Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Sınıf ve Tertibat Nedir? Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?

02.05.2023
1.116
A+
A-
Sınıf ve Tertibat Nedir? Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?

Sınıf ve Tertibat Nedir? Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek? “Askere gidecek kişiler tarafından sınıf ve tertibat nedir? Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek?” gibi konular merak edilmektedir. Askerlik işlemleri, kişinin tecil ettirecek bir sebebi olmadığı müddetçe gerçekleştirilmektedir. Temel işlemlerin günümüzde e-devlet üzerinden sağlanması ile birlikte askere gitmeden belirli evrak teslimatlarının yapıldığı bilinmektedir.

Sınıf ve Tertibat Nedir? Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?
Sınıf ve Tertibat Nedir Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek

Askerlik görevini yerine getirmek isteyen bireyler bedelli ya da normal dönem askerlik vakti içerisinde sağlık kontrolleri, evrak teslimatı ve askeri birimlere başvurularını yapması gerekir. Yapılan işlemler sonucu askere alım için mevzuat yerine getirilmektedir. Ancak askerlik tecil ettirilmese dahi askere direkt alımlar söz konusu olmamaktadır.

Sınıf ve Tertibat Nedir?

Askeri birimlere yapılan başvurular ile birlikte e-devlet üzerinden teslim olma tarihi ve acemi birliği bilgisi takip edilmektedir. Kişilerin karşısına çoğu zaman ‘Sınıf ve tertibat bekliyor’ bilgisi çıkar. Konu hakkında daha önce bilgisi olmayan bireyler, bunun ne anlama geldiğini merak eder. Site üzerinden belirtilen bu bilgi askere gidilecek tarih konusunda net bir bilgi vermez.

Sınıf, askere gidecek olan kişinin hangi bölüm dahilinde görevini yerine getireceğini belli etmektedir. Sınıflandırma içerisinde:

  • Jandarma,
  • Piyade,
  • Komando gibi bölümleri bulunmaktadır.

Aynı zamanda belirtilen bu görevlerin kara, hava ya da deniz alanında yapılacağı bilgisini içermektedir.

“Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek?” sorusunda yer alan tertibat kelimesi ise ön hazırlık olarak adlandırılmaktadır. Askerlik süresini ve görevini bekleyen kişi için bekleme süresi olduğunu ve askere alım için yeterli koşulların sağlanamadığını belirtir. Kişilerin karşılaştığı bu bilgiler neticesinde eğer tecil ettirme gibi bir durum yoksa birlik yeri belli olana kadar beklemesi gerektiği anlamına gelir.

Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?

“Sınıf ve tertibat bekliyor” yazısı ile karşılaşan askeri görevini yerine getirmeyen kişi için gerekli koşulların henüz sağlanamadığı yansıtılmaktadır. Askeriye tarafında yapılan evrak teslimatı, sınıflandırmalardaki ihtiyaç sayısının saptanması ile birlikte durum netlik kazanmaktadır. Aynı zamanda mevcut asker sayısının hangi bölük ve birliklere kaç kişi dağıtılacağı da belirlenmektedir.

Sınıf ve tertibat bilgisi ile karşılaşan kişilerin askere teslim süresi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Bekleme süresi, tecil edilmediği müddetçe çok yakın zamanda olabileceği gibi 2-3 aylık bir süreci de kapsayabilmektedir. Alım dönemlerinde e-devlet üzerinden bilgilerin kontrol edilmesi gerekir. Çünkü askerlik yerleri açıklandığı günden itibaren yaklaşık 1 hafta içinde askeri birliğe teslim olunması gerekir.

Sınıf ve Tertibat Beklenirken Tecil İşlemi Uygulanır mı?

Eğitim, iş ya da sağlık gibi durumlardan ötürü askerlik vakti ertelenebilmektedir. Ertelenme durumu tecil olarak adlandırılmaktadır. “Sınıf ve tertibat bekleniyor” yazısını gören ve çeşitli sebeplerden ötürü askere gitmemesi gereken kişiler için durumu değiştirmek mümkündür. Kişiler her zamanki tecil işlemlerini yerine getirerek askerlik vaktini erteleyebilmektedir. Sınıf ve tertibat beklenmesi hemen o dönem içerisinde askere gidilmesi gerekiyor anlamına gelmemektedir.

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Yol Parası Sorgulama

Askerde Verilen Malzemeler ve Eşyalar (Tam Liste)

Askerlik sınıf ve tertibat ne demek?

Askerlik sınıfı, Türkiye’deki erkek vatandaşların askerlik hizmetini yerine getirip getiremeyeceğini belirleyen bir sınıflandırmadır.

Askeri tertibat ne demek?

Askeri tertibat, askerlerin hiyerarşik olarak düzenlendiği ve askeri birliklerin belirli bir düzene göre oluşturulduğu sistemdir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık