yani başvurunuzun son durumunu e-Devlet üzerinden takip etmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, başvuru esnasında sizden istenecek tüm belgeleri öğrenmek ya da mevcut sosyal yardım başvurunuzu sorgulamak istediğinizde belediyeye ait olan 444 1 625 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için belediye yetkililerine danışabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için

Adres: Merkezi Yönetim Cad. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı 25100 Erzurum

Telefon: 0442 344 12 18

0442 344 12 21

E-posta: [email protected]

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne yardımlara başvurmak amacıyla giden tüm ihtiyaç sahiplerinin öncelikle başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Başvuru formu, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurular esnasında da başvuru sahiplerinin karşısına çıkıyor.

Bu formda ihtiyaç sahibi başvuru sahiplerinin kişisel bilgilerine yönelik birtakım sorular bulunuyor. Başvuru sahiplerinin mesleklerine, ailedeki kişi sayılarına, aylık gelirlerine, aylık hane halkı toplam gelirlerine yönelik birtakım sorular da içeren bu form ile belediye; başvuran kişinin maddi ve sosyo-ekonomik durumunu tespit etmeyi amaçlıyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi; başvuru formunda yer alan bu bilgiler doğrultusunda başvuran kişiye ayni ya da nakdi yardım yapıp yapmayacağına dair karar veriyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Hayır Çarşısı ile Hayırseverlerle İhtiyaç Sahiplerini Buluşturuyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Hayır Çarşısı birimi ile ihtiyaç sahipleri, giysi, eşya, mobilya vb. ihtiyaçlarına kısa sürede kavuşabiliyorlar.

Hayırsever vatandaşlar ise ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunabiliyorlar.

Hayır Çarşısı’na giden vatandaşlar, burada koltuk takımı, çamaşır makinesi vb. ev eşyalarını da ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorlar.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi; ihtiyaç sahiplerinin Hayır Çarşısı yardımlarından yararlanma şansını yükseltiyor.

Yani öncelik her daim yoksul ve dar gelirli vatandaşlara veriliyor.

Yaşlılık Aylığı Nedir? Koşullar, Hesaplama ve Başvuru

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı 2023

Erzurum Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlıları ve Kronik Hastaları Yalnız Bırakmıyor. Pandemi döneminde muhtaç kişilere umut olan Vefa Sosyal Destek Grubu, Erzurum’da dar gelirli ve yoksul halka gıda kolileri dağıtıyor.

65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların ise gıda, kişisel bakım, temizlik malzemesi vb. alışveriş ihtiyaçlarını ücretlerini almak suretiyle karşılıyor.

Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerinden kendileri için alışveriş yapmalarını talep etmek isteyen 65 yaş üstü kimsesiz ya da kronik hastalığı mevcut vatandaşların 112, 155 ya da 156 hatlarından birini aramaları gerekiyor.

Gönüllüler, talepler doğrultusunda alışveriş yapıyor ve ürünleri yaşlıların ve hastaların evlerinde kapıda teslim ediyorlar. Vatandaşlardan alışveriş ücretini ise teslimat esnasında alıyorlar.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gıda Kartı Yardımı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yoksul Ailelere Gıda Kartı Dağıtıyor! Erzurum Büyükşehir Belediyesi, pandemiden maddi anlamda zarar gören vatandaşlarına 150 TL içeren gıda yardım kartlarını dağıtıyor.

Bu kartlardan yalnızca dar gelirli veya yoksul kişiler yararlanabiliyorlar.

Gıda yardım kartı başvuruları da e-Devlet üzerinden veya belediyeden yapılabiliyor.

Vatandaşlar, bu kartları BİM, Migros gibi mağazalarda gıda dışında diğer ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla da kullanabiliyorlar.

erzurum belediyesi gıda yardımı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Nakit Para Yardımı

Pandemi yüzünden işsiz kalan, maddi durumu kötüleşen ve geçinmekte zorlana kişilere gıda ve erzak kolisi veren Erzurum Büyükşehir Belediyesi, maddi durumdan yoksun olan vatandaşlara gıda kartı desteğinde bulunmaktadır. İhtiyaç sahipleri diledikleri marketten bu kart ile alışveriş yapma imkanı bulmaktadırlar.

Erzurum Belediyesi nakit yardımı başvurusu yapan kişilere Bayramlarda nakit para desteği vermektedir. Erzurum Büyükşehir Belediyesi gelir sahibi olmayan veya alt gelir grubuna sahip engelli, yetim, öksüz, maddi durumdan yoksun, hastalık sebebiyle çalışamayan ihtiyaç sahiplerine maddi yardım vermektedir.

Erzurum Belediyesi yardımlarına başvurmak için beyaz masa yardım masası https://www.erzurum.bel.tr/BeyazMasa/7.html linkine tıklayabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Erzurum Büyükşehir Belediyesi; engellilere, yaşlılara, dul kadınlara, dar gelirlilere ve muhtaçlara yardımcı oluyor.

Ülkemizde ‘hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama gelir, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar dar gelirli yani yoksul; herhangi bir aylık düzenli geliri olmayan kişiler ise muhtaç sınıfında değerlendiriliyorlar.

Muhtaçlar ve dar gelirlilerin yanı sıra engelliler ve düzenli geliri olmayan dul kadınlar da sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardımlara başvuranlardan engelli belgesi, öğrenci belgesi, ölüm belgesi gibi farklı belgeler de talep edebiliyor.

Örneğin; eşi vefat eden ve yardıma ihtiyacı olan kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi isteniyor.

Belgeleri ve başvuru formunu inceleyen Erzurum Büyükşehir Belediyesi; daha sonra başvuran kişinin evine birkaç görevli gönderiyor. Bu görevliler; başvuran kişinin mali durumuna dair rapor hazırlayıp, bu raporu belediyeye teslim ediyor.

Daha sonra belediye değerlendirme kurulu; son bir kez belgeleri ve raporu inceleyip, başvuru sahibine yardım edip etmeyeceğine dair karar veriyor.

Belediye yardımlarından yararlanırken işe giren ya da miras vb. yollarla muhtaçlıkları sona eren kişilerin bu duruma dair belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor.

Aksi halde bu durumun belediye tarafından fark edilmesi sonrası bu kişilere cezai yaptırım uygulanıyor. Cezai yaptırım olarak da yararlandıkları ayni ve nakdi yardımlar, faizleriyle birlikte talep ediliyor.

Bu yazımızda Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi

SED Yardımı Kaç TL Oldu?

3.038 TL oldu.

SED Okul Öncesi Çocuklar İçin Kaç TL Oldu?

2.059 TL oldu.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Şefik zayıf dedi ki:

  Merhaba ben şefik zayıf benim 7 çocuğum var düzgün bir işim yok günlük yevmiyeci çalışıyorum bazen iş hiç olmuyor çocuklar hepsi okula gidiyor her türlü yardıma ihtiyacım var arz ediyorum

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık