Düzce Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Düzce Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:29
1.063
A+
A-

Düzce Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Düzce de yaşayan yardıma muhtaç vatandaşlar belediyeye giderek çeşitli yardımlardan faydalanabilirler. Pandemi döneminde de yoksul aileleri ve kimsesiz vatandaşlarını unutmayarak, onların yanında yer alan Düzce Belediyesi; gıda yardımı, sosyal kart yardımı, para yardımı vb. yardımları ile vatandaşlarına destek çıkıyor.

Düzce il sınırlarında ikamet eden ve yoksul, dar gelirli ya da muhtaç sınıfında yer alan vatandaşlar; belediyenin ayni ve nakdi sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Engelliler, 65 yaş üstü ve kimsesi olmayan yaşlılar, dul kadınlar için de yardımlarda bulunan Düzce Belediyesi; yoksul aile çocuklarını da hiçbir şekilde unutmuyor.

Bu yazımızda Karadeniz bölgemizin en güzel şehirlerinden biri olan Düzce’de maddi zorluklar yaşayan vatandaşların yararlanabileceği sosyal yardımlara değinmeye, Düzce Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Düzce Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından yoksul ve muhtaç vatandaşların yaşam standartlarını iyileştirmeye yönelik olarak yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Kira desteği
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker aileleri için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi aileleri için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları
 • Yoksul aile çocukları için kırtasiye ve ücretsiz tablet yardımı
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve maması yardımı
 • Doğal afetlere maruz kalanlara yönelik yardımlar

İhtiyaç sahibi aileleri tespit ederek, onlara düzenli bir şekilde gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gıda ve erzak kolileri dağıtan Düzce Belediyesi; Ramazan ayında binlerce aileye ve kişiye bu kolileri dağıtmaya devam ediyor.

Gıda yardım paketleri sayesinde aileler, daha sağlıklı bir şekilde beslenebilme şansını elde ediyorlar.

Kış aylarında aileler için kömür ve odun dağıtan belediye; ailelerin ve çocuklarının soğuk hava koşullarıyla daha rahat mücadele edebilmelerini sağlıyor.

Düzce’de yer alan aşevi; kimsesiz, dar gelirli, muhtaç kişiler için her gün sıcak ev yemeği pişiriyor. İhtiyaç sahipleri, aş evine giderek, düzenli bir şekilde hiçbir ücret ödemeksizin karınlarını doyurabiliyorlar.

Üstelik korona virüs salgını yüzünden dışarı çıkmanın tehlikeli olduğu şu günlerde Düzce Belediyesi; engellilere, yaşlılara, ihtiyaç sahiplerine yemeklerini evlerinde teslim ediyor.

Yaşlılar için evde yaşlı bakım hizmeti vererek, onların kendilerini yalnız ve kimsesiz hissetmemelerini sağlayan belediye; yaşlıların evlerinde rutin periyodik sağlık kontrollerini yapıyor. Aynı zamanda ev işlerini yapamayan kişiler için evde temizlik hizmeti de veriyor.

60 yaş üzeri yaşlılar için kısa bir süre önce Yaşam Merkezi açan belediye; kimsesi olmayan yaşlıların daha huzurlu bir ortamda yaşayabilmelerine ve daha iyi beslenebilmelerine olanak tanıyor.

Eşinden ayrılmış, eşi tarafından terk edilmiş kadınlara da para yardımında ve ayni yardımlarda bulunan belediye; yoksul ailelerin çocuklarının kırtasiye ihtiyaçlarını karşılıyor.

Yoksul aile çocukları eğitim öğretim dönemi başladığında mont, kaban, ayakkabı, önlük gibi en zaruri ve temel ihtiyaçlarına belediyenin yardımları sayesinde kavuşabiliyorlar.

Uzaktan eğitim ile eğitim ve öğretimin devam ettiği şu günlerde maddi durumu olmayan ve eğitim çağındaki çocuklarına tablet alamayan ailelerin çocuklarına ücretsiz tablet dağıtan Düzce Belediyesi; böylelikle öğrencilerin derslerini kaçırmamalarını sağlıyor.

Kötü, bakımsız ve onarıma ihtiyacı olan kişilerin evleri için onarım ve tamirat desteğinde bulunan belediye; kirasını ödeyemeyecek halde olan yoksul vatandaşlarına ise kira desteğinde bulunuyor.

Engellileri ve hastaları da unutmayan belediye, onların tekerlekli sandalye, tekerlekli akülü sandalye, baston, havalı yatak vb. ihtiyaçları için de bütçe ayırmaya özen gösteriyor.

Düzce Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ayni ve nakdi yardımlar yaparken, önceliğini her daim muhtaç ve yoksullara veren belediyenin sosyal yardımlarından yararlanmak isteyenlerin belediyeye gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Günümüzde e-Devlette yapılan güncelleme ile artık yoksul vatandaşlar; e-Devlet üzerinden de bağlı oldukları belediyenin sosyal yardımlarına online olarak başvurabiliyorlar.

Online Düzce Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, sisteme giriş yaptıktan sonra ise sayfadan yardımlarına başvurmak istedikleri belediyeyi ve sosyal yardım türlerini seçmeleri, başvuru formunu doldurup, göndermeleri gerekiyor.

Yani belediyeye gidecek fırsatı olmayan kişiler; e-Devlet üzerinden ön başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Ön başvurusu kabul edilen kişiler, daha sonra belediye tarafından görüşmeye çağrılıyorlar.

Düzce Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Daha önce Düzce Belediyesine ayni ya da nakdi sosyal yardımlar için başvuran kişiler, başvurularının üzerinden 3-4 hafta gibi bir süre geçtikten sonra başvurularının sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Bazen başvurulardaki yoğunluğa bağlı olarak, bu süre daha da uzayabiliyor.

Yardım başvurusunun sonucunu öğrenmek isteyen kişiler, belediyeye gidebiliyor veya belediyeyi ayırabiliyorlar.

Aynı zamanda başvuru sonuçlarını e-Devlet üzerinden de öğrenebiliyorlar.

Bu noktada vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Yani başvuru gibi sorgulama da aynı link üzerinden yapılabiliyor.

Düzce Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Düzce il sınırlarında yaşayan ve yardımlara başvuran kişiler; başvurularını sorgulamak, yardımlara dair daha ayrıntılı bilgi almak, başvuru için gerekli belgeleri öğrenmek istediklerinde belediyeye gidebilecekleri gibi belediyeyi de arayabiliyorlar.

Vatandaşlar, 0380 524 58 21 yada  Beyaz masayı (153)  telefon numarasını arayarak, her türlü soru, talep, şikayet ve önerileri için yetkili kişilerle iletişime geçebiliyorlar.

Düzce Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye yardımlarına başvurmak isteyen kişilerin hem başvuru nedenlerini belirtebilmeleri yani hangi yardımlara başvuracaklarından bahsedebilmeleri hem de belediyeye maddi durumlarına dair bilgi vermeleri için başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

e-Devlet üzerinden veya belediyeye yapılan başvurular esnasında başvuru sahiplerinin bu formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları, oldukça önem arz ediyor.

Belediyeler; başvuru formunda başvuru sahiplerine yönelttikleri sorular ile onların maddi durumlarına ve muhtaçlıklarına dair detaylı bilgi edinmek istiyorlar.

Başvuru formunda kişinin mesleğine, medeni durumuna, aylık kazancına, ailesindeki çalışan ve kişi sayısına dair verdiği bilgiler sayesinde Düzce Belediyesi; başvuran kişiye yardım edip etmeyeceğine karar veriyor.

Başvuru formunda yanlış bilgi beyan etmek, yasal anlamda suç teşkil ediyor.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

Düzce Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizdeki diğer belediyeler gibi Düzce Belediyesi de sosyal yardımlarda bulunurken yardım edeceği kişilerde muhtaçlık, dar gelirli ve yoksulluk ya da engellilik kriterlerini arıyor.

Yani yardımlar, işsiz kişilere ya da işi olmasına rağmen aylık kazancı geçinmek ve ailesini geçindirmek için yetersiz kişilere yapılıyor.

Herhangi bir geliri olmayan, sabit bir maaşa sahip olmayan muhtaç kişilerin yanı sıra dar gelirli ve yoksullar yani hanede kişi başına düşen aylık ortalama net gelir, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanların da sosyal yardımlara başvurma hakları bulunuyor.

Engelliler, yoksul dul kadınlar, yoksul kronik hastalar, muhtaç asker aileleri, muhtaç şehit ve gazi yakınları da belediye yardımlarına başvurabiliyorlar.

Düzce Belediyesi; başvuru formunu inceleyip, bilgilerin doğruluğunu araştırdıktan ve başvuran kişiye ayni veya nakdi yardım yapmaya kanaat getirdikten sonra başvuran kişinin ikametgah adresine yani yaşadığı yere rapor hazırlamak üzere görevliler gönderiyor.

Böylelikle başvuru sahibinin beyan ettiği bilgilerin doğru olup olmadığını, başvuran kişinin sosyo-ekonomik durumunu tespit etmek istiyor.

İnceleme komisyonu tarafından hazırlanan raporu, başvuru sahibinden talep ettiği belgeleri son bir kez inceledikten sonra yardım yapıp yapmayacağına, yardım yapacaksa hangi yardımları yapacağına dair karar veriyor.

Muhtaç olduğu belediye tarafından tespit edilen ve sosyal yardım almaya başlayan kişilerin ise muhtaçlıklarının ortadan kalktığı gün itibariyle belediyeye başvurmaları ve yardım almayı kesmeleri gerekiyor.

Aksi halde daha sonradan belediye tarafından muhtaçlıklarının sona erdikleri fark edilen kişilere belediye, cezai yaptırım uyguluyor.

Cezai yaptırıma maruz kalan kişilerin ise muhtaçlıkları ortadan kalktıktan sonra aldıkları yardımları faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekiyor.

Düzce Belediyesi Gıda Yardımı

Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve erzak yardımı yapmaktadır. Düzence belediyesi maddi durumu kötü ve geçinmekte zorlanan ailelere gıda yardımı kolisi vermektedir. Düzen belediyesi gıda yardımı almak için bizzat başvuruda bulanabileceğiniz gibi Düzce Belediyesi Sosyal Yardım (0380) 523 16 69 numarasını arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Düzce Belediyesi Maddi Yardım

Düzence Belediyesi maddi yardımı ve para yardımı almak için maddi zorluk çeken, işsiz kalan ve asgari ücretten düşük geliri olan kişilere para yardımı yapmaktadır. Belediye tarafından yapılan nakdi yardım kısıtlı sayıda kişiye verilmektedir.

Düzece Belediyesi maddi yardım başvuruları “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” yapılmaktadır. Gerekli inceleme sonrası başvuruları uygun görülen kişilere maddi yardım yapılmaktadır.

Düzce Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Düzce Vefa Sosyal Destek Grubu, İhtiyaç Sahiplerine El Uzatıyor. Düzce’deki ihtiyaç sahiplerine yardımcı olan Düzce Vefa Sosyal Destek grubu da yoksullara gıda kolileri dağıtıyor.

Pandemi döneminde Düzce’de yoksul aileleri ziyaret edip, onlara erzak yardımında bulunan Vefa gönülleri; kimsesi olmayan yaşlılara ve kronik hastalara da sahip çıkıyor.

112, 155 veya 156 telefon numaralarından birini arayıp, gönüllülere ulaşabilen yaşlılar ve yaşı fark etmeksizin kronik hasta olan kişiler; gönüllü kişilerden kendileri adına alışveriş yapmalarını rica edebiliyorlar.

Yaşlıların ve hastaların her türlü bankacılık, kamu ya da özel kurum işlemlerini de gerçekleştiren gönüllüler, onların ihtiyaçları için alışveriş yapıyor ve malzemeleri de onlara evlerinin kapısında teslim ediyorlar.

Yoksul ve muhtaç kişilerden ücret talep etmeyen gönüllüler; maddi durumu iyi olan kişilerden ise alışveriş tutarını onların evlerinin kapısında alıyorlar.

Jandarma, polis, AFAD, bekçi vb. farklı meslek gruplarından oluşan gönüllülere ulaşmak isteyen kişilerin 112, 155 veya 156 hatlarından birini aramaları gerekiyor.

Bu yazımızda Düzce Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Düzce il sınırlarında yaşıyorsanız, konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

SED Yardımı Ortaokul Öğrencileri İçin Kaç TL?

3.295 TL.

SED Yardımı Ortaokul Düzeyinde Olup Okumayan Öğrenciler İçin Kaç TL?

2.059 TL.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.