Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Yol Parası Sorgulama

10.05.2023
2.364
A+
A-
Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Yol Parası Sorgulama

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Yol Parası Sorgulama; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Askerlik yol parası nedir, kimlere verilir? 2023 Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar? Bedelli Askerlikte Yol Parası Yatırılıyor mu? Terhis Olan Askerlere Yol Parası Veriliyor mu gibi soruların cevabı yazımızda…

TC vatandaşı olan erkeklerin en yüce görevlerinden biri olan askerlik, 20 yaşına giren tüm erkeklerin bir an önce yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri arasında bulunuyor.

Ülkemizde askere gideceği kesinleşmiş olan, asker görev yeri belirlenmiş kişilere yol masraflarını karşılayabilmeleri adına yapılan ödemeye ise askerlik yol parası ismi veriliyor.

Halk arasında askerlik yol parası olarak adlandırılan ‘askeri yol ve iaşe bedeli’, askerlere Milli Savunma Bakanlığı bütçesi tarafından ödeniyor.

Bu yazımızda kısaca 2023 askerlik yol parası ne kadar? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, askerlik yol parasına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Askerlik Yol Parası Nedir? Kimlere Verilir?

Askerlik yol ve iaşe bedeli olacak şekilde iki kalemden oluşan, askerlere tek seferli olarak yapılan ödemeye askerlik yol parası ismi veriliyor.

Askere gideceği kesinleşmiş olan yani askerlik için gerekli tüm belgeleri birliğine teslim etmiş olan askerlere ödenen yol masrafı, askerlik şubelerinin belediyelere yaptığı resmi bir yazı sonrasında ödeniyor.

Bu resmi yazı ile birlikte askerlik şubeleri, belediyelerden güncel otobüs bileti fiyatlarını araştırmasını ve şubeye bilgi vermesini talep ediliyor.

Askerlik şubesinde ismi yazan askerlere özel olarak yapılan bu araştırma sonrasında askerlerin ne kadar bir yol kat edeceklerine göre hesaplarına yatırılan yol parası belirleniyor.

Askerlik yol parası; askere gidecek olan yani yakın zamanda sevk işlemi gerçekleşecek olan askerlere veriliyor. Yani kişinin askerlik işlemlerinin tamamlanmış olması ön koşul olarak kabul ediliyor.

2023 Askerlik Yol Parası Ne Kadar?

Askerlik yol parası hesaplanırken öncelikle belediyeler tarafından askerlik şubelerine yapılan otobüs yol ücretleri dikkate alınıyor.

Bu ücretler dikkate alınarak, askerlik yol parası kişinin hangi şehirden askerlik görevini yerine getirmek için hangi şehre gideceğine göre değişiyor.

Bu noktada kilometre hesaplaması devreye giriyor.

Gün içerisinde 0-600 KM yol gidecek olanlara 20 TL, 601-1200 KM yol gidecek olan askerlere iki günlük 40 TL, 1201-1801 KM yol gidecek askerlere ise 3 günlük 60 TL yol parası ödeniyor.

2023 Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Askerlik yol parasının ne zaman yani hangi tarihte yatacağına dair net bir bilgi bulunmuyor.

Bazı kişilerin ödemeleri sevk işlemi öncesinde yapılırken bazı askerler ise askere gittikten sonra bu ödemeleri alabiliyorlar.

Eski yıllarda ödemeler, askerlik şubeleri tarafından yapıldığından sevk öncesinde tüm askerler yol parasını alıyorlardı.

Günümüzde askerlik parası, PTT’ler aracılığıyla ödendiğinden yol parası farklı tarihlerde yatabiliyor.

Kimi hallerde ise kişiye yol parası verilmiyor. Şubeler tarafından askerin otobüs bileti karşılanıyor. Askerler, bu bilet sayesinde görev yerlerine hiçbir ücret ödemek zorunda kalmaksızın ulaşabiliyorlar.

Özellikle Van, Şırnak, Batman, Bingöl, Bitlis, Muş, Ardahan gibi Doğu illerinde görev olacak askerlere yol parası yerine otobüs ya da uçak bileti veriliyor. Böylelikle askere gidecek olan kişilerin güvenliği sağlanmış oluyor.

Aynı zamanda Doğu’da görev alacak askerler, güvenlik tedbiri olarak görev alacakları şehre vardıklarında konvoylar eşliğinde görev yerlerine ulaştırılıyorlar.

Askerlik Yol Parası Nereye Yatar?

Askerlik yol parası, PTT şubelerine yatırılıyor. Kişi, herhangi bir PTT şubesinden kendisine yatırılan yol parasını TC kimlik kartını götürerek, çekebiliyor.

Şayet kişinin Ziraat Bankası hesabı varsa ücret, kişinin banka hesabına da yatırılabiliyor.

Askerlik Yol Parası PTT ATM’den Çekilir mi?

Yol paraları hesabına yatırılmış olan askerler, bu parayı PTT ATM’lerden kartsız işlem aracılığıyla da çekebiliyorlar.

Bu noktada kişinin TC kimlik no bilgisini sisteme girmesi gerekiyor.

Askerlik Yol Parası Alınmazsa Ne Olur?

Kişi, hesabına yatırılan parayı dilediği zaman çekebiliyor. Yani herhangi bir zaman aşımı ya da paranın iade edilmesi söz konusu olmuyor.

Bedelli Askerlikte Yol Parası Yatırılıyor mu?

Bedelli askerlik yapacak olan askerlere de yol parası veriliyor. Bu kişilere verilecek olan yol parası da onların PTT hesaplarına yatırılıyor.

Yani normal askerlik yapacak olan kişilerle bedelli askerlik yapacak kişiler arasında herhangi bir ayrıma gidilmiyor.

Terhis Olan Askerlere Yol Parası Veriliyor mu?

Askerlik görevini tamamlayan, artık memleketine dönme vakti gelen askerlere de yol parası veriliyor.

Yol parası, askerlerin hesaplarına otomatik bir şekilde yatırılıyor.

Erzurum, Batman, Bingöl, Şırnak vb. Doğu illerinde askerlik görevini tamamlayarak terhis olan yani memleketlerine dönüş vakti gelen askerlere ise yol parası yerine otobüs bileti veriliyor.

Daha önceden izin hakkını kullanmış olan askerlere ise herhangi bir terhis yol parası verilmiyor.

Terhis Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Terhis yol parasının kesin bir yatırılma tarihi bulunmuyor. Bazı askerler bu ödemeyi dönüşten önce bazıları ise döndükten sonra hesaplarından çekebiliyorlar.

Askerlik Yoklaması Nedir? Yoklamaya Tabi Ne Demek? Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet Askerlik Yol Parası Sorgulama

Yol parasının hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını e-devlet üzerinden kolaylıkla ve hızlı bir şekilde sorgulayabilmeniz mümkün.

Bu noktada öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkini tıklamalı, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilginizle sisteme giriş yapmalısınız. Giriş için elektronik imza, mobil imza vb. diğer seçeneklerden birini de kullanabilirsiniz.

Karşınıza çıkan sayfadan askeri yol ve iaşe bedelini tıklayarak, yol parası ödemenizin yatırılıp yatırılmadığını birkaç dakika içerisinde öğrenebilirsiniz.

E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi temin edebilirsiniz.

PTT Asker Yol Parası Sorgulama

PTT ATM’lerine giderek, TC kimlik numaranız ile birlikte yol parasının yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz.

Askerlik Yol İzni Kaç Gün?

Görev yerine gidecek olan askerlere kaç gün yol izni verileceği de bulundukları şehir ile görev alacakları şehir arasındaki KM’nin ne kadar olduğuna göre değişiyor.

Bu bağlamda;

  • 800 KM’den az olan seyahatler için kişiye 1 gün,
  • 800-1600 KM arası seyahatler için kişiye 2 gün,
  • 1600 KM’yi aşan seyahatler için kişiye 3 gün

askerlik yol izni veriliyor.

Sizlere bu yazımızda Askerlik Yol Parası Ne Kadar? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Askere giderken yol parası ne kadar?

Askerlik süresi ve gidilecek bölge gibi faktörlere göre askere giderken yol parası farklılık gösterebilir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen yol parası miktarları her yıl güncellenmektedir. Bu nedenle, net bir miktar vermek mümkün değildir. Askerlik görevinizi yerine getirmeden önce, ilgili birimlerle iletişime geçerek yol parası hakkında güncel bilgi almanızı öneririm.

Askere giderken yol parası nereye yatıyor?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sevk edilen er ve erbaşlar için yol masrafları, sevk edildikleri birliklerde görevlendirilmelerine karar verildikten sonra kendilerine verilen askeri kimlik kartları ile karşılanmaktadır. Yol masrafları, askeri kimlik kartlarına yüklü olan bakiye ile ödenmektedir. Askeri kimlik kartlarındaki bakiyeler, banka hesaplarına yatırılmamaktadır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık