Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:29
925
A+
A-

Osmaniye Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Ülkemiz sosyal devlet olma ilkesiyle hareket etmekte ve yardımları da belediyeler üzerinden vatandaşlara iletmektedir. Akdeniz Bölgemizin şirin illerinden Osmaniye’de ikamet eden ve maddi sıkıntı çeken vatandaşlar; Osmaniye Belediyesi yardımlarına başvurarak, para yardımı, yakacak yardımı, gıda yardımı gibi birçok yardımdan faydalanabiliyorlar.

Vatandaşlarına ve maddi sıkıntı çeken Osmaniyeli esnaflara pandemi sürecinde de destek olmayı ihmal etmeyen Osmaniye Belediyesi yardımlarına muhtaç, dar gelirli, yoksul ya da kimsesiz kişiler başvurabiliyorlar.

Ramazan ayında yani kısa bir süre önce iftar çadırları düzenleyerek, fakirlere sıcak ev yemekleri dağıtan Osmaniye Belediyesi; ihtiyaç sahibi vatandaşlarına düzenli olarak gıda yardım kolileri dağıtmayı da unutmuyor.

Bu yazımızda kısaca Osmaniye Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, Osmaniye Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Kızılay Gıda Yardımı ve Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Osmaniye Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Osmaniye Belediyesi tarafından yapılan ayni ya da nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kira desteği
 • Para yardımı
 • Eşya yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Mültecilere yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Eğitim desteği
 • Kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebekler için yapılan yardımlar

Tıbbi medikal araç ve gereçleri ile protez vb. malzemeleri engelli ve kronik hastalara sunan Osmaniye Belediyesi, engelli, yaşlı ve kronik hastaların daha iyi bir yaşam sürebilmeleri ve kendilerini yalnız hissetmemeleri adına onlara havalı yatak, tekerlekli sandalye vb. ihtiyaç duydukları malzemeleri dağıtıyor.

Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden engelli ya da kronik hasta olduklarına dair sağlık raporu olan ve Osmaniye il sınırlarında ikamet eden vatandaşlar; belediyenin engelli yardımlarına başvurabiliyorlar.

Osmaniye Belediyesi; engelli, yaşlı ve kronik hastalara para yardımı, gıda kolisi yardımı, kıyafet yardımı gibi birçok ayni ve nakdi yardım sunuyor.

Evde kişisel bakım hizmeti ile engelli, yaşlı ve kronik hastaların rutin sağlık muayenelerini gerçekleştirmek üzere onların evlerine kadar sağlık personellerini gönderen Osmaniye Belediyesi, evde temizlik hizmeti ile temizlik yapmaya gücü olmayan ve kendisi için temizlik yapacak ailesi ya da yakını bulunmayan kişilerin evlerini de temizlik personellerine temizletiyor.

Gariban ve yoksullar için kıyafet yardımı, eşya yardımı, mobilya yardımı gibi yardımlarda bulunan Osmaniye Belediyesi, sahipsiz dul kadınlara ve onların çocuklarına da yardım elini uzatıyor.

Dul kadınlarının ya da fakir ailelerinin çocuklarına eğitimlerine devam edebilmeleri için kırtasiye yardımı sunan Osmaniye Belediyesi; bu ailelere çocuklarına kalem, kitap, defter vb. malzemeler alabilmeleri için bir miktar para yardımında bulunuyor.

Üniversite ve lise öğrencilerine düzenli para yardımı da yapabilen belediye, ilköğretim çocuklarına ise okula giderken giymeleri için okul forması, okul çantası, kaban, mont vb. kıyafetleri hediye ediyor.

Osmaniye il sınırlarında ikamet eden ve başından ciddi bir kaza ya da afet geçen vatandaşlar; belediyeye başvurup, eşya yardımı, para yardımı, gıda ve giysi yardımı alabiliyorlar.

Belediye yardımlarına başvuran afetzedelerin kazaya maruz kaldıkları adrese bilirkişi gönderen belediye, bilirkişi raporunda kazanın vuku bulduğundan bahsedilmesi yani kazanın kanıtlanması üzerine afetzedelere yardımcı oluyor. Bu kişilerin geçici süreliğine de olsa barınma ihtiyaçlarını bile karşılayabiliyor.

Osmaniye Belediyesi, fakir ve yoksul mahallerde yaşayan, gecekondularda oturan kişi ve ailelere gıda kolileri dağıtarak, bu kişilerin derdine bir nebze de olsa çare olmaya çalışıyor.

Ülkemize farklı ülkelerden göç etmek zorunda kalan sığınmacıları da unutmayan belediye, bütçesi doğrultusunda ülkemizde kendini yabancı gibi hisseden bu kişilere de yardımcı olmaya çalışıyor.

Osmaniye Belediyesi; e-Devlet üzerinden ya da belediyeye giderek yardımlara başvuran kişilerin yanı sıra muhtaç olduğunu tespit ettiği ve yardım başvurusu gerçekleştirmemiş olan yoksullara ve kimsesizlere de yardımcı olmaktan, onların da yaşamlarına dokunmaktan geri kalmıyor.

Yoksul ailelerin ve garibanların dünyaya gözlerini yeni açmış, masum bebeklerine elinden geldiğince destek olan belediye, bebeklerin fiziksel ve psikolojik gelişimlerini desteklemek adına ailelerine para yardımı, gıda yardımı vb. yardımlar yapabiliyor. Üstelik ailelere Hayırlı Olsun hediyesi olarak Yeni Doğan Bebek Paketi hediye ediyor.

Bu paket sayesinde fakir aileler; çocuklarının bebek beşiği, bebek bezi, bebek battaniyesi vb. temel ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorlar.

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal belediyeciliği misyon edinerek, il sınırlarındaki tüm yoksul vatandaşlarını kucaklamaya çalışan Osmaniye Belediyesi sosyal yardımlarına e-Devlet üzerinden veya belediye binasından başvurulabiliyor.

Her iki başvuru halinde de başvuran kişilerin başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

e-Devlet başvuru formuna erişmek ve başvurularınızı evden gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İhtiyaç sahibi, kimsesiz, yetim ya da yoksul vatandaşlar, başvurularının son durumunu takip edebiliyor.

Başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişiler; başvurularını e-devlet üzerinden yukarıda da paylaştığımız linkten sorgulayabiliyorlar.

Yani sorgulama ve başvuru işlemleri ayni link üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Osmaniyeli ihtiyaç sahipleri, belediyeyi aramak ya da bizzat belediyeye gitmek ve yetkililerle görüşmek suretiyle de başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebiliyorlar.

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Osmaniye Belediyesi’ne yaptığınız gıda yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı vb. başvurularınızın sonucunu öğrenmek için belediyeye ait olan 0328 440 00 80 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu numara üzerinden yetkililerle iletişime geçerek, belediye tarafından yapılan yardımların detaylarını, başvuru için aranılan şartları, hangi yardımlardan yararlanabileceğinizi ve belediyenin sizden talep ettiği belgeleri de öğrenebilirsiniz.

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Osmaniye Belediyesi yardımlarına başvurarak, maddi sıkıntılarına çözüm bulmak ve az da olsa rahatlamak isteyen vatandaşların doldurulmaları gereken başvuru formunda bu vatandaşların aylık gelirlerine ve giderlerine yönelik birtakım sorular bulunuyor.

Bu soruların vatandaşlar tarafından eksiksiz ve doğru yanıtlanması, Osmaniye Belediyesi’nin gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit edebilmesi noktasında son derece önem arz ediyor.

Bu form; ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine, TC kimlik numaralarına, medeni hallerine yani kişisel durumlarına dair birçok soru içeriyor.

Aynı zamanda bu formda başvuru sahiplerinin mesleklerine, aylık hane toplam kazançlarına, aylık doğalgaz vb. fatura ödemelerine dair sorular da bulunuyor.

Bazen yardımlara başvuran kişiler, bu yardımlardan yararlanmak için mesleklerine ya da aylık kazançlarına dair yanlış bilgiler paylaşabiliyorlar.

Kötü niyetli bu kişiler; belediyeyi yanıltarak, sosyal yardım alabiliyorlar.

Bu kişilerin art niyetli olduklarının daha sonradan Osmaniye Belediyesi tarafından fark edilmesi halinde ise belediye onlara cezai yaptırım uyguluyor ve onlardan yaptığı tüm yardımları geri talep ediyor.

Art niyetli kişilerin faizleriyle birlikte yaptıkları geri ödemeleri ise diğer gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım etmek adına kullanıyor.

Osmaniye Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzak yani gıda yardımına Osmaniye Belediyesi’ne gidip başvuru formu doldurarak başvurabilirsiniz. Yetkili kişilerle görüşerek, yardımlara ne kadar çok ihtiyacınız olduğundan bahsedebilir, yardım alma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Ön başvurularınızı e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada başvuru formunda size yöneltilen soruları yanıtlayıp, sosyal yardım türleri arasından Erzak ve Gıda Yardımı seçeneğini işaretlemelisiniz.

Erzak ve gıda yardımına başvururken aynı anda para yardımı, sağlık yardımı, ilaç yardımı gibi sosyal yardım türleri altında listelenen diğer yardımlardan dilediğinize de başvurabilirsiniz.

Osmaniye Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

7’den 70’e Osmaniye il sınırlarında ikamet eden tüm ihtiyaç sahiplerine yani kimsesiz yaşlılara, kimsesiz engellilere, muhtaç kronik hastalara, muhtaç ve yoksul dul kadınlara, yetim ve öksüz çocuklara, şehit ve gazi yakınlarına, muhtaç asker ailelerine, yoksul ve dar gelirlilere ve muhtaç vatandaşlarına yardımcı olan Osmaniye Belediyesi; yardım etmeye karar verdiği kişilerden birtakım belgeler talep ediyor.

Başvuru sahibi kişilerin fakirlik belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi vb. bazı genel belgelerin yanı sıra kendi özel durumlarına göre de birtakım belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Örnek olarak, işsiz vatandaşlardan işsiz olduklarını kanıtlamaları için SGK dökümü, dul kadınlardan vefat eden eşlerine ait ölüm belgesi, engellilerden ise engelli raporu talep ediyor.

Osmaniye Belediyesi; işsiz genç ve yaşlılara yani muhtaçlara öncelikli olarak yardımcı oluyor.

İşsiz genç, yaşlı kişilerin ve kimsesizlerin dışında dar gelirli kişilere yani hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri, asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan hanelere de ayni ya da nakdi yardımlar sunuyor.

Osmaniye Belediyesi, başvurusunu olumlu sonuçlandırmayı düşündüğü kişi ve ailelerin ikametgah adreslerine gönderdiği ve genelde zabıta görevlilerinden oluşan inceleme komisyonunca hazırlanan belgeyi inceleyerek, ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair fikir ediniyor.

İnceleme komisyonu raporunu ve diğer belgeleri detaylıca son bir kez inceleyen Osmaniye Belediyesi değerlendirme kurulu; bütçesi doğrultusunda kimlere yardım edeceğine ve hangi yardımları öncelikli olarak yapacağına dair nihai kararını veriyor.

Osmaniye Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Osmaniye Vefa Sosyal Destek Grubu Vatandaşların Yardımına Koşuyor. Vefa Sosyal Destek grubunun Osmaniye’deki gönüllüleri, 65 yaş üstündeki kimsesiz yaşlılarını ve kronik hasta olan vatandaşlarını unutmuyor.

Bu vatandaşlar, 112, 155 ya da 156 numaralarından birini aramak suretiyle market, kişisel bakım, ilaç, temizlik malzemesi ihtiyaçları başta olmak üzere birçok temel ihtiyaçlarını gönüllülere bildirebiliyorlar.

Pazar alışverişleri için hatta bankadan maaşlarını çekmeleri için bile Vefa gönüllüleri ile iletişime geçebiliyorlar.

Korona virüs ile mücadele kapsamında ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarını gördükten sonra malzemeleri teslim eden Vefa Sosyal Destek grubu Osmaniye gönüllüleri, harcadıkları toplam alışveriş ücretini ise teslimat esnasında talep ediyorlar.

Bu yazımızda Osmaniye Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Osmaniye il sınırlarında ikamet ediyorsanız; Osmaniye Belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı

Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

Son zamlarla birlikte 2.715 TL olmuştur.

Evde Bakım Parası Ne Kadardır?

Son zamlarla birlikte 4.337 TL olmuştur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.